رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم دوکان ، باید ها و نباید های آن چیست؟

از رژیم دوکان چه می دانید؟

رژیم دوکان یک رژیم لاغری است که نام خود را از پزشک فرانسوی، پیر دوکان، ابداع کننده این رژیم گرفته است. کسانی که از این رژیم غذایی تبعیت می کنند و کسانی که از این رژیم الگوبرداری کرده اند ادعا می کنند اگر از رژیم دوکان پیروی کنید در هفته اول 5 کیلوگرم و در هفته های بعدی 1 تا 2 کیلوگرم وزن از دست می دهند.

رژیم دوکان 4 مرحله دارد که 2 مرحله اول آن باعث کاهش وزن می شوند و دو مرحله دوم آن باعث تثبیت وزن می شوند. در این رژیم وزنی را که کم کرده اید دوباره به دست نمی آورید.

 به طور کلی در رژیم های لاغری که کم کربوهیدرات هستند، بدن وقتی با کمبود کربوهیدرات مواجه می شود برای تامین انرژی از چربی ها استفاده می کند و سوختن چربی، باعث کاهش وزن و لاغری می شود. در این بین هم رژیم دوکان از این مجموعه مستثنی نیست.

رژیم دوکان چگونه است؟

رژیم دوکان یک رژیم سختگیرانه است و قوانینی زیادی دارد، این رژیم چهار مرحله دارد و هر کدام باید به صورت دقیق پس از دیگری اجرا شود. در زیر به تفصیل به توضیح مراحل این رژیم می پردازیم. درست است که این رژیم توسط یک پزشک ابداع شده است ولی توصیه من شما این است که برای پیروی از هر رژیمی ابتدا باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و مشاوره او بهره ببرید. 

مرحله اول ( حمله)

مرحله اول به مرحله حمله هم معروف است. این مرحله بین 1 تا 10 روز طول می کشد که به وزن، عادات غذایی شما و میزان کاهش وزن بستگی  دارد. در این مرحله از رژیم دوکان خوردن پروتئین نامحدود است ولی پروتئین های کم چربی و بدون چربی باید مصرف شود.

از این دست پروتئین ها می توان به گوشت های کم چرب گوساله، مرغ، ماهی، بوقلمون، جگر، میگو، زبان، تخم مرغ، انواع پروتئین گیاهی مثل سویا و سیتان، ماست، پنیر و شیر کم چرب اشاره کرد. استفاده از سبوس جو دوسر هم در این مرحله الزامی است. برای جلوگیری از یکنواختی می توانید از ادویه ها و سبزی های معطر هم استفاده کنید.

وعده های غذایی پیشنهادی مرحله اول

صبحانه در مرحله اول میتواند شامل پنیر کم چرب و جو دوسر، شیر کم چرب و قهوه، ترجیحا به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی جایگزین شکر استفاده کنید.برای  وعده ناهار هم جوجه کباب، نودل رژیمی، چای و آب یا نوشیدنی های بدون گاز طبیعی گزینه های خوبی هستند. در وعده شام می توان از استیک، میگو یا ماهی کبابی و قهوه استفاده کرد.

نکته

در این مرحله مصرف پروتئین زیاد است، جو دوسر هم خاصیت قابض دارد و از طرفی هم هیچ فیبری به بدن نمی رسد. در این مرحله بهتر است آب و مایعات زیادی بنوشید جون ممکن است به یبوست دچار شوید.

مرحله دوم (کاهش)

در این مرحله سبزیجات به منوی غذایی اضافه می شود. کدو، خیار، فلفل، انواع کلم، انواع کاهو، قارچ، تره، ریحون، پونه، پیازچه، تربچه و … در این دسته قرار می گیرند. همچنین در این مرحله سبوس جو دوسر را کمی بیشتر مصرف کنید. در این مرحله از رژیم دوکان باید در هفته بین 1 تا 2 کیلوگرم وزن کم کنید. به یاد داشته باشید که در مدت مرحله دوم یک روز در میان یا یک وعده در میان از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید.

وعده های غذایی پیشنهادی مرحله دوم

برای صبحانه می توانید تخم مرغ نیمرو کم روغن و گوجه فرنگی و نوشیدنی هایی مانند قهوه میل کنید. برای وعده ناهار می توانید از مرغ کبابی با سس سرکه کم چرب استفاده کنید و برای شام هم می توانید ماهی کبابی به همراه کلم بروکلی بخار پز استفاده کنید.

مرحله سوم (تثبیت)

به ازای هر نیم کیلوگرمی که وزن کم کرده اید باید 5 روز در این مرحله از رژیم دوکان بمانید. در این مرحله همچنان می توانید از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید ولی تفاوت آن با مرحله قبل این است که می توانید آنها را با هم مخلوط کنید. همچنین در این مرحله می توانید در این مرحله میوه ها و نان سبوس دار را هم به منوی غذایی تان اضافه کنید ولی همچنان باید یک روز در هفته تنها از پروتئین استفاده کنید.

وعده های غذایی پیشنهادی مرحله سوم

برای صبحانه در این رژیم می توانید از املت سبزیجات به همراه قهوه بدون شکر یا با شکر رژیمی استفاده کنید. در وعده ناهار می توانید ساندویچ بوقلمون و کاهو با نان گندم کامل و نصف فنجان پنیر به همراه جو سبوس دار و دارچین میل کنید. برای شام هم می توانید از سبزیجات کبابی مانند کدو و گوشت گاو کبابی به همراه یک عدد سیب استفاده کنید.

مرحله چهارم (تثبیت بیشتر)

در این مرحله از رژیم دوکان می توانید شش روز در هفته از مواد غذایی که دلتان میخواهد بخورید و تنها یک روز در هفته از غذاهایی که در روز اول از آنها استفاده می کردید، میل کنید. استفاده روزانه از جو دوسر سبوس دار به صورت روزانه کمی افزایش می یابد. این به این دلیل است که اشتها و احساس گرسنگی شما با خوردن جو دو سر به ویژه نوع سبوس دار آن کمتر می شود.

وعده های غذایی پیشنهادی در مرحله چهارم

در این مرحله همانطور که در ابتدا گفته شد در شش روز از هفته هر چه دلتان می خواهد میتوانید میل کنید ولی یادتان باشد که اشتهای خود را کنترل کنید و مانند روز های قبل از رژیم پرخوری نکنید. آهسته غذا بخورید تا زود تر احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید.

معایب رژیم دوکان

  • از بزرگترین معایب این رژیم می توان به گران بودن آن اشاره کرد. از آنجایی که این رژیم در ده روز اول تنها از پروتئین تشکیل شده است و موادی که حاوی پروتئین هستند کمی گران هستند لذا این رژیم را می توان رژیم گرانی در نظر گرفت.
  • در این رژیم غذایی از مواد مغذی مانند مغز ها خبری نیست و در مصرف یک گروه از مواد غذایی افراط می شود و می تواند باعث بروز سوء تغذیه شود. بنابراین در طی این رژیم مصرف مولتی ویتامین ها توصیه می شود.
  • خستگی و بی حالی در طول رژیم دوکان می تواند به وجود بیاید که میتواند به دلیل کم شدن کربوهیدرات به خصوص در مرحله اول است.
  • یبوست یکی از عوارض جانبی این رژیم است که به خصوص در مرحله اول به وجود می آید. 
مطلب پیشنهادی
رژیم شیر و خرما 3 هفته‌ای (لاغری 7 الی 15 کیلویی)

حمیرا باجلان

حمیرا باجلان هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *