درمان سردرد در سرماخوردگی تنها با چند راهکار ساده ممکن می‌شود. در حین دوره سرماخوردگی حالات مختلفی برای فرد بروز داده می‌شود که یکی از آنها سردرد است. با ما همراه باشید تا راهکارهای ارائه موثر برای درمان و بهبود این عوارض را برایتان بیان کنیم.

ضرورت نیاز درمان سردرد در سرماخوردگی

از آنجایی که اکثر بزرگسالان در طول سال حداقل 2 مرتبه به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند، با تاثیرات و عوارض اذیت کننده آن مواجه خواهند شد. سردرد یکی از عوارضی است که در طول دوره سرماخوردگی ممکن است فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اگر به صورت مشترک آبریزش بینی و سردرد ایجاد شود، قطعا فرد سرماخورده‌ است. اما علت اینکه در طول دوره سرماخوردگی دچار سردرد می‌شود، کاملا مشخص است.

درمان سردرد در سرماخوردگی

این موضوع به این دلیل است که فرد حین سرماخوردگی، دچار التهاب در قسمت غشای مجاری تنفسی و بینی می‌شود. این التهابات و تورم‌ها باعث تحریک غشا شده و ترشحات مخاطی بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
سرماخوردگی و 21 نکته مهم برای پیشگیری و درمان آن

ویروس و یا عوامل حساسیت‌زا هر دو می‌توانند دلایلی برای ایجاد این التهابات باشند. علاوه بر این موضوع تورم و التهابات سبب ایجاد درد در قسمت‌هایی از سر به ویژه در ناحیه پیشانی، اطراف و زیر چشم‌ها، قسمت‌هایی از دندان‌های فوقانی نیز خواهند شد.

برای درمان سردرد در سرماخوردگی که تا به اینجا متوجه شدیم کاملا هم طبیعی است، راهکارهای مفید و در دسترسی وجود دارد. در ادامه به صورت کامل در مورد این راهکارهای درمانی توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم.

بهترین راهکارهای درمان سردرد در سرماخوردگی

سردرد در سرماخوردگی از جمله عوارضی به شمار می‌رود که در طول دوره با فرد همراه است و در صورت مراعات نکردن ممکن است تشدید شود. اما این موضوع به این معنی نیست که نمی‌توان کاری کرد و منتظر بهبود خود به خودی سردردها بود.

بهترین راه درمان سردرد در سرماخوردگی

بهترین راه کمک گرفتن از داروها و درمان‌هایی است که بتوان به کمک آن فشار سینوس‌ها را که ملتهب شده‌اند را تسکین داد. راهکارهای مفید خانگی و بسیار تاثیر گذار زیر را می‌توان بدون به همراه داشتن هیچ عوارضی پیش گرفت تا به بهبود سریع و درمان سردرد سرماخوردگی کمک کرد.

  1. برخی افراد با تخلیه و آب کشیدن مجاری تنفسی از هر نوع مایع ترشح شده‌ای، به سرعت به درمان سردرد در سرماخوردگی دست خواهند یافت.
  2. هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن مایعات کمک به شل شدن مایعات ترشح شده کرده و همین موضوع باعث تخلیه بهتر و سریع‌تر ترشحات مخاطی از بینی و سینوس‌ها خواهد شد.
  3. مرطوب نگه داشتن مجاری تنفسی به ویژه در ساعات خواب می‌تواند به تنفس راحت و اکسیژن‌رسانی بیشتر به سر منجر شود که سبب بهبود سردرد نیز خواهد شد.
  4. کمپرس گرم راهی عالی برای خلاص شدن سریع از سردرد ناشی از سرماخوردگی است. برای این منظور تنها کافی است از کمپرس گرم روی بینی و پیشانی استفاده شود. این کار کمک می‌کند تا احتقان بینی از بین رفته و درمان سردرد در سرماخوردگی به سرعت انجام پذیرد.
  5. دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن هوا و در نتیجه تسکین یافتن غشاهای تحریک شده در معابر مجاری تنفسی منجر شود. برای اینکار می‌توان از دوش و حمام آب گرم نیز کمک گرفت.
مطلب پیشنهادی
ذات الریه چه علائمی دارد؟ 13 نشانه مهم + راه درمان و پیشگیری

راهکارهای دیگری که برای بهبود عوارض سرماخوردگی مفید است شامل غرغره کردن آب نمک، استفاده از میوه‌های مفید برای درمان سرماخوردگی، استراحت کافی، بهره از سوپ‌های خانگی تهیه شده از سبزیجات تازه و همینطور پرهیز از قرار گرفتن در مقابل آب سرد می‌شود.

با اینکه استفاده از داروهای درمانی راهی سریع برای بهبود است اما بهتر است از مصرف خودسرانه آنها تا جای ممکن پرهیز کرد. بهترین راه بهبود راهکارهای خانگی است که بیان کردیم و در کنار آن نیز استراحت کافی بسیار موثر است.

سخن پایانی

راهکارهای ارائه شده در این متن می‌تواند به طور قابل ملاحظه و چشمگیری به بهبود و درمان سردرد در سرماخوردگی منجر شود. البته راهکارهای درمان با دارو نیز وجود دارد که بهتر است در مورد آنها هر فرد از پزشک متخصص طبق شرایط خود دریافت کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید