جلوگیری از پوسیدگی دندان چگونه ممکن می‌شود؟ با چه مواردی می‌توان به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کرد؟ پوسیدگی دندان به چه معنی است؟

این سوالات و نمونه‌های مشابه آن از جمله سوالاتی هستند که برای بسیاری از افراد دغدغه به شمار می‌روند. زیرا حفظ دندان‌ها امر بسیار مهمی است که علاوه بر سلامتی، بر زیبایی فرد نیز موثر خواهد بود. در ادامه توضیحات کامل‌تری در مورد پوسیدگی دندان و هر آنچه به به آن مربوط است ارائه خواهیم کرد.

آیا جلوگیری از پوسیدگی دندان شدنی است؟

اگر بخواهیم تعریفی کلی در مورد پوسیدگی دندان داشته باشیم، به تخریبی از ساختار قسمت یا قسمت‌هایی از دندان گفته می‌شود که علاوه بر پوشش بیرون دندان (مینای دندان) می‌تواند به عاج دندان نیز آسیب برساند.

راه مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

عوامل مختلفی هستند که می‌توانند بر این موضوع تاثیر شایانی برسانند. اما بسیاری از اقدامات می‌توانند به پیشگیری از بروز آن منجر شوند.

مطلب پیشنهادی
تسکین درد دندان با 14 روش خانگی و سریع بسیار موثر

پوسیدگی دندان هنگامی ایجاد می‌شود که زمینه ایجاد به آن مانند خوردن برخی مواد غذایی و حتی نخوردن برخی دیگر که موجب مستحکم شدن دندان‌ها می‌شوند، وجود داشته باشد.

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

همانطور که اشاره شد عواملی وجود دارند که به ایجاد پوسیدگی برای دندان‌ها منجر می‌شوند. از این جهت بهتر است برای پیشگیری این عوامل را شناخت که در این قسمت بیان کرده‌ایم.

مصرف برخی مواد غذایی از جمله کربوهیدرات‌ها، نان، غلات، نوشابه های گازدار و قندی، کیک، آبنبات، آبمیوه، شیر و انواع شکلات که بر روی دندان باقی می‌مانند زمینه را برای پوسیدگی دندان ایجاد خواهند کرد. البته برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از مصرف بیش از حد آنها باید جلوگیری کرد.

آدامس جویدن به صورت مکرر و دائم، عدم شست و شو با دهانشویه و مسواک نزدن بعد از مصرف این خوراکی‌ها بسیار موثر در پوسیدگی دندان به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی
آبسه دندان کودکان و 4 راه درمان سریع و آسان + پیشگیری

وجود میکروب‌ها و باکتری‌ها در دهان، پیری و گذر زمان، مصرف سیگار و دخانیات و انواع دود برای تخریب و ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها بسیار موثر هستند.

راه مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

علاوه بر این موضوع‌های بیان شده اغلب با مصرف مواد غذایی اسیدی، دندان‌ها مواد معدنی خود را از دست می‌دهند و حفره‌های پوسیدگی بزرگ و بزرگ‌تر خواهد شد اگر به موقع شست و شو نشود.

نشانه‌های پوسیدگی دندان

  • حساس بودن دندان‌ها نسبت به سرد و گرم
  • وجود حفره و پوسیدگی قابل مشاهده
  • درد دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند راهکار ساده

از آنجایی که اغلب پوسیدگی دندان به دلیل وجود و انتشار باکتری در دهان ایجاد می‌شود و مصرف برخی مواد غذایی نیز آنرا تشدید می‌کند، عوامل موثری برای از بین رفتن مواد معدنی موجود در دندان ایجاد می‌شوند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌توان راهکارهای مفیدی که در این قسمت گردآوری کرده‌ایم را پیش گرفت و به حفظ سلامت و استحکام دندان‌ها منجر شد.

مطلب پیشنهادی
همه چیز درباره ی وارنیش فلوراید + نحوه ی استفاده از آن

استفاده از ترکیبات حاوی فلوراید

فلوراید از جمله مواد معدنی است که بسیار موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان به شمار می‌رود. علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان ترکیبات حاوی فلوراید می‌توانند به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان منجر شوند و حتی تاثیر معکوسی برای متوقف ساختن ایجاد آن را به همراه داشته باشند.

همچنین فلوراید می‌تواند به جلوگیری از از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان موثر باشد و آنها را جایگزین کند. افزون بر این موضوع از ساخت اسید توسط باکتری‌های موجود در دهان نیز جلوگیری خواهد کرد.

  • آغشته کردن دندان به ژل فلوراید یا لاک آن
  • استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید
  • آب کشیدن دندان بعد از استفاده از فلوراید نکات مهمی هستند که باید در نظر گرفت

مراجعه منظم به دندانپزشک

اگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دنبال راهکار مناسب هستید بهتر است با مشاهده پوسیدگی و حتی پیش از آن از پزشک مشورت بگیرید. مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یک مرتبه امری ضروری است که لازم است برای پیشگیری از بروز پوسیدگی‌ها در نظر گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
علت درد دندان در بارداری چیست؟ + عوارض آن بر مادر و جنین

جلوگیری از پوسیدگی دندان با مراجعه به پزشک

اگر پوسیدگی‌ها سطحی باشند تنها با مصرف مدتی از ترکیبات حاوی فلوراید برطرف خواهند شد. اما اگر کمی شدید باشند ممکن است پزشک آن قسمت را تراشیده و پاکسازی کند.

کمک گرفتن از مواد خوراکی

برخی ترکیبات مواد خوراکی هستند که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک شایانی می‌رسانند. این ترکیبات شامل موارد زیر می‌شوند.

  • ترکیب آب و نمک و شست و شوی دندان‌ها و آبکشی کردن دندان بعد از شست و شو
  • ترکیب پودر کلسیم به همراه منیزیم که علاوه بر جلوگیری به ترمیم پوسیدگی نیز کمک می‌رساند
  • استفاده از زردچوبه روی دندان‌ها و شست و شوی دندان با کمک آن هفته‌ای یک مرتبه
  • ترکیب روغن نارگیل و گل میخک که مالیدن آن به دندان از تشدید پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند

همانطور که برخی مواد غذایی به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان منجر می‌شوند،

شست و شوی مرتب دندان‌ها

جلوگیری از پوسیدگی دندان با شست و شوی مناسب

شست و شو، مسواک کردن و استفاده از نخ دندان بسیار موثر برای پیشگیری از روند پوسیده شدن دندان‌ها به شمار می‌رود. که لازم است بعد از هر وعده غذایی انجام شود.

مطلب پیشنهادی
5 راهکار آسان و خانگی برای درمان خلط ریه و پاکسازی آن

سخن پایانی

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است، بهترین راه برای در امان ماندن از خراب شدن و تحمل دندان درد پیشگیری و جلوگیری از پوسیدگی دندان به شمار می‌رود. به همین دلیل در این متن به طور کامل و جامع سعی بر گردآوری اطلاعاتی در مورد این موضوع داشتیم که با رعایت آنها گام موثری برداشته خواهد شد.