گلای وانس

گلای وانس به عنوان قرصی برای کاهش قند خون بالا تجویز می‌شود. اغلب مصرف این دارو باید با تجویز پزشک باشد و برای درمان گزینه‌های دیگری نیز تجویز خواهد شد. در ادامه متن با ما همراه باشید تا توضیحات گردآوری شده در ادامه متن را برایتان ارائه دهیم.

قرص گلای وانس چیست؟

Gly Once قرص پیوسته جهش یافته داروی متفورمین است. نام تجاری دارویی این قرص متفورمین هیدروکسید (Metformin Hydrochloride) است که در صنعت داروسازی و تجارت دارو با نام گلوکوفاژ (Glucophage) نیز شناخته می‌شود. مکانیسم اثر این دارو بر کاهش قند خون بالا است اما امروزه کاربردهای دیگری نیز برای درمان برخی از بیماری‌های دیگر دارد.

قرص گلای وانس

این داروی هورمونی به عنوان درمان‌های جایگزین سنتزی به کار برده می‌شود تا دیابت را کنترل کند. در واقع گلای وانس حساسیت سلول‌های بدن به اثربخشی انسولین را افزایش می‌دهد. این راهکار بسیار مناسبی است تا بتوان سوخت و ساز بدن را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. از این رو برای مصرف کاهش وزن در برخی موارد نیز تجویز می‌شود که بهتر است از مصرف خودسرانه با دوز نامناسب پرهیز کرد. در ادامه متن به بررسی کاربردهای درمانی دیگر این دارو خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی
قرص ترنسید برای قطع خونریزی + موارد مصرف و عوارض

گلای وانس برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

اختلالات هورمونی می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره شد، گلای وانس داروی هورمونی است که علاوه بر کاهش قند خون تاثیرات دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

موارد مصرف گلای وانس برای خانم‌ها و تاثیر آن بر بارداری

با تنظیم و متعادل‌سازی هورمون‌ها در بدن خانم‌ها بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.راهکاری برای درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان به شدت سطح هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوارضی از جمله بروز حالات مردانگی مانند موهای زائد در صورت و همینطور قاعدگی نامنظم یا حتی ریزش مو را به همراه خواهد داشت. داشتن وزن مناسب در صورت داشتن تنبلی تخمدان، تاثیر مثبتی را به همراه دارد. از این رو پزشکان با بررسی‌های مختلف داروهایی مانند گلای وانس که بسیار موثر در درمان است را تجویز خواهند کرد.

گلای وانس برای بارداری

2.تقویت تخمک گذاری با گلای وانس

یکی از راهکارهای درمان ناباروری، تقویت تخمک گذاری است. گلای وانس توانایی این را داد که به عنوان یک محرک عالی برای تخمک گذاری عمل کند. این موضوع در مواردی که آقا توانایی باروری را داشته باشد و خانم قادر به بارداری نباشد بسیار موثر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
قرص هزال چیست؟ + مکانیسم این قرص بر بدن چگونه است

3.موثر در بهبود تخمدان‌های چند کیستی

یکی از موانع باروری خانم‌ها، اختلالات هورمونی ناشی از سندروم تخمدان چند کیستی است. این سندروم 5 الی 10 درصد افراد دارای رحم را درگیر می‌کند. چرخه قاعدگی نامنظم به دلیل عدم تخمک گذاری، وجود هورمون‌های مردانه و بروز موهای زائد یا کچلی سر، بروز جوش و آکنه، کیست‌های متعدد که حاوی تخمک هستند از عوارض این موضوع است. در بسیاری از موارد تجویز پزشک برای بهبود این وضعیت قرص گلای وانس خواهد بود.

تاثیر گلای وانس بر لاغری و کاهش وزن مطلوب

بیماران مبتلا به دیابت که با رژیم‌های غذایی پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند، نیاز به دارویی دارند تا به کمک آن بتوانند سطح انسولین را بهبود بخشند. عملکرد گلای وانس به گونه‌ای است که محرکی برای سلول‌های بدن خواهد بود تا به انسولین پاسخ دهند.

این موضوع تاثیر به سزایی در کاهش وزن خواهد داشت. زیرا افرادی که اختلالاتی در متابولیسم بدن خود دارند، دیرتر از سایر افراد وزنشان کاهش خواهد یافت. اما بهتر است از مصرف خودسرانه پرهیز شود. زیرا ممکن است شرایط فیزیکی فرد ترکیبات این دارو را نیاز نداشته باشد و مشکل متابولیسم و چاقی ناشی از مشکل دیگری باشد که پزشک آنرا باید تشخیص دهد.

مطلب پیشنهادی
قرص زاکسیم و اطلاعات مهم دارویی در مورد موارد مصرف

بهترین زمان مصرف گلای وانس برای لاغری

گلای وانس برای لاغری

اغلب پزشکان این دارو را 2 یا 3 مرتبه در روز تجویز می‌کنند. بهترین زمان مصرف آن بین غذا یا بعد از غذا است. در صورتی که مصرف آن فراموش شود بهتر است اگر مدت کوتاهی حدود 1 ساعت از غذا گذشته بود، استفاده شود اما در مواردی که نزدیک وعده بعدی باشد بهتر است مصرف آنرا به وعده بعدی موکول کرد.

درمان و بهبود اختلال متابولیسم کربوهیدرات

اختلال متابولیسم کربوهیدرات تاثیر به سزایی در سوخت و ساز بدن دارد. اغلب این اختلال به صورت وراثتی به نسل بعد انتقال داده می‌شود. راهی که پزشکان برای کنترل آن پیش می‌گیرند، تجویز گلای وانس است.

عوارض مصرف گلای وانس

 • حالت تهوع و استفراغ
 • دل پیچه و اسهال که پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد
 • کاهش یافتن جذب ویتامین B12
 • احساس خستگی و سردرد
 • در موارد نادر خواب‌آلودگی و درد عضلانی
 • ایجاد اسید لاکتیک از عوارض خطرناک آن است
 • ایجاد آلرژی مانند خارش، کهیر و التهاب لب که باید از پزشک در مورد ادامه مصرف آن جویا شد
مطلب پیشنهادی
قرص لیتیوم در چه مواقعی تجویز می شود؟ (موارد منع مصرف)

تداخلات دارویی با گلای وانس

اگر از داروی خاصی استفاده می‌شود، حتما باید در مورد آن به پزشک اطلاع داده شود. داروهایی با ترکیبات و موارد زیر ممکن است با این قرص در تداخل باشند:

 • ترکیبات کاهنده قند خون از جمله سولفونامیدها و بتابلوکرها
 • آمیلوراید، فوروزماید، پروکسامین آمید، کینیدین، نیفدیپین، پروکسامین آمید، دیگوکسین، رانیتیدین، مورفین و ترکیباتی نظیر آنها
 • داروهای تیروئیدی، داروهای ضد تشنج و داروهای لاغری
 • داروهایی که مصرف همزمان آنها با این قرص سبب بالا رفتن قند خون می‌شود مثل داروهای ضد آسم و ضد آلرژی

نکات پایانی

در این متن به تاثیرات به سزای قرص گلای وانس پرداختیم که علاوه بر کاهش قند خون به بهبود متابولیسم بدن و بهبود اختلالات هورمونی نیز منجر می‌شود. این موضوع به طور جدی باید رعایت شود که مصرف خودسرانه هر دارویی ممنوع است و باید از پزشک در مورد دوز مناسب مصرف طبق شرایط بدنی جویا شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید