سرماخوردگی نوزاد و درمان آن + 5 راه اصلی پیشگیری

- تبلیغات -

سرماخوردگی نوزاد هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن نوزاد توانایی مقابله با ویرو‌س‌ها را نداشته باشد. گاهی با سرماخوردگی مادران و پدران نوزادان نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند که راه درمان آنها بسیار متفاوت از درمان برای بزرگسالان است.

به همین منظور در این متن نکات کامل و جامعی را برای بهبود و هر آنچه که نیاز است در مورد سرماخوردگی نوزاد پیش گرفته شود ارائه کرده‌ایم.

درمان نوزادان مبتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرماخوردگی کار دشواری است. زیرا در سنین زیر 6 ماه تنها غذای نوزادان شیر است و کمتر می‌توان از مواد غذایی دیگری برای آنها استفاده کرد.

همه چیز در مورد سرماخوردگی نوزاد

سرماخوردگی در نوزادان و حتی بزرگسالان اغلب از طریق ویروس و عوامل موثر بر بدن اتفاق می‌افتد. از آنجایی که نوزادان و کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند، ممکن است با تمام مراقبت‌ها نیز دچار سرماخوردگی شوند.

ناراحتی های سرماخوردگی نوزاد

از طرفی هم هنوز سیستم ایمنی بدن آنها کاملا تقویت نشده است و حتی اغلب ممکن است سنین زیر یک سال و حتی زیر 6 ماه را نیز درگیر کند. بهترین راه برای درمان مراجعه به پزشک متخصص کودکان است. در ادامه آن بهتر است تمام حالات و وضعیت کودک برای پزشک توضیح داده شود.

مواردی مانند سن دقیق نوزاد، مدت تغییر حالت و ابتلا به سرماخوردگی، تمام حالات و عطسه و سرفه و خیلی از موارد که نشانی از عدم سلامت نوزاد باشد و به سرماخوردگی مربوط باشد، را بهتر است برای پزشک خیلی دقیق بیان کرد.

عوارض و علائم سرماخوردگی در نوزادان

سرماخوردگی نوزاد با علائم خاصی به همراه است که اغلب مادران را نگران می‌کند. این علائم برای نوزاد هم بسیار اذیت کننده هستند و ممکن است سبب ضعیف شدن آن نیز شوند.

به همین منظور با مشاهده هر یک از این علائم سرماخوردگی قبل از پیشروی آن و تشدید شدن علائم بهتر است درمان مناسب در این سن را پیش گرفت. این علائم عبارتند از موارد نام برده شده در این قسمت از متن:

 • عطسه‌های پی در پی
 • تب خفیف که در صورت تشدید بیماری تب شدیدتر خواهد شد
 • سرفه کردن
 • خاراندن گوش و چشم
 • خس خس کردن سینه هنگام تنفس
 • بی اشتها شدن
 • احساس کلافگی و عصبی شدن نوزاد
 • گرفتگی بینی
 • اذیت شدن نوزاد حین شیر خوردن به علت گرفتگی بینی
 • بد خواب شدن و گریه
 • اسهال و استفراغ مکرر

درمان و بهبود سرماخوردگی نوزاد

نوزادان ممکن است در صورت ابتلا به سرماخوردگی بین 1 هفته الی 10 روز علائم سرماخوردگی را از خود بروز دهند. برای سرماخوردگی نوزادان که گاهی ممکن است بر اثر ورود ویروس به بدنشان مبتلا شوند، نیاز به راه درمان سختی وجود ندارد.

زیرا شیر مادر غذای کامل در سنین زیر 6 ماه است و می‌تواند به بهبود آنها کمک شایانی برساند تا دوره سرماخوردگی تمام شود.

شیر برای درمان سرماخوردگی نوزاد

در صورت دیدن علائم در سنین زیر 6 ماه حتما باید به پزشک مراجعه کرد. البته راهکارهایی هم وجود دارند که می‌توان از آنها برای تسکین بی‌قراری‌ها و ناراحتی‌های نوزادان کمک گرفت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

استفاده از مایعات

بهترین راه برای تسکین سرماخوردگی نوزاد استفاده از مایعات برای آنها است. البته نوزادان بهتر است تا 4 ماهگی فقط از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنند. ولی می‌توان از مقدار بیشتری به نوزادان داد و در دوره سرماخرودگی شیر را از آنها دریغ نکرد.

اما نوزادان بالاتر از 4 ماه را می‌توان با آبمیوه و آب جوشیده نیز تغذیه کرد.

کاهش تب ناشی از سرماخوردگی نوزادان

 • شربت استامینوفن و تایلنول برای نوزادان بالای 3 ماه
 • شربت آسپرین و بروفن برای نوزادان بالای 4 ماه

در صورت تشدید تب حتما باید به پزشک مراجعه کرد و در مصرف انواع دارو اعتدال را رعایت کرد. این داروها تنها به کاهش تب ناشی از سرماخوردگی کمک می‌کنند و به درمان سرماخوردگی منجر نخواهند شد.

درمان تب و سرماخوردگی نوزاد

راهکار برای بهبود سرفه نوزادان طی سرماخوردگی

از آنجایی که سرفه ممکن است بر اثر وجود عفونت در گلوی نوزاد ایجاد شده باشد حتما باید درمان دارویی را طبق تجویز پزشک متخصص پیش گرفت. البته استفاده از داروها برای نوزادان کار بسیار خطرناکی است و بهتر است مراقبت‌های لازم برای بهبود سریع‌تر سرماخوردگی و سرفه پیش گرفته شود.

اما برای مراقبت‌های کامل کننده بهتر است مواردی از قبیل مرطوب نگه داشتن دمای منزل به کمک دستگاه بوخور، متعادل داشتن دما و لباس مناسب، حمام آب گرم و بوخور در حمام که بهتر است در این صورت دمای منزل نیز متعادل نگه داشته شود.

از طرفی هم بهتر است داخل بینی نوزاد را برای داشتن تنفس بهتر دائما تمیز نگه دارید. برای این منظور می‌توان از یک فینگیر و یک گوش پاک کن کمک گرفت تا بینی نوزاد را تخلیه کرد.

پیشگیری از سرماخوردگی نوزاد

برای پیشگیری از مبتلا شدن نوزاد به سرماخوردگی بهترین راه دور نگه داشتن نوزاد از افراد مبتلا به سرماخوردگی و محیط‌های آلوده است. زیرا سرماخوردگی ویروسی از طریق این موارد بیشتر انتقال می‌یابد. موارد زیر هم ممکن است سبب انتقال سرماخوردگی به نوزاد شوند.

 • وجود ویروس در هوا از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا به سرماخوردگی
 • بغل کردن یا دست زدن فرد سرماخورده به نوزاد
 • دست زدن نوزاد و یا دهن زدن به سطوح آلوده

نیاز نیست کاملا کودک و نوزاد را در یک محیط بسته نگه داشت تا از انواع بیماری‌ها دور باشد. تنها برای پیشگیری بهتر است نکات بهداشت رعایت شود. مواقعی که می‌دانید فردی به سرماخوردگی مبتلا است، نوزاد را به آن محیط نبرید و تا جای ممکن دور نگه دارید.

مراجعه به پزشک با سرماخوردگی نوزاد

شست و شوی دست‌های نوزاد و مادر به ویژه قبل از غذا خوردن نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود. علاوه بر آن بهتر است وسایل بازی و پستانک مرتب شسته و ضدعفونی شوند.

سخن پایانی

سرماخوردگی نوزاد ممکن است تا روز سوم علائم شدیدی را از خود بروز دهد و مادران را بسیار نگران کند. اما سرماخوردگی دوران نقاهت خود را دارد و گاهی تا ده روز اثرات ناشی از خود را باقی می‌گذارد. با رعایت نکاتی که در این متن ارائه شد روند بهبود سرماخوردگی تسریع خواهد یافت و از ناراحتی‌های آن کاسته خواهد شد.

نکته مهم اینکه پیش از بروز شدت در بیماری بهتر است حتما نوزاد را برای معالجه و درمان نزد پزشک برد تا مشکلات حادتری از قبیل ذات الریه برایش ایجاد نشود.