آبدومینوپلاستی چیست؟

آبدومینوپلاستی یکی از جراحی های پلاستیک است که بر روی شکم انجام می شود. این جراحی اغلب با هدف برداشتن پوست اضافه و افتاده ی شکم صورت می گیرد. در این جراحی البته تا جای ممکن چربی های انباشته شده نیز از ناحیه شکم خارج شده و پوست های اطراف شکم مسطح می شود و در آخر شاهد شکمی صاف و بدون افتادگی خواهیم بود.

جراحی آبدومینوپلاستی چیست؟

اغلب خانم های باردار پس از بارداری دچار افتادگی در ناحیه شکم می شوند و پوست شکم آن ها بر اثر بزرگ شدن حالت شل شدن به خود می گیرد.
همچنین افرادی که بسیار چاق بوده اند و ناگهانی لاغر می شوند اغلب پوست شکمشان به این صورت در می آید. جراحی زیبایی وجود دارد که پوست شکم را به حالت سفت و عضلانی در می آورد که به این جراحی آبدومینوپلاستی می گویند.

این جراحی بسته به نوع شل شدن و میزان چربی های انباشته شده در ناحیه شکم به دو صورت مختلف جراحی می شود. هدف از این جراحی رسیدن به شکمی صاف و یک دست است که امروزه از ملاک های زیبایی به حساب می آید. البته در خیلی از مواقع این نوع از جراحی های زیبایی سبب می شود خطوطی که بر اثر کش آمدن پوست روی شکم ایجاد شده است نیز از بین برود.

مطلب پیشنهادی
کوچک کردن شکم تنها با 10 ترفند بسیار موثر و ساده در خانه

انواع جراحی آبدومینوپلاستی 

دو نوع جراحی آبدومینوپلاستی انجام می شود بر اساس نوع جراحی شامل موارد زیر می شود:

  • جراحی جزئی: در این نوع از جراحی تنها در قسمت پایین شکم بدون آسیب به بافت زیر ناف برش داده می شود. سپس علاوه بر برداشتن پوست شل شده، در این ناحیه چربی های اضافی نیز تا جای ممکن خارج می شود.
  • جراحی کامل: در این جراحی برش از کشاله های ران آغاز و تا نزدیک لگن ادامه پیدا می کند. این برش ها از هر دو طرف انجام می شود.
    برش دوم در ناحیه ناف انجام می شود که ناف را از بافت های زیرین آن کاملا جدا می کند. این عمل به نسبت جراحی جزئی مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.
    در این نوع از جراحی آبدومینوپلاستی به دلیل آن که چربی های بیشتری را می توان از شکم خارج کرد با استفاده از روش ساکشن بسیاری از چربی ها نیز خارج می شود و پزشک به میزانی طبیعی بافت چربی برای زیر پوست باقی می گذارد.
مطلب پیشنهادی
رازهای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از لاغری

در این جراحی چه بخش های تغییر می کند؟

تغییرات آبدومینوپلاستی

1. زیبایی پوست با آبدومینوپلاستی 

متاسفانه پوست شل شده و اضافی در ناحیه شکم و هر قسمت دیگر از بدن را با ورزش و دارو های موضعی نمی توان درمان کرد؛ چرا که از ویژگی های پوست اضافه این می باشد که دیگر سلول هایش حالت مرده به خود گرفته است و خاصیت ارتجاعی را از دست داده اند. همچنین بعد از کاهش وزن علاوه بر آن که پوست و بافت های آن شل می شود، روی پوست خطوطی به نام استریا ایجاد می شود. استریا خطوط نیمه بازی هستند که زیبایی را از پوست می گیرند.

افرادی که به دنبال بهبود زیبایی و صافی شکم هستند جراحی آبدومینوپلاستی یکی از پیشنهاد پزشکان به این افراد می باشد. در این نوع عمل به طور کامل این پوست شل شده و اضافی را بر می دارند. زمانی که این پوست برداشته می شود بالقوه برای اتصال مجدد نیاز به کشیده شدن آن است و در طی این عمل این خطوط تا میزان زیادی از بین می رود و شکم حالت صاف و زیبا به خود می گیرد.

مطلب پیشنهادی
جوش کمر - ( 5 علت + 3 درمان خانگی موثر + پیشگیری)

2. برداشتن چربی های شکم

زمانی که پوست شکم در عمل آبدومینوپلاستی برداشته می شود چربی های اشباع و انباشته شده در زیر پوست نیز به همراه آن برداشته می شود. اگر جراحی و شرایط بدنی اجازه بدهد برای تخلیه بیشتر چربی از لیپوساکشن نیز استفاده می کنند.
البته این نکته قابل اهمیت است که پزشک بسیار باید در برداشت چربی ها حساسیت لازم را داشته باشد، چرا که با کمی بی احتیاطی در برداشتن چربی ها جان بیمار به خطر می افتد.

3. تغییر عضلات شکمی

در زمان بارداری و چاقی همانطور که پوست کش می آید و حالت آن تغییر می کند، عضلات و بافت های شکم نیز حالت خود را از دست می دهند. پس از لاغر شدن یا زایمان بیشتر بافت ها و عضلات نمی توانند حالت سفت قبلی خود را پیدا کنند.

در جراحی آبدومینوپلاستی این قابلیت وجود دارد که بافت و عضلات را نیز تغییر داده و حالت بهبود پیدا کرده ای به آن ها داد. البته تا میزان زیادی عضله با ورزش بهبود پیدا می کند، اما این با عمل فرم دلخواه سریع تر بدست می آید.

مطلب پیشنهادی
3 اثر کمربند لاغری بر بدن + بررسی معایب و مزایای انواع آن

در آخر:

هر عمل جراحی دوران نقاهت و درد های خود را دارد. اما در جراحی های زیبای لازم است حتما پزشک در کار خود بسیار ماهر باشد چرا که با اشتباهی کوچک علاوه بر آن که زیبایی را خواهد گرفت مشکلات دیگر را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید