برخی مواقع پیش می آید که پوست دچار آسیب هایی عمیق می شود، که با اسکراب کردن هم بهبود پیدا نخواهد کرد. در این زمان باید به سراغ لایه برداری پوست رفت. ممکن است در این مقاله با مطالبی رو به رو شوید که در اکثریت سایت ها با آن برخورد نکرده باشید. چرا که به اشتباه اغلب اسکراب و لایه برداری را یکی میدانند، این در حالی است که این دو با هم متفاوت هستند.

در این مقاله درباره ی تفاوت اسکراب و لایه برداری پوست صحبت خواهیم کرد. همچنین فواید، نحوه مراقبت و انواع لایه برداری را توضیح خواهیم داد.

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

پوستی شفاف و سالم جزء زیبایی های اصلی به حساب می آید. امروزه روز به روز برای درمان پوست و زیبایی بخشیدن به آن روش های مختلفی روی کار می آید. روش هایی که نسبت به قبل آسیب های کمتری به پوست وارد می کنند و یا طول درمان آن ها بسیار کمتر است. چیزی که در همه ی آن ها مشترک است لایه برداری یا همان پاکسازی عمیق پوست می باشد.

لایه برداری پوست یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن چین و چروک پوست به حساب می آید.

تفاوت لایه برداری و اسکراب پوست

اسکراب پوست و لایه برداری دو روش بسیار متفاوت در پاکسازی و از بین بردن سلول های مرده پوست هستند. اما متاسفانه با بررسی ساده متوجه این موضوع خواهیم شد در توضیحات تفاوتی بین این دو قائل نیستند و ممکن است با توضیحات اشتباه افرادی را دچار آسیب رساندن به پوستشان کنند.

اسکراب پوست روشی برای پاک سازی و از بین بردن سلول های مرده ی سطحی پوست به کار گرفته می شود اما در لایه برداری عمق های بیشتری از پوست پاکسازی و برداشته می شود. این بارزترین تفاوت بین این دو روش پاکسازی و جوانسازی پوست است.

اسکراب در اکثر مواقع دارای دانه های ریز و یا کریستالی است که سلول های مرده را از روی پوست بر می دارد. اما لایه برداری بیشتر با مواد شیمیایی و گاها دستگاه انجام می شود.

لایه برداری را حتما باید یک متخصص پوست انجام دهد؛ چرا که در این روش عمق بیشتری از پوست برداشته می شود؛ اما از آن جایی که اسکراب لایه های سطحی پوست فقط درگیر هستند می توان خود نیز به تنهایی آن را در خانه انجام دهیم.

اسکراب پوست یک روش کاملا فیزیکال است و با دست و ماساژ دادن مواد بر روی پوست انجام می شود، که با آن لایه های سطحی پوست برداشته می شوند اما در لایه برداری روش های پاکسازی پوست شیمیایی و یا با دستگاه است.

انواع لایه بردار

روش های مختلفی در پاکسازی پوست به روش لایه برداری وجود دارد که متخصصان پوست به صورت زیر آن ها را دسته بندی کرده اند. بدون شک با دانستن انواع لایه بردار ها، روش مناسب تر برای پاکسازی پوست خود را انتخاب خواهید کرد.

لایه برداری پوست با مواد شیمیایی

1) لایه بردار شیمیایی

مطلب پیشنهادی
هایفوتراپی چیست؟ نحوه جوانسازی و زیبایی پوست با این روش

نوعی از لایه برداری وجود دارد که به وسیله ی مواد شیمیایی، پوست پاکسازی می شود که به آن لایه برداری شیمیایی می گویند. در این روش، مواد شیمیایی با لایه های پوست واکنش می دهد، در نتیجه ی این عمل سلول های مرده ی پوست ریزش پیدا می کنند و سلول های زنده و سالم جایگزین آن می شود. میزان ریزش سلول های پوست در این روش کاملا به میزان غلظت ماده ی شیمیایی و طول درمان بر می گردد.

لایه برداری شیمیایی به پاکسازی پوست در مواردی چون از بین بردن جای آکنه و جوش، اگزما، کک و مک و انواع لکه های پوستی کمک چشمگیری خواهد کرد. در این نوع پاکسازی مواد شیمیایی مانند اسید سالیسیلیک، فنول، رزورسینول و غیره استفاده می شود.

نکته: در روش لایه برداری شیمیایی پوست باید بسیار توجه داشت که ممکن است در طی درمان پوست دچار سوزش شود. با مرور زمان این سوزش ها کم می شود. اما با دیدن نشانه های آلرژیک مصرف آن باید قطع شود و سریعا به پزشک مراجعه کرد.

لایه برداری مکانیکی

2) لایه برداری مکانیکی

مطلب پیشنهادی
8 مورد از بهترین فواید دوش آب سرد برای سلامتی و زیبایی

یکی دیگر از روش های لایه برداری پوست استفاده از دستگاه های مکانیکی است. در لایه برداری مکانیک سلول های سطح پوست توسط دستگاه های الکترومکانیکی خراشیده و برداشته می شود. این عمل بیشتر برای درمان آسیب های عمیق پوست استفاده می شود.

لایه برداری پوست- لیزر

3) لایه برداری توسط لیزر

لایه برداری های لیزری در سال های اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است. در اکثر مواقع افراد به دنبال یک راه آسان و کوتاه مدت برای درمان پوست خود هستند، که لایه برداری پوست با لیزر دقیقا این مزایا را با خود به همراه دارد.

فواید پاکسازی پوست

– از بین بردن سلول های مرده سطح پوست

– از بین بردن جای لکه های پوستی ناشی از جوش، آکنه، اگزما و غیره

– جوانسازی پوست

– از بین بردن چین و چروک های پوستی

– روشن کننده و شفاف کننده پوست

– از بین بردن جوش های سر سیاه و سر سفید

– باز کردن منافذ پوست

مراقبت های بعد از لایه برداری

بعد از لایه برداری پوست از آنجایی که سطح پوست بسیار نازک شده است تا مدتی از آن باید به دقت بسیار مراقبت کرد؛ چرا که با حساس شدن پوست ممکن است برخی از عوامل باعث شوند پوست آسیب بسیار به خود ببیند.

– از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید باید پرهیز شود. در این دوره اشعه های ساطع از خورشید قابلیت این را دارد که، لکه های پوستی را افزایش دهد و یا سبب آفتاب سوختی آن شود.

– پس از لایه برداری بیشتر از قبل باید مراقب بهداشت پوست بود. اما این خود نیز مساله ای است. چرا که با نازک شدن شدن پوست نباید از هر شوینده ای برای آن استفاده کرد. بهتر است با مشورت دکتر از شوینده های بسیار ملایم و دارای مواد طبیعی در این دوره استفاده شود.

– از استحمام های طولانی و استفاده از آب گرم در این دوره باید دوری کرد.

– از ضدآفتاب های نسبتا قوی با پوشش دهی بالا باید استفاده کرد. چرا که لازم است لایه ای ضخیم و محافظ بر روی پوست قرار بگیرد.

در آخر

مطلب پیشنهادی
انواع آکنه پوست + راهکارهای خانگی آسان برای درمان

امروزه به علت نازک شدن لایه ی اوزون و آلودگی های شدید پوست انسان مستعد آسیب دیدن قرار دارد. همچنین عوامل مختلف باعث بیشتر شدن لکه های پوستی می شود. بنابراین لایه برداری پوست و اسکراب کردن جزء الزامات امروزه ی بشر است. اما پاکسازی عمیق پوست باید با احتیاط زیادی انجام شود و تا جای ممکن پیش یک متخصص این کار انجام شود.