اگزما بیماری است که امکان دارد نامش زیاد به گوشتان خورده باشد و یا آن که شخصی در نزدیکی شما به آن دچار شده باشد و دنبال آن باشید که بدانید اگزمای پوستی دقیقا چیست؟ چه عاملی باعث تحریک این عارضه ی پوستی می شود؟ در این مقاله سعی بر آن شده است که اطلاعات کاملی درباره این بیماری پوستی دردناک خواهیم داد.

اگزما چه نوع بیماری است؟

اگزما یک بیماری پوستی محسوب می شود، که در دنیا بسیار شایع است. این بیماری با خارش های مزمن در محدوده ای از بدن یا صورت خود را نمایان می کند. این خارش ها همچنین با التهابات قرمز رنگ همراه است. در شرایط بسیار حاد این قرمزی و التهابات شبیه به تاول نیز می شود.

اگزما اغلب بر روی صورت نوزادان و کودکان زیر 5 سال دیده می شود. چرا که سیستم دفاعی بدن کودکان بسیار ضعیف تر از بزرگسالان است. اگزما نوعی واکنش دفاعی بدن در مقابل بیماری نیز محسوب می شود. البته این نکته قابل ذکر است؛ نوع این بیماری پوستی در کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است.

نکته: اگزما در بزرگسالان نیز متفاوت است و انواع متفاوتی از آن را در اشخاص می توان مشاهده کرد.

علت اگزمای پوستی چیست؟

اگزما چه علائمی دارد

هنوز پزشکان عامل مشخص و صددرصدی برای بیماری پوست اگزما پیدا نکرده اند. اما بررسی های آن ها بر روی افرادی که دارای اگزما هستند نشان داده است بعضی موارد بر روی اکثریت آن ها مشترک است.

یکی از شایع ترین علت های اگزما بیشتر حساسیت های آلرژیک وراثتی است. اگر در خانواده ای شخصی دچار این بیماری باشد احتمال آن که این بیماری پوستی آزار دهنده به نسل بعد از خود نیز منتقل شود بسیار بالا است. البته این نکته قابل ذکر است که اگزما مانند حساسیت های آلرژیک نیست که با خوردن یک مواد غذایی یا گرده ی گیاهان بخواهد ایجاد شود. اما عوامل حساسیت زا مانند گرد و خاک، گرده ی گیاهان، دود سیگار و غیره می تواند محرک هایی برای بیشتر شدن اگزما بر روی پوست باشند.

نکته: علاوه بر محرک های بیرونی، محرک های داخلی نیز می تواند عامل تشدید اگزما شوند. محرک هایی از قبیل تغییرات هورمونی و فشار های عصبی.

اگزما چه علائمی دارد؟

درست است که در بالا به این موضوع شد، اگزما انواع مختلفی دارد ولی اغلب آن ها دارای علائم مشابهی هستند. اگزما در اکثر مواقع خود را با خارش های نسبتا شدید نشان می دهد. این خارش ها همراه با التهابات قرمز بر روی پوست نمایان می شوند. در موارد حاد این التهابات مانند تاول هستند. البته این نکته قابل ذکر است که این تائل ها بیشتر بر روی پوست نوزاد دیده می شود. تاول هایی بسیار ریز اما با تعدادی بسیار بالا.

اگزما باعث خشکی پوست خواهد شد. این خشکی های ایجاد شده بر روی پوست در سرما بیشتر می شود در نتیجه آن، خارش و التهابات ممکن است تشدید شود.

شایع ترین نوع اگزما کدام هستند؟

این بیماری پوستی شایع انواع مختلفی دارد. این امکان وجود دارد که یک شخص در هر دوره از سنی که باشد؛ هم زمان دچار انواع مختلف این بیماری پوستی آزاردهنده شود. اما شایع ترین اگزما, اگزمای پوست دست است. هنوز علت این موضوع مشخص نشده است. اما این حدس زده شده است شاید به این دلیل باشد که دست در معرض قرارگیری با مواد زیادی قرار دارد.

اغلب افرادی که در معرض قرارگیری با مواد شوینده بهداشتی چسب، گرده های چوب، گرد و خاک و غیره قرار دارند ریسک بالا رفتن بروز علائم التهاب و خارش که نشانه های اولیه اگزما هستند در آن ها بیشتر است. این بیماری پوستی آزاردهنده ممکن است طی مدتی خوب شود و دوباره بعد از مدتی علائم آن دوباره باز گردد.

بعد از اگزمای پوست دست، شایع ترین نوع این بیماری اگزمای پوست زانو ها و پشت گوش است. که علت آن ها هم کاملا مشخص نیست، اما حدسی که می توان زد؛ محرک اگزمای پشت گوش ممکن است مواد شوینده ی سر و یا اسپری های حالت دهنده ی مو باشند.

روش های خانگی برای بهبود اگزمای پوستی

روش های خانگی درمان اگزما

هنگامی که شخصی دچار اگزمای پوستی می شود و به پزشک متخصص مراجعه کند بدون شک علاوه بر داروهای شیمیایی راهکارهای خانگی برای بهبود زخم ها و خشک شدگی های پوست، ناشی از التهابات و خارش پوست به آن ها پیشنهاد خواهد داد. برخی از این روش های خانگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • حمام آب گرم
مطلب پیشنهادی
تفاوت لایه برداری پوست و اسکراب + انواع لایه بردارها

حمام آب گرم یکی از بهترین روش های بهبود زخم ها و خشک شدگی پوست به حساب می آید. بخار آب گرم باعث خواهد شد رطوبت به پوست تا حدود زیادی باز گردد، در نتیجه ی این عمل خارش ها به حد بسیار زیادی کم خواهد شد. همچنین می توان با استفاده از نرم کننده ها و یا لوسیون های ملایم بعد از حمام رطوبت را به بدن بازگرداند.

نکته: اگزمای خفیف را می توان با این راهکار خانگی تا حد درمان کامل نیز پیش برد.

  • استفاده از نمک دریایی

برخی از اگزما های پوستی علاوه بر خارش و التهابات قرمز رنگ، عارضه ای مثل تاول را بر پوست ایجاد می کنند. می توان با استفاده از محلول آب و نمک دریایی به کم شدن التهابات تاولی شکل کمک شایانی خواهد کرد. این محلول در درمان خارش های وحشتناک اگزمایی بسیار شگفت انگیز عمل خواهد کرد.

تنها کافیست در این روش مقداری نمک دریایی را در آب حل کرده و آن را داخل اسپری ریخته شود. سپس این محلول را به قسمت هایی که دارای عارضه شده اند اسپری می کنند. این محلول را می توان به میزان زیادی درست کرد و برای مدتی در وان حاوی این محلول ماند.

  • ضماد
مطلب پیشنهادی
آب سیب زمینی برای پوست (10 کاربرد بسیار تاثیرگذار)

برخی از افراد هستند که با درمان هایی که قرار است در وان آب و یا روغن قرار بگیرند بسیار مشکل دارند. خبر خوب در اینجا این است که راه حلی برای آن ها نیز وجود دارد و استفاده از ضماد است.

به مواد خمیری شکل خانگی در کل ضماد می گویند. برای بهبود اگزما می توان خمیری حاوی گیاهان مفید برای پوست، خاک رس، نمک دریا، زغال اکتیو و باقی موادی که برای پوست مفید هستند، تهیه کرد. این مواد خمیری شکل را باید پارچه ای ریخته و بر روی محل زخم ها قرار داد. در این روش باید خمیر برای چند ساعت بر روی التهابات قرار بگیرد. برای آن که این خمیر مفید از پارچه خارج نشود؛ بهتر است دور پارچه ی پیچیده شده یک نایلون هم چرخانده شود.

  • استفاده از ژل تازه آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه بسیار مفید هم از لحاظ خوراکی و هم از لحاظ استفاده موضعی است. ژل این گیاه خاصیت های شگفت انگیزی در بهبودی پوست دارد. ژل آلوئه ورا دارای در بالا بردن سیستم ایمنی بدن بسیار نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، در نتیجه ی این خاصیت، باعث خواهد شد زخم های ناشی از خشکی پوست و خارش اگزما سریعا بهبود پیدا کند.

  • استفاده از روغن ویتامین E
مطلب پیشنهادی
درمان جای جوش صورت و بدن توسط روش های بسیار موثر

یکی از روغن های بسیار موثر برای کاهش التهاب ناشی از اگزما ویتامین E است. همچنین این روغن یکی از راه های جلوگیری از پیشرفت اگزمای پوستی و عفونت ها به حساب می آید. روغن ویتامین E دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است؛ به همین علت است که بسیار در کاهش این ضایعه پوستی کمک شایانی می کند.

راهکارهای خانگی زیادی برای بهبود و تسکین اگزما نقش موثری را ایفا می کنند که در ادامه از آن ها به صورت تیتر نام برده خواهد شد.

-روغن گلیسیرین

-حمام با آب جوی دو سر

-استفاده از روغن و یا چای بابونه

-استفاده از عسل

-ضماد هسته ی انگور و نشاسته ی ذرت

اگزما در کودکان

اگزما در کودکان

اگزما در نوزادان و کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق خواهد افتاد. سیستم دفاعی بدن کودکان به علت آن که بسیار از بزرگسالان ضعیف تر است بیشتر این بیماری پوستی خود را نشان خواهد داد. این بیماری پوستی بیشتر بروی لپ های کودک خود را نمایان می کند. اگر کودکان دچار اگزما شوند نکاتی وجود دارد که بهتر است آن ها را رعایت کرد. رعایت این نکات به بهبودی و تسکین زخم های پوست کودک کمک شایانی خواهد کرد.

  • استحمام
مطلب پیشنهادی
درمان تبخال با 8 راه بسیار ساده و سریع + راه‌های پیشگیری

هنگامی که کودک دچار اگزما شود، به بهداشت او باید بیشتر از قبل توجه کرد. در این زمان بهتر است کود. را هر روز و یا یک روز در میان استحمام کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که آب نباید خیلی گرم باشد چرا که گرمی زیاد آب باعث تشدید خشک شدگی پوست خواهد شد.

  • آبرسانی و مرطوب کردن

برای کاهش پوسته پوسته شدن و زخم های ایجاد شده روی پوست، بهتر است با مشورت پزشک کودک خود، یک کرم مرطوب کننده و آبرسان مناسب را تهیه کرده و به طور منظم بر روی التهابات ناشی از اگزما مالیده شود.

  • جلوی خاراندن های احتمالی گرفته شود

از آنجا که کودکان در برابر خارش پوست کاملا بی طاقت هستند ممکن است هنگامی که حواس شما به آن ها نیست و یا هنگام خواب برای تسکین خارش ها پوست خود را بخارانند. اما این را در نظر داشته باشید خاریدن و مالش التهابات نه تنها اگزما را بهبود نمی بخشد بلکه باعث تشدید آن ها نیز خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
5 عامل خشکی پوست+ 3 درمان خانگی موثر

در آخر

هر عاملی ممکن است باعث تحریک اگزما و در نتیجه ی آن باعث شدت پیدا کردن التهابات و زخم شدن پوست شود. خیلی از دکتران متخصص پوست اولین پیشنهادی که به بیماران خود می دهند این است که؛ اول از همه دنبال عامل محرک بگردند. چرا که اگر عامل محرک حذف نشود درمان هر چقدر ادامه پیدا کند باز هم تاثیر چندانی نخواهد داشت.