بیماری ها و سلامتپوستزیباییزیبایی موضعی

اگزما چیست؟ + 5 راهکار بسیار آسان برای درمان خانگی

اگزما نوعی بیماری پوستی است که اغلب در کودکان و برخی بزرگسالان دیده می شود. این ضایعه پوستی با خارش و التهابات کم تا شدید همراه است. این بیماری پوستی با درمان های خانگی و گاها پزشکی کمتر از یک ماه درمان می شود. در این مقاله اگزمای پوستی را کامل مورد بررسی قرار داده ایم و سپس درمان های خانگی آن را معرفی کرده ایم.

اگزما چه نوع بیماری است؟

اگزما یک بیماری شایع پوستی در دنیا می باشد که با خارش های مزمن در محدوده ای از بدن یا صورت خود را نمایان می کند. این آسیب پوستی با التهابات قرمز رنگ نیز می تواند همراه باشد و در شرایط بسیار حاد این قرمزی و التهابات شبیه به تاول نیز در می آیند.

اگزما اغلب بر روی صورت نوزادان و کودکان زیر 5 سال دیده می شود؛ چرا که سیستم دفاعی بدن کودکان بسیار ضعیف تر از بزرگسالان است. به زبان ساده تر اگزما نوعی واکنش دفاعی بدن در مقابل ویروس و بیماری محسوب می شود. البته این نکته قابل ذکر است؛ نوع این بیماری پوستی در کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است.

نکته: اگزما در بزرگسالان نیز متفاوت است و انواع متفاوتی از آن را در اشخاص می توان مشاهده کرد.

علت اگزمای پوستی چیست؟

اگزما چه علائمی دارد

هنوز پزشکان عامل مشخص و صددرصدی برای بیماری پوستی اگزما پیدا نکرده اند؛ اما بررسی های بر روی افرادی که دارای اگزما هستند نشان داده، بعضی موارد بر روی اکثریت بیماران مشترک است.

از شایع ترین علت های اگزما وراثت است. اگر در خانواده ای شخصی دچار این بیماری باشد احتمال آن که این بیماری پوستی آزار دهنده به نسل بعد از خود نیز منتقل شود بسیار بالا است.
البته این نکته قابل ذکر است که اگزما مانند حساسیت های آلرژیک که با خوردن یک مواد غذایی یا گرده ی گیاهان بخواهد ایجاد شود، نیست. اما عوامل حساسیت زا مانند گرد و خاک، گرده ی گیاهان، دود سیگار و غیره می تواند محرک هایی برای بیشتر شدن اگزما بر روی پوست باشند.

نکته: علاوه بر محرک های بیرونی، محرک های داخلی نیز می تواند عامل تشدید اگزما شوند. این محرک ها از قبیل تغییرات هورمونی و فشار های عصبی می باشد.

اگزما چه علائمی دارد؟

اگزما انواع مختلفی دارد ولی اغلب آن ها دارای علائم مشابهی هستند. این آسیب پوستی در اکثر مواقع خود را با خارش های نسبتا شدید نشان می دهد. این خارش ها همراه با التهابات قرمز بر روی پوست نمایان می شوند.
در موارد حاد این التهابات مانند تاول هستند؛ البته این نکته قابل ذکر است که این تاول ها بیشتر بر روی پوست نوزاد به شکل تاول هایی بسیار ریز اما با تعدادی بسیار بالا دیده می شود.
همچنین اگزما باعث خشکی پوست خواهد شد. این خشکی ایجاد شده بر روی سطح پوست در سرما بیشتر می شود در نتیجه آن، خارش و التهابات تشدید می شود.

شایع ترین نوع اگزما کدام هستند؟

بیماری های پوست انواع مختلفی دارد و این امکان وجود دارد که یک شخص در هر دوره از زندگی؛ هم زمان دچار انواع مختلفی از بیماری های پوستی شود. اما شایع ترین آن اگزمای پوست دست است. البته تا به امروز دلیل مشخص و قانع کننده ای برای آن مشخص نشده است، اما یک نظریه معتقد است از آن جایی که دست بیشتر در معرض مواد شوینده و دیگر مواد قرار دارد حساسیت بیشتری از خود نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
پسوریازیس ؛ بیماری مزمن اما غیرمسری (از تشخیص تا درمان)

اغلب افرادی که در معرض قرارگیری با مواد شوینده-بهداشتی، چسب، گرده های چوب، گرد و خاک و غیره قرار دارند ریسک بروز علائم التهاب و خارش (که نشانه های اولیه اگزما هستند) در آن ها بیشتر است.
این بیماری پوستی آزاردهنده ممکن است طی مدتی خوب شود و بعد از مدتی علائم آن دوباره باز گردد.

بعد از اگزمای پوست دست، شایع ترین نوع این بیماری اگزمای پوست زانو ها و پشت گوش است که علت آن ها هم کاملا مشخص نیست، اما حدسی که می توان زد؛ محرک اگزمای پشت گوش ممکن است نشات گرفته از مواد شوینده ی سر یا اسپری های حالت دهنده ی مو باشد.

روش های خانگی برای بهبود اگزمای پوستی

روش های خانگی درمان اگزما

هنگامی که فردی دچار اگزمای پوستی می شود و به پزشک متخصص مراجعه کند بدون شک علاوه بر داروهای شیمیایی راهکارهای خانگی برای بهبود زخم و خشکی ناشی از التهابات و خارش پوست به آن ها پیشنهاد خواهد داد. برخی از این روش های خانگی موارد زیر را شامل می شود.

1. حمام آب گرم

حمام آب گرم یکی از بهترین روش های بهبود زخم ها و خشکی پوست به حساب می آید. بخار آب گرم باعث خواهد شد رطوبت به پوست تا حدود زیادی باز گردد؛ در نتیجه ی این عمل خارش ها تا حد بسیار زیادی کم خواهد شد، همچنین می توان با استفاده از نرم کننده ها یا لوسیون های ملایم بعد از حمام رطوبت را به بدن بازگرداند.

نکته: اگزمای خفیف را می توان با این راهکار خانگی تا حد درمان کامل نیز پیش برد.

2. استفاده از نمک دریا برای اگزمای پوست

برخی از اگزما های پوستی علاوه بر خارش و التهابات قرمز رنگ، عارضه ای مثل تاول را بر روی پوست ایجاد می کنند. می توان با استفاده از محلول آب و نمک دریا به کم شدن التهابات تاولی شکل کمک شایانی کرد. این محلول در درمان خارش های شدید اگزمایی بسیار شگفت انگیز عمل می کند.

تنها کافیست در این روش مقداری نمک دریا را در آب حل کرده و آن را داخل اسپری بریزید، سپس این محلول را به قسمت هایی که دچار این عارضه شده اند اسپری کنید. این محلول را می توان به میزان زیادی درست کرد و برای مدتی در وان حاوی این محلول دراز کشید.

3. ضماد

برخی از افراد هستند که با درمان هایی که قرار است در وان آب نمک یا روغن قرار بگیرند بسیار مشکل دارند. خبر خوب در اینجا این است که راه حلی برای آن ها نیز وجود دارد و آن استفاده از ضماد است.

به مواد خمیری شکل خانگی در کل ضماد می گویند. برای بهبود اگزما می توان خمیری حاوی گیاهان مفید برای پوست، از خاک رس، نمک دریا، زغال اکتیو و باقی موادی که مفید هستند، تهیه کرد. این مواد خمیری شکل را باید روی پارچه ای ریخته و بر روی محل زخم ها قرار داد.
در این روش باید خمیر برای چند ساعت بر روی التهابات قرار بگیرد. برای آن که این خمیر مفید از پارچه خارج نشود؛ بهتر است دور پارچه یک نایلون هم قرار داد.

4. استفاده از ژل تازه آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه بسیار مفید از لحاظ خوراکی و استفاده موضعی است. ژل این گیاه خاصیت های شگفت انگیزی در بهبودی پوست دارد. ژل آلوئه ورا در بالا بردن سیستم ایمنی بدن بسیار نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، در نتیجه ی این خاصیت، باعث خواهد شد زخم های ناشی از خشکی پوست و خارش اگزما سریعا بهبود پیدا کند.

5. استفاده از روغن ویتامین E

یکی از روغن های بسیار موثر برای کاهش التهاب ناشی از اگزما ویتامین E است، همچنین این روغن یکی از راه های جلوگیری از پیشرفت اگزمای پوستی و عفونت ها به حساب می آید. روغن ویتامین E دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است؛ به همین علت است که بسیار در کاهش این ضایعه پوستی کمک چشمگیری می کند.

راهکارهای خانگی زیادی برای بهبود و تسکین اگزما نقش موثری را ایفا می کنند که در ادامه از آن ها به صورت تیتر نام برده ایم.

  • روغن گلیسیرین
  • حمام با آب جوی دو سر
  • استفاده از روغن و یا چای بابونه
  • استفاده از عسل
  • ضماد هسته ی انگور و نشاسته ی ذرت

اگزما در کودکان

اگزما در کودکان

اگزما در نوزادان و کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می افتد. سیستم دفاعی بدن کودکان از بزرگسالان بسیار ضعیف تر است به همین علت این بیماری پوستی خود را بیشتر نشان خواهد داد. این ضایعه پوستی بیشتر بر روی لپ های کودک خود را نمایان می کند. اگر کودکان دچار اگزما شوند نکات بهداشتی وجود دارد که بهتر است آن ها را رعایت کرد. رعایت این نکات به بهبودی و تسکین زخم های پوست کودک کمک شایانی می کند.

مطلب پیشنهادی
علت خارش بدن | 18 بیماری که باعث خارش پوست می شوند

1. استحمام و بهبود اگزما

هنگامی که کودک دچار اگزما شود، به بهداشت او باید بیشتر از قبل توجه کرد. در این زمان بهتر است کودک را هر روز یا یک روز در میان استحمام کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که آب نباید خیلی گرم باشد؛ چرا که گرمی زیاد آب باعث تشدید خشک شدگی پوست خواهد شد.

2. آبرسانی و مرطوب کردن

برای کاهش پوسته پوسته شدن و زخم های ایجاد شده از اگزمای پوستی، بهتر است با مشورت پزشک کودک خود، یک کرم مرطوب کننده و آبرسان مناسب را تهیه کرده و به طور منظم بر روی التهابات ناشی از اگزما ماساژ دهید.

3. جلوی خاراندن های احتمالی گرفته شود

از آنجا که کودکان در برابر خارش پوست کاملا بی طاقت هستند ممکن است هنگامی که حواس شما نیست یا هنگام خواب، برای تسکین خارش پوست خود را بخارانند؛ اما این را در نظر داشته باشید خاریدن و مالش التهابات نه تنها باعث بهبود اگزما نمی شوند، بلکه باعث تشدید آن نیز خواهد شد، در نتیجه بهتر است دستکش مخصوص نوزادان را در این زمان برایشان تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی
طرز تهیه 4 اسکراب پوست سر در خانه با کمترین هزینه

در آخر

هر عاملی ممکن است باعث تحریک اگزما و در نتیجه باعث شدت پیدا کردن التهابات و زخم شدن پوست شود. بسیاری از پزشکان متخصص پوست اولین پیشنهادی که به بیماران خود می دهند این است که اول از همه دنبال عامل محرک این بیماری پوستی بگردند؛ چرا که اگر عامل محرک حذف نشود درمان هر چقدر ادامه پیدا کند باز هم تاثیر چندانی نخواهد داشت.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *