درمان سردرد در سرماخوردگی تنها با چند راهکار ساده ممکن می‌شود. در حین دوره سرماخوردگی حالات مختلفی برای فرد بروز داده می‌شود که یکی از آنها سردرد است. با ما همراه باشید تا راهکارهای ارائه موثر برای درمان و بهبود این عوارض را برایتان بیان کنیم.

ضرورت نیاز درمان سردرد در سرماخوردگی

از آنجایی که اکثر بزرگسالان در طول سال حداقل 2 مرتبه به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند، با تاثیرات و عوارض اذیت کننده آن مواجه خواهند شد. سردرد یکی از عوارضی است که در طول دوره سرماخوردگی ممکن است فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اگر به صورت مشترک آبریزش بینی و سردرد ایجاد شود، قطعا فرد سرماخورده‌ است. اما علت اینکه در طول دوره سرماخوردگی دچار سردرد می‌شود، کاملا مشخص است.

درمان سردرد در سرماخوردگی

این موضوع به این دلیل است که فرد حین سرماخوردگی، دچار التهاب در قسمت غشای مجاری تنفسی و بینی می‌شود. این التهابات و تورم‌ها باعث تحریک غشا شده و ترشحات مخاطی بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
درمان سرفه آلرژیک با 5 راهکار خانگی و دارویی + علت

مطالب مرتبط با درمان سردرد در سرماخوردگی

ویروس و یا عوامل حساسیت‌زا هر دو می‌توانند دلایلی برای ایجاد این التهابات باشند. علاوه بر این موضوع تورم و التهابات سبب ایجاد درد در قسمت‌هایی از سر به ویژه در ناحیه پیشانی، اطراف و زیر چشم‌ها، قسمت‌هایی از دندان‌های فوقانی نیز خواهند شد.

برای درمان سردرد در سرماخوردگی که تا به اینجا متوجه شدیم کاملا هم طبیعی است، راهکارهای مفید و در دسترسی وجود دارد. در ادامه به صورت کامل در مورد این راهکارهای درمانی توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم.

سریع‌ترین راهکارهای درمان سردرد در سرماخوردگی

سردرد در سرماخوردگی از جمله عوارضی به شمار می‌رود که در طول دوره با فرد همراه است و در صورت مراعات نکردن ممکن است تشدید شود. اما این موضوع به این معنی نیست که نمی‌توان کاری کرد و منتظر بهبود خود به خودی سردردها بود.

بهترین راه درمان سردرد در سرماخوردگی

بهترین راه کمک گرفتن از داروها و درمان‌هایی است که بتوان به کمک آن فشار سینوس‌ها را که ملتهب شده‌اند، تسکین داد. اما بهتر است راهکارهای مفید خانگی و بسیار تاثیر گذار زیر را که بدون هیچ عوارضی هستند، پیش گرفت تا به بهبود سریع و درمان سردرد سرماخوردگی کمک کرد.

  1. برخی افراد با تخلیه و آب کشیدن مجاری تنفسی از هر نوع مایع ترشح شده‌ای، به سرعت به درمان سردرد در سرماخوردگی دست می‌یابند.
  2. هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن مایعات گرم مانند دمنوش آویشن و پونه کمک به شل شدن مایعات ترشح شده کرده و همین موضوع باعث تخلیه بهتر و سریع‌تر ترشحات مخاطی از بینی و سینوس‌ها خواهد شد.
  3. مرطوب نگه داشتن مجاری تنفسی به ویژه در ساعات خواب می‌تواند به تنفس راحت و اکسیژن‌رسانی بیشتر به سر منجر شود که سبب بهبود سردرد نیز خواهد شد.
  4. کمپرس گرم راهی عالی برای خلاص شدن سریع از سردرد ناشی از سرماخوردگی است. برای این منظور تنها کافی است از کمپرس گرم روی بینی و پیشانی استفاده شود. این کار کمک می‌کند تا احتقان بینی از بین رفته و درمان سردرد در سرماخوردگی به سرعت انجام پذیرد.
  5. دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن هوا و در نتیجه تسکین یافتن غشاهای تحریک شده در معابر مجاری تنفسی منجر شود. برای اینکار می‌توان از دوش و حمام آب گرم نیز کمک گرفت.
  • برای درمان سردرد در سرماخوردگی راهکارهای بیان شده بسیار موثر هستند. اما برای سرعت بخشیدن به رفع سایر عوارض سرماخوردگی لازم است تا راهکارهای مناسب دیگری نیز انجام شوند. تغذیه در این دوران بسیار مهم است که بهترین خوراکی‌ها برای این دوران میوه‌ها هستند. برای اطلاع از بهترین میوه‌ها برای سرماخوردگی به مطلب میوه‌های بسیار مفید برای درمان سرماخوردگی مراجعه کنید.

پیشگیری و درمان سردرد ناشی از سرماخوردگی

گزینه‌های بیان شده برای موارد اورژانسی سردرد در سرماخوردگی بسیار موثر عمل می‌کنند. اما باید راهکارهایی را انجام داد تا این سردردها به طور کامل بهبود یافت و از بروز مجدد آنها پیشگیری شود. برای این منظور به مواردی که در ادامه معرفی خواهیم کرد توجه کنید.

مطلب پیشنهادی
درمان آبریزش بینی ؛ 5 راهکار خانگی برای قطع سریع آب‌ریزش بینی

1. استراحت کافی

با ابتلا به سرماخوردگی عوارض متعددی مانند بدن درد، کوفتگی، خستگی افراطی، آبریزش بینی و چشم یا حتی گلو درد بروز داده می‌شوند. برای دردهای ایجاد شده تنها راه درمان موثر دوش آب گرم و استراحت بعد از آن است.

بهتر است فعالیت روزانه سابق را کاهش داد و بیشتر به استراحت برای درمان بیماری پرداخت. معمولا اگر 3 الی 5 روز استراحت مطلق وجود داشته باشد، بیماری بهبود خواهد یافت.

2. استفاده از سوپ‌های کامل اما رقیق

یکی از دلایلی که سبب سردرد در سرماخوردگی می‌شود، کاهش مواد مغذی و ویتامینی بدن است که در پی از دست رفتن اشتها و کم شدن تغذیه ایجاد می‌شود. برای این منظور باید از سوپ رقیق اما کامل خانگی استفاده کرد تا نیازهای بدن تامین شوند. از این طریق بدن تقویت شده و سردرد نیز بهبود خواهد یافت.

سوپی متشکل از آب مرغ بدون چربی، سینه مرغ خرد و له شده، پیاز فراوان، جعفری، آب گوجه و مقداری جو پخته شده، بهترین راهکار برای تقویت بدن در این دوران است.

مطلب پیشنهادی
درمان سرفه شبانه فقط با انجام 7 راهکار سریع و موثر

3. هوای سرد و آب سرد را دور کنید

برای سرعت بخشیدن به درمان سردرد در سرماخوردگی باید تا جای ممکن از قرار گرفتن در هوای سرد خودداری کرد و تا جای ممکن از دوش آب سرد نیز پرهیز کرد.

گاهی سردرد در سرماخوردگی ناشی از سرمازدگی است. یعنی در واقع بر اثر ورود به هوای سرد بروز داده می‌شود. برای بهبود این وضعیت فقط باید بخور گرم انجام داد و به وسیله یک پارچه پشمی سر را بست. بعد از آن لازم است استراحت کرد تا سردرد کم کم آرام شود.

4. دارو برای درمان سردرد ناشی از سرماخوردگی

برای درمان دارویی سردرد لازم به مصرف برخی از داروهای معروف است که اغلب افراد از آنها استفاده می‌کنند. داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن به سرعت درد را کاهش می‌دهند.

اما با اینکه استفاده از داروهای درمانی راهی سریع برای بهبود است اما بهتر است از مصرف خودسرانه آنها تا جای ممکن پرهیز کرد. بهترین راه بهبود راهکارهای خانگی است که بیان کردیم و در کنار آن نیز استراحت کافی بسیار موثر است.

مطلب پیشنهادی
درمان سرفه خشک با 13 راهکار موثر + بررسی علل ابتلا

5. از عوامل تشدید کننده درد دوری کنید

برای اینکه بتوان سردرد در سرماخوردگی را درمان کرد حتما نباید رو به درمان‌های دارویی آورد. گاهی این سردردها با کسب آرامش به سرعت بهبود می‌یابند.

اگر سردردهای سینوسی بر اثر ابتلا به سرماخوردگی بروز داده شد، لازم است از مواردی مانند نوشیدن الکل، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض دود و همینطور سرما پرهیز کرد. این موارد می‌توانند التهابات بیشتری را برای سر و صورت ایجاد کنند. به همین دلیل لازم است برای درمان از آنها دور ماند.

حتی از موارد دیگری مانند مصرف ادویه، استشمام بو، شنا کردن، پرواز غیر ضروری و حتی رانندگی که گاهی ممکن است سبب تشدید سردرد شوند، بهتر است پرهیز کرد. البته گاهی این موارد برای برخی از افراد متفاوت است که باید آنها را تشخیص داد و خود را دور نگه داشت.

مطالب مرتبط با درمان سردرد در سرماخوردگی

مطلب پیشنهادی
درمان سردرد با ماساژ 3 قسمت مهم و موثر + نقاط فشاری

سخن پایانی

راهکارهای ارائه شده در این متن می‌تواند به طور قابل ملاحظه و چشمگیری به بهبود و درمان سردرد در سرماخوردگی منجر شوند. البته گزینه‌های درمان با دارو نیز بیان که بهتر است در مورد مصرف آنها هر فرد از پزشک متخصص طبق شرایط خود دریافت کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید