تغذیهمکمل و داروها

3 تاثیر مهم گلای وانس برای بدن + نحوه مصرف و عوارض

گلای وانس قرصی است که برای کاهش قند خون بالا تجویز می‌شود.
معمولا مصرف این دارو باید با تجویز پزشک باشد. اما گاهی برای درمان مشکلات دیگری نیز تجویز خواهد شد. با ادامه متن همراه باشید تا مهمترین موارد کاربرد این دارو را برایتان بیان کنیم.

قرص گلای وانس چیست؟

Gly Once قرص پیوسته جهش یافته داروی متفورمین است. نام تجاری-دارویی این قرص متفورمین هیدروکلراید (Metformin Hydrochloride) است که در صنعت داروسازی و تجارت دارو با نام گلوکوفاژ (Glucophage) نیز شناخته می‌شود. مکانیسم اثر این دارو برای کاهش قند خون بالا تاثیرگذار است اما امروزه کاربردهای دیگری نیز برای درمان برخی از بیماری‌ها دارد.
گلای وانس روی دیابت غیر وابسته به انسولین تاثیرگذار است.

قرص گلای وانس

این داروی هورمونی به عنوان درمان‌های جایگزین سنتزی به کار برده می‌شود تا دیابت را کنترل کند. در واقع گلای وانس حساسیت سلول‌های بدن به اثربخشی انسولین را افزایش می‌دهد.

این راهکار بسیار مناسبی است تا بتوان سوخت و ساز بدن را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. از این رو برای مصرف به منظور کاهش وزن در برخی موارد نیز تجویز می‌شود که بهتر است از مصرف خودسرانه با دوز نامناسب پرهیز کرد. در ادامه متن به بررسی کاربردهای درمانی دیگر این دارو خواهیم پرداخت.

مطالب پرطرفدار سایت را دنبال کنید

مطلب پیشنهادی
پودر گینر - مزایا + نحوه عملکرد آن در بدن + منع مصرف

گلای وانس برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

اختلالات هورمونی می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره شد، گلای وانس داروی هورمونی است که علاوه بر کاهش قند خون تاثیرات دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

تاثیر گلای وانس بر بارداری و مشکلات زنان

با تنظیم و متعادل‌سازی هورمون‌ها در بدن خانم‌ها بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. از جمله آنها می‌توان به مواردی که در ادامه معرفی کرده‌ایم اشاره کرد.

1. راهکاری برای درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان به شدت سطح هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوارضی از جمله بروز حالات مردانگی مانند موهای زائد در صورت و همینطور قاعدگی نامنظم یا حتی ریزش مو را به همراه خواهد داشت. داشتن وزن مناسب در صورت داشتن تنبلی تخمدان، تاثیر مثبتی را به همراه دارد. از این رو پزشکان با بررسی‌های مختلف داروهایی مانند گلای وانس که بسیار موثر در درمان است را تجویز خواهند کرد.

گلای وانس برای بارداری

2. تقویت تخمک گذاری با گلای وانس

یکی از راهکارهای درمان ناباروری، تقویت تخمک گذاری است. گلای وانس توانایی این را دارد که به عنوان یک محرک عالی برای تخمک گذاری عمل کند. این موضوع در مواردی که آقا توانایی باروری را داشته باشد و خانم قادر به بارداری نباشد بسیار موثر خواهد بود. از این دارو برای خانم‌هایی که اضافه وزن دارند برای مرتب کردن تخمک گذاری نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر تقویت تخمک گذاری، لازم است تا برای بارداری سالم به تقویت تخمدان‌ها نیز پرداخت. خوشبختانه امروزه راهکارهای علمی و حتی خانگی متعددی برای این منظور تنظیم شده است که می‌توان از آنها بهره گرفت. در مطلب تقویت تخمدان‌ها با سالم‌ترین راهکارها به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

مطلب پیشنهادی
نئوتادین برای درمان آلرژی، کهیر و رینیت آلرژیک + عوارض

3. موثر در بهبود تخمدان‌های چند کیستی

یکی از موانع باروری خانم‌ها، اختلالات هورمونی ناشی از سندروم تخمدان چند کیستی است. این سندروم 5 الی 10 درصد افراد دارای رحم را درگیر می‌کند. چرخه قاعدگی نامنظم به دلیل عدم تخمک گذاری، وجود هورمون‌های مردانه و بروز موهای زائد یا کچلی سر، بروز جوش و آکنه، کیست‌های متعدد که حاوی تخمک هستند از عوارض این موضوع است. در بسیاری از موارد تجویز پزشک برای بهبود این وضعیت قرص گلای وانس خواهد بود.

قرص گلای وانس برای لاغری و کاهش وزن مطلوب

بیماران مبتلا به دیابت که با رژیم‌های غذایی پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند، نیاز به دارویی دارند تا به کمک آن بتوانند سطح انسولین را بهبود بخشند. عملکرد گلای وانس به گونه‌ای است که محرکی برای سلول‌های بدن خواهد بود تا به انسولین پاسخ دهند.

این موضوع تاثیر به سزایی در کاهش وزن خواهد داشت. زیرا افرادی که اختلالاتی در متابولیسم بدن خود دارند، دیرتر از سایر افراد وزنشان کاهش خواهد یافت. اما بهتر است از مصرف خودسرانه پرهیز شود. زیرا ممکن است شرایط فیزیکی فرد ترکیبات این دارو را نیاز نداشته باشد و مشکل متابولیسم و چاقی ناشی از مشکل دیگری باشد که پزشک آنرا باید تشخیص دهد.

مطلب پیشنهادی
قرص اورژانسی (نحوه مصرف، تداخل دارویی و عوارض آن)

بهترین زمان مصرف گلای وانس برای لاغری

گلای وانس برای لاغری

اغلب پزشکان این دارو را 2 یا 3 مرتبه در روز تجویز می‌کنند. بهترین زمان مصرف آن بین غذا یا بعد از غذا است. در صورتی که مصرف آن فراموش شود بهتر است اگر مدت کوتاهی حدود 1 ساعت از غذا گذشته بود، استفاده شود اما در مواردی که نزدیک وعده بعدی باشد بهتر است مصرف آنرا به وعده بعدی موکول کرد.

اگر به دنبال لاغری با انواع داروها هستید بهتر است خودسرانه عمل نکنید و حتما لازم است تا انواع آنرا بشناسید. از این طریق می‌توانید نحوه عملکرد داروها، عوارض ناشی از آنها، ممنوعیت‌های مصرف و حتی فوایدی که به همراه دارند را متوجه شوید. در مطلب انواع قرص لاغری و عملکرد آنها می‌توانید به بررسی تمام این موارد بپردازید تا بتوانید راه درست‌تری را برای لاغری پیش بگیرید.

درمان و بهبود اختلال متابولیسم کربوهیدرات

اختلال متابولیسم کربوهیدرات تاثیر به سزایی در سوخت و ساز بدن دارد. اغلب این اختلال به صورت وراثتی به نسل بعد انتقال داده می‌شود. راهی که پزشکان برای کنترل آن پیش می‌گیرند، تجویز گلای وانس است.

این اختلال اغلب مشکلاتی را برای سوخت و ساز کربوهیدرات در بدن فرد ایجاد می‌کند که حتی در فردی با فرد دیگر می‌تواند متفاوت بروز داده شود. کنترل دارویی از این اختلال تنها به وسیله تجویز پزشک باید باشد و راهکارهای خودسرانه آسیب‌هایی را در پی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
عوارض قرص سرماخوردگی بزرگسالان چیست؟ (7مورد مهم)

مطالب مرتبط با قرص گلای وانس و قند خون

عوارض مصرف گلای وانس

مصرف این قرص ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. اما طبق گفته بعضی از افراد و تحقیقات انجام شده، برخی از حالات آن به مرور از بین می‌روند. با این حال اگر هر یک از عوارض این دارو برای فرد ایجاد شود باید برای جایگزینی این دارو با دارویی دیگر از پزشک مشورت دریافت کند.

حالت تهوع و استفراغ

معمولا اکثر افرادی که از این دارو استفاده کرده‌اند، در مراحل ابتدایی مصرف از حالت تهوع و استفراغ ناشی از آن گله می‌کنند. این حالت معمولا به مرور رفع می‌شود.

مشکلات گوارشی

یکی از عوارض این دارو که برای برخی از افراد ممکن است ایجاد شود، دل پیچه و اسهال است که پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد.

اختلال در جذب ویتامین B12

یکی از مهمترین عوارض گلای وانس کاهش جذب ویتامین B12 است. زیرا کاهش جذب این ویتامین می‌تواند در طولانی مدت نواقصی را برای بدن به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که اغلب توصیه می‌کنیم این قرص را وقتی ضرورتی ندارد استفاده نکنید و فقط در صورت نیاز با تجویز پزشک، دوز مناسبی را مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی
قرص کلونازپام در چه شرایطی موجب اعتیاد می شود؟ + عملکرد

عوارض بدنی

یکی از مواردی که ترکیبات این دارو برای برخی از افراد به همراه دارد، عوارض زیر هستند:
احساس خستگی
سردرد
در موارد نادر خواب‌آلودگی
درد عضلانی

افزایش اسید لاکتیک در بدن

ایجاد اسید لاکتیک از عوارض خطرناک این قرص است.
این اسید به طور طبیعی در بدن وجود دارد. اما افزایش مقدار اسید لاکتیک در بدن و به ویژه در عضلات، سبب اسیدی شدن عضلات را در پی دارد که اختلال در انقباضات عضلانی را به همراه دارد.

عوارض آلرژیکی

ایجاد آلرژی مانند خارش، کهیر و التهاب لب برای افرادی که به ترکیبات این دار حساسیت دارند، ممکن است بروز داده شود. در این صورت باید از پزشک در مورد ادامه مصرف آن جویا شد.

تداخلات دارویی با گلای وانس

اگر از داروی خاصی استفاده می‌شود، حتما باید در مورد آن به پزشک اطلاع داده شود. داروهایی با ترکیبات و مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، ممکن است با این قرص در تداخل باشند.

ترکیبات کاهنده قند خون

ترکیبات دارویی کاهنده قند خون ممکن است با داروی گلای وانس در تداخل باشند. از جمله این داروها می‌توان به ترکیبات سولفونامیدها و بتابلوکرها اشاره کرد. از جمله معروف‌ترین سولفینامیدها، کوتریموکسازول است که در مورد مصرف همزمان آن با داروی دیگر باید به پزشک اطلاع داد.
گروه دیگر ترکیبات کاهنده قند خون، مهارکننده‌های آنزیم مونوآمین اکسیداز هستند که باید با تجویز پزشک استفاده شوند. همچنین پروبنسید هم با این دارو در تداخل خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
آزیترومایسین ؛ درمان 7 عفونت شایع + بررسی عوارض

واکنش‌های ناخوشایند

برخی دیگر از ترکیبات دارویی هستند که با گلای وانس واکنش‌های ناخوشایندی را بروز می‌دهند. از جمله آنها می‌توان به آمیلوراید، فوروزماید، پروکسامین آمید، کینیدین، نیفدیپین، پروکسامین آمید، دیگوکسین، رانیتیدین، مورفین و ترکیباتی نظیر آنها اشاره کرد. در رابطه با مصرف هر یک از این داروها در کنار گلای وانس باید از پزشک مشورت دریافت کرد.

داروهای خاص

برخی از داروهای خاص می‌توانند با این دارو در تداخل باشند. از جمله این داروها می‌توان به داروهای تیروئیدی، داروهای ضد تشنج و داروهای لاغری اشاره کرد.

داروهای ضد آسم و آلرژی

ترکیبات دارویی ضد آسم و ضد آلرژی، ممکن است سبب بالا رفتن قند خون شوند. در صورتی که فرد در حال دریافت دارو برای کنترل آلرژی یا آسم باشد، باید در رابطه با جایگزین کردن گلای وانس با داروی دیگر از پزشک خود مشورت دریافت کند.
به هیچ وجه خودسرانه مصرف هیچ کدام از آنها را متوقف نکنید و با مشورت پزشک مصرف داروهای مناسب‌تر را پیش ببرید.

فرق گلای وانس و متفورمین در چیست؟

این دو دارو اغلب بسته به نیاز افراد ممکن است تجویز شوند و اثر آنها تقریبا مشابه یکدیگر است. منتها گلای وانس، متفورمینِ آهسته رهش یافته‌ای است که برای برخی از موارد بیشتر لازم است که استفاده شود. پس موارد کاربرد آنها با اینکه تقریبا یکسان است، بسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک دارد.

فرق گلای وانس و متفورمین

در برخی از موارد بیان شده است که تاثیرات منفی گوارشی که گلای وانس به همراه دارد، بسیار کمتر از متفورمین است. به ویژه اگر بین وعده‌های غذایی به کار برده شود. در این حالت به مرور زمان عوارض گوارشی کمرنگ خواهد شد و کم کم از بین خواهد رفت.

مطلب پیشنهادی
پلاویکس برای چیست؟ (عوارض + مصرف با آسپرین)

جذب گلای وانس به آهستگی در بدن انجام می‌شود. در نتیجه پس از مصرف قند خون کم کم کاهش می‌یابد. در واقع می‌توان گفت 7 ساعت پس از مصرف اثرگذاری خود را بروز می‌دهد.

این موضوع در حالتی است که مصرف قرص متفورمین اثرگذاری خود را پس از 2 الی 3 ساعت بروز می‌دهد که این موضوع افت ناگهانی قند خون را در پی خواهد داشت. در نتیجه عوارض گوارشی بسیار کمتری از متفورمین را برای فرد بروز خواهد داد.

مصرف گلای وانس در بارداری

این قرص معمولا برای کنترل دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. برای دوران بارداری و کنترل قند خون در بارداری نیز پزشکان آنرا بنا به نیاز مادر تجویز می‌کنند. ترکیبات این دارو با اینکه از جفت عبور می‌کنند، عوارض جدی را به همراه ندارند.

اما این موضوع دلیل نمی‌شود که رو به مصرف نابجا و خودسرانه از آن آورد و تنها نیاز به مصرف را پزشک باید تشخیص دهد. پس این دارو در موارد نیاز ایمن است و می‌تواند علاوه بر کنترل قند خون برای مواردی همچون سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز توسط پزشک تجویز شده و مفید عمل کند.

مطلب پیشنهادی
قرص هزال چیست؟ + مکانیسم این قرص بر بدن چگونه است

جالب است بدانید نوزادانی که مادران آنها در زمان بارداری گلای وانس دریافت می‌کردند، مقدار چربی کمتری را نسبت به سایر نوزادان در هنگام تولد داشتند. این عملکرد ناشی از تاثیر چربی سوزی این دارو است.

مصرف خودسرانه گلای وانس

این دارو تاثیرات متفاوتی را به همراه دارد.
باید برای استفاده از آن حتما از پزشک مشورت دریافت کرد. زیرا با توجه به مشکلات بدنی دوز مناسب مشخص می‌شود. از این طریق از بروز عوارض مصرف خودسرانه آن جلوگیری خواهد شد.
خیلی از افراد بدون اینکه ضرورتی برای مصرف این دارو در آنها احساس شود، از آن استفاده می‌کنند. در نهایت نه تنها به بهبود مشکلات بدنی دست نیافته‌اند، بلکه زمینه سایر مشکلات بدنی را در خود فراهم کرده‌اند.
به همین دلیل به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک از آن استفاده کرد.

مطالب پرطرفدار سایت را دنبال کنید

نکات پایانی

در این متن به تاثیرات به سزای قرص گلای وانس پرداختیم که علاوه بر کاهش قند خون به بهبود متابولیسم بدن و بهبود اختلالات هورمونی نیز منجر می‌شود. این موضوع به طور جدی باید رعایت شود که مصرف خودسرانه هر دارویی ممنوع است و باید از پزشک در مورد دوز مناسب مصرف طبق شرایط بدنی جویا شد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫48 دیدگاه ها

 1. ایا میتوان قرص گلای وانس را بصورت پودر شده مصرف کرد چون من هروقت مصرف میکنم دچار معده درد شدید میشوم وقند خونم هم بالاست وداروهای گوارشی که پزشک برام تجویز کرده هم میخورم اما درد غیر قابل تحمل دارم لطفا پاسخ دهید

  1. با توجه به شرایط بدنی و فیزیکی شما، باید در مورد نحوه مصرف هر دارویی، پزشک تصمیم بگیرد و این متن صرفا جهت اطلاع رسانی در مورد این قرص گردآوری شده است.

  1. سلام
   با توجه به اينكه گلای وانس گاهی برای منظم شدن چرخه قاعدگی توسط متخصصین تجویز می‌شود، بهتر است دوره درمان را تا زمان مشخص شده توسط پزشک ادامه داد و در مورد مصرف در موارد خاص نیز از متخصص جویا شد و البته تاکید ما این است که حتما هرگونه دارو را زیر نظر پزشک مصرف کنید.

 2. امروز یکی از متخصصین غدد در بیرجند مدعی شد گلای وانس کارسینوژنیک هست، آیا این گفته صحت دارد

  1. با سلام
   هدف از این ارائه مقاله صرفا آشنایی با عملکرد این دارو است که از اطلاعات موجود در سایتهای معتبر فارسی و غیر فارسی گردآوری شده است. تحقیقات بیشتر و نگاه تخصصی از رویکرد این مقاله دور است و بهتر است از مقالات علمی استفاده کنید.

  1. سلام همراه گرامی
   این قرص ممکن است برای هر فردی عوارض متفاوتی بروز دهد؛ چون شرایط بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است. به همین دلیل بهتر است توصیه و یا رد مصرف آنرا پزشک تشخیص دهد تا از عوارض احتمالی مانند فشار خون جلوگیری شود.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   باید برای ادامه مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا طولانی شدن عوارض ممکن است مشکل جدی را ایجاد کند و فقط با تغییر دارو یا مقدار دوز مصرفی آن، از بروز مواردی اینچنین جلوگیری شود.

  2. سلام من چندروزه مصرف میکنم ولی حالت تهوع میگیرم دقیقا عین مصرف قرص ال دی دهنم اب میندازه وتهوع دارم

   1. با سلام
    همراه گرامی کوئیک فیت این قرص ممکن است در هر فرد به شکل متفاوتی، عوارض متفاوتی را که در طول متن بیان شده است، بروز دهد.
    از این رو توصیه می‌کنیم اگر عوارض مصرف قرص، تا 3 روز الی یک هفته کاهش نیافتند، برای اینکه روش درمانی جایگزین و مناسبتری را داشته باشید حتما از پزشک مشورت دریافت کنید.

 3. با سلام من خوردم زمین چند سال پیش و هنوز سرگیجه و حالت تهوو بعضی شب ها میاد سراغم با این که پنج سالی گذشته از اون حادثه میخواستم بدونم که مصرف این قرص هم تاثییر داره روی فشار و مایع گوش و حالت تهوو و سرگیجه ؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   از آنجایی که این دارو برای کاهش قند خون است و با توجه به شرایط بدنی شما، ممکن است کاهش قند خون، سبب تشدید سرگیجه شده باشد.
   حتما در رابطه با بررسی سطح قند خون و دوز مناسب برای دریافت دارو از متخصصین مشورت دریافت کنید.
   از آنجایی که سابقه سرگیجه دارید هم ممکن است ترکیبات دارو یا کاهش سطح قند خون با استفاده از دارو، زمینه ساز تشدید سرگیجه شده باشد.
   اما بهتر است از پزشک مشورت دریافت کنید و در صورت صلاح‌دید پزشک داروهای جایگزین را استفاده کنید.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   عوارض این دارو یا هر ترکیب شیمیایی دیگری، ممکن است در هر فرد به شکلی متفاوت بروز داده شود. عوارضی که در این متن بیان شد، مواردی هستند که بیشتر دیده شده‌اند.
   ایجاد تپش قلب برای شما با مصرف این دارو ممکن است یکی از عوارضی باشد که به ندرت رخ می‌دهد و بهتر است برای جایگزین کردن این دارو با داروی مناسب‌تر و همینطور پیشگیری از بروز مشکلات جدی ناشی از عوارضی که بروز داده شده است، حتما در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید.

 4. سلام ببخشید از اون موقع که مصرف می کنم چاقتر شدم درضمن برای لاغری می خورم وهیچ گونه عوارضی هم برام نداشته

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   بهتر است در مورد ادامه مصرف از پزشک مشورت دریافت کنید و همچنین از اصل بودن دارو مطمئن شوید. بهتر است دارو را طبق تجویز پزشک از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   این دارو ممکن است تاثیرات و عوارض مختلفی را برای افراد مختلف به همراه داشته باشد که به مهمترین آنها اشاره کردیم.
   اما اگر با مصرف این دارو فشار خون افزایش یافت، باید حتما در مورد ادامه مصرف آن از پزشک خود مشورت دریافت کنید.

 5. سلام میتونه این دارو به تنهایی تخمدان پلی کیستیک رو درمان کنه.چون چند سال هست مصر
  ف می کم.شش ماهه پریودم کاملا تنظیم شده.. ایا با ادامه دادن مصرف سایر عوارض مثل کم پوشتی مو که در اثر تخمدان پلی کیستیک بوده وموهای زاید درمان میشه.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   باید در رابطه با ادامه مصرف دارو از پزشک مشورت دریافت کنید.
   دوست عزیز عوارض این دارو هم ممکن است در برخی از افراد بروز داده شود که این عوارض شاید شامل حال شما نشود.
   بهتر است در صورت نیاز به ادامه درمان با این دارو حتما روند درمانی را ادامه دهید و خودسرانه مصرف آن را قطع نکنید.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   این دارو معمولا برای جنبه‌های درمانی متعددی طبق تجویز پزشک استفاده می‌شود. یکی از مهمترین‌های آنها کاهش قند خون است. چون قرص پیوسته جهش یافته داروی متفورمین است.
   اما اگر شما تجربه‌ی متفاوتی دارید حتما با ما در میان بگذارید تا علت و دلیل علمی این گفته شما را متوجه شویم.

 6. سلام من ۳۰سالمه۲ساله برای بارداری اقدام میکنم ذخیره تخمدانم کم هستش ایاباخوردن قرص گالای وانس افزایش پیدامیکنه چون دکترم برام نوشته وطبق تجویزاون استفاده میکنم

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز باید در نظر داشته باشید که روند درمانی که پزشک مشخص کرده است حتما روند بهبود دهنده‌ای بوده است.
   این دارو به تنظیمات هورمونی کمک می‌کند که این موضوع ممکن است به افزایش ذخایر تخمدان کمک کند. در هر حال باید طبق تجویز پزشک روند درمانی را تکمیل کنید.

 7. سلام ذخیره ی تخمدان من۲هستش ایاباخوردن قرص گالای وانس بیشترمیشه؟؟البته دکترم برام نوشته

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز در صورتی که این دارو تجویز پزشک شما است، باید مصرف را همانطور که تجویز کرده‌اند‌، ادامه دهید تا نتیجه مطلوب را دریافت کنید.
   این دارو ممکن است با ایجاد تنظیمات هورمونی روی ذخیره تخمدان تاثیرات مثبتی داشته باشد. در هر صورت باید طبق تجویز پزشک روند درمانی را به پایان برسانید.

 8. سلام من دارم از این دارو مصرف میکنم برای کنترل قند خون قند خون من ناشتا ۱۴۰ بوده یک هفته مصرف میکنم روز اول دوتا مصرف میکردم قند خونم امد زیر۹۰ ولی الان روز یکی مصرف میکنم قند خونم نرمال شده البته بدون نظر پزشک ایا باید ادامه بدم یا اینکه با پزشک مشورت کنم ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز همیشه بهتر است زیر نظر پزشک مصرف دارو را کم و در ادامه قطع کنید.
   چون بدنتان به آن مقدار دوز عادت کرده و باید به مرور دوز دریافتی کم شود.
   حتی شاید لازم باشد طبق کاهش مصرف این دارو برنامه غذایی و رژیم هم تغییر کند. به همین دلیل بهتر است در رابطه با ادامه مصرف از پزشک مشورت دریافت کنید.

 9. سلام . من مادرم ، دکتر براشون از این قرص گلای وانس ۵۰۰ تجویز کردن بعد الان که خوردن حالشون خیلی بد شده سردرد ، گردن درد ، درد عضلات ، احساس سوزش در ناحیه سر ، همه اینها رو دارن الان چیکار باید بکنن مصرف کنن یا خیر؟؟

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   عوارض این قرص برای مادر شما بروز داده شده است و حتی ممکن است با داروی دیگری در تداخل باشد.
   دوست عزیز به همین دلیل بهترین راهی که شما دارید این هست که در اولین فرصت، از پزشک مشورت دریافت کنید.
   چون حتی قطع مصرف داروها هم باید زیر نظر پزشک باشد و یا داروی جایگزین آن برای مادر شما مشخص شود.

 10. سلام.وقت بخیر.من بخاطر کم کاری تیرویید روزی ۱ دونه قرص لووتین۵۰ مصرف میکنم ک تحت نظر پزشک داخلی بوده حالا پزشک زنان برای تنبلی تخمدان گلای وانس بهم داده.تو مقاله ذکر کردین ک با داروهای تیروییدی تداخل داره.این دوتا رو باهم مصرف بکنم یا نه؟

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   وقت شما هم بخیر
   دوست عزیز بهتر میشد اگر همون موقع از پزشک در این رابطه جویا می‌شدین. این موارد تخصصی هستن و بهتر هست حتما از پزشک معالج در اسرع وقت جویا شوید.

  2. منم مثل شما کم کاری تیرویید دارم و دکتر غدد هم لووتین هم گلای وانس برام تجویز کرده..تیرویید رو صبح میخورم ناشتا…گلای وانس را شب بعد شام..به شمام همین روش را پیشنها میدم

   1. سلام همراه گرامی
    از اینکه تجربیات خود را با ما و سایر همراهان در میان می گذارید بسیار سپاسگاریم.
    اما بهتر هست ایشان با توجه به شرایط بدنی خود دستور مصرف را از پزشک درمانی دریافت کنند زیرا باید تمام جوانب برای ایشان در نظر گرفته شود.

 11. سلام
  ۵۲ ساله هستم قند خون ۱۲۱ و A1C 5/4
  از اول سال سه بار تست خون دادم هردو اندازه در همین مقدار بوده
  دکتر غدد برای کنترل قندم گلای وانس را تجویز کردند
  آیا مصرف این قرص بعد پایان دوره باید قطع شود ؟ و قند خون به حالت نرمال بر میگردد
  و اینکه این قرص درمانی است و یا مقطعی باید استفاده کرد ؟
  یا مانند قرص هایی که برای دیابت بالا استفده میشود و در دراز مدت عوارض دارند ، همینطور ست ؟
  قبلا از پاسخگویی شما تشکر مینمایم

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   برای اینکه این دارو را مصرف کنید تجویز پزشک لازم بود. حالا که پزشک آن را تجویز کرده باز هم باید برای قطع مصرف به تجویز پزشک توجه کنید. چون بعضی از داروها رو باید به مرور مصرفشون رو کم کنید و در ادامه آنها را قطع کنید.
   دوست عزیز اینکه این دارو به صورت مقطعی هست یا خیر، به علت بیماری بستگی دارد. گاهی افراد بعد از کنترل بیماری، در کنار راهکارهای دیگری مانند تغذیه اصولی و کنترل شرایط استرس‌زا، دیگر نیاز به ادامه مصرف دارو ندارند که این مورد را هم باید پزشک تنظیم و تشخیص دهد.
   عوارض این دارو هم در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد و شاید در برخی از افراد عوارضی را بروز ندهد.
   در کل فقط طبق تجویز پزشک پیش روید و بدون مشورت با او دارو را قطع یا کم و زیاد نکنید.

 12. سلام روز بخیر
  من گلای وانس رو نزدیک به یک ماهه می‌خوردم و سیکل ماهیانه ام عقب افتاده باید چیکار کنم ؟؟؟
  میشه گلای وانس رو همراه با پانکراتین خورد ؟؟؟

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز این دارو بر روی اختلالات هورمونی تاثیر دارد و ممکن است به همین دلیل سبب تعویق سیکل ماهانه شده باشد. اما در مورد تداخل با این مکمل و ادامه مصرف این دارو باید از پزشک خود مشورت دریافت کنید.

 13. سلام من دیابت دارم مدت یک هفته اس از این قرص استفاده میکنم گاهی دردی شدید ولی لحظه ای از تو دستم تا جلوی گردنم میاد میشع از عوارض انقباض عضلانی ابن قرص باشه؟

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   این دارو عوارض محدودی دارد ولی به مرور همین عوارض کاهش می‌یابند. در صورتی که این عارضه در شما ادامه داشت یا تشدید شد، قبل از اینکه مصرف دارو را قطع کنید به پزشک خود اطلاع دهید تا گزینه مناسب‌تری را برای شما جایگزین کند.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   در رابطه با سرطان زا بودن داروی متفورمین هنوز تحقیقاتی به اثبات نرسیده است ولی با این حال برای کنترل عوارض احتمالی این دارو، نباید بدون مشورت پزشک از آن استفاده کرد. از این طریق عوارض احتمالی به حداقل رسانده می‌شوند.
   میتونید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این دارو به مقاله قرص متفورمین با 3 تاثیر متفاوت مراجعه کنید.

 14. من این قرص رو مصرف میکنم برای تخمدان پلی کیستیک برام شدیدا عوارض داشته از جمله خارش بعد خوردنش و معده درد وحالت تهوع وسرگیجه متاسفانه متفورمین هم که قبلا میخوردم باهاش همین دردسرها رو داشتم

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   این دارو و هر داروی دیگری ممکن است در افراد مختلف عوارض متفاوتی را بروز دهند. بسته به نیاز بدن، داروی تجویز شده توسط پزشک را باید استفاده کرد تا اثر درمانی آن را دریافت کرد.
   البته گاهی ممکن است برای برخی از افراد بدون عوارض باشند.

 15. سلام من از گلای وانس استفاده میکنم چ بعدش دچار خارش در بدنم میشم ایا ادامه دادنش خطرناکه ؟

 16. من این قرص را برای کبد چرب تجویز کردن برام ولی مصرف این دارو برام مثل یه کابوس شده
  خوابم آشفته شده وهردو بازوم
  درد می کنه تا صبح دستام لمس
  می شن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *