مقاله ی امروز به راه های درمان سرفه آلرژیک اختصاص پیدا کرده است. بدون شک اکثریت ما دچار عواملی شده ایم که باعث شده است این نوع سرفه را تجربه کنیم.

امروزه با ازدیاد ماشین آلات که باعث آلودگی بیش از حد هوا شده است و همچنین اضافه شدن مواد شیمیایی به غذاها و نگهدارنده های شیمیایی به خوراکی و کودها، آلرژی و حساسیت رو به افزایش است، که یکی از حساسیت های دردناک، سرفه های آلرژیک است. برای آشنایی با راه های درمان و تسکین دهنده ی سرفه ی آلرژیک در ادامه با ما همراه باشید.

 سرفه آلرژیک و راه های درمان آن

سرفه کردن واکنش طبیعی بدن در برابر محرک های آلرژی زا و یا بیماری زایی هستند که دستگاه تنفس را درگیر خود کرده است.

اغلب سرفه های آلرژیک جدی گرفته نمی شود و تلاش می شود که با گذر زمان و یا درمان سطحی از شدت آن جلوگیری نمایند. اما این کار برای سلامتی به شدت خطرناک است؛ از آنجایی که ممکن است سرفه های ساده از آلرژی در آخر به بیماری هایی نظیر آسم ختم شود. پس بهتر است برای درمان آن سریع به پزشک مراجعه شود.

اما درمان هایی وجود دارد که به بهبودی روند این نوع سرفه ها کمک خواهد کرد. درمان ها به دو دسته تقسیم می شود: درمان های خانگی و درمان های دارویی.

درمان های خانگی در سرفه های آلرژیک

درمان های خانگی سرفه های آلرژیک

  • استفاده از زنجبیل
مطلب پیشنهادی
دم کردنی برای سرماخوردگی (5 مورد بسیار موثر و سریع)

زنجبیل یک ادویه ی خوش طعم شرقی است که در پخت و پز از آن استفاده می شود. اما این ادویه، تنها کاربردش برای طعم بخشی به غذا نیست. بلکه خاصیت های دارویی نیز دارد.

زنجبیل در خود دارای مواد آنتی هیستامین است که برای جلوگیری از سرفه می توان از آن استفاده کرد. همچنین ریشه ی گیاه زنجبیل باعث میشود گرفتگی های راه تنفسی باز شود. این گیاه مانع جمع شدن مخاط در دستگاه تنفسی نیز خواهد شد.

نکته: بهتر است این گیاه و ادویه را به صورت محلول در آب استفاده کرد و یا به صورت دم کرده از آن میل نمود.

 

  • عسل

عسل را نمی توان به عنوان یک درمان برای این نوع سرفه معرفی کرد. اما یک آرام بخش و تسکین دهنده ی قوی برای گلو به حساب می آید.

زمانی که سرفه ها شدت گرفت و باعث گلو درد شد، می توان به عنوان تسکین دهنده ی درد گلو مقداری عسل را در آب گرم حل کرده و آن را میل نمود.

 

  • مریم گلی
مطلب پیشنهادی
سینوزیت بر اثر چه عواملی ایجاد می شود؟ راه‌های درمان آن کدامند؟

مریم گلی را می توان فراتر از یک ادویه دید. این ادویه در خود دارای خاصیتی است که شدت سرفه را به سرعت کاهش می دهد. این ادویه مجاری تنفس را که دچار التهاب شده است، بهبود می بخشد. همین امر باعث می شود نفس کشیدن آسان شود.

نکته: مشتقات مریم گلی باعث می شود آلرژی شدت پیدا کند

نکته: استفاده ی زیاد از مریم گلی خود باعث آسیب رسیدن به ریه ها و بعضی اندام دیگر خواهد بود

 

  • آویشن

آویشن نیز یک ادویه ای است که برگ های آن خاصیت درمانی برای سرفه دارد. دمنوش آویشن خاصیت ضد التهابی دستگاه تنفسی را در خود دارد. این دمنوش همچنین باعث می شود عضلات تنفسی خود را از حالت انقباض خارج کرده و شل شوند.

 

همانطور که در بالا خواندید در مقابل سرفه های آلرژیک درمان های خانگی بیشتر جنبه ی تسکین دهنده دارند و یا روند درمان را تسریع می بخشد. اما هیچ کدام به عنوان درمان صددرصدی عمل نمی کنند.

 

درمان های دارویی

در اغلب دارویی هایی که پزشک تجویز می کند تا زمان پیدا کردن عامل حساسیت زا، قرص و یا شربت آنتی هیستامین وجود دارد. این دارو شما را تا مدتی از شر سرفه های مزمن و خسته کننده نجات خواهد داد. اما این را باید در نظر داشته باشید؛ اگر بخواهید این دارو را بدون تجویز دکتر و  طولانی مدت استفاده کنید، بدنتان در مقابل آنتی هیستامین مقاوم خواهد شد؛ در نتیجه بهتر است اجازه دهید پزشکتان با توجه به نوع آلرژی و سیستم بدنتان برای شما دوز مناسب آنتی هیستامین را تجویز کند.

 

نکته 1: یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرفه های آلرژیک این است که از عوامل محیطی آلرژی زا دوری کنید.

نکته 2: سبک زندگی خود را تغییر دهید. عواملی مانند سیگار کشیدن و یا در مجاور دود بودن عامل سرفه را بیشتر تحریک خواهد کرد.

درمان دارویی برای کودکان در مقابل سرفه آلرژیک

کودکان و سرفه آلرژیک

در درمان دارویی برای کودکان اغلب اسپری های حاوی آنتی هیستامین تجویز می شود، و در مواردی که کودک بتواند قرص مصرف کند قرص آن برایش تجویز خواهد شد.

برای کودکان بهتر است از درمان های خانگی استفاده نشود چرا که ممکن است آلرژی و حساسیت آن ها را زیاد کند. همچنین بهتر است برای تسکین سرفه هایشان در خانه از بخور آب سرد استفاده شود.

 

عوامل سرفه های آلرژیک

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث تحریک و التهاب دستگاه تنفسی شود و یا باعث شود، مخاط در راه تنفس تجمع کند؛ که نتیجه ی همه این ها باعث سرفه های مزمن و آلرژیک می شود.

عوامل عمده ای وجود دارد که تقریبا اکثریت به این موارد حساسیت دارند مانند:

  • گرد و غبار
  • موی حیوانات
  • گرده گل و گیاهان
  • مواد غذایی که مثل بادمجان یا گوجه و غیره که عامل حساسیت زایی زیادی دارند
  • آلودگی هوا

راه های پیشگیری از سرفه آلرژیک

پیشگیری از سرفه آلرژیک

این نوع آلرژی قسمتی از دستگاه تنفسی و یا کل آن را درگیر می کند و باعث سرفه های آزاردهنده و حتی در جایی تنگی نفس خواهد شد. بهترین و اولین کاری که برای پیشگیری باید انجام داد این است که راه تنفسی مانند دهان و بینی خود را در بیرون از خانه با ماسک پوشش دهیم.

اما راهکار هایی وجود دارد که از بروز این التهابات تا حد چشمگیری جلوگیری خواهد کرد:

– استفاده از غذای خانگی 

-پرهیز از خوردن خوراکی و غذاهای ترش مزه

-استفاده از دستگاه تهویه هوا در مکان هایی بیشترین حضور در آنجا است مانند: خانه و محل کار

-دوری کردن از عطر و ادکلن 

-استفاده از ملحفه های ضد حساسیت 

در آخر.

اول از همه بهتر است قبل از آن که بدن به عوامل حساسیت زا واکنش نشان دهد، سیستم دفاعی بدن را قوی نگه داریم و در آخر هنگام بروز حساسیت قبل از بیشتر شدن واکنش بدن حتما به دکتر مراجعه شود.