گلای وانس

گلای وانس به عنوان قرصی برای کاهش قند خون بالا تجویز می‌شود. اغلب مصرف این دارو باید با تجویز پزشک باشد و برای درمان گزینه‌های دیگری نیز تجویز خواهد شد. با ادامه متن همراه باشید تا مهمترین موارد کاربرد این دارو را برایتان بیان کنیم.

قرص گلای وانس چیست؟

Gly Once قرص پیوسته جهش یافته داروی متفورمین است. نام تجاری-دارویی این قرص متفورمین هیدروکلراید (Metformin Hydrochloride) است که در صنعت داروسازی و تجارت دارو با نام گلوکوفاژ (Glucophage) نیز شناخته می‌شود. مکانیسم اثر این دارو بر کاهش قند خون بالا است اما امروزه کاربردهای دیگری نیز برای درمان برخی از بیماری‌ها دارد.

مطالب مرتبط با قرص گلای و قند خون

قرص گلای وانس

این داروی هورمونی به عنوان درمان‌های جایگزین سنتزی به کار برده می‌شود تا دیابت را کنترل کند. در واقع گلای وانس حساسیت سلول‌های بدن به اثربخشی انسولین را افزایش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی
آیا مصرف ماینوکسیدیل درمان قطعی برای ریزش مو به حساب می آید؟

این راهکار بسیار مناسبی است تا بتوان سوخت و ساز بدن را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. از این رو برای مصرف به منظور کاهش وزن در برخی موارد نیز تجویز می‌شود که بهتر است از مصرف خودسرانه با دوز نامناسب پرهیز کرد. در ادامه متن به بررسی کاربردهای درمانی دیگر این دارو خواهیم پرداخت.

گلای وانس برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

اختلالات هورمونی می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره شد، گلای وانس داروی هورمونی است که علاوه بر کاهش قند خون تاثیرات دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

تاثیر گلای وانس بر بارداری و مشکلات زنان

با تنظیم و متعادل‌سازی هورمون‌ها در بدن خانم‌ها بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. از جمله آنها می‌توان به مواردی که در ادامه معرفی کرده‌ایم اشاره کرد.

1. راهکاری برای درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان به شدت سطح هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوارضی از جمله بروز حالات مردانگی مانند موهای زائد در صورت و همینطور قاعدگی نامنظم یا حتی ریزش مو را به همراه خواهد داشت. داشتن وزن مناسب در صورت داشتن تنبلی تخمدان، تاثیر مثبتی را به همراه دارد. از این رو پزشکان با بررسی‌های مختلف داروهایی مانند گلای وانس که بسیار موثر در درمان است را تجویز خواهند کرد.

گلای وانس برای بارداری

2. تقویت تخمک گذاری با گلای وانس

یکی از راهکارهای درمان ناباروری، تقویت تخمک گذاری است. گلای وانس توانایی این را دارد که به عنوان یک محرک عالی برای تخمک گذاری عمل کند. این موضوع در مواردی که آقا توانایی باروری را داشته باشد و خانم قادر به بارداری نباشد بسیار موثر خواهد بود. از این دارو برای خانم‌هایی که اضافه وزن دارند برای مرتب کردن تخمک گذاری نیز استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
موارد مصرف کتوتیفن + 5 اثر درمانی و عوارض جدی

علاوه بر تقویت تخمک گذاری، لازم است تا برای بارداری سالم به تقویت تخمدان‌ها نیز پرداخت. خوشبختانه امروزه راهکارهای علمی و حتی خانگی متعددی برای این منظور تنظیم شده است که می‌توان از آنها بهره گرفت. در مطلب تقویت تخمدان‌ها با سالم‌ترین راهکارها به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

3. موثر در بهبود تخمدان‌های چند کیستی

یکی از موانع باروری خانم‌ها، اختلالات هورمونی ناشی از سندروم تخمدان چند کیستی است. این سندروم 5 الی 10 درصد افراد دارای رحم را درگیر می‌کند. چرخه قاعدگی نامنظم به دلیل عدم تخمک گذاری، وجود هورمون‌های مردانه و بروز موهای زائد یا کچلی سر، بروز جوش و آکنه، کیست‌های متعدد که حاوی تخمک هستند از عوارض این موضوع است. در بسیاری از موارد تجویز پزشک برای بهبود این وضعیت قرص گلای وانس خواهد بود.

قرص گلای وانس برای لاغری و کاهش وزن مطلوب

بیماران مبتلا به دیابت که با رژیم‌های غذایی پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند، نیاز به دارویی دارند تا به کمک آن بتوانند سطح انسولین را بهبود بخشند. عملکرد گلای وانس به گونه‌ای است که محرکی برای سلول‌های بدن خواهد بود تا به انسولین پاسخ دهند.

مطلب پیشنهادی
کوریزان چه دارویی است؟ موارد مصرف برای بزرگسالان و کودکان

این موضوع تاثیر به سزایی در کاهش وزن خواهد داشت. زیرا افرادی که اختلالاتی در متابولیسم بدن خود دارند، دیرتر از سایر افراد وزنشان کاهش خواهد یافت. اما بهتر است از مصرف خودسرانه پرهیز شود. زیرا ممکن است شرایط فیزیکی فرد ترکیبات این دارو را نیاز نداشته باشد و مشکل متابولیسم و چاقی ناشی از مشکل دیگری باشد که پزشک آنرا باید تشخیص دهد.

بهترین زمان مصرف گلای وانس برای لاغری

گلای وانس برای لاغری

اغلب پزشکان این دارو را 2 یا 3 مرتبه در روز تجویز می‌کنند. بهترین زمان مصرف آن بین غذا یا بعد از غذا است. در صورتی که مصرف آن فراموش شود بهتر است اگر مدت کوتاهی حدود 1 ساعت از غذا گذشته بود، استفاده شود اما در مواردی که نزدیک وعده بعدی باشد بهتر است مصرف آنرا به وعده بعدی موکول کرد.

اگر به دنبال لاغری با انواع داروها هستید بهتر است خودسرانه عمل نکنید و حتما لازم است تا انواع آنرا بشناسید. از این طریق می‌توانید نحوه عملکرد داروها، عوارض ناشی از آنها، ممنوعیت‌های مصرف و حتی فوایدی که به همراه دارند را متوجه شوید. در مطلب انواع قرص لاغری و عملکرد آنها می‌توانید به بررسی تمام این موارد بپردازید تا بتوانید راه درست‌تری را برای لاغری پیش بگیرید.

مطلب پیشنهادی
پرفکتیل - 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

درمان و بهبود اختلال متابولیسم کربوهیدرات

اختلال متابولیسم کربوهیدرات تاثیر به سزایی در سوخت و ساز بدن دارد. اغلب این اختلال به صورت وراثتی به نسل بعد انتقال داده می‌شود. راهی که پزشکان برای کنترل آن پیش می‌گیرند، تجویز گلای وانس است.

این اختلال اغلب مشکلاتی را برای سوخت و ساز کربوهیدرات در بدن فرد ایجاد می‌کند که حتی در فردی با فرد دیگر می‌تواند متفاوت بروز داده شود. کنترل دارویی از این اختلال تنها به وسیله تجویز پزشک باید باشد و راهکارهای خودسرانه آسیب‌هایی را در پی خواهد داشت.

عوارض مصرف گلای وانس

 • حالت تهوع و استفراغ (اغلب به مرور رفع می‌شود)
 • دل پیچه و اسهال که پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد
 • کاهش یافتن جذب ویتامین B12
 • احساس خستگی و سردرد
 • در موارد نادر خواب‌آلودگی و درد عضلانی
 • ایجاد اسید لاکتیک از عوارض خطرناک آن است
 • ایجاد آلرژی مانند خارش، کهیر و التهاب لب که باید از پزشک در مورد ادامه مصرف آن جویا شد
مطلب پیشنهادی
قرص گلوریا چیست؟ + عملکرد آن در بدن چگونه است؟

تداخلات دارویی با گلای وانس

اگر از داروی خاصی استفاده می‌شود، حتما باید در مورد آن به پزشک اطلاع داده شود. داروهایی با ترکیبات و موارد زیر ممکن است با این قرص در تداخل باشند:

 • ترکیبات کاهنده قند خون از جمله سولفونامیدها و بتابلوکرها
 • آمیلوراید، فوروزماید، پروکسامین آمید، کینیدین، نیفدیپین، پروکسامین آمید، دیگوکسین، رانیتیدین، مورفین و ترکیباتی نظیر آنها
 • داروهای تیروئیدی، داروهای ضد تشنج و داروهای لاغری
 • داروهایی که مصرف همزمان آنها با این قرص سبب بالا رفتن قند خون می‌شود مثل داروهای ضد آسم و ضد آلرژی

فرق گلای وانس و متفورمین در چیست؟

این دو دارو اغلب بسته به نیاز افراد ممکن است تجویز شوند و اثر آنها تقریبا مشابه یکدیگر است. منتها گلای وانس، متفورمینِ آهسته رهش یافته‌ای است که برای برخی از موارد بیشتر لازم است که استفاده شود. پس موارد کاربرد آنها با اینکه تقریبا یکسان است، بسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک دارد.

مطلب پیشنهادی
قرص زاکسیم و اطلاعات مهم دارویی در مورد موارد مصرف

در برخی از موارد بیان شده است که تاثیرات منفی گوارشی که گلای وانس به همراه دارد، بسیار کمتر از متفورمین است. به ویژه اگر بین وعده‌های غذایی به کار برده شود. در این حالت به مرور زمان عوارض گوارشی کمرنگ خواهد شد و کم کم از بین خواهد رفت.

جذب گلای وانس به آهستگی در بدن انجام می‌شود. در نتیجه پس ا مصرف قند خون کم کم کاهش می‌یابد. در واقع می‌توان گفت 7 ساعت پس از مصرف اثرگذاری خود را بروز می‌دهد.

این موضوع در حالتی است که مصرف قرص متفورمین اثرگذاری خود را پس از 2 الی 3 ساعت بروز می‌دهد که این موضوع افت ناگهانی قند خون را در پی خواهد داشت. در نتیجه عوارض گوارشی بسیار کمتری از متفورمین را برای فرد بروز خواهد داد.

مصرف گلای وانس در بارداری

این قرص معمولا برای کنترل دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. برای دوران بارداری و کنترل قند خون در بارداری نیز پزشکان آنرا بنا به نیاز مادر تجویز می‌کنند. ترکیبات این دارو با اینکه از جفت عبور می‌کنند، عوارض جدی را به همراه ندارند.

مطلب پیشنهادی
قرص متفورمین با 3 کاربرد اصلی برای لاغری، دیابت و سندرم تخمدان

اما این موضوع دلیل نمی‌شود که رو به مصرف نابجا و خودسرانه از آن آورد و تنها نیاز به مصرف را پزشک باید تشخیص دهد. پس این دارو در موارد نیاز ایمن است و می‌تواند علاوه بر کنترل قند خون برای مواردی همچون سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز توسط پزشک تجویز شده و مفید عمل کند.

جالب است بدانید نوزادانی که مادران آنها در زمان بارداری گلای وانس دریافت می‌کردند، مقدار چربی کمتری را نسبت به سایر نوزادان در هنگام تولد داشتند. این عملکرد ناشی از تاثیر چربی سوزی این دارو است.

مطالب مرتبط با قرص گلای و قند خون

نکات پایانی

در این متن به تاثیرات به سزای قرص گلای وانس پرداختیم که علاوه بر کاهش قند خون به بهبود متابولیسم بدن و بهبود اختلالات هورمونی نیز منجر می‌شود. این موضوع به طور جدی باید رعایت شود که مصرف خودسرانه هر دارویی ممنوع است و باید از پزشک در مورد دوز مناسب مصرف طبق شرایط بدنی جویا شد.

مطلب پیشنهادی
قرص هزال چیست؟ + مکانیسم این قرص بر بدن چگونه است

6 دیدگاه‌ها

 1. ایا میتوان قرص گلای وانس را بصورت پودر شده مصرف کرد چون من هروقت مصرف میکنم دچار معده درد شدید میشوم وقند خونم هم بالاست وداروهای گوارشی که پزشک برام تجویز کرده هم میخورم اما درد غیر قابل تحمل دارم لطفا پاسخ دهید

  • با توجه به شرایط بدنی و فیزیکی شما، باید در مورد نحوه مصرف هر دارویی، پزشک تصمیم بگیرد و این متن صرفا جهت اطلاع رسانی در مورد این قرص گردآوری شده است.

  • سلام
   با توجه به اينكه گلای وانس گاهی برای منظم شدن چرخه قاعدگی توسط متخصصین تجویز می‌شود، بهتر است دوره درمان را تا زمان مشخص شده توسط پزشک ادامه داد و در مورد مصرف در موارد خاص نیز از متخصص جویا شد و البته تاکید ما این است که حتما مصرف هرگونه دارو را زیر نظر پزشک مصرف کنید.

 2. امروز یکی از متخصصین غدد در بیرجند مدعی شد گلای وانس کارسینوژنیک هست، آیا این گفته صحت دارد

  • با سلام
   هدف از این ارائه مقاله صرفا آشنایی با عملکرد این دارو است که از اطلاعات موجود در سایتهای معتبر فارسی و غیر فارسی گردآوری شده است. تحقیقات بیشتر و نگاه تخصصی از رویکرد این مقاله دور است و بهتر است از مقالات علمی استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید