حرکات ورزشیورزش و تناسب اندام

الپتیکال با 5 فایده مهم؛ تاثیر آن بر بدن و عوارض احتمالی

الپتیکال یکی از دستگاه‌های ثابت ورزشی محسوب می‌شود که با نام‌های متعددی شناخته می‌شود. اسکی فضایی، نام معروف دیگر آن است. مزیت‌ها و فواید متعدد آن باعث شده است تا به یکی از دستگاه‌های عالی برای ورزش و دست یافتن به تناسب اندام تبدیل شود. در ادامه متن به بررسی این فواید، نکاتی در مورد به کارگیری صحیح و عوارض احتمالی ناشی از آن بر بدن خواهیم پرداخت.

الپتیکال چیست؟

الپتیکال یا اسکی فضایی یکی از ساده‌ترین دستگاه‌های ورزشی است که در منزل یا باشگاه می‌توان از آن برای داشتن فعالیت بدنی مطلوب بهره‌مند شد. این دستگاه تا حدودی از پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و حتی کوهنوردی شبیه سازی شده است. ترکیبی از این حرکات می‌تواند تاثیر به سزایی در سلامت داشته باشد و اندام‌های متعددی را به حرکت و بالا بردن قدرت وادار کند.

الپتیکال چیست

الپتیکال وسیله‌ای عالی برای داشتن تناسب اندام در کنار سلامت است. این وسیله فشار کمتری نسبت به تردمیل را به زانوها و مفاصل وارد می‌کند. از این رو بسیاری از ورزشکاران از آن برای ارتقاء قدرت بدنی استفاده می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
9 اپلیکیشن ورزشی رایگان برای ورزش در خانه و باشگاه

الپتیکال بر کدام قسمت‌های بدن موثر است؟

همانطور که اشاره شد این وسیله ورزشی را بر اساس حرکات مختلف ایجاد کرده‌اند. اسکی فضایی آمده است تا بتواند با حرکتی متنوع بر اندام‌هایی که گاهی کمتر به کار گرفته می‌شوند اثر گذاشته و به تقویت آنها بپردازد. ورزش با الپتیکال می‌تواند بر تقویت کل بدن موثر واقع شود اما بر برخی از اندام‌ها تاثیر به سزایی را ایجاد خواهد کرد:

 • تقویت عضلات چهارسر ران
 • عضلات سرینی و ماهیچه سرینی بزرگ
 • الپتیکال برای تقویت عضلات همسترینگ
 • عضلات پشت ساق پا (به ویژه اگر دستگاه قابلیت تنظیم شیب داشته باشد)
 • دستگاه‌های اسکی فضایی با دسته‌های متحرک می‌تواند به تقویت بالا تنه نیز منجر شود

فواید الپتیکال چیست؟

این دستگاه ورزشی قابل تنظیم برای انواع فشار است. از این رو بسیاری از افراد با شرایط فیزیکی مختلف می‌توانند از آن برای کاربردهای مختلف بهره‌مند شوند. حتی بسیاری از مربیان و متخصصان حرکات ورزشی از آن در برنامه ورزشی خود و شاگردانشان استفاده می‌کنند. در ادامه متن به فواید و مزیت‌های استفاده از الپتیکال خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی
کراتین چیست؟ 6 تاثیر مهم آن برای عضلات و عوارض احتمالی

1.هوازی با اسکی فضایی

تمام آنچه که از یک فعالیت بدنی هوازی انتظار دارید را می‌توانید با الپتیکال داشته باشید. با انجام فعالیت بدنی روی اسکی فضایی می‌توانید ضربان قلب را بالا برده و یکی از حرکات کاردیو تمرینات خود را داشته باشد. این موضوع می‌تواند با شیب و سرعت بالا، به حداکثر برسد.

2.فواید الپتیکال برای لاغری و کاهش وزن

یکی از دغدغه‌های امروزی اضافه وزن و عوارض ناشی از آن، برای برخی از افراد است. به ویژه چربی‌های اطراف شکم که به طور کامل تناسب اندام را به هم می‌زند را بهتر است با بهره گیری از حرکات مختلف از بین برد.

لاغری با الپتیکال

الپتیکال یکی از دستگاه‌های ورزشی است که با ترکیب چند حرکت از جمله دویدن، کوهنوردی و دوچرخه سواری به چربی سوزی کمک می‌کند. از طرفی می‌توان با انجام ورزش روی این دستگاه فشار کم و بدون آسیب را برای بدن داشت. بسیاری از افراد در تمرینات باشگاهی و حتی در منزل برای کاهش وزن می‌توانند از اسکی فضایی بهره گیرند.

مطلب پیشنهادی
راه های لاغر شدن سریع در خانه فقط با 13 گام بسیار موثر

با الپتیکال چند کالری می‌توان سوزاند؟

نکته بسیار مهمی که برای کاهش وزن بهتر است در نظر داشت، مقدار کالری سوزی طی فعالیت بدنی است. اسکی فضایی به نسبت تردمیل و دوچرخه ثابت کالری بیشتری را می‌سوزاند. با انجام 10 دقیقه فعالیت بدنی روی دستگاه الپتیکال، با فشار و شیب متوسط، 130 کالری سوزانده می‌شود.

3.مناسب برای پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری‌ها

این دستگاه به بالا بردن ضربان قلب و دریافت اکسیژن بیشتر منجر می‌شود. با دریافت بیشتر اکسیژن، تقویت قلب و دستگاه تنفسی برای فرد حاصل خواهد شد. در نتیجه از ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا جلوگیری می‌شود. حتی از این دستگاه برای انجام حرکات اصلاحی برای بهبود بعد از آسیب‌های استخوانی و مفصلی نیز به کار گرفته می‌شود.

4.الپتیکال دستگاهی بدون آسیب

اسکی فضایی نسبت به سایر دستگاه‌های ورزشی آسیب بسیار کمتری را برای افراد به همراه دارد. افرادی که عمل زانو داشته یا از کمر درد رنج می‌برند نیز می‌توانند از این دستگاه برای کاهش وزن و تناسب اندام کمک بگیرند. اما باید آنرا در دفعات مختلف به کار گیرند. یعنی روزانه چند مرتبه در زمان‌های کوتاه از آن استفاده کنند. (البته بهتر است از پزشک خود در مورد تمرینات انجام شده نیز مشورت گیرند تا از ایجاد آسیب‌های احتمالی پیشگیری شود.)

مطلب پیشنهادی
15 راهکار خیلی ساده برای فعالیت بدنی بیشتر در زندگی روزمره

5.تعادل و قدرت در کنار هم

با ورزش روی این دستگاه بسیاری از عضلات و اندام‌های بدن تقویت می‌شوند. این موضوع در حالی است که در عین حال فرد باید به طور کامل تعادل خود را روی آن حفظ کند. این دو موضوع در کنار هم می‌تواند تقویت کلی برای بدن را به همراه داشته باشد.

تعادل و قدرت با الپتیکال

حتی افرادی که از آسیب‌های ورزشی مختلف رنج می‌برند نیز می‌توانند با تنظیم شیب‌های مختلف از ورزش روی الپتیکال بهره گرفته و به روند بهبود آسیب‌های خود سرعت بخشند. با وجود سنسور ضربان قلب از ایجاد خطرات احتمالی نیز پیشگیری خواهد شد.

محدودیت‌ها و مضرات دستگاه الپتیکال

 • افراد مبتلا به آرتروز زانو باید از استفاده از این دستگاه پرهیز کنند و در مورد استفاده از آن و مشکلات فیزیکی زانو به مربی یا متخصص حرکات ورزشی خود برای تنظیم برنامه ورزشی اطلاع دهند
 • افرادی که از آسیب غضروف، مفصل و التهاب زانو برخوردار هستند بهتر است از استفاده از آن پرهیز کنند زیرا ممکن است سبب تشدید علائم آن شود
 • استفاده قدرتی از آن با فشار بالا به تشدید علائم کمر درد و زانو درد منجر خواهد شد
 • این دستگاه برای عضله‌سازی نیست و افرادی که قصد بدنسازی و عضلانی شدن بدن دارند اغلب از الپتیکال می‌توانند برای بخش حرکات کاردیو و هوازی تمرینات خود بهره گیرند
مطلب پیشنهادی
7 ورزش لاغری موثر و سریع برای چربی سوزی و تناسب اندام

نکات مهم برای استفاده از الپتیکال

 1. از قرارگیری پاها در جای درست روی پدال پیش از شروع مطمئن شوید
 2. نحوه انجام درست حرکت بر روی آن را آموزش دیده تا از آسیب‌های احتمالی ناشی از مداومت در انجام حرکات پیشگیری شود
 3. تنها از الپتیکال برای به نتیجه رسیدن مانند کاهش وزن و بهبود سلامتی نمی‌توان استفاده کرد
 4. سطح فشار و شیب را بسته به شرایط فیزیکی تنظیم کرده و آرام آرام آنرا ارتقا دهید
 5. با گرفتن دستگیره‌ها می‌توان فشاری مساوی بین بالاتنه و پایین تنه داشت؛ بهتر است فرم بدن را حفظ کرد، صاف ایستاد و از قوز کردن خم شدن به جلو پرهیز کرد تا از بروز آسیب به کمر جلوگیری شود
 6. از تکرار بیش از حد در روزهای ابتدایی باید پرهیز کرد
 7. در صورت ایجاد هر نوع بی حسی و درد مفاصل حرکت را باید متوقف کرد و از متخصصان در این زمینه کمک گرفت

نکات پایانی

برای داشتن تناسب اندام، سلامتی و کاهش وزن از وارد کردن فشار بیش از حد بر بدن پرهیز کنید. لازم است تا برخی از روزها مانند هفته‌ای یک مرتبه برای ریکاوری بدن استراحت کافی را داشته باشید. رژیم غذایی سالم، خواب کافی، فعالیت بدنی مناسب در کنار بهره گیری از دستگاه‌های مختلف ورزشی مانند الپتیکال که بر اساس شرایط فیزیکی اندام ساخته شده است، به مرور زمان کیفیت عمر را ارتقا خواهد داد.

مطلب پیشنهادی
تغذیه ورزشی مناسب برای ورزشکاران چگونه باید باشد؟

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *