نکات قبل و بعد از رینوپلاستی

یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی، رینوپلاستی است که امروزه بسیاری از جوانان و نوجوانان در خواست این جراحی زیبایی را دارند.
اما قبل از هر جراحی لازم است درباره نحوه جراحی، دوران نقاهت و غیره کاملا اطلاعات کسب کرد تا جراحی بدون مشکلی را پشت سر گذاشته شود. در این مقاله این جراحی زیبایی به طور کامل مورد بررسی برای آگاهی از آن قرار گرفته است.

رینوپلاستی چیست

رینوپلاستی چگونه است

رینوپلاستی به زبان ساده همان جراحی زیبایی بینی است، یعنی در این جراحی شکل ظاهری استخوان و غضروف را جراح متخصص تغییر خواهد داد
رینوپلاستی جزء رایج ترین جراحی های پلاستیک محسوب می شود. تغییراتی که در این جراحی بر روی بینی پیاده می شود شامل موارد زیر است:

 • تغییر اندازه بینی
 • تغییر زاویه
 • صاف کردن پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک شدن نوک بینی

بیشترین مخاطبان جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی چیست؟

اگر شما یک عکاس باشید این را در عکاسی آموزش دیده اید که نقطه تمرکز و زیبایی صورت انسان، بینی است، این بدان دلیل است که بینی قرینه و بدون نقص می تواند بیشتر ایراد های صورت را بپوشاند؛ از طرفی امروزه بسیاری از افراد به دنبال زیبایی بخشیدن بیشتر به چهره ی خود هستند.
با در نظر گرفتن دو نکته ی بالا به این نتیجه می توان رسید که علت تمایل به انجام این عمل در چیست؛ اما اگر بخواهیم از بحث زیبایی چشم پوشی کنیم افرادی که دچار مشکلات زیر هستند لازم می باشد جراحی رینوپلاستی را انجام دهند.

– افرادی که دارای غضروف استخوان برجسته بر روی بینی خود هستند (قوز بینی).

– افرادی که بینی شان بر اثر تصادف و یا اصابت شیء سخت شکسته شده باشد.

– افرادی که دچار انحراف بینی هستند و موقع خواب بسیار خروپف می کنند.

– آسیب هایی که هنگام تولد نوزاد ممکن است بر بینی او وارد شود.

– هنگامی که شخص از ناحیه بینی نمی تواند به درستی عمل دم و بازدم را انجام دهد.

نکته: جراحی رینوپلاستی را در سنین پایین تا جای ممکن انجام نمی دهند؛ چرا که لازم است شخص کاملا دوران بلوغ را پشت سر گذاشته و بینی شکل اصلی خود را گرفته باشد و مجدد بعد از عمل بینی رشد نکند.

نکته: اگر آسیب دیدگی بینی شدید باشد به طوری که فرد را دچار مشکل تنفسی کند، این جراحی در سنین پایین نیز انجام می شود.

خطرات احتمالی جراحی بینی

خطرات احتمالی جراحی بینی

تمامی عمل ها خطرات احتمالی خود را دارند و جراحی رینوپلاستی از این داستان مستثنی نیست. تعدادی از واکنش ها در اکثر جراحی ها امکان دارد اتفاق بیفتد، از جمله عفونت، خونریزی و یا واکنش های بدن به داروهای بیهوشی.
اما جراحی زیبایی بینی عوارضی دیگری را نیز می تواند در پی داشته باشد مانند:

 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ شدن های مکرر و زیاد
 • بی حسی بینی
 • نامتقارن شدن بینی
 • ایجاد زخم
 • چسبیدن پره های بینی به یکدیگر

نکته: فرد ممکن است بعد از عمل اول از ظاهر بینی خود راضی نباشد یا به مرور دچار مشکلاتی شود، در این صورت شخص تا بهبودی جراحی اول باید صبر کند و سپس عمل دوم را انجام دهد؛ که مدت زمان آن حداقل بین 6 ماه الی 1 سال می باشد.

نکته: کبودی و تورم اطراف چشم و بینی کاملا بعد از رینوپلاستی کاملا طبیعی است.

قبل از رینوپلاستی چه نکاتی را باید در نظر گرفت.

قبل از این جراحی زیبایی بینی لازم است یکسری نکات را در نظر گرفته و آن را رعایت کرد؛ اینگونه خطرات احتمالی بعد این عمل کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین دوران نقاهت بعد از عمل نیز کوتاه خواهد شد.

 1. دکتر متخصص باید سابقه ی پزشکی شخصی که قصد جراحی رینوپلاستی را دارد مطالعه کند؛ چرا که ممکن است شخص داروهایی را مصرف کند که با مواد بیهوشی تداخل ایجاد کند یا ممکن است شخص دارای بیماری مانند هموفیلی باشد که در این صورت هنگام جراحی ممکن است شخص دچار خونریزی های شدید شود.
 2. قبل از عمل باید یک رژیم غذایی را دنبال کرد و در صورت نیاز برخی از مکمل ها را با مشورت پزشک مصرف کرد.
  همچنین مصرف برخی از ویتامین ها مانند ویتامین A و ویتامین D را کم کرد؛ چرا که این نوع از ویتامین ها باعث رقیق شد خون خواهد شد و مصرف آن ها مدتی قبل از عمل باعث خواهد شد طی جراحی خونریزی شدید شود.
  علاوه بر آن بعد از عمل جراحی جای بخیه دیرتر خوب شود و شخص دچار خونریزی های مکرر شود.
 3. قبل و بعد از جراحی لازم است شخص اگر سیگار مصرف می کند، استفاده از آن را متوقف کند. چرا که سیگار یکی از عواملی است که روند بهبود زخم ها را کاهش خواهد داد. نیکوتین موجود در سیگار باعث خواهد شد رگ های خونی منقبض شوند؛ در نتیجه ی این عمل اکسیژن و خون لازم به بینی نخواهد رسید؛ این اتفاق باعث خواهد شد زخم ها دیرتر خوب شوند و جراحی را دچار مشکل کند.
 4. قبل از عمل جراحی حتما 2 الی 3 هفته مصرف قرص هایی نظیر آسپرین و ایبوپروفن را باید قطع کرد. این دارو ها و نظیر آن ها که روند لخته شدن های خون را کاهش خواهند داد. هنگامی خون نتواند دچار لختگی شود، در حین جراحی و حتی بعد از آن شخص دچار خونریزی های بسیار از ناحیه بخیه خواهد شد.

نکته: پس از جراحی بسیار لازم است خون سریعا دچار انعقاد شود چرا که کمک شایانی به قطع شدن خونریزی خواهد کرد. همچنین دیگر بعد از عمل خونریزی بینی تبدیل به خونابه خواهد شد.

نکاتی که بعد از رینوپلاستی باید رعایت کرد

مراقبت بعد از رینوپلاستی

بعد از عمل جراحی باید برای تسریع روند بهبودی یک سری نکات را رعایت کرد چرا که رعایت نکردن هر کدام از آن ها باعث خواهد شد بینی شخص دچار خونریزی یا از دست دادن فرم خود شود.

 1. تا زمان بهبودی کامل بینی از دویدن و انجام ورزش های دارای جنب و جوش بالا یا سنگین باید خودداری کرد.
 2. از بلند کردن وسایل سنگین وزن یا فشار زیاد به بدن باید اجتناب کرد.
 3. از فین کردن های محکم برای تخلیه ی مخاط بینی، که بعد از عمل زیاد می شود نیز باید اجتناب کرد.
 4. تا یک ماه از خوردن غذا های سفت که باعث خواهد شد به فک و بینی فشار وارد شود باید خودداری کرد.
 5. هر حرکت صورت که باعث کشیده شدن و فشار به بینی می شود را نباید انجام داد.
 6. تا زمانی که دکتر اجازه نداده است باید مدتی شنا کردن را از برنامه ی تفریحی و ورزشی خود حذف کرد.

نکته: بعد از عمل لازم از پوست بینی نیز حفاظت شود؛ چرا که این امکان وجود دارد با قرار گرفتن در زیر نور آفتاب رنگ پوست بینی تیره تر از سایر قسمت های صورت شود.

در آخر:

مطلب پیشنهادی
سیاهی دور چشم را با 8 روش خانگی + 5 روش پزشکی از بین ببرید

قبل از جراحی رینوپلاستی حتما از داشتن تخصص کافی پزشک باید اطمینان حاصل کرد، چرا که با یک اشتباه کوچک پزشکی در این جراحی زیبایی، دیگر چیزی قابل برگشت نخواهد بود.
علاوه بر این یک دکتر متخصص و عالی قبل از عمل، مشاوره ی مناسب را به شما درباره ی نوع و انجام این عمل خواهد داد و این به شما کمک بسیاری در روند بهبودی خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید