بیماری ها و سلامت

بررسی کامل عمل جراحی بواسیر یا هموروئید + عوارض

برای برخی افراد، رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی و داروهای بدون نسخه برای درمان بواسیر یا هموروئید کافی نیست. در نتیجه باید از روشهای دیگری مثل درمان بواسیر با لیزر یا عمل جراحی هموروئید کمک گرفت.

همچنین روش هایی وجود دارد که آنها را کوچک یا حذف می کند، مانند استفاده از لیزر، که می تواند در مطب پزشک انجام شود. اگرچه ثابت شده است که لیزر کمتر درد داشته و عوارض کمتری دارد، جراحی ممکن است کمی بیشتر در مقایسع با لیزر طول بکشد. همچنین گزینه بهتری بوده به خصوص اگر هموروئید شما بزرگ و بسیار دردناک باشد یا خونریزی داشته باشد.

جراحی هموروئید در بیشتر مواقع ایمن و موثر است. اما همچنان باید یک رژیم غذایی با فیبر بالا داشته باشید، از یبوست جلوگیری کنید، و برای جلوگیری از خونریزی و بزرگتر شدن بواسیر خود تلاش کنید.

همیشه بهتر است برای انتخاب مناسب روش درمان با یک پزشک متخصص مشورت کنید. در ادامه به بررسی روشهای عمل جراحی بواسیر می پردازیم:

هموروئیدکتومی

به طور کلی جراحی برای برداشتن هموروئید، هموروئیدکتومی نامیده می شود. پزشک برش های کوچکی در اطراف مقعد ایجاد می کند تا بتواند کم کم هموروئید را حذف کند.

ممکن است برای انجام این عمل بی حسی موضعی یا بیهوشی دریافت کنید که بستگی به اندازه بواسیر دارد. هموروئیدکتومی اغلب یک روش سرپایی است و معمولا می توانید همان روز به خانه بروید.

از آنجایی که در نزدیکی بریدگی ها بسیار حساس است و ممکن است به بخیه نیاز داشته باشید، این ناحیه ممکن است بعد از جراحی حساس و دردناک شود.

بهبودی اغلب حدود 2 هفته طول می کشد، اما ممکن است 3 تا 6 هفته طول بکشد تا احساس کنید به حالت عادی بازگشته اید

عمل بواسیر با لیزر

با پیشرفت هایی که در دنیای پزشکی صورت گرفته است متخصصان توانستند جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی درمان بواسیر مثل عمل جراحی کشف کنند.

روشی ایمن، بی خطر و غیر تهاجمی با تکنولوژی فوق العاده بالا به نام لیزر درمانی.

درمان بواسیر با لیزر روشی بی خطر و کاملا بدون عارضه است که برای درمان انواع بیماری های مقعدی از جمله بواسیر می توان از آن استفاده کرد.

روش لیزر درمانی می تواند انواع مختلف هموروئید داخلی و خارجی را به طور قطعی و با کمترین امکان بازگشت مجدد تحت درمان قرار داد و بدین ترتیب شاهد یک درمان موفق و کاملا موفقیت آمیز در این زمینه بود.

در روش عمل جراحی بواسیر با لیزر با کمک تاباندن اشعه ی لیزر بر روی بافت های آسیب دیده انجام می پذیرد. قدرت اشعه ی لیزر می تواند بدون کوچکترین آسیبی به بافت های سالم همجوار به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کند و با تبخیر بافت های آسیب دیده و مسدود سازی عروق خونی توسط گرمای اشعه ی لیزر، هموروئید در کوتاه ترین زمان ممکن بدون خونریزی و درد پایان می یابد.

عمل جراحی بواسیر

روش درمان هموروئید پرولاپس شده (PPH)

PPH را هموروئیدکتومی منگنه ای نیز می گویند. پزشک از یک دستگاه منگنه پزشکی که مخصوص درمان این بیماری بوده، برای تغییر موقعیت هموروئید و قطع جریان خون آنها استفاده می کند. بدون خون، آنها در نهایت چروکیده می شوند و از بین می روند.

این روش می‌تواند هموروئید هایی را که پرولاپس کرده‌اند یا نشده‌اند، یا از مقعد خارج شده‌اند، درمان کند.

This procedure moves the hemorrhoid to where there are fewer nerve endings, so it hurts less than a traditional hemorrhoidectomy. You’ll also recover faster and have less bleeding and itching. And there are generally fewer complications.

این روش خونرسانی به بواسیر را در قسمتی قطع کرده که انتهای عصبی کمتری وجود دارد، بنابراین درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی سنتی دارد. همچنین توده سریعتر بهبود می یابند و خونریزی و خارش کمتری خواهید داشت. در نتیجه می توان گفت به طور کلی عوارض کمتری وجود دارد.

https://www.webmd.com/digestive-disorders/surgery-treat-hemorrhoids

مراقبت های بعد از عمل بواسیر یا جراحی هموروئید شامل چه مواردی است؟

برای گرفتن نتیجه ی بهتر و موفقیت آمیزتر از عمل جراحی بواسیر پزشکان انجام برخی نکات و توصیه ها را پس از انجام عمل جراحی ضروری می دانند. این بایدها و نبایدها تخت عنوان مراقبت های بعد از عمل هموروئید شناخته می شود که به شرح زیر می باشند:

 • برای کاهش درد بواسیر و کنترل آن پس از انجام عمل جراحی بیمار باید از مسکن هایی مانند استامینوفن و مسکن ها با تجویز پزشک استفاده کند.
 • مصرف آنتی بیوتیک ها را به منظور جلوگیری از بروز عفونت در ناحیه ی عمل به طور کامل ادامه دهد.
 • در طول روز چندین بار در وان آب گرم به مدت 20 دقیقه بنشیند و استراحت کند. ولی فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید مقعد خود را با مواد عطری شستشو دهید.
 • نوشیدن روزانه 8 الی 9 لیوان آب را به منظور جلوگیری از یبوست فراموش نکند.
 • از نشستن طولانی مدت و زور زدن در توالت بپرهیزد. حتی اگر کارمند هستید، سعی کنید هر نیم ساعت یکم بلند شده و قدم بزنید.
 • ناحیه ی مقعد خود را همیشه خشک و تمیز نگاه دارد.
 • رژیم غذایی سرشار از فیبر خوراکی مانند میوه ها و سبزیجات انتخاب نماید.

خطرات عمل جراحی بواسیر

از آنجایی که بیشتر افراد در طول زندگی خود دچار بواسیر شده و برای درمان آن اقدام می کنند، این روشها بسیار رایج است و بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، هر جراحی خطراتی دارد از جمله:

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش یا آلرژی به ماده بیهوشی
 • ممکن است به دلیل تورم یا اسپاسم عضلانی بعد از ادرار کردن دچار مشکل شوید.
 • اگر اسفنکتر مقعدی شما در حین جراحی آسیب ببیند، ممکن است به طور تصادفی نشت روده یا گاز داشته باشید، وضعیتی به نام (بی اختیاری مدفوع).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *