بیماری ها و سلامت

7 تا نکته برای ساخت و قیمت انواع پروتز آرنج مصنوعی که باید بدانید!؟

کسی که دستش از آرنج و بالاتر از آرنج قطع می شود، هیچ گزینه و چاره ای به جز اقدام برای ساخت پروتز آرنج ندارد. ما این مقاله را برای همه کسانی نوشته ایم که بنا به هر دلیلی مجبورند برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز آرنج اقدام کنند.

با انواع پروتز آرنج آشنا شوید؟

قبل از معرفی انواع مختلف پروتز آرنج، خوب است بدانید که پروتزهای مخصوص این قسمت، به دو دسته تقسیم بندی می شود؛ پروتز بالای آرنج و پروتز زیر آرنج. کسانی که دستشان از ناحیه بالای آرنج قطع شده، چالش های بیشتری دارند، در مقایسه با کسانی که دستشان از ناحیه زیر آرنج قطع شده است. از آنجایی که مفصل آرنج یکی از مهم ترین مفاصل بدن است، از دست رفتن این قسمت مشکلات زیادی پدید می آورد.

انواع آرنج مصنوعی بخشی از دستاوردهای کسانی است که در حوزه ساخت پروتزها فعالیت می کنند. در ادامه برخی از انواع این پروتز معرفی شده است:

1- آرنج های الکتریکی

یکی از جدیدترین انواع آرنج مصنوعی، پروتز الکتریکی است. فردی که این نوع پروتز را نصب می کند، می تواند دست مصنوعی خود را به کمک تاچ پدها، مایوالکتریک ها، مقاومت های حساس به نیرو و همین طور سوئیچ ها، به سمت بالا و پایین حرکت دهد. وزن بالای این پروتز، در مقایسه با اندام های مصنوعی که عملکرد ساده تری دارند، یکی از مشکلات شان به شمار می رود. اگر مشتاقید اطلاعات بیشتری در مورد قیمت پروتز آرنج و ساخت پروتز آرنج به دست آورید، به کلینیک های معتبر در کشور مراجعه کنید. به گزارش فارس، مشرق و ایلنا، کلینیک ارتوپدی فنی پایار یکی بهترین و قابل اعتمادترین منابع برای ساخت آرنج مصنوعی است؛ اعتماد به این مجموعه و مجموعه های مشابه، گره از مشکل بسیاری افراد باز می کند.

2- آرنج های مکانیکی یا معمولی

از دیگر انواع پروتز آرنج می توان به آرنج های معمولی یا مکانیکی اشاره کرد. این نوع پروتز، عملکرد مطلوب و قابل قبولی داشته و وزن آن از وزن آرنج های الکتریکی کمتر است. همین دو دلیل باعث شده، که این آرنج مصنوعی با استقبال خوبی از ناحیه متقاضیان مواجه شود. کسانی که قسمت عمده ای از دستشان قطع شده است، بهتر است برای ساخت پروتزهای سبک اقدام کنند؛ زیرا وقتی وسعت قطع عضو زیاد می شود، توان و قدرت فرد برای تحمل وزن پروتز کاهش پیدا می کند.

3-آرنج سیلیکونی

از دیگر انواع پروتز آرنج می توانیم به آرنج های سیلیکونی اشاره کنیم. در ساخت این نوع پروتز از یک ماده انعطاف پذیر به نام سیلیکون استفاده می شود. سیلیکون نوعی پلیمر است و به پروتوزیست ها امکان می دهد بتوانند اندام مصنوعی مشابه با بدن فرد بسازند. آرنج مصنوعی سیلیکونی، کاربرد خاصی نداشته و از آن به عنوان یک پروتز زیبایی استفاده میکنند.

آیا از 5 نکته مهم در ساخت و قیمت آرنج مصنوعی اطلاع دارید؟

حال که با انواع پروتز آرنج آشنا شدید، لازم می دانیم در رابطه با ساخت آرنج های مصنوعی و عوامل موثر بر قیمت آنها نکاتی را به شرح زیر خاطر نشان کنیم:

1- نوع پروتز

فردی که دستش از زیر آرنج و یا بالای آن قطع شده است، می بایست مناسب ترین نوع پروتز را انتخاب کند. برای انتخاب نوع پروتز، کارشناسان ساخت اندام های مصنوعی می توانند بهترین راهنمایی ها را ارائه دهند.

2- فعالیت های فرد

نوع فعالیتی که افراد انجام می دهند در ساخت و قیمت پروتزها تاثیر دارد. کسی که در طول روز کارهای زیادی را با دست خود انجام می دهد، نباید برای ساخت هر پروتزی اقدام کند. افراد با فعالیت های خاص نیاز به اندام های مصنوعی خاص دارند.

3- کلینیک ارتوپدی فنی

دیگر موضوع مهم و اثرگذار در قیمت ساخت انواع پروتز آرنج، کلینیکی است که پروتز را می سازد. در کلینیک های مختلف، با توجه به مواردی که گردانندگان کلینیک تعیین کرده اند، پروتزها با قیمت های متفاوتی ارائه می شود.

4- منطقه جغرافیایی

شاید باور پذیر نباشد، اما منطقه جغرافیایی نیز از دیگر عواملی است که روی قیمت آرنج مصنوعی دست تاثیر می گذارد. معمولا پیشنهاد بر این است که برای ساخت آرنج مصنوعی به مراکز ساخت پروتز که در شهرهای بزرگ، مانند تهران مراجعه شود. در این مراکز، امکانات و تخصص مورد نیاز برای ساخت پروتز مخصوص آرنج وجود دارد و همه نکات و ریزه کاری ها در ساخت آن رعایت می شود.

5- وسعت قطع عضو

در بالاتر اشاره کردیم، هر قدر وسعت قطع عضو بیشتر باشد، هزینه ای که ساخت پروتز در بر دارد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به افرادی که دستشان از بالای آرنج قطع شده است، پیشنهاد می کنیم پروتزی را انتخاب کنند که بتوانند فقدان این قسمت از بدن را به خوبی جبران کند.

پروتز آرنج مصنوعی

قیمت پلاتین آرنج دست بیشتر است یا قیمت انواع پروتز آرنج!؟

نکته ای که شاید برای برخی افراد به عنوان یک سوال و ابهام مطرح باشد، تفاوت قیمت انواع پروتز آرنج و قیمت پلاتین آرنج دست است. توضیحی که در این رابطه می توانیم ارائه کنیم، این است که پلاتین ها، ابزارهای کوچکی هستند که در صورت شکستگی آرنج به کار برده می شوند و استخوان های کوچکی را که در این ناحیه وجود دارد، در کنار هم قرار می دهند.

با توجه به توضیحی که در مورد پلاتین ها بیان کردیم و تفاوت های بنیادی و اساسی که بین آنها وجود دارد باید بگوییم، قیمت پروتز مخصوص بالای آرنج از قیمت پلاتین آرنج بیشتر است. این تفاوت در قیمت به دلیل پیچیدگی ها و اصولی است که در ساخت پروتزها رعایت می شود. در واقع، تفاوت عملکرد پلاتین ها و پروتزهاست که باعث شده، قیمت آرنج مصنوعی دست از قیمت پلاتین آرنج بالاتر باشد.

کلام آخر

انواع پروتز آرنج، قیمت آنها و عواملی که روی قیمت تاثیر دارد، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم، اطلاعات خوبی در مورد این پروتز ها به دست آورده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *