افزایش وزن کودک

افزایش وزن کودک از نگرانی‌های همیشگی مادران و پدرانی است که فرزندانشان وزن کمی دارند. البته گاهی با داشتن وزن متناسب نیز برخی خانواده‌ها دوست دارند کودکی تپل و قوی داشته باشند. در این متن به شما آموزش خواهیم داد که با چه راهکارهای درست و اصولی، به افزایش وزن کودک خود و حفظ سلامتی کمک کنید.

آیا کودک ما واقعا به افزایش وزن نیاز دارد؟

برای کودکان وقتی متولد می‌شوند، تا 6 ماهگی نباید راهکارهای درمانی غیر علمی برای افزایش وزن را پیش گرفت. زیرا تنها تغذیه‌ای که باید تا 6 ماهگی داشته باشند، فقط شیر مادر است. در صورت وزن نگرفتن مناسب، باید برای آنها از پزشک متخصص کمک گرفته شود.

وزن گرفتن کودک

کودکان از 6 ماهگی به بعد هر ماه باید حدود نیم کیلو و یا بیشتر، وزن اضافه کنند و قدشان بین 1 الی 1/5 سانت افزایش یابد. اگر این مقدار تا یک سالگی درست پیش نرود، ممکن است وضعیت کودک نرمال نباشد و نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی دقیق این موضوع داشته باشد. اما در مواردی برخی از والدین نیاز به افزایش وزن برای کودک دارند که در این متن راهکارهایی را برایشان بیان کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی
درمان خلط کودکان فقط با 5 راهکار ساده و در دسترس

راه مناسب برای افزایش وزن کودک

در این متن به راهکارهایی برای وزن گرفتن کودکان بالای 6 ماه خواهیم پرداخت که کار چندان سختی نیست. تنها با چند تغییر و ترفند می‌توان به افزایش وزن کودک منجر شد که در ادامه آنها را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

پوره انواع میوه و سبزیجات برای افزایش وزن کودک

کودک بعد از 6 ماهگی اجازه خوردن انواع غذاهای سالم را دارد. اما بهترین گزینه‌هایی که می‌توان به صورت پوره در آورد و با آنها به افزایش وزن کودک منجر شد شامل موارد زیر می‌شود:

  1. سیب پخته شده و یا خام که افزایش اشتها را نیز به همراه خواهد داشت
  2. موز و ترکیب آن با کره بادام زمینی
  3. پوره سیب زمینی آبپز به همراه کره
افزایش وزن کودک

راه عالی برای تقویت و افزایش وزن کودک

این نکته را باید توجه کنید که از دادن غذاهای بی ارزش و حتی با ارزش غذایی کم به کودکان باید پرهیز کنید. زیرا این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود مواد مغذی به بدنشان نرسد، سبب می‌شود اشتهای آنها نسبت به خوردن شیر مادر که غذای اصلیشان تا 2 سالگی، به شمار می‌رود نیز کاهش یابد. از مواد غذایی زیر برای قوی نگه داشتن کودک خود استفاده کنید:

  1. آب مرغ و یا آب گوشت یا تهیه سوپ با آب قلم و گوشت
  2. گوشت ماهیچه بدون چربی له شده که باید آنرا با چاشنی‌های مختلف مانند آب نارنج یا آب لیمو ترش مزه‌دار کرد
  3. فرنی با آرد برنج نشاسته فراوانی دارد و بسیار موثر در افزایش وزن کودک است و تهیه آن با شیر پرچرب تاثیر بیشتری خواهد داشت
  4. استفاده از آبمیوه‌های طبیعی و خانگی بدون شکر و ترکیب آنها با انواع مغزها مانند شیرموز با خرما و پسته
  5. استفاده از پاستا و ماکارونی با طعم‌های مختلف که کودکان علاقه زیادی به این غذا نشان می‌دهند و به دلیل داشتن کربوهیدرات بالا در افزایش یافتن وزن آنها کمک به سزایی می‌رساند
  6. تخم مرغ آبپز و ترکیب آن با کره حیوانی و یا کره بادام زمینی
  7. استفاده از سرلاک‌های مقوی مناسب سن کودک
مطلب پیشنهادی
ورزش کودکان با 11 فایده مهم + عوارض ورزش حرفه‌ای کودکان

نکات مهم برای افزایش وزن کودک

در این متن 10 مورد مناسب را ارائه کردیم تا با کمک آنها بتوانید به افزایش وزن کودک بالای 6 ماه خود کمک کنید. اما بهتر است تمام مواد غذایی را جایگزین شیر مادر نکنید و غذای اصلی کودک را تا 2 سالگی شیر مادر در نظر بگیرید و از مواردی که معرفی شد به عنوان مکمل در کنار شیر مادر استفاده کنید.

برای اینکه کودک سریع‌تر وزن بگیرد باید تنقلات را از سبد خرید و تغذیه‌ای کودک حذف کنید. هیچ گاه تنقلات جایگزین مناسبی برای مواد غذایی طبیعی و مفید نیستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید