بیماری ها و سلامت

درمان فیستول را جدی بگیرید!

فیستول مقعدی یک اتصال غیرطبیعی بین پوشش داخلی کانال مقعدی (رکتوم) و پوست نزدیک مقعد است.

بیشتر فیستول های مقعدی ناشی از آبسه (مجموعه ای از چرک ها) هستند که در کانال مقعد شما ایجاد شده است. چرک می تواند به خودی خود یا با عمل روی پوست شما تخلیه شود. فیستول زمانی اتفاق می افتد که مسیر ایجاد شده توسط چرک در مسیر سطح پوست شما باز بماند.

مزایای جراحی چیست؟

درمان فیستول

دیگر نباید عفونت یا درد داشته باشید. انواع مختلفی از روشهای جراحی برای درمان فیستول مقعدی وجود دارد. تمام راه های درمان فیستول مقعدی با هدف خلاص شدن از اذیت ها و عوارض آن انجام می شود، در حالی که باید آسیب کمتری به عضلات اسفنکتر اطراف پایین (مقعد) برسد. این ماهیچه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا زمانی که مدفوع دارید بتوانید به خوبی کنترل داشته باشید. بنابراین اگر آسیب ببینند، می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل در دفع (بی اختیاری) شود.

After your surgeon has assessed you, they’ll talk to you about your treatment options, the risks and benefits of each, and what they recommend for you. This will depend on where exactly your fistula is and whether it involves any of the sphincter muscle.

https://www.bupa.co.uk/health-information/digestive-gut-health/anal-fistula-surgery

پس از اینکه جراح شما را قبل از عمل معاینه کرد، با شما در مورد گزینه های درمانی، خطرات و فواید هر کدام، و آنچه برای شما توصیه می کند، صحبت خواهد کرد. انتخاب روش درمان بستگی به این دارد که فیستول دقیقاً کجاست و آیا عضله اسفنکتر را درگیر می کند یا خیر.

طی این ویزیت، جراح برای شما دقیقاً توضیح می دهد که در طول عمل چه اتفاقی می افتد، چه چیزی پس از آن انتظار می رود و خطر عوارض احتمالی وجود دارد. هر سوالی دارید حتما بپرسید و در صورت نیاز زمان بیشتری برای تصمیم گیری بخواهید. اگر از ادامه روند راضی هستید، از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید. بنابراین مهم است که مطمئن شوید همه چیز را درک کرده اید.

درمان فیستول

آیا جایگزینی برای جراحی فیستول وجود دارد؟

اکثر فیستول های مقعدی بدون جراحی بهبود نمی یابند.

این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما تکنیک های مختلف بیهوشی امکان پذیر است. عمل معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

برای کاهش خطر بی اختیاری روده (زمانی که بدون اینکه بخواهید مدفوع را دفع می کنید)، درمان شما ممکن است شامل چندین عمل در طول چند ماه باشد.

نوع جراحی مورد نیاز شما به محل فیستول بستگی دارد. که خلاصه به موارد زیر می شود:

 • اگر فیستول زیر عضلات اسفنکتر باشد یا از قسمت پایینی عضلات اسفنکتر (عضلات اطراف کانال مقعدی که هنگام باز کردن روده کنترل می‌شوند) باشد، جراح فیستول را روی پوست شما بریده و زخم شما را باز می‌گذارد تا بتواند بهبود یابد. با بافت سالم
 • اگر فیستول دارای شاخه هایی است که از قسمت فوقانی عضلات اسفنکتر عبور میکنند، جراح ممکن است در عوض یک بخیه مخصوص (به نام بخیه ستون) در فیستول قرار دهد تا به راحتی مانند چرک تخلیه شود. فیستول ممکن است برای درمان با چسب مخصوص، گیره یا پلاگین ساخته شده از بافت روده مناسب باشد.
 • اگر فیستول به بالای عضلات اسفنکتر شما برسد، ممکن است نیاز به کولوستومی موقت (باز شدن روده بزرگ شما روی پوست) داشته باشید. با این حال، این روش رایج نیست.

مراقبت های بعد از لیزر فیستول و عمل جراحی

متاسفانه تعداد کمی از بیماران پس از گذشت چند روز به دلیل رعایت نکردن نکات مراقبتی ممکن است خروج خون آبه یا سوزش را تجربه کنند.

لازم است بدانید که رعایت نکات مراقبت های پس از لیزر و عمل جراحی فیستول بخشی از روند تسریع در بهبودی است.

پس موارد زیر را با دقت بخوانید:

 • نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز به منظور جلوگیری از یبوست
 • تمیز نگه داشتن و حفظ بهداشت مقعد
 • اجتناب از استفاده از مواد عطری برای شستشو مقعد
 • تعویض منظم پانسمان ها
 • خودداری از رابطه جنسی مقعدی
 • مصرف حداقل 30 گرم فیبر در روز مانند سبزیجات و میوه ها برای جلوگیری از یبوست
 • انجام ورزش های سبک مانند 30 دقیقه پیاده روی در روز
 • انجام حمام سیتز
 • دوری از هرگونه مشروبات الکلی

چگونه می توانم خودم را برای عمل آماده کنم؟

اگر سیگار می کشید، ترک سیگار در حال حاضر ممکن است خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد و سلامت طولانی مدت شما را بهبود بخشد.

سعی کنید وزن مناسبی داشته باشید. اگر اضافه وزن دارید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض هستید.

ورزش منظم باید به آماده شدن شما برای عمل، کمک به بهبودی و بهبود سلامت طولانی مدت کمک کند. قبل از شروع ورزش، از تیم مراقبت های بهداشتی یا پزشک عمومی خود راهنمایی بخواهید.

عوارض جراحی فیستول مقعدی

عوارض زمانی است که مشکلات در حین یا بعد از عمل رخ می دهد. عوارض احتمالی هر عمل شامل مواردی مانند عفونت، خونریزی یا واکنش غیرمنتظره به ماده بیهوشی است. از عوارض خاص عمل فیستول مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بی اختیاری روده. ممکن است هوس های ناگهانی برای مدفوع داشته باشید که نمی توانید آن ها را کنترل کنید، گاهی اوقات درست زمانی که باد معده شما بی اختیار خارج می شود. خطر این اتفاق برای انواع مختلف روش متفاوت است. هنگامی که جراح شما را قبل از جراحی معاینه می کند، به شما توصیه می کند که کدام نوع عمل برای به حداقل رساندن خطر این اتفاق بهتر است.
 • بهبود زخم ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد.
 • فیستول ممکن است عود کند. احتمال این اتفاق بین روش های مختلف متفاوت است. در صورت بازگشت ممکن است به نوع دیگری از عملیات نیاز داشته باشید.
 • باریک شدن (تنگی) مجرای مقعد – انتهای کف شما. این عارضه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فیستول شروع به التیام می‌کند و می‌تواند باعث مشکل شود. پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به این امر تجویز کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *