دسته‌بندی نشده

درمان سوختگی برگ درخت گردو

یکی از مشکلات اصلی باغداران باغ گردو سوختگی بدون دلیل برگ گردو است، این کشاورزان برای درمان بیماری سوختگی برگ درخت گردو ابتدا علت اصلی این مشکل و بیماری را کشف کرده، سپس اقدامات لازم برای درمان یا پیشگیری از این بیماری را انجام دهند، در ادامه مقاله ما سعی می‌کنیم دلایل اصلی سوختگی برگ درخت گردو و راه حل‌هایی که برای درمان آن وجود دارد را به شما توضیح دهیم.

چگونه سوختگی برگ درخت گردو را تشخیص دهیم؟

البته کشاورزان باید توجه داشته باشند که سوختگی و تغییر رنگ برگ درختان گردو همیشه هم نشانه بیماری نیست، شاید این درختا روند طبیعی خود را طی می‌کنند که به خاطر تغییر فصل یا گرم شدن یکباره هوا است، بنابراین توصیه می‌شود باغداران قبل از خرید نهال گردو حتماً اطلاعات کاملی بیماری سوختگی برگ درخت گردو کسب کنند، باغداران برای تشخیص سوختگی برگ درخت گردو می‌توانند از روش‌های زیر استفاده کنند:

  • علائم ظاهری برگ درخت گردو را مشاهده کرده و به بررسی برگ‌های درخت گردو و آسیب‌هایی آن بپردازید، برگ‌ها با طرح یا رنگ‌های کهنه‌تر یا سوخته ممکن است مواجه باشد؛ اگر اغلب برگ‌ها زرد یا قهوه‌ای تیره و شکل ظاهری آن غیر نرمال است، امکان سوختگی برگ‌ها وجود دارد.
  • سوختگی برگ‌ها ممکن است باعث ترکیدگی و تغییر شکل آنها شود، وجود ترک‌ و تغییر شکل ظاهری برگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا سوختگی برگ را شناسایی کنید.
  • برای تشخیص سوختگی برگ، باید علل محتمل سوختگی را بررسی کنید، سوختگی برگ معمولا ناشی از اشعه خورشید نقره‌ای است که می‌تواند به جذب اضافه حرارت توسط برگ‌ها منجر شود، همچنین وجود آفات یا عدم تعادل آبی نیز سبب سوختگی برگ می‌شود.
  • برگ‌های سوخته را بررسی کنید که سریعتر از برگ‌های سالم خشک می‌شوند یا نه؟ اگر برگ‌ها سریعتر خشک شده و به حالت نارس به نظر می‌رسند یا سریعتر از شاخه جدا شده و می‌ریزند، احتمالاً سوختگی برگ درخت گردو وجود دارد.
  • در صورتی که مطمئن نیستید که برگ‌ها سوخته هستند یا نه، می‌توانید نمونه‌هایی از برگ‌ها را به مرکز تحقیقاتی یا آزمایشگاه خاک و گیاه بفرستید تا دليل سوختگی را تشخیص دهند.

لازم به ذکر است که بهتر است برای جلوگیری از این مشکلات حتماً قبل از خرید نهال گردو اطلاعات بیشتری در مورد نهال به دست آورده و ارقام ژنوتیپ و پیوندی را خریداری کنید در صورت بروز سوختگی برگ درخت گردو، اقدامات لازم برای کنترل و درمان آن را انجام دهید تا بهداشت و رشد درختان را تامین کنید.

سوختگی برگ درخت گردو را چگونه درمان کنیم؟

کارشناسان نهالستان معتقدند بهترین درمان پیشگیری است، بنابراین فروش نهال گردو ژنوتیپ را توصیه می‌کنند  چون سیستم دفاعی قوی‌تری در برابر بیماری‌های مختلفی دارد برای درمان سوختگی برگ درخت گردو حتماً به آبیاری باغ گردو توجه داشته باشید، سوختگی برگ ممکن است به علت خشکی یا نارسایی آب درخت گردو رخ داده باشد.

 از روش‌های آبیاری استفاده کنید که رطوبت لازم برای درخت گردو را فراهم کند، آبیاری منظم و با مقدار مناسب می‌تواند به تقویت درخت کمک کرده، از سوختگی برگ جلوگیری نماید، نهال گردو واکنش خوبی به آبرسانی عمیق دارد، بهتر است به جای آبیاری های کوتاه و سطحی، آبیاری عمیق و کافی انجام دهید، این کار ممکن است باعث حفظ رطوبت در ریشه‌ها و جلوگیری از سوختگی برگ شود.

اگر اکوسیستم منطقه شما گرمسیری است از نهال گردو در فصل تابستان جلو محافظت کنید، در روزهای بسیار گرم تابستان، از روش‌های محافظتی مانند استفاده از سایه‌ زای برگ‌ها، پوشاندن ریشه با چند پوشش مختلف و یا آبیاری بیشتر استفاده نمایید تا برگ‌های درخت گردو دچار سوختگی نشوند؛ گاها سوختگی برگ به دلایل طبیعی مانند تغییرات ناگهانی دمایی رخ می‌دهد.

برای جلوگیری از آن، تلاش کنید تا درخت گردو را در محیطی با دمای ثابت نگه دارید و از تغییرات قوی دما جلوگیری کنید یا با خرید نهال گردو ژنوتیپ این مشکل را تا حدی کاهش دهید، از دیگر دلایل سوختگی برگ درخت گردو بیماری‌های و آفات مختلف هستند، اگر مشکل ریزش و سوختگی برگ به علت این عوامل است، بهتر است به پزشک یا کارشناسان نهالستان مورد اعتماد خود مراجعه کرده تا نوع بیماری‌ و آفت را شناسایی و درمان کنند.

کلام آخر

گاهی هیچ درمان و مراقبتی برای درختان بیمار وجود ندارد چون بیماری آنها به اندازه پیشرفته شده است که قابل درمان نیست، بهترین توصیه برای کشاورزان حذف درخت بیمار و استریل کردن خاک اطراف آن است، کشاورزان برای کسب اطلاعات علمی بیشتر در مورد بیماری درختان گردو، خرید نهال گردو به صورت اینترنتی و قیمت نهال گردو می‌توانند به سایت تخصصی و گیاه پزشکی برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشند.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *