سکسکه نوزاد

سکسکه نوزاد اتفاق جالبی است که به شدت برای نوزاد اذیت کننده و ناراحت کننده است. حتی ممکن است نوزادان هنگامی که در رحم مادر هستند نیز دچار سکسکه شوند. اغلب مادران و خانواده ها سعی بر از بین بردن هر چه سریعتر این اتفاق را دارند. راهکارهایی وجود دارد که می‌توان به وسیله آنها به متوقف ساختن سکسکه‌های اذیت کننده پرداخت.

علت ایجاد سکسکه در نوزادان

سکسکه ممکن است حتی برای نوزاد درون رحم نیز اتفاق بیفتد که عملی طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. پرده دیافراگرام بافتی است که قسمت شکم از سینه را مجزا ساخته است. سکسکه در نوزادان هنگامی اتفاق می‌افتد که پرده دیافراگم جابجایی و حرکت ناگهانی داشته باشد. به دنبال انقباضات ایجاد شده در پرده دیافراگم، تارهای صوتی بسته می‌شوند که با صدای آشنای سکسکه همراه است.

مطالب مرتبط با سکسکه نوزادان

مطلب پیشنهادی
2 عامل شایع درد کلیه همراه درمان + 2 عامل نادر درد کلیه

دلایل مختلفی برای سکسکه نوزادان وجود دارد که ممکن است سبب اذیت شدن آنها شود. نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر به سکسکه دچار می‌شوند. این موضوع ممکن است به دلیل بد شیر خوردن و هوا رفتن در معده آنها باشد. زیرا نوزادان هنوز کوچک هستند و در صورت احساس گرسنگی تنها به بلعیدن غذا فکر می‌کنند و هنوز بلد نیستند روش صحیح شیر نوشیدن چگونه است.

مدت زمانی که نوزاد سکسکه می کند ممکن است بین یک تا چند دقیقه متفاوت باشد. این زمان می‌تواند به شدت دلایلی که آنرا ایجاد کرده است، بستگی داشته باشد. هر مدت زمانی که باشد برای نوزاد خطرناک نیست و آسیبی را برای آن ایجاد نمی‌کند. البته سکسکه هایی که مدت زمان بیشتری طول می‌کشند، ممکن است بر اثر رفلاکس معده یا گاز معده اتفاق بیفتد.

راههای درمان سکسکه نوزادان

روش های سنتی و قدیمی بسیاری وجود دارد که اغلب بزرگترها از آن برای بهبود وضعیت نوزادان استفاده می‌کنند. البته که سکسکه روندی طبیعی دارد که بعد از طی شدن دوره خود متوقف می‌شود. اما بزرگترها نگران هستند و نیاز به انجام روش های درست برای رفع سکسکه نوزادان دارند.

مطلب پیشنهادی
فشار خون نرمال چقدر است؟ از فشار خون چه میدانید؟

گرفتن آروغ بعد از شیر خوردن

بهتر است برای بهتر بودن حال نوزاد و پیشگیری از ایجاد سکسکه حتما بعد از شیر خوردن آروغ نوزاد گرفته شود. بعد از بروز سکسکه نوزادان ممکن است با چند دقیقه در آغوش گرفتن به صورت عمودی روی سینه مادر و ماساژ بسیار آرام این حالت بهبود یابد. با آروغ گرفتن نوزاد مقدار هوایی که در معده نوزاد رفته است خارج می‌شود. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، حتما باید بعد از تغذیه شدن آروغ گرفته شود.

پستانک

سکسکه نوزادان را می توان با پستانک مخصوص این سن از بین برد. نوزاد با مکیدن پستانک از سکسکه رهایی می‌یابد، اما بهتر است از این راه برای نوزادان بالای 6 ماه استفاده کرد. با مکیدن پستانک غذایی وارد معده نوزاد نمی‌شود اما باعث شل شدن دیافراگم و از بین رفتن سکسکه می‌شود.

گریپ میکسچر

داروی گریپ واتر که بین مادران به گریپ میکچر معروف است ترکیباتی طبیعی دارد که برای درمان برخی ناراحتی معده در نوزادان بسیار موثر است. ترکیبات طبیعی این دارو دلیل بر آن نیست که هر قدر و هر بار که نوزاد دچار مشکل شد از آن برای بهبود بتوان استفاده کرد. بهتر است نوزادان تا 6 ماهگی تنها با شیر مادر تغذیه کنند. ترکیباتی از جمله عصاره زنجبیل، بابونه و دارچین در این شربت وجود دارد. این دارو بادشکنی قوی است و موجب تکین معده نوزادان می شود. می توان برای از بین بردن سکسکه از این شربت بی عوارض بهره‌مند شد.

مطلب پیشنهادی
بیماری پارکینسون چه علائمی دارد؟ + راه درمانی و پیشگیری

ماساژ کمر نوزاد

در آغوش گرفتن و ایجاد آرامش گامی بسیار مهم برای کنترل سکسکه است. دمر گرفتن نوزاد روی یک دست یا قرار دادن سر نوزاد روی سینه راهی خوب برای تسکین دردها و ناراحتی های معده‌شان است. بهتر است در این حالت به آرامی کمر نوزاد را ماساژ داد. تا جای ممکن از ضربه زدن به پشت نوزاد زیر شش ماه پرهیز کنید و از ماساژ آرام استفاده کنید. با انجام این کار علاوه بر اینکه آروغ نوزاد گرفته می شود، به تسکین اسپاسم معده و سکسکه نیز منجر خواهد شد.

زمان دهید تا سکسکه خود متوقف شود

وقتی سکسکه ناراحتی و اذیتی برای شما و نوزاد ندارد بهتر است اجازه داده شود تا دوره خود را طی کند و خود به خود متوقف شود. اگر راهی برای جلوگیری از سکسکه پیش گرفته نشود، بعد از اینکه دوره تمام شد، خود به خود از بین می‌رود. بسیار نادر است که سکسکه ساعتها و چند روز ادامه داشته باشد که در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه شود. اما سکسکه هایی که به طور روزمره به صورت مقطعی ایجاد می شوند با دست و پا زدن نوزاد از بین می روند. اما برای اذیت نشدن معده آنها بهتر است بعد از شیر خوردن برای مدت کوتاه عمودی در آغوش باشند تا آروغ آنها گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
ترنجبین و تمام خواص آن بر زیبایی، درمان یبوست و زردی نوزاد

هنگام سکسکه سلامت نوزاد را به خطر نیندازید

هنگامی که نوزاد دچار سکسکه می شود نیازی به انجام کارهای خارق العاده برای متوقف ساختن آن نیست. روش های سنتی که برای توقف سکسکه پیش گرفته می شدند احتمال به خطر انداختن سلامت نوزادان به ویژه نوزادان زیر 6 ماه را به همراه داشت. اقداماتی نظیر بالا و پایین انداختن کودک، کشیدن زبان و نوشیدن آب به مقدار زیاد از جمله نمونه هایی است که به شدت برای کودکان مضر است و نباید آنها را انجام داد. استفاده از داروهای خانگی نیز می تواند راهی غلط برای از بین بردن این روند طبیعی است.

مطالب مرتبط با سکسکه نوزادان

مطلب پیشنهادی
علائم عفونت ریه (9 نشانه اصلی + درمان و پیشگیری)

سخن پایانی

مادرانی که صاحب فرزند می‌شوند به ویژه مادرانی که اولین تجربه مادر شدن را دارند، به هنگام مشاهده هر اتفاقی ممکن است به شدت نگران سلامتی نوزاد خود شوند. حفظ آرامش و مدیریت شرایط بحرانی برای یک مادر بسیار نکته مهمی است. با هر اتفاقی نباید هول شد و به جای مدیریت بهینه راهکارهای غلط را پیش گرفت. قبل از انجام راههای غلط برای بهبود سلامتی نوزاد با پزشک در مورد آن مشورت کنید. دلیل ایجاد سکسکه همیشه مشخص نیست و بهبود آن موضوع چالش برانگیزی به شمار نمی‌رود. تنها با گذشت مدت زمانی کوتاه، کودک به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.