تغذیهرژیم غذاییرژیم کاهش وزنغذاهای سالم

رژیم غذایی سالم و خوب چه ویژگی های دارد؟ چگونگی پایبندی به آن

یک رژیم غذایی خوب چه ویژگی های دارد؟

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم خصوصا در زمینه سلامت ایجاد شده، افراد به این آگاهی دست پیدا کرده اند که اولین شرط برای داشتن یک زندگی بهتر و البته با کیفیت، داشتن بدنی سالم است. برای اینکه بتوان به این خواسته دست پیدا کرد نکات زیادی وجود دارد اما مهمترین آنها دقت در چیزهایی که میخورید است. در واقع باید اصلاحات بسیار زیادی در رژیم غذایی خود به وجود آورید و با حذف مواد کم ارزش بدنتان را قوی و سالم نگه دارید. در این مقاله در نظر داریم برخی از مهمترین نکاتی که میتواند در این راستا به شما کمک کند را اراده دهیم. با ما همراه باشید.

اهمیت پیروی از رژیم غذایی مناسب

مطمئنا میدانید که اندام ها و بافت های حیاتی بدن برای اینکه در بهترین حالت ممکن به فعالیت بپردازند به تغذیه مناسب نیاز دارند. زیرا در غیر اینصورت بدن با انواع بیماری ها، عفونت، خستگی و عملکرد ضعیف روبرو خواهد شد. از دیگر اثرات رژیم غذایی ناسالم میتوان به دیابت، چاقی، بیماری های قلبی و سرطان اشاره کرد. پزشکان همواره بر این مسئله تاکید دارند که هر چقدر غذای بهتر، مفیدتر و البته سالم تری به بدنتان برسانید، عملکرد بهتری را از آن دریافت خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی
10 تا از بهترین خوراکی های چربی سوز شکم را بشناسید

روش هایی برای پیروی از رژیم غذایی سالم

همانطور که گفته شد تامین انرژی بدن، چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی برای بدن مفید بوده و خطر ابتلا به انواع بیماری ها را در افراد کاهش می دهد. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که چه روش هایی میتواند به شما کمک کند تا همواره از یک رژیم غذایی سالم پیروی نمائید؟ در این قسمت از مقاله در نظر داریم به معرفی این روش ها بپردازیم:

 • انتظارات واقع بینانه

همه میدانیم که رژیم غذایی مناسب علاوه بر فواید بسیار زیادی که برای بدن به همراه دارد، منجر به کاهش وزن می شود. اما نکته اینجاست که باید از این رژیم غذایی انتظارات واقع بینانه داشت. اگر میخواهید در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود برسید مطمئنا پس از گذشت مدتی با مشکلاتی همچون خستگی و آسیب های دیگر روبرو خواهید داشت. از همین رو قبل از پیروی از رژیم غذایی سالم اهداف قابل دسترسی خود را تعیین کرده تا رسیدن به آنها انگیزه بیشتری را برای ادامه این مسیر در اختیار شما بگذارد.

 • یادآوری انگیزه های لازم

داشتن انگیزه لازم یکی از مهمترین مواردی است که میتواند شما را در رساندن به رژیم غذایی مناسب یاری کند. در واقع با اینکار هیچگاه فکر برگشتن از تصمیمتان به ذهنتان هم خطور نخواهد کرد. برای اینکار میتوانید یک لیست از دلایل خود برای روی آوردن به رِژم غذایی سالم و موثر تهیه کنید. اما نکته اینجاست که باید همواره این لیست را در دسترس خود قرار دهید تا هر زمان که احساس تردید به سراغ شما آمد، با نگاه کردن به آن فکرهای نادرست را از خود دور کنید.

 • دور کردن غذاهای ناسالم

مطمئنا پیروی از رژیم غذایی سالم و مقوی، در صورتی که اطرافمان پر از غذاهای پرچرب و ناسالم است بسیار سخت خواهد بود. همچنین نمیتواند سایر اعضای خانواده را مجبور کرد که همانند ما رفتار کنند. از همین رو بهترین کار این است که غذاهای ناسالم را تا حد امکان از خود دور کنیم. در واقع پزشکان بر این عقیده اند که هر چقدر چشمتان به این قبیل غذاها نیوفتد، کمتر برای خوردن آنها وسوسه خواهید شد.

 • رویکرد صفر تا صدی نداشته باشید

یکی از بزرگترین موانعی که پیش روی افراد برای پیروی از رژیم غذایی و همچنین سبک زندگی سالم وجود دارد، تفکر سیاه و سفید است. یعنی هنگامی که شما غذایی کم ارزش به بدنتان میرسانید نباید این تفکر به ذهنتان راه پیدا کند که «آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب». شما باید دوباره به رژیم غذایی سالم خود برگردید و با مصرف پروتئین ها و… کالری دریاف شده را جبران نمائید. پزشکان بر این عقیده اند تا زمانی که پیروی از رژیم غذایی سالم در دستور کار شما قرار دارد گاهی هله هوله خوردن نمیتواند موضوع بزرگی به حساب آید.

 • میان وعده سالم

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که در حال پیروی از رژیم غذایی سالم هستید، اما به واسطه کارتان ساعت های طولانی را در بیرون از منزل سپری کرده اید. نکته اینجاست که نباید بدن را برای مدتی طولانی گرسنه نگهدارید. زیرا پس از آن ممکن است هر چیزی بخورید که از جمله آنها میتوان به غذاهای فرآوری شده که ضررهای بسیار زیادی را با خود به همراه دارد اشاره کرد. از همین رو پزشکان توصیه می کنند که همواره میان وعده هایی سالم و پروتئین دار همچون بادام، بادام زمینی، تخم مرغ آب پز و… در کیف خود قرار دهید.

 • ورزش کردن را فراموش نکنید

مطمئنا میدانید که ورزش تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی افراد دارد حال اگر این مسئله را با تغییر در رژیم غذایی همراه کنید مسلما به نتیجه فوق العاده ای دست پیدا خواهید کرد.  طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که پیروی از رژیمی سالم، همراه با ورزش میتواند افراد را در کمترین زمان ممکن به اندام ایده آل برساند.

 • قبل از رفتن به رستوران برای تغذیه خود برنامه ریزی کنید

مطمئنا پیروی از رژیم غذایی در بیرون از منزل، خصوصا زمانی که با دوستانتان به رستوران میروید سخت خواهد بود. اما پزشکان راهکارهایی را در این راستا پیشنهاد می دهند. در واقع آنها میگویند که پیش از رفتن به رستوران برنامه ریزی هایی را برای خود اعمال کنید. اینکه چه چیزهایی میخواهید بخورید و یا در مصرف برخی غذاها زیاده روی نکنید. این کار به شما کمک می کند تا علاوه بر پیروی از رژیم غذایی سالم خود مقداری به مراد دلتان برسید.

 • مسافرت نباید رژیم غذایی شما را خراب کند

همانطور که میدانید موارد زیادی وجود دارد که شما را در پیروی از رژیم غذایی سالم با چالش روبرو می کند که از جمله آنها میتوان به مسافرت اشاره کرد. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفته اید توصیه می شود؛ با تحقیق و بررسی در رابطه با رستوران ها و غذاخوری های شهر، آن چیزی که برایتان مفید است فراهم آورید. همچنین همراه داشتن غذاهای سالم و البته فاسدنشدنی میتواند در حفظ رژیم شما نقش موثری داشته باشد. پیروی از این مسائل میتواند اراده شما را به چالش بکشد.

 • با ذهنی آگاه غذا بخورید

یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا، غذا خوردن است. در واقع غذا خوردن با ذهنی آگاه باعث می شود تا شما همواره از رژیم غذایی سالمی پیروی نمائید و این شانس را داشته باشید که تغییراتی موثر و البته موفقیت آمیز در سبک زندگی خود به وجود آورید.

 • بررسی پیشرفت هایتان

اگر بتوانید غذاهایی را که در طی روز مصرف کرده اید، یادداشت نمائید مطمئنا مسیر بهتری را برای رسیدن به اندامی ایده آل طی خواهید کرد. این روزها برنامه های کاربردی بسیار زیادی معرفی شده که انجام این کار را آسان کرده است. طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، محققان دریافته اند که ابزار گام شمار تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن در بازه زمانی 3 الی 6 ماهه داشته است.

 • صبحانه مقوی

 همه میدانیم که شروع روز، آن هم با یک صبحانه مقوی و پر از پروتئین میتواند، روزی سرشار از موفقیت و البته سلامتی را برای ما به همراه داشته باشد. همچنین اگر در نظر دارید که به کنترل وزن خود بپردازید باید بدانید که صبحانه مقوی کمک می کند تا قند خون شما به ثبات برسد و علاوه بر آن از پرخوری شما جلوگیری می کند. اگر شما بتوانید 30 گرم پروتئین در هنگام صرف صبحانه به بدن برسانید، احساس سیری بیشتری به شما دست خواهد داد و از دریافت کالری جلوگیری خواهد کرد.

 • به خودتان زمان دهید

مطمئنا میدانید که ایجاد تغییر در زندگی یکی از سخت ترین اقداماتی است که میتوانید انجام دهید. حتی ممکن است پس از گذشت مدتی با عدم دریافت نتیجه دلخواه دلسرد شده و از آن روی برگردانید. اما نکته اینجاست برای اینکه رفتار جدید شما به یک عادت تبدیل شود به طور میانگین به 66 روز زمان نیاز دارید. از همین رو نباید دلسرد شده و با پیروی از رژیم غذایی مناسب، علاوه بر رسیدن به اندامی ایده آل، بدنی سالم را نیز برای خود فراهم آورید.

مطلب پیشنهادی
10 تا از بهترین خوراکی های چربی سوز شکم را بشناسید

چگونه به رژیم غذایی خود پایبند باشیم؟

یکی از مهمترین مواردی که برای داشتن بدنی سالم باید به آن پرداخته شود، پایبندی به رژیم غذایی است. هر چند که افراد از رژیم خود پیروی می کنند اما وسوسه خوردن فست فود، شیرینی و نوشابه و… بسیار خطرناک بوده و در بسیاری از موارد آنها را تسلیم خود می کند. اما سوال اینجاست که چه راه حل هایی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد؟ با ما همراه باشید.

 هیچ گاه نباید در رژیم غذایی خود تغییرات ایجاد کنید. این مسئله خصوصا زمانی که مهارت های لازم از جمله انگیزه دادن، عادت کردن به رژیم و یا غلبه به گرسنگی را یاد نگرفته اید، اهمیت ویژه ای دارد.

هر روز صبح به فهرست دلایل کاهش وزن نگاه کنید. این مسئله خصوصا زمانی که میل شما به خوردن غذاهای ناسالم افزایش پیدا کرده است اهمیت دارد.

برای خوردن غذا باید محیطی آرام را برای خود در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی
بهترین رژیم لاغری دنیا با 8 ویژگی مهم برای لاغری موثر و سریع

همچنان پاسخ‌گو باشید. وضعیت روزانه خود را از قبیل برنامه‌ی غذایی و… با شخصی دیگر از طریق ایمیل، پیامک، تماس صوتی و… در میان بگذارید. با وزن کردن روزانه، به خودتان پاسخ‌گو باشید.

نباید منتظر رژیم غذایی کامل و ایده آل برای شروع رژیم خود باشید. شما همواره باید غذای سالم مصرف کنید و اگر وسوسه خوردن غذاهای ناسالم در شما ایجاد شده مقدار کمی از آن را به دهان بگذارید و در کمترین زمان ممکن خود را به تخت خواب برسانید. زیرا بیدار ماندن به معنی خوردن غذاهای بیشتر است.

ذهنیت خود را نسبت به غذاها و همچنین خوردن آنها تغییر دهید. هیچ گاه نمیتوان هر چیزی را که میخواهید میل کنی د و همزمان دچار کاهش وزن شوید. این مسئله تغییر غیرممکن است مگر اینکه با ورزش های سنگین و البته داشتن متابولیسم بالا، این اتفاق میسر شود. که البته در تمامی افراد امکان پذیر نیست.

نباید گرسنگی را یک مشکل جدی و البته تحمل ناپذیر بدانید. اگر یک روز نهار مورد علاقه خود را میل نکردید و با مصرف میان همچنان احساس گرسنگی دارید باید بدانید که برای رسیدن به اندامی ایده آل، تحمل کردن اندکی گرسنگی خیلی سخت نخواهد بود. پزشکان عنوان می کنند که گرسنگی تنها 5 الی 10 دقیقه باقی می ماند پس میتوان آن را تحمل کرد.

مطلب پیشنهادی
با این مغزها به تناسب اندام برسید

همواره تفاوت زیادی میان گرسنگی و میل موقتی غذا وجود دارد که باید این تفاوت ها را برای خود روشن کنید. فهرستی تهیه کنید تا حواس شما را پرت کند. تنها هدف شما باید پیروی از رژیم غذایی سالم و رسیدن به اندامی ایده آل باشد.

برنامه‌ی غذایی خود را با فهرستی از مواد غذایی و میان‌وعده‌ها مشخص کنید. بعضی‌ها بدون میان‌وعده نیز می‌توانند ادامه بدهند. بعضی دیگر باید بعد از هر وعده‌ی غذایی یک میان‌وعده مصرف کنند. فقط در زمانی که مشخص شده غذا بخورید؛ نه زمانی که احساس می‌کنید گرسنه هستید.

المیرا حسن زاده

المیرا حسن زاده هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *