بیماری ها و سلامتسلامت اجتماعی

5 تا عوارض خطرناک خودارضایی بر حافظه و یادگیری که نمیدانستید !

حقیقت در مورد اینکه چگونه خودارضایی بر مغز شما تأثیر می گذارد

در حقیقت، خودارضایی و پورنوگرافی اساساً ساختار مغز را به روش‌های خطرناکی بدون توجه به اعتقادات شخصی تغییر می‌دهند. به طور خاص، نشان داده شده است که هر دو عزت نفس را کاهش می دهند و در طول زمان باعث افسردگی می شوند.این دقیقا چگونه اتفاق می افتد؟ برای درک علم پشت این فرآیند به ادامه مطلب بروید.

تاثیر اعتیاد به پورن بر مغز شما

دوپامین چیست و چرا مهم است؟برای درک کامل اثرات خودارضایی، ابتدا باید دوپامین را درک کنیم. این ماده شیمیایی مهم مغز توانایی ما برای احساس لذت و انگیزه را تنظیم می کند. (یعنی شما هنگامی که احساس لذت میکنید دوپامین در مغز شما ترشح شده است)سطوح سالم دوپامین باعث می شود احساس خوبی در زندگی داشته باشیم، به پاداش های زندگی پاسخ مثبت دهیم و به دنبال تجربیات لذت بخش باشیم. دوپامین کم برعکس عمل می کند: باعث نارضایتی، اضطراب، افسردگی، بی انگیزگی و موارد دیگر می شود. هیچ کس دوپامین پایین مزمن را نمی خواهد!

چگونه پورن به طور مصنوعی سطح دوپامین بالایی به شما می دهد؟

خطر پورن در اینجا نهفته است. مشاهده مطالب مستهجن باعث افزایش شدید دوپامین در مغز شما می شود – مقادیری بسیار بیشتر از آنچه فعالیت های عادی تولید می کنند. (یعنی دوپامین مغز شما از حال عادی خیلی بیشتر میشود)در هنگامی که دوپامین زیاد می شود. در ابتدا، احساس خیلی خوبی دارید. اما نمیدانید که بعدا باید بهای سنگینی آنرا بپردازید..سقوط دوپامین و چگونگی ایجاد آن در شمامشکل اینجاست که مغز با این سطح دوپامین مصنوعی بالا سازگار میشه. به این موضوع می گویند حساسیت زدایی. (یعنی مغز شما برای شاد شدن و حس شادی در آن به سطح بالاتری از دوپامین در حالت عادی نیاز داره)پس از پایان یافتن این کار ، سطح دوپامین مغز شما بسیار پایین‌تر از حد طبیعی میشه. حالا فعالیت‌هایی که قبلاً باعث آزادسازی سالم دوپامین می‌شدند، دیگر ثبت نمی‌شوند (یعنی چیزایی که قبلا با اونا شاد و خوشحال میشدید دیگه شادتون نمیکنه). با محرومیت از دوپامین، شما احساس اضطراب، افسردگی و نارضایتی می کنید.این شروع وابستگی شما به دوپامین بالا در پورن است. بیایید تأثیرات بیشتر پورن را بررسی کنیم…

چرا خودارضایی عزت نفس شما را پایین می آورد و باعث افسردگی می شود؟

دوپامین پایین باعث می شود که ارتباطات اجتماعی با ارزش کمتری پیدا کنیدبه یاد داشته باشید، دوپامین باعث ایجاد احساس لذت و انگیزه می شود. همانطور که پورن پاسخ دوپامین مغز را بی حس می کند، شادی های روزمره شروع به از دست دادن ارزش خودشون می کنند.تعاملات اجتماعی با ارزش سابق، اکنون تحریک نمی شود. با گذشت زمان، معتادان به پورن ممکن است از نظر اجتماعی کنار بکشند و دیگر در اجتماع حضور نداشته باشند تا از این احساسات ناخوشایند اجتناب کنند. این انزوا افسردگی شما را شدید تر میکند.

چگونه معتادان به پورن از دیدن زیاد پورن برای رفع دوپامین استفاده می کنند

از آنجایی که پورن تنها دسترسی قابل اعتمادی به مقادیر بالای دوپامین را فراهم می کند، بسیاری از معتادان به خودارضایی برای بالا بردن سطح دوپامین خود در مجبور میشوند بیشتر زمان خود را صرف دیدن پورن کنند تا به سطح دوپامین لازم برسند.این الگو اغلب منجر به افزایش وزن و چاقی در کنار اضطراب اجتماعی و افسردگی می شود – تهدیدی سه گانه که عزت نفس را به هم می زند!

چرخه معیوب اعتیاد به پورن

چگونه مغز با وجود تأثیرات منفی به فیلم های پورن گره می خوردبا توجه به تأثیرات فوق، چرا باید این عادت مضر را ادامه داد؟ مقصر عصبی بودن است: پورن به طور فیزیکی مغز را تغییر می دهد.به طور خاص، ادامه استفاده از پورن باعث از بین رفتن مرکز کنترل تکانه مغز می شود. این باعث تضعیف مقاومت در برابر دوپامین می شود. شما بیشتر دوست دارید برای رسیدن به دوپامین لازم پورن ببنیید و این کار باعث میشه اراده شما سست بشه.

چرا ترک عادت پورن پس از شکل گیری بسیار سخت است؟

علاوه بر این، هر بازگشت به پورن وابستگی در مدار عصبی را عمیق تر می کند. آزاد شدن با گذشت زمان دشوارتر می شود حتی اگر پورن رضایت بخش نباشد.این به توضیح این موضوع کمک می کند که چرا کاربران با وجود تشدید پیامدهای اجتماعی، عاطفی و سلامت روان، اغلب سال ها ادامه می دهند.نیاز عصبی به رفع دوپامین چرخه پورن را بی وقفه به حرکت در می آورد.

خبر خوب در مورد ترک خودارضایی

نوروپلاستیسیته و توانایی مغز شما برای التیامخوشبختانه همان خواص نوروپلاستیکی که شما به یک چیز معتاد میکند، امکان بهبودی را نیز فراهم می‌کند. از آنجایی که مسیرهای عصبی شما بر اساس تجربه تکامل می یابند، انجام کارهای جدید تغییرات مثبت مغز را تحریک می کنند.این بدان معناست که مغز می تواند تأثیرات پورن را از طریق بازآموزی درمان و خنثی کند. با تلاش مداوم، مدار عصبی سالم بازسازی می شود. اما بهبودی به چه چیزی نیاز دارد؟

آنچه برای بازگشت مغز به حالت عادی لازم است

اولاً، برای تضعیف وابستگی‌های عصبی ریشه‌دار، باید برای مدت قابل توجهی – اغلب ماه‌ها – به شدت از پورن پرهیز کرد. این به گیرنده های دوپامین اجازه می دهد تا حساسیت طبیعی خود را به دست آورند.در مرحله بعد، جایگزین‌های رفتاری که اوج طبیعی ایجاد می‌کنند، جای پورن‌هایی را می‌گیرند که از توانبخشی عصبی حمایت می‌کنند. تعامل اجتماعی، ورزش و فعالیت‌های خلاق نمونه‌هایی هستند.در نهایت، تغییرات سبک زندگی، محرک های عود را کاهش می دهد و بهبودی را تقویت می کند. این شامل مدیریت بهتر استرس، خواب بیشتر و محدود کردن نشانه های جنسی مصنوعی است.با تعهد و استراتژی های درست، بازگرداندن عملکرد متعادل مغز کاملاً امکان پذیر است!

شکستن عادت پورن و بازگرداندن سطح دوپامین

خود را برای موفقیت آماده کنیدبرای فرار از چرخه معیوب پورنوگرافی، تنظیم مناسب کلیدی است. اعتیاد با شرم و پنهان کاری رشد می کند. صادق بودن وحشیانه در مورد مشکل خود مسئولیت پذیری لازم را ایجاد می کند.اگر دوستان خوبی دارید از آنها مشورت بگیرید و موضوع را با آنها در میان بگذارید و قول بدید دیگر به سراغ این کار نمیرید و حتی میتونید به یک روانشناس و یا اورولوژیست مراجعه کنید.نرم‌افزار مسدودکننده پورن را روی همه دستگاه‌هاتون نصب کنید تا محرک‌ها شما را تضعیف نکنند.هنگامی که این هوس به سراغ شما می آید، فعالیت هایی برای حواس پرتی انجام بدید تا الگوهای فکری شما را که منجر به دیدن پورن می شود، مختل کند. به عنوان مثال می توان به تماس با یک دوست، پیاده روی یا انجام حرکات ورزشی ، خواندن قرآن و یا کتاب و حتی دیدن فیلم اشاره کرد.

در سایت رهایی چند راه کار مفید برای ترک خودارضایی وجود داره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *