مولتی ویتامین فارماتون جزء مکمل هایی است مصرف آن از ضرورت های امروزه به حساب می آید. طی بررسی های انجام شده، نشان داده شده است اکثر افراد در بدنشان دچار فقر بعضی از ویتامین ها و یا مواد معدنی هستند. در مقاله ی امروز اطلاعات کاملی درباره ی ضرورت مصرف و عوارض مولتی ویتامین فارماتون خواهیم داد.

مولتی ویتامین فارماتون چیست؟

همانطور که در مقدمه صحبت شد؛ امروزه بسیاری از افراد در بدنشان دچار فقر ویتامین ها و مواد معدنی هستند. علت فقر این مواد مغذی به چند دلیل است. یکی از دلایل آن داشتن رژیم غذای نامناسب است. با مصرف زیاد فست فود ها و یا غذاهای آماده و خوراکی های اسانس دار دیگر مواد با ارزش غذایی به بدن نمی رسد. دلیل دیگر استفاده از کود های شیمیای است که ارزش غذایی میوه و سبزی جایت را نسبت به قبل گرفته است. یکی دیگر از علت های آن سو تغذیه افراد است.

مولتی ویتامین فارماتون کپسولی است که شامل اکثر ویتامین ها، مواد آلی و مواد معدنی ضروری بدن است. در بین پزشکان این کپسول را به نام تی ان تی می شناسند؛ از آنجا که یک مکمل کامل و بسیار مقوی برای بدن محسوب می شود. البته با یک بار مصرف آن در همان روز اول متوجه تغییرات داخلی بدنی و روحی خود خواهید شد.

چه افرادی نیاز به مصرف فارماتون دارند؟

ورزشکاران و مولتی ویتامین فاراماتون

  • ورزشکاران

اولین افرادی که اغلب نیاز به مصرف مولتی ویتامین فارماتون دارند، ورزشکاران هستند. چرا که آن ها در طی ورزش خود رژیم غذایی را رعایت می کنند که ممکن است مصرف بعضی از مواد غذایی برای آن ها منع شود، در نتیجه ی این عمل ممکن است برخی از ویتامین ها و مواد لازم، در بدنشان کاهش پیدا کند. بهترین برطرف کننده ی این کمبود مواد مغذی مصرف فارماتون است. البته گاهی از ورزشکاران ویتامین های لازم را باید بیشتر از قبل در بدن خود داشته باشند؛ بنابراین ممکن است دکتر متخصص تغذیه برای آن ها مصرف فارماتون را تجویز کند.

  • بعد از بیماری

هنگامی که بیماری های سخت و مزمن سپری می شود، بدن دچار ضعف شدیدی می شود که در اکثر مواقع جبران کردن این ضعف که ناشی از دست دادن ویتامین ها و مواد معدنی بدن است با خوردن غذا امکان پذیر نمی باشد. در بیشتر موارد دکترها برای این اشخاص مکمل های غذایی با توجه به نیاز بدنشان تجویز می کنند. از آنجایی که این کپسول، یک تی ان تی سرشار از مواد مغذی است، انتخاب اکثر دکترها برای مصرف بیمارانشان است.

مطلب پیشنهادی
4 ضرورت استفاده از ویتامین ب کمپلکس + 10 فایده آن برای سلامت

رفع خستگی با فاراماتون

  • رفع بی حالی و ضعف

افرادی که به علت های مختلف از بی حالی و ضعف دائمی بدن خود شکایت می کنند. هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنند، در اکثر موارد برای بازگشت انرژی روزانه به آن ها، مصرف این مکمل ها را پیشنهاد می دهند.

  • رژیم لاغری

اکثر افرادی که شروع به رژیم لاغری میگیرند، یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای آن ها می افتد ریزش مو است. که مهمترین علت آن کمبود ویتامین ها در بدن است. اکثر دکتر های متخصص تغذیه، این موضوع را می دانند که با رژیم غذایی لاغری این امکان وجود دارد، شخص دچار ضعف، ریزش مو و غیره شود. بنابراین صددرصد در رژیم آن ها مصرف مکمل را اضافه خواهند کرد. از آنجایی که مولتی ویتامین فارماتون اکثر این ویتامین ها و مواد معدی و مواد آلی را در برمی گیرد جز اولین انتخاب های متخصصان تغذیه است.

نکته: از آن جایی که مصرف این ویتامین متابولیسم بدن را افزایش می دهد باعث خواهد شد، بیشتر احساس گرسنگی در فرد به وجود آید. در این مواقع بهتر است از غذاهای کم کالری و دارای فیبر بالا استفاده شود.

فاراماتون و بارداری

  • قبل از بارداری

پزشکان همیشه این توصیه را به خانم ها و آقایان دارند که قبل از آن که باردار شوند، حتما 3 ماه قبل از آن تحت نظر متخصص قرار گیرند. یکی از علت های این توصیه این است که برای بارداری مناسب کمبود های بدنشان را جبران کنند. همانطور که در بالاتر گفته شد، امروزه به دلایل تغذیه ی نامناسب کمبود ویتامین و مواد معدنی در اکثریت دیده می شود. از آن جایی که بارداری یکی از دوران بسیار مهم محسوب می شود؛ در نتیجه این کمبود ها در بدن باید جبران شود؛ تا مادر و جنین دوران بی خطری را سپری کنند.

مطلب پیشنهادی
بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو (معرفی 7 گزینه موثر)

عوارض جانبی مصرف مولتی ویتامین فارماتون؟

هر ماده ی مغذی به همان اندازه که می تواند مفید باشد به همان اندازه نیز می تواند مضر باشد؛ به خصوص در مواردی که بیشتر از اندازه این مواد مغذی و مکمل ها بخواهد مصرف شود. اما در مواردی مولتی ویتامین فارماتون باید با احتیاط و مشورت پزشک مصرف شود.

مصرف بیش از اندازه ی آن ممکن است میزان بعضی از ویتامین ها به قدری بالا ببرد که به قسمت های دیگر بدن به خصوص کبد آسیب وارد کند. همچنین در این دارو موادی چون روغن بادام زمینی وجود دارد که ممکن است برخی افراد به آن حساسیت داشته باشند. همچنین در موارد حاد آلرژیک شخص دچار خارش و تنگی نفس خواهد شد.

چه افرادی این مکمل غذایی را نباید مصرف کنند؟

-هنگامی خانم های باردار ماه سوم بارداری خود را تمام کرده اند؛ در اکثر مواقع مصرف مولتی ویتامین فارماتون برای آن ها منع خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
ضرورت مصرف مولتی ویتامین ایمیوسنس برای کودکان

-افرادی که ناراحتی معده مزمن دارند به علت قوی بودن این مکمل مصرف این ویتامین ممکن است باعث درد معده در آنها شود. بنابراین بهتر است قبل از مصرف آن با دکتر متخصص خود مشورت انجام دهند.

-افرادی که دارای میزان بالای آهن در خون هستند، به علت وجود آهن و ویتامین B12 بسیار این مولتی ویتامین از مصرف آن باید خودداری کرد.

-افرادی که به صورت جداگانه ویتامین D مصرف می کنند، نباید از مولتی ویتامین فارماتون به همراه آن استفاده کنند، چرا که بالا رفتن ویتامین D در بدن از حد معمول بسیار خطرناک خواهد بود.

-خانم های شیرده باید برای مصرف این مولتی ویتامین حتما با دکتر خود و نوزادشان حتما مشورت کنند. چرا که ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این مکمل همراه شیر وارد بدن نوزاد خواهد شد.

در آخر

مولتی ویتامین فارماتون یک مکمل کامل برای بدن به حساب می آید. اما با نکاتی که گفته شد این را در نظر باید داشت بدون مشورت با متخصص تغذیه، تا جای ممکن نباید آن را مصرف کرد. همچنین دوز مصرف آن را خودسرانه به هیچ عنوان نباید زیاد کرد. اما نکته ی مثبت در این مکمل این است که همه ی مواد معدنی، مواد آلی و ویتامین ها را در خود جای داده است.