لمینت دندان چیست؟

در زندگی مدرن امروز انسان ها دیگر توجه ویژه ای به زیبایی و سلامت دهان و دندان خود دارند. در نتیجه ی نیازی برای رفع مشکلات دندان و دهان در جامعه ایجاد شد؛ که برای رفع این نیازها راهکار های درمان و زیبایی برای دندان نیز به وجود آمد. این راهکار ها هر روزه متنوع تر و پیشرفته تر از قبل میشود. در فضای مجازی،رسانه ها و بیلبورد ها بدون شک با تبلیغات زیادی درباره ی لمینت دندان رو به رو شده اید و شاید وسوسه شده باشید این دندان های زیبا را به خود هدیه دهید.

اما ممکن است برایتان سوال هایی از این قبیل ایجاد شده باشد:  لمینت دندان چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه عوارضی دارد؟ چه فوایدی دارد؟ آیا برای کودکان هم لمینت را می شود انجام داد یا نه؟ ما در این مقاله به تک تک این سوال ها پاسخ خواهیم داد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان لایه ای نازک است که روی دندان قرار می گیرد، که باعث زیبایی و مرتب شدن دندان می شود. علاوه بر این رنگ دندان را نیز بسیار روشن می کند. جنس لمینت از  کامپوزیت و یا سرامیک است.

نکته: لمینت با توجه به فرم دندان ها و فک هر شخص اندازه، شکل و رنگ متغیر دارد.

انواع لمینت

لمینت دندان دارای انواع مختلفی است که بسته به سلیقه و نوع کاربرد آن شخص و یا دندانپزشک انتخاب می کند از چه نوع آن استفاده شود.

کامپوزیت

اگر به دنبال ارزان ترین راه برای  زیبایی بخشیدن به لبخند خود هستید، استفاده از روش لمینت دندان با کامپوزیت یکی از موثرترین و کم خطرترین روش های زیبایی دندان به حساب می آید.

کامپوزیت نوعی از لمینت دندان است که جنس این نوع لمینت را پلیمر تشکیل داده است.

کامپوزیت کردن روشی است که کمترین تراشیدگی بر روی دندان اعمال می شود. در بعضی موارد حتی این تراشیدگی نیز انجام نمی شود. اما این نکته قابل ذکر است که در کامپوزیت رنگ، براقی و استحکام بسیار کمتر از نوع سرامیکی است.

موارد استفاده از کامپوزیت

 • دندان هایی که سالم است و مقدار کمی کج و نامرتب هستند
 • دندان هایی که احتیاج به تراشیدگی کمی دارند
 • دندان هایی که فقط بین آن ها فاصله کمی وجود دارد
 • دندان های لب پریده

 

مزایای استفاده از لمینت دندان با جنس کامپوزیت

 • هزینه کم نسبت به نوع لمینت سرامیکی
 • در زمان ترمیمم و یا احتیاج به ترمیم هزینه ی کمتری را در بر می گیرد
 • تعداد جلسات درمان و درست کردن آن اغلب یک جلسه است
 • ظاهری بسیار طبیعی دارد. به حدی که نمی توان رنگ آن را با دندان طبیعی تشخیص داد.
 • در بیشتر موارد هنگام استفاده از روش کامپوزیت کردن، احتیاجی به تراشیدگی دندان نیست. اگر هم احتیاجی باشد تراشیدگی بسیار کم صورت می گیرد.

معایب

 • رنگ پذیری آن بالا است
 • استحکام این روش کم است
 • پلاکت ها را راحت به خود جذب کرده و باعث تجمع آن ها می شود. در نتیجه  این اتفاق باعث می شود لثه دچار التهاب و عفونت شود.

 

نکته: روشی دیگری در کامپوزیت وجود دارد که به آن ونیر می گویند. این روش نیز کاربرد زیبایی دارد و بیشتر برای دندان های قسمت جلو انجام می شود. این روش برای لب پریدگی های کم دندان و پوشاندن فاصله میان دندان استفاده می شود.

سرامیکی

لمینت سرامیکی همان طور که از نامش مشخص است، از نوعی سرامیک (پرسلن) تشکیل شده است. در این روش دندان ها تراشیده می شود و مطابق با اندازه دندان ها و فک از دندان ها قالبگیری میشود سپس بعد از درست شدن، قالب ها را بر روی دندان ها جای می گیرد.

لمینت سرامیکی هزینه ی بسیار بالاتری نسبت به نوع کامپوزیتی آن دارد. اما در نظر داشته باشید جنس این نوع لمینت بهتر و مستحکم تر است. همچنین تنوع رنگی آن نیز بیشتر است.

برای چه افرادی از این روش استفاده می کنند

 • افرادی که دندان های بسیار نامرتب و کج دارند
 • افرادی که دندان هایشان بسیار تیره و یا زرد رنگ است
 • زمانی که دندان دارای شکستگی زیادی است
 • زمانی پیش می آید دندان دچار لکه هایی می شود که با کامپوزیت و یا جرم گیری برطرف نمی شود. در این زمان از روش لمینت سرامیکی استفاده می شود.

 

فواید استفاده از لمینت دندان به روش سرامیکی

 • در این روش دندان ها جلوه ای زیبا و خاص به خود می گیرند
 • استحکام آن بسیار بالا است
 • رنگ پذیری و تغییر رنگ در این نوع لمینت بسیار کم است. حتی می توان گفت در حد صفر است.

 

معایب استفاده از لمینت سرامیکی

 • هزینه ی بالا
 • اگر لمینت سرامیکی بعد از گذاشتن روی دندان دچار شکستگی یا مشکلی شود قابل ترمیم شدن نیست. آن را به کل باید عوض کرد
 • در این روش دندان کاملا تراشیده می شود. در نتیجه برای همیشه لمینت را باید داشته باشید. چرا که بخش تراشیده شده قابل برگشت نیست.
 • در  این روش دندان های سالم نیز تراشیده می شود

نکته: زمانی که دندان بسیار تراشیده شود در پی آن استحکام و ماندگاری لمینت سرامیکی بر روی دندان نیز پایین خواهد آمد.

 • تعداد جلسات آن نسبت به روش کامپوزیتی بیشتر است.

آیا لمینت دندان بدون تراشیدگی وجود دارد؟

شکی نیست این سوال خیلی از مخاطبان لمینت دندان است. چرا که علاقه ای به تراشیدن دندان های خود ندارند. باید پاسخ داد بله. نوعی از لمینت وجود دارد که آن را بدون انجام تراشیدگی بر روی دندان قرار می گیرد.

همانطور که مشخص است تراشیدن دندان سالم به آن آسیب خواهد رساند و اذیت های خودش را نیز به همراه خواهد  داشت. نوعی از لمینت به نام لومینرز وجود دارد که بدون تراشیدگی دندان انجام می گیرد.

لمینت لومینرز باعث استحکام و زیبایی دندان ها خواهد شد و تمام مراحل انجام و مراقبت از آن ها شبیه به باقی لمینت ها است. 

این نوع لمینت در مواردی که دندان دچار پریدگی های جزئی و کم باشد انجام می شود. همچنین در مواردی که دندان ها بسیار  کم نامرتب باشند مورد استفاده قرار می گیرد. 

چه افرادی نباید دندان های خود را لمینت کنند

همان گونه که لمینت کردن به زیبایی لبخند بسیار کمک خواهد کرد، همانطور در بعضی موارد اصلا نباید این کار را انجام داد. این موارد را در زیر برایتان آورده ایم.

 • افرادی ممکن است عادت به فشردن دندان ها به یک دیگر را داشته باشند و یا عادت به دندان قروچه داشته باشند. این افراد به هیچ عنوان نباید، لمینت بر روی دندان های خود بگذارند. چرا که با فشار دادن دندان ها بهم باعث شکستگی لمینت می شوند .
 • افرادی که بهداشت دهانی پایینی دارند. زمانی که دندان لمینت می شود پلاکت ها را به خود جذب می کند. اگر بهداشت دندان رعایت نشود باعث بروز التهاب و چرکی شدن لثه می شود.
 • افرادی که ضخامت مینای دندان آن ها بسیار پایین است.
 • افرادی که دندان هایشان ساییدگی و پرکردگی های بسیاری دارد.
 • دندان هایی که پر کردگی های قدیمی دارند

 

نحوه ی نگهداری از لمینت

شاید تصور بر این باشد که زمانی که لمینت روی دندان قرار گرفت. دندان ها در محافظت کامل به سر می برند. اما باید گفت کاملا این طرز تفکر اشتباه است. زمانی که برای دندان ها لمینت گذاشته می شود باید این را بدانید نه تنها مثل قبل بلکه بیشتر از قبل باید بهداشت دندان را رعایت کنید.

دندان ها را به صورت مرتب باید مسواک زد و خود را به استفاده همیشگی از نخ دندان باید عادت داد. همچنین تا حد ممکن باید از خوردن غذا های رنگی دوری کرد.

زمانی که لمینت بر دندان می آید به دمای خوراکی هایی که خورده می شود باید توجه کرد. چرا که سردی و داغی باعث می شود لمینت ها استحکام خود را از دست بدهند. همچنین در این دوره برای چک کردن دندان ها بیشتر باید به پزشک مراجعه شود.

 

مراقبت های بعد از لمینت دندان

بعد از لمینت گذاری می توانید سریعا خوراکی بخورید. اما یک هفته الی 10 روز باید غذاهای آبکی و نوشیدنی فقط میل کنید.

تا یک هفته از خوردن غذا های رنگی باید اجتناب کنید.

یک هفته پس از گذاشتن لمینت بر روی دندان باید برای چک کردن به دندانپزشکی مراجعه شود تا واکنش لثه به مواد لمینت را بررسی کند.

 

مراقب هایی وجود دارد که دیگر بعد از گذاشتن لمینت باید همیشه آن ها را رعایت کرد، مانند اجتناب از: نوشیدن قهوه و چای، خوردن مواد غذایی دارای رنگ مصنوعی، ادویه های رنگ دهنده مانند زردچوبه و سیگار کشیدن.

همچنین باید از خوردن غذا و خوراکی های سفت خودداری کرد. چرا که گاز زدن به آن ها ممکن است باعث شکستگی و  پریدگی لمینت دندان شود.

 طول عمر لمینت چقدر است

طول عمر لمینت کاملا به یک سری موارد بستگی دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • نوع لمینت: لمینت سرامیکی طول عمر بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیت دارد.
 • نحوه ی نگهداری: اگر مواردی که در بالا گفته شد رعایت نشود بدون شک عمر ماندگاری لمینت پایین خواهد آمد.
 • نحوه ی نصب شدن لمینت بر دندان: اگر دندانپزشکی که اینکار را انجام می دهد تخصص کافی برای لمینت گذاری را نداشته باشد بدون شک چه لمینت کامپوزیت و چه سرامیکی باشد، طول عمر کوتاهی خواهد داشت.
 • جنس مواد استفاده شده: اگر جنس مواد مرغوب نباشد و یا متوسط باشد طول عمر باز کوتاه خواهد شد.

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

خیلی از افراد زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنند برایشان سوال ایجاد می شود که چه نوع لمینت برای آن ها مناسب است و یا تفاوت آن ها دقیقا در چه چیزی است. 

در زیر به مقایسه ی لمینت کامپوزیت و  سرامیکی پرداخته می شود.

اولین تفاوتی که در این دو نوع به چشم می آید هزینه ی آن ها است. هزینه ی لمینت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی بسیار پایین تر است.

رنگ این دو لمینت با هم بسیار متفاوت است. در سرامیکی بسیار براق،  سفید و جلوه ی ویژه ای دارد اما در کامپوزیتی رنگ آن شبیه به دندان است و اغلب تفاوتش با دندان بدون لمینت مشخص نخواهد شد.

این دو در استحکام و ماندگاری نیز با هم متفاوت هستند. ماندگاری لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیتی است. همچنین شکنندگی آن کمتر از نوع کامپوزیتی آن است.

لمینت کامپوزیتی بسیار رنگ پذیر و قابل تغییر رنگ است در مقابل آن لمینت سرامیکی اصلا رنگ پذیر نمی باشد.

 

لمینت دندان برای کودکان

کودکان اغلب توجهی برای رسیدگی به دندان خود ندارند و همین امر باعث میشود دندان هایشان مستعد خراب شدن باشد. همچنین ممکن است دندان هایشان کج و نامرتب باشد.

از آن جایی که کودکان برای درمان دندان هایشان نا آرامتر هستند باید به دنبال روشی گشت که علاوه بر پیشگیری از پوسیدگی، مرتب نشان دادن دندان ها همچنین سریع و بدون درد نیز باشد. اهمیت مراقبت از دندان در کودکان به این جهت قابل اهمیت است که، به گفته ی روانشناسان  دندانی شکسته و آسیب دیده در بعضی از کودکان باعث می شود اعتماد به نفسشان در جامعه پایین بیاید.

حال که در بالا از فواید و نقش لمینت در زیبایی صحبت کرده ایم بهترین خبری که به خانواده های دارای کودک می توان داد این است که، لمینت را بر روی دندان کودکان نیز گذاشته می شود. بدون آنکه عوارضی برای آن ها داشته باشد.

یکی از مزیت های لمینت برای کودکان نسبت به ارتودنسی این است که این روش درمانی و زیبایی کاملا بدون درد است و طول درمان خیلی کمی دارد.

اما نکته قابل توجه این است که باید به کودکان خود آموزش دهید چگونه از لمینت های دندان خود مراقبت کنند. چرا که ممکن است با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان هایشان باعث شوند لثه ها دچار عفونت شود.

نکته ی دیگری که باید در مورد لمینت کودکان به آن اشاره شود این است که لمینت روشی برای درمان پوسیدگی و یا راهی برای جلوگیری عفونت لثه نخواهد بود.

 

اگر کودک دچار دندان قروچه است بهتر است اول به دنبال درمان این مشکل عصبی در او باشید و سپس لمینت را انجام دهید. اما بعضی از پزشکان لمینت را برای درمان دندان قروچه به کار می گیرند. آن ها معتقد هستند با این کار جلوی ساییدن دندان ها را می شود گرفت.

دندانپزشک ها با انجام لمینت و دادن محافظ دندان جلوی سایش دندان ها را تا حد زیادی می گیرند. همچنین با اینکار باعث میشوند کودکان عادت به دندان قروچه را ترک کنند.

 

در آخر:

مطلب پیشنهادی
روغن گل مغربی با 7 خاصیت مهم دارویی و درمانی موثر

زیبایی و سلامت دندان یک مسئله ی بسیار مهم است، که سلامت آن هم از دیدگاه روانی و هم جنبه ی بدنی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

اگر قصد دارید برای زیبایی دندان خود اقدام به انجام لمینت کنید، بهتر است قبل از آن مشاوره ی کامل را از پزشک متخصص خود بگیرید و با مشورت او نوع لمینت خود را انتخاب کنید.

همچنین قبل از انجام لمینت برای سلامت دندان های خود اقدام های لازم را انجام دهید. البته دکتران متخصص و کاربلد خودشان این نکته ی مهم را قبل از انجام لمینت فراموش نخواهند کرد.