بیماری ها و سلامتدهان و دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان تنها با 4 راهکار ساده اما بسیار موثر

جلوگیری از پوسیدگی دندان چگونه ممکن می‌شود؟ با چه مواردی می‌توان به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کرد؟ پوسیدگی دندان به چه معنی است؟

این سوالات و نمونه‌های مشابه، از جمله سوالاتی هستند که برای بسیاری از افراد دغدغه جدی به شمار می‌روند. زیرا حفظ دندان‌ها امر بسیار مهمی است که علاوه بر سلامتی، بر زیبایی فرد نیز تاثیرگذار است. در ادامه توضیحات کامل‌تری در مورد پوسیدگی دندان و هر آنچه که به آن مربوط می‌شود را ارائه خواهیم کرد.

آیا جلوگیری از پوسیدگی دندان شدنی است؟

پوسیدگی دندان‌ها به تخریبی از ساختار قسمت یا قسمت‌هایی از دندان گفته می‌شود که علاوه بر پوشش بیرون دندان (مینای دندان) می‌تواند به عاج دندان نیز آسیب برساند.

راه مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

عوامل مختلفی هستند که می‌توانند بر این موضوع تاثیر شایانی را به همراه داشته باشند اما بسیاری از اقدامات می‌توانند به پیشگیری از بروز این آسیب‌ها نیز منجر شوند.

پوسیدگی دندان هنگامی ایجاد می‌شود که زمینه ایجاد به آن مانند خوردن برخی مواد غذایی و حتی نخوردن برخی دیگر که موجب مستحکم شدن دندان‌ها می‌شوند، وجود داشته باشد. بهتر است در ادامه متن عوامل ایجاد پوسیدگی را بشناسیم تا بتوانیم با رفع آنها، از بروز این موضوع پیشگیری کنیم.

مطلب پیشنهادی
همه چیز درباره ی وارنیش فلوراید + نحوه ی استفاده از آن

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

همانطور که اشاره شد عواملی وجود دارند که به ایجاد پوسیدگی برای دندان‌ها می‌انجامند. از این جهت بهتر است برای پیشگیری این عوامل را شناخت که در این قسمت بیان کرده‌ایم.

مصرف برخی مواد غذایی از جمله کربوهیدرات‌ها، نان، غلات، نوشابه‌های گازدار و قندی، کیک، آبنبات، آبمیوه، شیر و انواع شکلات که بر روی دندان باقی می‌مانند زمینه را برای پوسیدگی دندان ایجاد خواهند کرد. البته برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از مصرف بیش از حد آنها باید پرهیز کرد.

آدامس جویدن به صورت مکرر و دائم، عدم شست و شو با دهانشویه و مسواک نزدن بعد از مصرف این خوراکی‌ها بسیار موثر در پوسیدگی دندان به شمار می‌رود.

راه مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

وجود میکروب‌ها و باکتری‌ها در دهان، پیری و گذر زمان، مصرف سیگار، دخانیات و انواع دود برای تخریب و ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها بسیار موثر هستند.

علاوه بر موارد بیان شده، اغلب با مصرف مواد غذایی اسیدی، دندان‌ها مواد معدنی خود را از دست می‌دهند و حفره‌های پوسیدگی بزرگ و بزرگ‌تر خواهد شد به ویژه اگر به موقع شست و شو نشوند.

مطلب پیشنهادی
چه عواملی ریسک برفک دهان را بالا می برد + راهکار درمان خانگی

نشانه‌های پوسیدگی دندان

  • حساس بودن دندان‌ها نسبت به سرد و گرم
  • وجود حفره و پوسیدگی قابل مشاهده
  • احساس درد دندان که با خوردن مواد غذایی شدت می‌گیرد

جلوگیری از پوسیدگی دندان با چند راهکار ساده

از آنجایی که اغلب پوسیدگی دندان به دلیل وجود و انتشار باکتری در دهان ایجاد می‌شود و مصرف برخی مواد غذایی نیز آنرا تشدید می‌کند، عوامل موثری برای از بین رفتن مواد معدنی موجود در دندان ایجاد می‌شوند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌توان راهکارهای مفیدی که در این قسمت گردآوری کرده‌ایم را پیش گرفت و به حفظ سلامت و استحکام دندان‌ها منجر شد.

1. استفاده از ترکیبات حاوی فلوراید

فلوراید از جمله مواد معدنی است که بسیار موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان عمل می‌کند. علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان، ترکیبات حاوی فلوراید می‌توانند حتی تاثیر معکوسی برای متوقف ساختن ایجاد آن را به همراه داشته باشند.

ترکیبات فلورایدی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

همچنین استفاده متعادل از فلوراید می‌تواند به جلوگیری در از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان موثر باشد و آنها را جایگزین کند. افزون بر این موضوع از ساخت اسید توسط باکتری‌های موجود در دهان نیز جلوگیری خواهد کرد.

  • آغشته کردن دندان به ژل فلوراید یا لاک آن
  • استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید
  • آب کشیدن دندان بعد از استفاده از فلوراید نکات مهمی هستند که باید در نظر گرفت
مطلب پیشنهادی
دندان عقل (ترمیم پوسیدگی + کشیدن و مراقبت بعد از آن)

2. مراجعه منظم به دندانپزشک

اگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دنبال راهکار مناسب هستید، بهتر است با مشاهده پوسیدگی و حتی پیش از آن، از پزشک مشورت بگیرید. مراجعه به دندانپزشک هر 6 ماه یک مرتبه امری ضروری است که لازم است برای پیشگیری از بروز پوسیدگی‌ها در نظر گرفته شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با مراجعه به پزشک

اگر پوسیدگی‌ها سطحی باشند تنها با مصرف مدتی از ترکیبات حاوی فلوراید برطرف خواهند شد. اما اگر کمی شدید باشند ممکن است پزشک آن قسمت را تراشیده و پاکسازی کند. با این کار گام موثری برای پیشگیری از پوسیدگی دندان برداشته خواهد شد.

3. کمک گرفتن از مواد خوراکی

همانطور که برخی مواد غذایی به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان منجر می‌شوند، برخی ترکیبات مواد خوراکی دیگر هستند که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک شایانی می‌رسانند. این ترکیبات شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ترکیب آب و نمک، برای شست و شوی دندان‌ها که باید آبکشی دندان‌ها بعد از شست و شو کاملا جدی گرفته شود
  • ترکیب پودر کلسیم به همراه منیزیم که علاوه بر جلوگیری به ترمیم پوسیدگی نیز کمک می‌رساند
  • استفاده از زردچوبه روی دندان‌ها و شست و شوی دندان با کمک آن هفته‌ای یک مرتبه تاثیر به سزایی دارد
  • ترکیب روغن نارگیل و گل میخک که مالیدن آن به دندان از تشدید پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند
مطلب پیشنهادی
لمینت دندان (انواع) + آیا لمینت برای کودکان مناسب است؟

4. شست و شوی مرتب دندان‌ها

شست و شو، مسواک کردن و استفاده از نخ دندان بسیار موثر برای پیشگیری از روند پوسیده شدن دندان‌ها به شمار می‌رود که لازم است بعد از هر وعده غذایی انجام شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با شست و شوی مناسب

بهتر است این کار را از سنین کودکی برای فرزندان نهادینه کنیم تا با ادامه زندگی به عادتی درست و همیشگی برایشان تبدیل شود.

سخن پایانی

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است، بهترین راه برای در امان ماندن از خراب شدن و تحمل دندان درد پیشگیری و جلوگیری از پوسیدگی دندان به شمار می‌رود. به همین دلیل در این متن به طور کامل و جامع سعی بر گردآوری اطلاعاتی در مورد این موضوع داشتیم که با رعایت آنها گام موثری برداشته خواهد شد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *