انواع ورزشورزش و تناسب اندام

فواید دوچرخه سواری برای جسم و روح

چکیده : دوچرخه سواری یک ورزش هوازی است که هر کسی با هر سطح مهارتی می تواند از آن بهره مند شود. فواید دوچرخه سواری آنقدر گسترده است که فقط بدن و جسم را شامل نمی شود و از آن فراتر یعنی به روح و روان و حتی محیط زیست و طبیعت می رسد. برای آشنایی با فواید دوچرخه سواری این مطلب را از دست ندهید.

در زندگی شلوغ و ماشینی امروزی بسیاری از افراد دغدغه سلامتی دارند و دوست دارند از بدن و سلامت روان خود مراقبت کنند. تهیه یک دوچرخه و دوچرخه سواری شاید یکی از بهترین تصمیماتی باشد که هر فرد در طول زندگی، برای حفظ سلامت خود می‌گیرد. این ورزش جذاب و هیجان‌انگیز، تاثیرات و مزایای زیادی برای سلامت جسم و روح دارد که در ادامه با این خواص شگفت‌انگیز آشنا خواهیم شد.

تاثیرات دوچرخه سواری برای سلامت جسم

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که ورزش دوچرخه سواری چیست و چگونه می‌تواند به سلامت بدن انسان و البته سلامت محیط زیست کمک کند. در ادامه مهم‌ترین تاثیراتی که با شروع این فعالیت در زندگی خود مشاهده می‌کنید را با هم مرور می‌کنیم.

کمک به کاهش وزن و تناسب اندام

کاهش وزن یکی از بدیهی‌ترین فواید دوچرخه سواری است؛ اما همین نکته بدیهی می‌تواند برای بسیاری از افراد انگیزه و قوه محرکه قوی‌ای باشد. این ورزش هوازی با بالا بردن ضربان قلب به کالری سوزی کمک می‌کند و در ادامه با ساختن ماهیچه‌های قوی‌تر، سوخت و ساز بدن را بالاتر می‌برد. ترکیب این دو باعث می‌شوند این ورزش شما را لاغر کرده و به تناسب اندام دلخواهتان برساند.

تقویت ماهیچه ها

پدال زدن چه روی دوچرخه ثابت باشد و چه با یک دوچرخه معمولی، باعث می‌شود ماهیچه‌ها و به خصوص ماهیچه‌های پایین تنه تقویت شوند. در این ورزش از عضلات پا حسابی کار کشیده می‌شود و عمده فعالیت و فشار روی عضلات چهار سر ران، ساق و باسن است.  

جلوگیری از بروز بیماری

بر اساس تحقیقی که در بیمارستان جورج لندن انجام شده، ورزش باعث می‌شود سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید و در نتیجه کمتر مریض شوید. تحقیق دیگری نیز در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده که بر اساس آن افرادی که در هفته سه بار و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری کرده بودند، نصف باقی افراد مریض می‌شدند. 

فواید دوچرخه سواری

تقویت دستگاه گوارش

به گفته دانشمندان دانشگاه بریستول، انجام منظم ورزش دوچرخه سواری دستگاه گوارش و به خصوص روده را تقویت می‌کند. این ورزش زمان لازم برای حرکت غذا در روده بزرگ را کاهش می‌دهد، مقدار آب جذب شده را کم می‌کند و در نتیجه عمل دفع را آسان‌تر می‌سازد. همچنین دوچرخه سواری از ایجاد نفخ جلوگیری کرده و در برابر سرطان روده نیز از افراد محافظت می‌کند. 

بهبود سرطان

افرادی که در آن‌ها بیماری سرطان تشخیص داده شده و یا به تازگی توانسته‌اند سرطان را شکست دهند، می‌توانند از دوچرخه سواری به عنوان فعالیتی با شدت کم اما مفید برای ریکاوری استفاده کنند. طبق تحقیقاتی که سال ۲۰۱۹ انجام شده بیمارانی که سرطان سینه داشتند توانستند با پدال زدن خستگی حاصل از شیمی درمانی را کاهش دهند و روند بهبود خود را سرعت بخشیند. البته قبل از انجام هر کاری لازم است با پزشک معالج خود مشورت کرده و در صورت صلاح دید به رکاب زدن روی بیاورند.  

افزایش طول عمر

در دانشگاه کینگز لندن بیش از ۲۴۰۰ دوقلو همسان را با هم مقایسه کردند و دریافتند افرادی که سه بار در هفته به مدت ۴۵ دقیقه دوچرخه سواری می‌کردند، ۹ سال از نظر بیولوژیکی جوان‌تر بودند. همچنین این افراد ایمنی بیشتری در برابر بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲، انواع سرطان و فشار خون دارند. 

کمک به بیماری آرتروز

اگر هنگام دوچرخه سواری شدت را کم کنید و به آرامی رکاب بزنید، فشار زیادی به مفاصل شما وارد نخواهد شد و در نتیجه می‌تواند ورزشی ایده‌آل برای آرتروز باشد. اگر کمتر وزن خود را روی زین بگذارید و بیشتر در حالت ایستاده پدال بزنید، ضربان قلب بالاتر می‌رود و همچنین اگر از عضلات شکم برای وارد آوردن نیرو به پدال استفاده بیشتری کنید، مفاصل کمتر خسته شده و آسیب نمی‌بینند. 

فواید شگفت‌انگیز دوچرخه سواری بر سلامت روان

حتما شما هم بارها شنیده‌اید که ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای فرار از افسردگی و خمودگی است. اما فعالیت‌های گوناگون می‌توانند تاثیرات مختلفی بر خلق و خو و سلامت روان ما داشته باشند. برای آشنایی با فواید دوچرخه سواری بر روح و روان این قسمت از مقاله را با دقت مطالعه کنید. 

افزایش خلاقیت

موسیقی‌دانان، نویسندگان و نقاشان برای اینکه از بن بست‌های فکری خارج شوند و بتوانند با خلاقیت بیشتری کار خود را انجام دهند، می‌توانند از ورزش دوچرخه سواری بهره‌ببرند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، انجام ۲۵ دقیقه ورزش هوازی، می‌تواند با به جریان انداختن اکسیژن بیشتر در سلول‌ها خاکستری، نوررون‌های مغز را فعال‌تر کند و به این ترتیب خلاقیت را افزایش دهد. 

کاهش و مدیریت بهینه‌تر استرس

مطالعه‌ای در دانشگاه بریستول روی ۲۰۰ داوطلب انجام شد و نشان داد کارمندانی که قبل از ساعت کاری دوچرخه سواری می‌کردند، مدیریت زمان خود را بهبود داده و موفق شدند استرس‌های حاصل از فشار کاری را کاهش دهند. این مطالعه همچنین نشان داد این ورزش روابط بین فردی کارگران را تقویت کرده است. 

بهبود خلق و خوی

دوچرخه سواری درست مانند سایر ورزش‌های هوازی خلق و خو را بهبود می‌دهد. به طور کلی ورزش با شدت خفیف تا متوسط هورمون اندروفین را در بدن آزاد می‌کند. این هورمون احساس شادی و سرخوشی در بدن ایجاد می‌کند و باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. برای اینکه با دوچرخه سواری خلق و خو خود را بهبود ببخشید، کافی است هفته‌ای سه مرتبه ۳۰ دقیقه پدال بزنید.

پیدا کردن دوستان بیشتر

با شروع دوچرخه سواری به گروه‌های جدیدی که هم‌فکر و هم‌سو با شما هستند وارد خواهید شد و می‌توانید دوستان بیشتری پیدا کنید و حلقه روابط خود را گسترش دهید. داشتن دوستان هم‌سو احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد و درنتیجه به سلامت روان شما کمک می‌کند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *