دسته‌بندی نشده

خلوت ترین زمان بازدید از حرم امام رضا (ع)

شهر مشهد به واسطه حضور حرم مطهر امام رضا (ع) همیشه و در همه حال شلوغ است. از این رو زائران به دنبال پیدا کردن خلوت‌ترین زمان بازدید از حرم امام رضا (ع) هستند. یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها برای پیدا کردن یک زمان خلوت جهت زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، فصل سفر به مشهد است. معمولاً حرم مطهر رضوی همیشه شلوغ و مملوء از جمعیتی است که برای زیارت به آنجا آمده‌اند. با این حال شما می‌توانید با به یاد داشتن چند نکته خلوت‌ترین زمان را برای رفتن به این بارگاه ملکوتی پیدا کنید.

کدام فصل برای رفتن به مشهد را انتخاب کردید؟

یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب بهترین زمان خلوتی برای بازدید از حرم مطهر رضوی، انتخاب فصل مناسب برای رفتن به مشهد است. فصل تابستان از فصول شلوغ و پر بازدید از حرم بوده و در این فصل ممکن است برای شما حتی هتل هم پیدا نشود. فصل پاییز و بهار به نسب خلوت‌تر‌ هستند؛ اما در بین همه این فصول خلوت‌ترین و بهترین فصل برای رفتن به مشهد و زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، فصل زمستان است. در این فصل به علت سرما، مدارس، نزدیکی به اعیام عید نوروز و دانشگاه‌ها افراد کمتری به این شهر سفر می‌کنند و در نتیجه حرم رضوی هم خلوت‌تر است.

برای سفر به پایتخت معنوی ایران می‌توانید تورهای مشهد لحظه آخر را انتخاب کنید:

https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

انتخاب روزهای اول هفته برای زیارت

در صورتی که از شهرهای دیگر به مشهد می‌روید و محدودیت اول و آخر هفته را در سفر ندارید، بهترین گزینه برای شما، سفر در روزهای ابتدایی هفته به مشهد است. در روزهای پایانی هفته و به خصوص در پنجشنبه و جمعه حرم بسیار شلوغ خواهد بود و امکان زیارت راحت برای شما وجود ندارد. آخر هفته‌ها به جز ساکنین مشهد و شهرهای اطراف، افراد از دیگر استان‌ها نیز برای زیارت به مشهد می‌روند. در نتیجه جمعیت فراوانی در این شهر حضور دارند. برای زیارتی آسان و راحت بهتر است در روزهای ابتدایی هفته از شنبه تا چهارشنبه به مشهد بروید.

ساعات خلوت برای زیارت حرم رضوی

ساعات خلوت برای رفتن به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، آرامش خاصی را به روح و روان شما تزریق می‌کند. همچنین شما برای رسیدن به ضریح در ازدحام و شلوغی نخواهید بود. خلوت‌ترین زمان بازدید از حرم امام رضا (ع)، ساعت 12 شب الی 7 صبح است. در این زمان ساکنین شهر مشهد در خانه‌های خود هستند و بیشتر مسافرین نیز در هتل‌ها استراحت می‌کنند. از ساعت 12 شب تا طلوع آفتاب می‌توانید در فضایی آرام و به دور از هیاهو ساعت‌ها در صحن مطهر رضوی بنشینید و با ضامن آهو دردو‌دل کنید.

از طلوع آفتاب تا آخر شب حرم بسیار شلوغ خواهد شد و ازدحام جمعیت در این ساعات بسیار بالا است. تهویه هوا در ساعات خلوت حرم بهتر انجام می‌گیرد. اوج ازدحام زائرین حرم رضوی از ساعت‌ 10 صبح تا 12 شب خواهد بود. بین این ساعات به هیچ عنوان نمی‌توانید به ضریح مبارک دسترسی پیدا کنید و مجبور هستید در حیاط و صحن مشغول دعا شوید. جدای از همه این‌ها، زیارت حرم رضوی در شب‌ها حس‌وحال عجیبی دارد. درخشش نور ماه در کنار گنبد طلایی حرم مطهر امام رضا (ع)، صدای زمزمه‌های آرام دعا خواندن زوار، وضو گرفتن زائران در کنار حوض حرم مطهر و… همگی از آرامش‌های زیارت شبانه در حرم رضوی به‌شمار می‌روند.

حرم رضوی در ماه مبارک رمضان

اگر قصد سفر به مشهد در ماه رمضان را دارید، سعی کنید در ساعات نزدیک به افطار یا سحر به حرم مطهر رضوی مراجعه نمایید. در این زمان‌ها بیشتر مردم و زائرین برای صرف افطاری و سحری به منازل یا محل‌های اقامت خود می روند و حرم بیشتر از هر زمان دیگری خلوت خواهد بود. در طول ساعات روز نیز در حرم رضوی برنامه‌های مختلفی به مناسبات ماه مبارک رمضان برگزار می‌شوند.

همین برنامه‌ها سبب شلوغی حرم در این ماه می‌شوند. اگر در طول سفر به مشهد مقدس روزه بوده‌اید؛ سحرهای حرم را از دست ندهید و حتماً در ساعات نزدیک به سحر سری به حرم مطهر رضوی بزنید. در این ساعات آرامش و سکوت خاصی که بر فضا حاکم است؛ در هیچ کجای دنیا یافت نخواهد شد.

بازدید از حرم امام رضا

حرم امام رضا (ع) در مناسبت های خاص سال

در تمامی مناسبت‌های خاص سال، شهر مشهد و حرم رضوی نسبت به دیگر زمان‌ها بسیار شلوغ و پرازدحام خواهند بود. دهه اول محرم تا شب شام غریبان، جزء یکی از پرازدحام‌ترین زمان‌های حرم مطهر رضوی به‌حساب می‌آید. عید نوروز، تولد امام رضا (ع)، شهادت امام هشتم، اربعین حسینی و روزهای پایانی ماه صفر نیز از دیگر روزهای بسیار شلوغ شهر مشهد و حرم مطهر هستند. در این مناسبت‌ها حتی جایی برای نشستن در حرم پیدا نمی‌شود. حتی در این بین ممکن است کودکان خود را نیز در میان شلوغی زیاد زوار گم کنید.

البته سفر در مناسبت‌های خاص به مشهد و رفتن به حرم مطهر رضوی، جذابیت‌های خاص خود را دارد. برای مثال در برخی مناسبت‌های خاص، مراسم نقاره زنی (به غیر از ماه‌های محرم و صفر) در حرم برپا می‌شود. دیدن جارو زدن صحن مطهر امام رضا (ع) توسط خادمین حرم نیز از دیگر دیدنی‌های جالب در حرم است. البته جارو زدن صحن هر روز در حرم صورت می‌پذیرد. عمل جاروزنی صحن با خواندن نوای زیبای “رضا جانم” توسط چاوشخوان انجام می‌گیرد.

کلام آخر

مشهد جزء شهرهای زیارتی و سیاحتی ایران است. وجود حرم مطهر رضوی در این شهر سبب شده تا این شهر در برخی از روزهای مهم سال شلوغ و مملوء از زوار باشد. البته مشهد به یمن حضور حرم امام رضا (ع) همیشه شلوغ و پر از گردشگر است. برای زوار زیارت حرم مطهر، در خلوت‌ترین زمان بازدید از حرم امام رضا (عاز اهمیت خاصی برخوردار است. از این‌رو مراجعه به حرم را بهتر است به ساعات 12 تا 7 صبح موکول کنید. همچنین از سفر به مشهد در مناسبت‌های خاص سال نیز تا جای ممکن بپرهیزید؛ زیرا در این زمان نه محلی برای اقامت وجود خواهد داشت و نه حتی جایی برای نشستن در صحن رضوی موجود است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *