بیماری کودکانبیماری ها و سلامت

مقایسه درمان زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی و قطره بیلی ناستر

امروزه درمان‌های گوناگون و مختلفی برای زردی وجود دارد. از معروف‌ترین و مؤثرترین این درمان‌ها می‌توان به استفاده از دستگاه فتوتراپی (نوردرمانی)، قطره بیلی ناستر، طب سنتی، انتقال خون و… اشاره کرد.

زمانی که فرزند دلبند شما مبتلا به بیماری زردی می‌شود این سؤال برای شما به وجود می‌آید که با چه روشی هرچه سریع‌تر نوزادتان را می‌شود درمان کرد.

یکی از بهترین روش‌های درمان زردی در حال حاضر اجاره دستگاه زردی است، همچنین قطره بیلی ناستر که در ایران برای بهبود زردی نوزادان استفاده می‌شود، کمک حال بسیاری از کودکان تازه متولد شده است.

زردی گرام باسابقه‌ای چندین ساله در زمینه درمان زردی نوزادان، در این مقاله سعی بر جمع آوری اطلاعاتی مفید درمورد مقایسه دستگاه زردی با قطره بیلی ناستر کرده است که خواندن آن قطعاً کمک رسان وضعیت سلامت نوزاد شما خواهد بود.

درمان زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی

درمان زردی با استفاده از این دستگاه‌ها بسیار آسان و بی خطر است. با قرار گرفتن نوزاد در دستگاه‌های فتوتراپی، بیلی روبین خون آن کاهش پیدا می‌کند زیرا طول موج مخصوص نورهای تابیده شده از دستگاه به نوزاد، بیلی روبین را به‌صورت محلول و از طریق ادرار و مدفوع نوزاد دفع می‌کند.

یکی از مزیت‌های مهم دستگاه فتوتراپی (نوردرمانی) این است که شما می‌توانید در صورت داشتن رضایت و امکان از این دستگاه‌ها در داخل خانه خودتان استفاده کنید.

از دیگر مزایای اجاره دستگاه زردی نوزاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده آسان و راحت
  • کاهش هزینه‌های درمان
  • نظارت دقیق والدین بر نوزاد
  • درمان سریع
  • ایمن و بدون خطر
  • بهداشت بالا
  • و…

استفاده از دستگاه فتوتراپی کاملاً ایمن بوده و تنها برخی عوارض جانبی ممکن است برای نوزاد ایجاد کند. شما می‌توانید با خواندن مقاله عوارض دستگاه زردی نوزاد در سایت زردی گرام علاوه بر راه‌های جلوگیری از ابتلای نوزاد به بیماری زردی از عوارض دستگاه فتوتراپی مطلع شوید.

توجه کنید هنگام استفاده از دستگاه زردی نوزاد، باید از چشم بند برای پوشاندن چشم‌ها و پوشک یا شورت‌های مخصوص برای محافظت از اندام نوزاد در برابر نور دستگاه استفاده شود.

درمان زردی نوزاد با قطره بیلی ناستر

یکی از روش‌های دیگر درمان زردی نوزاد مصرف قطره بیلی ناستر (قطره زردی نوزاد) است.

این داروی گیاهی از شیرخشت و ترنجبین تهیه می‌شود. از آنجایی که ترنجبین برای زردی نوزاد مفید است، با افزایش حجم ادرار و اسهال به درمان یبوست کودک کمک زیادی می‌کند؛ استفاده از قطره بیلی ناستر خطری برای نوزادان ندارد اما باید توجه داشته باشید که موارد مصرف آن باید حتماً توسط پزشک تجویز شود زیرا استفاده بیش از اندازه آن می‌تواند حال نوزادان را بدتر کند.

بیلی ناستر در اکثر داروخانه‌های کشور موجود بوده و قابل خرید است.

از مزایای داروی بیلی ناستر می‌توان به قیمت اقتصادی، دسترسی آسان به خرید محصول، درمان سریع زردی و… اشاره کرد.

در اکثر نوزادان مصرف 2 الی 3 روز از داروی زردی به کاهش قابل توجه بیلی روبین نوزاد کمک زیادی می‌کند.

به طور معمول به ازای هر یک کیلوگرم وزن نوزاد، 3 الی 5 قطره بیلی ناستر، 2 بار در طول روز و به فاصله هر 12 ساعت یک بار برای نوزاد مبتلا به زردی مصرف می‌شود.

استفاده از قطره بیلی ناستر عوارض زیادی ندارد و تنها در مواردی ممکن است نوزاد دچار نفخ، اسهال و افزایش گاز معده شود که پس از اتمام درمان زردی این مشکل با تغذیه مناسب نوزاد برطرف می‌شود.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد قطره زردی نوزاد، مقاله قطره بیلی ناستر چیست؟ را در وب سایت معتبر زردی گرام مطالعه کنید.

(توجه داشته باشید که استفاده از قطره بیلی ناستر باید حتماً با مشورت و تجویز دکتر صورت بگیرد تا تداخل با دیگر داروها و شرایط خاص نوزاد نداشته باشد.)

قطره بیلی ناستر

درمان سریع زردی نوزاد با تلفیق دستگاه فتوتراپی و قطره بیلی ناستر

قطره بیلی ناستر به دلیل افزایش حجم ادرار نوزاد باعث دفع مقدار زیادی بیلی روبین از نوزاد می‌شود، همچنین استفاده از دستگاه فتوتراپی نیز زردی نوزادان را کاملاً درمان می‌کند.

حال، استفاده هم زمان از این دو روش درمان به بهبود سریع سلامت نوزاد کمک قابل توجهی می‌کند.

زمانی که عدد زردی نوزاد کم باشد (10 الی 10.5) با توصیه پزشک متخصص می‌توان 1 تا 2 از قطره زردی برای نوزاد استفاده کرد.

در ادامه اگر زردی نوزاد افزایش پیدا کند بنا به تشخیص پزشک باید استفاده تلفیقی از دستگاه زردی نوزاد و مصرف قطره بیلی ناستر صورت بگیرد؛ به طور مثال اگر درجه زردی بین 12 الی 14 بود در کنار فتوتراپی می‌توان چند وعده از داروی زردی استفاده کرد تا روند درمان سریع‌تر شود.

اما در مواقعی که زردی نوزاد هنوز درمان نشده و درجه آن افزایش یافته است، دکتر تجویز به استفاده از دستگاه فتوتراپی (نوردرمانی) و استفاده هم زمان از قطره بیلی ناستر می‌کند.

در روش‌های ذکر شده نوزاد هنگام فتوتراپی و مصرف قطره بیلی ناستر دچار اسهال و بیرون روی می‌شود و با از دست دادن آب بدن خود افت قند شدید پیدا می‌کند. در این مواقع برای جلوگیری از کم آبی بدن نوزاد باید شیر دهی مداوم به کودک صورت بگیرد.

درمان قطعی زردی نوزاد با زردی گرام

زمانی که هر کدام از علائم زردی نوزاد را در فرزند خود مشاهده کردید باید با حفظ آرامش و خونسردی به دنبال راهکارهای درمان آن باشید. اشاره کردیم که استفاده از دستگاه زردی نوزاد و مصرف قطره بیلی ناستر هر کدام به نوبه خود ویژگی‌ها و روش درمانی متفاوتی دارند و استفاده آن‌ها باهم به سریع‌تر شدن روند درمان زردی نوزاد کمک زیادی می‌کنند.

اما توجه داشته باشید که قبل از اقدام به هر نوع درمانی باید به پزشک متخصص در زمینه زردی نوزاد مراجعه کنید؛ سلامت نوزاد بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل زردی گرام در حال تلاش است تا با ارائه جامع‌ترین مقالات در زمینه درمان زردی نوزادان و پشتیبانی کارشناسان با تجربه در این زمینه، سلامت کامل نوزادان عزیز شما را به ارمغان بیاورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *