پوستزیباییزیبایی موضعیمراقبت زیبایی

اسکراب برای پوست چه فوایدی دارد؟ + پاکسازی پوست در خانه

اسکراب به لایه برداری بسیار سطحی پوست می گویند. این نوع لایه برداری بسیار سطحی فواید زیادی برای پوست دارد و موجب می شود پوست شما در اکثر مواقع احساس نشاط و شادابی داشته باشد.

امروزه تبلیغ های زیادی برای مراقبت از پوست در فضای مجازی انجام می شود که این نوع پاکسازی نیز جزو اصلی ترین کارهای مراقبت از پوست به حساب می آید.

اما بهتر است قبل از آن که این کار را انجام دهید ابتدا کاملا آشنا شوید این نوع پاکسازی و لایه برداری سطحی پوست دقیقا چه مزیت هایی را برای شما به همراه خواهد داشت. در آخر نیز به جای خرید لایه بردارهای گران قیمت آموزش تهیه آن را در خانه یاد بگیرید.

اسکراب چیست؟

اسکراب به تمامی روش هایی می گویند که موجب می شود پوست صورت و بدن بدون آسیب دیدن پاکسازی شود. این روش پاکسازی پوست نوعی لایه برداری بسیار سطحی تلقی است؛ اما با لایه برداری اصلی متفاوت است و خودتان می توانید آن را در منزل انجام دهید.

اغلب این نوع لایه برداری بسیار سطحی سلول های پوست، توسط یک مایع ژلاتینی یا روغنی مناسب پوست انجام می شود که داخل آن دانه های بسیار ریزی وجود دارد که با ماساژ دادن یواش آن ها به روی پوست موجب پاکسازی می شود.

چرا پوست نیاز به لایه برداری دارد؟

چرا پوست نیاز به لایه برداری دارد

1. اسکراب و پاکسازی از سلول های مرده

سلول های پوست صورت و بدن همیشه در حال تولید سلول های جدید هستند. چرا که سلول هایی که در سطح پوست قرار دارند با عوامل آسیب زننده و آلوده زیادی در ارتباط مستقیم هستند. این امر موجب می شود آن ها سریع به سلول های مرده تبدیل شوند و اگر از سطح پوست پاکسازی نشود شما شاهد پوستی کدر و خسته خواهید بود.

مطلب پیشنهادی
کمبود این 8 ماده غذایی باعث خشکی و شکنندگی ناخن ها می‌شود

یکی از راه های بسیار آسان برای پاکسازی سلول های مرده از سطح پوست اسکراب کردن آن است. این نوع پاکسازی به دلیل وجود دانه های ریز و کمی زبری که داخل خود دارد موجب می شود سلول های سطحی و مرده ی پوست برداشته شوند و جایگزین آن سلول های زنده در سطح پوست قرار بگیرند.

2. جوانسازی پوست

امروزه خانم ها و آقایان به جای آن که برای جوانسازی به سراغ لوازم آرایش بروند به دنبال راهکار هایی هستند که پیری پوست را به عقب بیندازند.

برای جوانسازی راهکارهای زیادی وجود دارد از جمله دستگاه های ال ای دی، تزریق بوتاکس و غیره که همگی بر روی به تعویق انداختن پیری پوست تمرکز دارند. اما این را می دانیم این راهکار ها بسیار گران قیمت هستند و اغلب توانایی پرداخت هزینه های زیاد آن را ندارند.

جالب است بدانید یکی از ارزان ترین راهکارها برای به تعویق انداختن پیری پوست اسکراب کردن آن است. این نوع لایه برداری بسیار سطحی به دلیل وجود دانه های ریز، مواد ژلاتینی یا روغنی و ماساژ دادن پوست موجب می شود جریان خون در آن نواحی بیشتر شود.

مطلب پیشنهادی
لیفت صورت با نخ چگونه است؟ (هر آنچه از آن باید بدانید)

افزایش گردش خون در زیر پوست بدان معنا است که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلول های پوست می رسد. در نتیجه سلول های بافت پوست برای مدت زمان بیشتری جوان باقی می مانند.

از طرف دیگر با ماساژ و وجود ترکیبات عالی در این نوع پاکسازی پوست تحریک به کلاژن سازی می شود. کلاژن یک پروتئین ضروری برای جوان ماندن و سفت شدن پوست محسوب می شود. 

3. پیشگیری از جوش زدن

جوش زدن و آکنه یکی از عارضه های پوستی است که موجب می شود پوست زیبایی خود را از دست بدهد. راهکارهای زیادی برای درمان جوش وجود دارد. یکی از این راهکار ها اسکراب کردن پوست است.

با این روش لایه برداری سطحی باکتری و چربی های اضافی که موجب تحریک جوش زدن می شود به طور کامل از سطح پوست پاکسازی می شود. 

البته این را به یاد داشته باشید برای درمان جوش ها تنها این نوع لایه برداری بسیار سطحی کافی نیست بلکه در کنار آن لازم است مراقبت های پوستی دیگری نیز انجام دهید.

4. درمان لکه های پوستی

لکه های پوستی می تواند بر اثر جای جوش یا خراش بر روی پوست باقی مانده باشد. این لکه ها هیچ آزاری به شما نمی رسانند بلکه تنها زیبایی پوست را می تواند تا میزان زیادی بگیرد.

اگر خواستار آن هستید زیبایی پوست را مجدد به آن باز گردانید می توانید از اسکراب کردن پوست استفاده کنید. این روش لایه برداری خیلی سطحی، به مرور قسمت هایی که دچار لکه شده است را با برداشتن سلول های مرده کم رنگ می کند. اما به خاطر داشته باشید تنها یکبار در هفته لایه برداری پوست با این روش را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی
5 نکته محرمانه در مورد ماسک های ورقه ای که باید بدانید

5. کوچک شدن منافذ باز پوست

پوست دارای منافذی است که از طریق آن به نوعی نفس می کشد. اما این منافذ ممکن است بر اثر چربی پوست، سلول های مرده پوست، آلودگی هوا و باقی مانده ی لوازم آرایش پر شود. زمانی که این منافذ بسته شود یا پوست دچار جوش های سرسیاه می شود یا این منافذ به اندازه ای بزرگ و تیره می شوند که با چشم قابل دیدن هستند.

برای آن که این منافذ پوستی پاکسازی شود نیاز است شما هفته ای یک بار اسکراب انجام دهید. عملکرد این روش این گونه است که مایه ژلاتینی یا روغن پوست شما را نرم کرده و منافذ را کمی باز تر می کند. سپس دانه بلورین موجود در این پاک کننده آلودگی ها را از منافذ بیرون می کشد.

پس از مدتی که این نوع مراقبت پوستی را انجام دادید متوجه می شوید منافذ باز شما کوچکتر شده است و جوش های سر سیاه سطحی پوست کاملا از بین رفته است.

6. لطافت پوست با لایه برداری سطحی

لطافت پوست با لایه برداری سطحی

برخی از قسمت های بدن مانند زانو، قوزک و آرنج اغلب دچار زبری و تیرگی می شود. شما می توانید با کمک اسکراب این زبری را از بین ببرید. چرا که اغلب موادی که برای این نوع از پاکسازی سطح پوست تهیه می شود علاوه بر لایه برداری سطحی موجب آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست نیز می شوند.

مطلب پیشنهادی
آلرژی چیست؟ چه علائمی دارد؟ 4 راه درمان که باید بدانید

7. روشن شدن سطح پوست

سلول های پوست دائم در حال ساخت سلول های جدید هستند و سلول هایی که در سطح قرار دارند اگر پاکسازی نشوند موجب کدر شدن رنگ پوست شما می شوند. برای آن که سطح پوست شما روشن شود نیاز است اسکراب برای پوست خود انجام دهید.

ماده ای که برای لایه برداری بسیار سطحی پوست خود خریده اید یا در خانه تهیه کرده اید موجب ریزش سلول های مرده می شود و سلول های جوان و شاداب روی سطح پوست قرار می گیرند. این امر موجب می شد سطح پوست شما همیشه روشن و تمیز به نظر بیاید.

8. برطرف کردن خشکی لب ها

اسکراب لب در خانه

لب ها اغلب به دلیل استفاده از رژ لب های نامرغوب، سرما، کم آبی و ژنتیک ممکن است پوسته پوسته یا کدر شوند. خشکی لب ها می تواند موجب باز شدن قسمتی از بافت لب و خونریزی آن شود. در نتیجه لازم است به این موضوع اهمیت دهید.

شما می توانید در خانه اسکراب هایی را تهیه کنید و پوست مرده ی لب را با آن کاملا پاکسازی کنید. سپس با استفاده از یک روغن مناسب لب ها را مرطوب کنید. پس از مدتی شاهد تغییر رنگ لب ها و از بین رفتن خشکی پوست های خود خواهید شد.

مطلب پیشنهادی
آموزش 5 ماسک صورت با تخم مرغ برای جوانسازی پوست

آموزش درست کردن 4 اسکراب خانگی

آموزش درست کردن اسکراب خانگی

اسکراب هایی که در بازار وجود دارند کار اغلب ما را بسیار آسان کرده اند. اما مسئله ای که بسیار مهم است این می باشد که قیمت اکثر آن ها بسیار بالا است و در نهایت از مواد شیمیایی داخل آن ها استفاده شده است. در نتیجه شما می توانید با کمترین هزینه و بالاترین تاثیر این ماده ی پاکسازی پوست را در منزل تهیه کنید.

1. اسکراب خیار و شکر قهوه ای مناسب پوست چرب

یکی از عالی ترین لایه بردار های سطحی برای پوست اسکراب خیار و شکر قهوه ای است. خیار حاوی ویتامین و مواد معدنی بسیار حیاتی برای پوست است که موجب می شود سطح پوست و منافذ آن کاملا پاکسازی شود. از طرف دیگر وجود شکر قهوه ای موجب برداشتن سلول های مرده ی پوست می شود.

نحوه تهیه لایه بردار خانگی:

  • نصف خیار 
  • یک قاشق پر شکر قهوه ای

نکته: اگر برای سطح دیگر بدن غیر از پوست صورت می خواهید مواد باید بیشتر شود

ابتدا نصف خیار را با رنده ی درشت رنده کنید. سپس با کمک یک پارچه تمیز آب خیار را کاملا از آن جدا کنید. در این مرحله در یک ظرف خیار و شکر قهوه ای را به یک دیگر اضافه کنید.

مطلب پیشنهادی
13 راه حل آسان و خانگی برای از بین بردن تیرگی زیر بغل

این ترکیب را بر روی صورت خود قرار دهید و به آهستگی به مدت 10 دقیقه پوست خود را دورانی ماساژ دهید. در آخر پوست خود را با آب ولرم بشویید.

نکته: اگر احساس خشکی در پوست کردید با یک مرطوب کننده یا آبرسان پوست خود را ماساژ دهید.

2. شکر نارگیل و روغن نارگیل

فواید اسکراب با روغن نارگیل

اسکراب شکر نارگیل و روغن نارگیل یکی از عالی ترین لایه بردارهای سطحی پوست برای کنترل چربی پوست می باشد. از طرفی روغن نارگیل حاوی آنتی اکسیدان هایی است که کاملا پوست را از هر کثیفی پاک می کند.

این روغن خوشبو خاصیت آن را دارد که به لایه های زیرین پوست نفوذ کند و پوست را کاملا آبرسانی و رطوبت رسانی کند. همچنین تمامی مواد مغذی پوست را در اختیار آن قرار می دهد.

نکته: از این لایه بردار سطحی می توانید برای لب های خود نیز استفاده کنید.

نحوه تهیه لایه بردار خانگی:

به اندازه ی مساوی روغن نارگیل و شکر نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید. البته از شکر قهوه ای نیز می توانید برای این کار استفاده کنید.

ابتدا کمی پوست خود را بخور دهید تا منافذ آن کاملا باز شود. سپس این روغن را به آرامی و به صورت دورانی بر روی پوست خود ماساژ دهید. این کار را به مدت 10 دقیقه انجام دهید و در آخر با یک شوینده ی ملایم صورت خود را بشویید.

مطلب پیشنهادی
بدون آرایش هم زیبا باشید! با چند ترفند ساده و دم دستی

3. دانه های قهوه برای لایه برداری سطحی

اسکراب قهوه برای جوانسازی پوست

دانه های قهوه سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است و از طرفی گردش خون را در بدن بسیار بالا می برد. جالب است بدانید همانطور که یک قهوه ی گرم می تواند خواب و خستگی را از بدن خارج کند اسکراب قهوه نیز با پوست همین کار را خواهد کرد.

این دانه های خوش عطر و بو اگر در تهیه لایه بردار سطحی پوست تهیه و استفاده شود به اندازه ای گردش خون را بالا می برد و به پوست تغذیه رسانی می کند که روند پیری را کاملا به عقب می اندازد.

نحوه تهیه لایه بردار خانگی:

کمی روغن قهوه را با شکر قهوه ای یا شکر دانه درشت مخلوط کنید و آن را به حالت دورانی روی پوست خود ماساژ دهید. البته به خاطر داشته باشید باید قبل آن صورت خود را با یک حوله ی تمیز گرم کنید تا پوست کشیده نشود. سپس به مدت 10 دقیقه پوست خود را با این ترکیب معجزه آسا ماساژ دهید. در آخر پوست خود را با یک شوینده ی ملایم کاملا تمیز کنید.

4. موز برای پاکسازی پوست

 موز برای پاکسازی پوست

یکی دیگر از اسکراب های خانگی که قادر است چربی پوست را به خوبی کنترل کند اسکراب موز می باشد. برای تهیه این لایه بردار سطحی تنها به یک موز کاملا قهوه ای و رسیده نیاز دارید.

مطلب پیشنهادی
بپانتن چیست؟ (عملکرد آن بر روی موی سر چگونه است؟)

موز قهوه ای و رسیده بالاترین خاصیت و مواد مغذی را در خود دارد. زمانی که موز با ترکیب شکر قهوه ای و کمی روغن نارگیل بر روی پوست قرار می گیرد می تواند تمام مواد مغذی را با کمک روغن نارگیل به پوست برساند. از طرفی چربی زیادی پوست را نیز کم کند.

نحوه تهیه لایه بردار خانگی:

یک موز قهوه ای را بردارید و با چنگال آن را له کنید به آن کمی روغن نارگیل یا هر روغنی که با پوستتان سازگار است اضافه کنید. سپس یک قاشق سر پر شکر قهوه ای برای لایه برداری به آن اضافه کنید.

ترکیب بدست آمده را به حالت دورانی بر روی پوست خود به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید. سپس با یک شوینده ی ملایم و مناسب پوستتان آن را بشویید و به پوست خود آبرسان بزنید.

در آخر:

اسکراب یکی از مراحل پاکسازی پوست در روتین هفتگی است. این نوع پاکسازی باعث می شود سلول های سطحی مرده ی پوست از سطح پوست جدا شوند و به جای آن سلول های شاداب و زنده تر روی پوست قرار بگیرند.

این پاکسازی پوست را شما به راحتی می توانید در خانه هفته ای یک بار انجام دهید. اما باید بدانید این کار با لایه برداری بسیار متفاوت است. برای آشنایی با علت آن می توانید به مطلب زیر رجوع کنید.

تفاوت لایه برداری پوست و اسکراب + انواع لایه بردارها

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *