دهان و دندانزیبایی

شرایط استخدام و تحصیلات موردنیاز دستیار پزشک

حوزه پزشکی یکی از حوزه‌های تأثیرگذار بر سلامت و اقتصاد جامعه است. در این حوزه به‌منظور تأمین خدمات پزشکی، مشاغل مختلفی وجود دارد. یکی از فرصت‌های شغلی در این صنعت، شغل دستیار پزشکی است. دستیاران پزشکی همکارانی مهم برای پزشکان باتجربه هستند و می‌توانند نیروهای کمکی مفیدی برای پزشکان باشند.

با توجه به اهمیت شغل دستیار پزشکی در ارائه خدمات بهداشتی، شرایط استخدامی و تحصیلات موردنیاز برای فعالیت به‌عنوان دستیار پزشک موردتوجه کارجویان قرار دارد. در این مقاله به بررسی این شرایط در کشور ایران خواهیم پرداخت.

معرفی شغل دستیار پزشکی

دستیار پزشکی حرفه‌ای است که در حوزه بهداشت و درمان عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه یک پزشک یا دندانپزشک به‌منظور ارائه خدمات پزشکی خود، به یک دستیار پزشک نیاز خواهد داشت. برای مشاهده جدیدترین فرصت های شغلی دستیار پزشک و دستیار دندانپزشک، روی لینک کلیک کنید.

در حقیقت طیف وسیعی از خدمات درمانی در مراکز درمانی از طرف پزشکان و دندان‌پزشکان به بیماران عرضه می‌شود. بااین‌حال ارائه برخی از خدمات پزشکی در سطح مقدماتی، با کمک یک دستیار پزشک یا دستیار دندان پزشک امکان‌پذیر خواهد بود.

یک دستیار پزشکی می‌تواند در انجام اموری مانند تزریقات و پانسمان، به پزشک کمک نماید. در بخش بعدی، به ارائه توضیحات بیشتر در رابطه با شرح وظایف دستيار دندانپزشك و پزشک خواهیم پرداخت.

ذکر این نکته ضروری است که برای فعالیت در شغل دستیاری پزشکی، باید در دوره‌های آموزشی دستیاری شرکت کرده و حداقل دارای مدرک فنی حرفه ‌ای مرتبط با دوره دستیار پزشکی یا دستیار دندان پزشکی باشید.

شرح وظایف دستیار پزشک

وظایف دستیار پزشکی شامل موارد زیر است:

توجه به نیازهای بیمار

به دلیل حجم زیاد مراجعات به مراکز درمانی، کاملا طبیعی است که یک پزشک یا دندانپزشک نتواند به تمام سوالات مراجعه‌کنندگان به‌سرعت پاسخ دهد. به همین دلیل حضور فردی که دارای مدرک دستیاری پزشکی است، برای کمک به پزشکان ضروری است.

آن‌ها می‌توانند اقداماتی مانند جمع‌آوری اطلاعات پزشکی، انجام آزمون‌های تشخیصی و همکاری در عمل‌های جراحی را انجام دهند.

پشتیبانی از فرد دارای تخصص پزشکی

دستیاران پزشکی به پزشکان متخصص در فرآیند پذیرش، درمان و مراقبت از بیماران کمک می‌کنند.

مشارکت در فرآیند آموزش

یک دستیار دندانپزشکی یا پزشکی نقش مهمی در آموزش افراد علاقه‌مند به حوزه پزشکی دارد. دستیار پزشک می‌تواند راهنمایی دانشجویان در دوره‌های آموزشی را بر عهده بگیرد.

همکاری با تیم درمانی

دستیاران پزشکی باید در تیم درمانی با افرادی نظیر پرستار و متخصص علوم آزمایشگاهی همکاری کنند.

شرایط استخدام دستیار پزشک

شغل دستیار پزشکی به دانش پزشکی و مهارت‌های بالینی نیاز دارد. همچنین، یک دستیار پزشک باید مهارت‌های ارتباطی قوی، توانایی تحمل استرس و تعهد قوی را داشته باشد.

اگرچه برخی از مراکز درمانی برای استخدام دستیار پزشک یا دندان پزشک شرایط سخت‌گیرانه‌ای را تعیین نمی‌کنند، اما معمولا به گذراندن دوره‌های آموزش دستیاری پزشکی نیاز خواهید داشت.

بسیاری از مراکز آموزشی با برگزاری دوره دستیار پزشک و دستیار دندانپزشک، به ارائه مدارک آموزشی دستیار پزشکی بدون کنکور اقدام می‌کنند.

با شرکت در دوره‌های آموزشی معتبر می‌توانید خود را برای ورود به بازار کار این حرفه آماده کنید. برخی از شرایط استخدامی در این شغل عبارت‌اند ‌از:

  • مدرک دستیار پزشکی
  • سابقه کار مرتبط
  • توانایی انجام اموری مانند تزریقات و پانسمان زیر نظر پزشک متخصص
  • مسئولیت‌پذیری

چگونه دستیار پزشک شویم؟

برای ورود به بازار کار دستیار پزشک یا دستیار دندان پزشک، بهتر است ابتدا در دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کنید. همچنین برخی از مراکز درمانی با پذیرش افراد بدون سابقه کار، به ارائه آموزش‌های لازم در حین کار می‌پردازند. بااین‌حال با اخذ مدرک معتبر و آشنایی با مباحث آموزشی مانند آناتومی بدن انسان و اصطلاحات حوزه پزشکی، امکان کاریابی سریع‌تر وجود خواهد داشت.

آزمون دستیاری پزشکی چیست؟

یکی از نکات مهمی که در رابطه با دستیاری پزشکی وجود دارد، در ارتباط با دوره دستیاری پزشکی در دانشگاه است. دوره دستیار پزشک که با عنوان دوره دستیاری رشته‌های تخصصی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شناخته می‌شود، یک دوره تخصصی و دانشگاهی است.

به شکلی که افراد دارای مدرک تحصیلی دکتری در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و دندانپزشکی، با گذراندن این دوره موفق به اخذ تخصص خواهند شد. یکی دیگر از شرایط ورود به این دوره، شرکت در آزمون دستیاری پزشکی است.

افراد واجد شرایط با شرکت در آزمون دستیاری و کسب نمره قبولی، می‌توانند در یکی از رشته های دستیاری پزشکی به کسب تخصص بپردازند. بااین‌حال در این مقاله منظور از دستیار پزشک، فردی است که بعد از گذراندن دوره آموزشی غیردانشگاهی و کوتاه‌مدت، توانسته است به‌عنوان دستیار به پزشک کمک کرده و از این طریق کسب درآمد نماید.

درنتیجه مواردی مانند «انتقال دستیاران پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی» و «آزمون دستیاری»، در ارتباط با فارغ‌التحصیلان مدرک دکترای پزشکی بوده و در ارتباط با شرکت‌کنندگان دوره دستیاری دندانپزشکی و پزشکی در آموزشگاه‌های فنی حرفه ای نخواهد بود.

مهاجرت دستیار پزشکی به خارج از کشور

یکی از موارد موردتوجه در شغل دستیاری پزشکی یا دندانپزشکی، در ارتباط با حقوق دستیار پزشک عمومی یا متخصص است. به شکلی که حقوق و مزایای پرداختی در داخل کشور ممکن است نتواند رضایت کارجویان را به خود جلب نماید.

به همین دلیل ممکن است برخی از کارجویان به دنبال مهاجرت به کشورهایی مانند آلمان و کانادا باشند. در ادامه، به بررسی شرایط این فرصت شغلی در کشورهای آلمان و کانادا خواهیم پرداخت.

مهاجرت دستیار پزشک به آلمان

در کشور آلمان دوره‌های کارآموزی آموزش دستیاری پزشکی تحت عنوان آوسبیلدونگ دستیار پزشکی و دندانپزشکی برگزار می‌شود. این دوره‌ها که معمولا به شکل رایگان برگزار می‌شوند، برای کارجویان همراه با پرداخت حقوق و دستمزد هستند.

مهاجرت به کانادا

دستیاری دندانپزشکی یکی از مشاغل موردتوجه برای مهاجرت به کانادا است. متوسط حقوق دستیار دندانپزشکی در کانادا، مبلغی در حدود 48,459 دلار در سال است. همچنین متوسط حقوق دستیار پزشک عمومی و متخصص در کانادا، مبلغی در حدود 42,845 دلار در سال است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی شرایط استخدام و تحصیلات موردنیاز برای دستیاران پزشکی پرداختیم. همچنین با معرفی شغل دستیاری پزشکی، به برخی از وظایف دستیاران پزشکی اشاره کردیم. درنهایت با بررسی نحوه ورود به بازار کار دستیاری دندانپزشکی و پزشکی، موضوع مهاجرت به خارج از کشور را موردبررسی قرار دادیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *