آموزش ماساژ سر

ماساژ سر و بدن امروزه طرفداران بسیاری را برای خود پیدا کرده است. شاید عجیب باشد این همه محبوبیت برای چیست؟ در این مقاله ماساژ سر را مورد بررسی قرار داده ایم همچنین در باب فواید آن نیز در ادامه صحبت کرده ایم. بدون شک با آشنا شدن فواید و آرامشی که از ماساژ قرار است بگیرید از طرفداران آن خواهید شد.

نحوه انجام ماساژ سر

دلنشینی ماساژ سر این است که می توان آن را خودتان در منزل یا حمام و هر مکان مناسب دیگری انجام دهید. تمام آنچه شما نیاز دارید نوک انگشتان است. برای ماساژ سر استفاده از روغن ماساژ اختیاری است.

اگر ترجیح می دهید، می توانید به جای نوک انگشتان از یک ابزار ماساژ سر استفاده کنید. این ابزارها به شکل برس یا ماساژور پلاستیکی دارای دسته در بازار عرضه می شوند. می توانید ابزار ماساژ دهنده در سراسر پوست سر خود را به همان روشی که از نوک انگشتان استفاده می کنید به کار برید
برای این که خودتان ماساژ را انجام دهید، این مراحل را دنبال کنید:

  • بر روی یک صندلی راحت بنشینید و اگر از روغن استفاده می کنید حتما حوله ای را در اطراف گردن و صندلی خود قرار دهید تا قطره های چکه کرده روی آن بریزد.
  • با استفاده از فشار متوسط ​​تا فشار نسبتا قوی ​​روی سر خود با استفاده از نوک انگشتان یا ابزار، ماساژ دادن را شروع کنید. اگر از روغن استفاده می کنید، نوک انگشتان خود را در روغن فرو کنید و سپس به ماساژ ادامه دهید.
  • با حرکات دایره ای کوچک در اطراف پوست سر خود حرکت کنید.
مطلب پیشنهادی
یوگا نیدرا چیست؟ 9 گام برای رسیدن به آرامش و بیداری ذهن

نکته: حداقل 5 دقیقه ماساژ دهید ، مطمئن شوید که کل سرتان را پوشانده است.

نکته: اگر پوستی چرب دارید در آخر می توانید روغن را با شامپو بشویید.

مزایای ماساژ سر چیست؟

مزایای ماساژ سر چیست؟

سارا مونرال ، یک متخصص ماساژ درمانی و صاحب امتیاز Wayfare Wellness می گوید: مزایای این کار به نوع ماساژ سر شما بستگی دارد. به عنوان مثال او اغلب ماساژ درمانی جمجمه-ساکرال را پیشنهاد می کند. این یک روش ماساژ ملایم است که بر سیستم عصبی مرکزی سر، ستون فقرات و ساکروم متمرکز می باشد این نوع ماساژ اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

  • رها کردن تنش های عصبی
  • آرامبخش میگرن و درد سردرد
  • اکاهش دهنده استرس
  • تقویت آرامش

مونرئال اظهار داشت که ماساژ های حتی کمتر تخصصی، مانند نوعی که در خانه انجام می دهید، ممکن است به کاهش استرس و تنش، وضعیت پوست سر و بهبود گردش خون در ناحیه سر و گردن افراد کمک کنند.

مطلب پیشنهادی
درمان سردرد با ماساژ 3 قسمت مهم و موثر + نقاط فشاری

1. تقویت رشد مو با ماساژ سر

اگر موهای شما نازک است یا به اندازه گذشته ضخیم نیست، ممکن است بخواهید ماساژ پوست سر را برای بازگرداندن ضخامت مو در نظر بگیرید.
در یک مطالعه کوچک اثبات شده در سال 2016، شرکت کنندگان پس از 24 هفته ماساژ روزانه پوست سر، افزایش ضخامت موی خود را مشاهده کردند.

2. کاهش فشار خون

ماساژ پوست سر می تواند به کاهش استرس های روزانه کمک کرده و احساس آرامش را افزایش دهد.
همچنین یک منبع معتبر از مطالعه در سال 2016 نشان داد که هر دو ماساژ 15 و 25 دقیقه ای از پوست سر می توانند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در شرکت کنندگان خانم کاهش دهند.
نویسندگان این تحقیق معتقدند که این اتفاق ممکن است به آن دلیل باشد که، این نوع ماساژ می تواند به تقویت گردش خون کمک کند؛ این امر تاثیر مثبتی بر آرامش رگ های خونی و عضلات گردن می گذارد.

مطلب پیشنهادی
ماساژ لاغری ، تکنیک های آن و تفاوتش با دیگر ماساژ ها

3. کاهش علائم سردرد تنشی

سردرد تنشی معمولاً باعث ایجاد درد در ناحیه سر، گردن و پشت چشم می شود. انقباضات عضلانی اغلب باعث بروز این نوع سردردها می شود.
انجمن ماساژ درمانی آمریکا گزارش داده است که ماساژ پوست سر ممکن است به کاهش شدت، طول مدت و دفعات سردردهای تنشی کمک کند، این ممکن است به دلیل تسکین بخشی ماساژ سر بر روی عضلات گردن افراد باشد.

در آخر:

ماساژ سر مزایای مختلفی را ارائه می دهد، چه از نوک انگشتان خود و چه از یک وسیله حرفه ای استفاده کنید.
این نوع از ماساژ قادر است به کاهش استرس و کاهش تنش کمک کند. همچنین قادر می باشد درد میگرن یا سردرد را کم کند، فشار خون را کاهش دهد، گردش خون را به سمت سر و گردن بهبود بخشد و رشد مو را تقویت کند.

نکته ی مهم این می باشد که، قبل از استفاده از روغن هایی که می خواهید برای ماساژ استفاده کنید؛ مطمئن شوید که آن ها رقیق شده اند و قبل از استفاده بر روی قسمت بزرگی از پوست، آزمایش حساسیت را انجام دهید. اگر باردار یا شیرده هستید، برای استفاده از این نوع روغن ها را مطمئن شوید بارداری را به خطر نمی اندازد.

مطلب پیشنهادی
ماساژ و ماساژ درمانی چیست و چه نکاتی را باید دقت کنیم؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید