اگزما در کودکان و درمان آن

کودکان به علت داشتن سیستم ایمنی ضعیف بیشتر از بزرگسالان بیمار می شوند. همچنین پادتن خیلی از ویروس و باکتری ها در بدن آن ها ساخته نشده است. اگزما در کودکان یکی از بیماری های شایع است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تعریفی از اگزما در کودکان

اگزما اصطلاحی عمومی برای چندین عارضه پوستی است. در این بیماری پوست دچار التهابات قرمز رنگ، خارش و خشکی می شود. اگزما در کودکان نوعی درماتیت آتوپیک است. طبق گزارشی که در سال 2014 آکادمی اطفال کودکان ارائه داد، حداقل 10 درصد از کودکان دچار اگزمای پوستی می شود. 85 درصد از کودکان قبل از 5 سالگی دچار این عارضه پوستی آزار دهنده می شوند.

کدام قسمت ها دچار اگزما می شود؟

کدام قسمت ها دچار اگزما می شود

اگزما در کودکان زیر 12 ماه اغلب در قسمت هایی که در زیر نام برده می شود شایع است.

 • گونه
 • لپ
 • پیشانی
 • دست ها
 • کشاله های ران

کودکان بزرگتر از 12 ماه معمولا بر روی دست و پاهای خود دچار اگزما می شوند. محلی که دچار اگزما شده است دچار خارش های بسیار و آزار دهنده می شود. این اذیت کودک را بدون شک بسیار ناآرام می شود. در نتیجه خواب و غیره را در کودک نامتعادل خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
آموزش 5 ماسک با آب سیب زمینی برای پوست و تاثیر آنها

علت بروز اگزما در کودکان

علت بروز اگزما در کودکان

اگزما در کودکان و بزرگسالان ناشی از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. تا به امروز یک دلیل شناخته شده دقیق وجود برای آن پیدا نشده است. اما پزشکان بر این باورند که بسیاری از موارد مختلف می تواند منجر به آن شود و احتمالاً ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی می باشد  نوزادان با سابقه خانوادگی آسم، آلرژی یا اگزما به احتمال زیاد بیشتر از بقیه کودکان دیگر دچار عارضه اگزمای پوستی شوند.

نکته: تئوری های مربوط به علل و محرک اگزما شامل حساسیت های مختلف ، باکتری ها و حتی تغییرات ژنتیکی و جهش ها است.

بین 20 تا 30 درصد از افراد مبتلا به اگزما دارای اختلال ژنتیکی هستند که بیرونی ترین لایه پوست را به خطر می اندازد. این باعث می شود پوست نتواند رطوبت را حفظ کند و مواد خارجی را حفظ کند. این تنها یکی از ژن های زیادی است که احتمالاً درگیر اگزما است.

مطلب پیشنهادی
لوپوس با 10 نشانه اصلی + درمان و عوارض ناشی از آن

3 درمان خانگی اگزمای کودکان

علاوه بر درمان های پزشکی راهکار هایی وجود دارد که به کارگیری آن ها در منزل اگزمای در کودکان را می توان التیام بخشد. در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

1. بهبود اگزما در کودکان با حمام آب گرم و مرطوب کننده

بهبود اگزما در کودکان با حمام آب گرم

یکی از موثرترین درمان و کاهش اگزما در کودکان حمام دادن آن ا با آب گرم است. حمام آب گرم روزانه 50 الی 10 دقیقه معمولا مفید واقع می شود. اما نکاتی هست که در هنگام حمام برای اگزما باید رعایت شود.

 • بلافاصله پس از حمام پوست کودک با مرطوب کننده به آرامی ماساژ داده شود
 • از آب ولرم در حمام استفاده شود
 • از صابون و شوینده های مصنوعی و دارای عطر استفاده نشود
 • به آرامی پوست کودک را خشک کنید تا محل اگزما بیشتر دچار خارش و درد نشود

نکته: باید توجه داشت که، چگونه پوست نوزاد نسبت به دفعات حمام ها واکنش نشان می دهد. برخی از نوزادان ممکن است هر روز بهتر به حمام ها پاسخ دهند. اما آب واکنش اگزما را در برخی از آن ها بیشتر کند.

2. استفاده از پماد های روغنی

استفاده از پماد های روغنی برای درمان اگزما

کودکان اغلب احساس چرب پماد های روغنی را بر روی پوست خود دوست ندارند و این امکان وجود دارد هنگام استفاده از آن بخواهند مقاومت نشان دهند. اما مطالعات نشان داده است، پماد های روغنی پوستی برای درمان اگزما در کودکان بسیار موثر هستند چرا که از رطوبت بالاتری برخوردار هستند.

مطلب پیشنهادی
از بین بردن جوش صورت با راهکارهای ساده ی خانگی

3. شناسایی عوامل محرک اگزما در کودکان

یکی از مهمترین کارهایی که برای درمان اگزما در کودکان باید انجام داد، شناسایی عواملی هستند که باعث تحریک اگزمای پوستی کودک می شوند. شایع ترین محرک اگزما در نوزادان لمس پوست آن ها سات. در آن سن کمتر واکنش های آلرژیک امکان دارد عامل اگزما شود. محرک های رایج عبارتند از:

 • صابون ها و مواد شوینده
 • عطرها
 • پارچه های لباس خشن
 • عرق کردن
 • بزاق ریختن زیاد کودک روی صورت

در آخر:

اگزما در کودکان یک بیماری پوستی نسبتاً شایع است، اما علل و دلایل خاص در کودک ممکن است تشخیص آن دشوار کند. برای رسیدن سریع به بهبودی لازم است خانواده ها با برنامه درمانی پزشک متخصص اطفال خود همکاری کنند. اما خبر خوب این است که اگزما معمولاً با بزرگتر شدن کودکان بهتر می شود یا کاملاً از بین می رود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید