علائم سرطان کلیه

سرطان کلیه یکی از سرطان های شایع در میان تمامی جنسیت ها است. سرطان کلیه نیز مانند هر نوع از سرطانی قادر می باشد که نشانه هایی از خود بروز ندهد. در این مقاله با توجه به مطالعات علمی علائم این نوع از سرطان را مورد صحبت قرار داده ایم.

کلیتی از کلیه ها

کلیه ها دو عضو شبیه به لوبیا هستند که به اندازه مشت دست می باشند. کلیه ها در پشت قفس دنده ها و زیر آن قسمت قرار دارند. این عضو مهم بدن نقش مهمی در سلامت و بهبود عملکرد باقی اعضا ایف می کند. خلاصه ای از نقش کلیه در بدن شامل موارد زیر می باشد.

  • سموم موجود در خون را تصفیه می کند.
  • ادرار ایجاد می کند
  • فشار خون را کنترل می کند
  • در تولید گلبول های قرمز نقش اساسی ایفا می کند

نکته: بدن می تواند فقط با یک کلیه عملکرد طبیعی داشته باشد.

علائم و نشانه های سرطان کلیه را بشناسیم

 نشانه های سرطان کلیه را بشناسیم

سرطان کلیه، که به آن کارسینوم سلول کلیوی نیز گفته می شود (RCC) یکی از 10 سرطان شایع در میان مردان و زنان رده بندی شده است. اما علائم این نوع از سرطان اغلب تا مراحل بعدی یا بزرگ شدن تومور ظاهر نمی شوند. همچنین سرطان کلیه بیشتر در افراد بالای 60 سال بیشتر دیده شده است. هنگامی که تومور های سرطانی در کلیه شروع به رشد می کنند، کم کم قادرمی باشند. عملکرد کلیه را با اختلال روبرو کنند.

مطلب پیشنهادی
آسم - آشنایی با 9 نشانه خفیف و حاد آن + آسم عصبی چیست

نکته: علائم سرطان کلیه در مکان هایی مانند مجاری ادرار یا کمر فرد مبتلا ظاهر می شود. بیشترنوع علائم مربوط به عملکرد کلیه و رشد تومور در فرد است.

1.سرطان کلیه و خون در ادرار 

هماچوری یا خون در ادرار یکی از شایع ترین علائم سرطان کلیه است. طبق گزارش انجمن سرطان کلیه، این نشانه در 40 تا 50 درصد از مبتلایان به این نوع از سرطان مشاهده شده است. این نکته قابل اهمیت است ک، حتی مقدار کمی خون می تواند باعث تغییر رنگ ادرار شود. این طیف رنگ بین صورتی، قهوه ای یا کاملا قرمز است.

نکته: سایر دلایل شایع تر خون در ادرار شامل عفونت مثانه یا کلیه، سنگ کلیه، کیست یا آسیب دیدگی به کلیه است.

2. درد در ناحیه پایین کمر

کمردرد در افراد بالای 40 سال شایع می باشد. این معمولاً به دلیل آسیب دیدگی اسکلتی عضلانی یا دژنراسیون دیسک است. درد در ناحیه کمر در افراد مبتلا به سرطان کلیه بسیار کم دیده می شود اما، حدود 41 درصد از افراد مبتلا به RCC درد کمر را گزارش می کنند. اکثر افراد تا مراحل پیشرفت در سرطان دچار کمردرد نمی شوند.

مطلب پیشنهادی
علائم سنگ کلیه در 8 مورد اصلی و 3 خوراکی برای دفع سریع

3. توده در اطراف شکم

توده یا التهابات در شکم، پهلو یا پشت نیز می تواند نشانه ای از سرطان کلیه باشد. شکل آن می تواند مانند یک ضخامت سخت یا گلوله ای زیر پوست باشد. اما توده کلیه به خصوص در مراحل اولیه، به سختی حس می شود. به این دلیل است که کلیه ها در اعماق شکم قرار دارند. حتی ممکن است با بزرگ شدن تومور، توده باز خود را با لمس شدن نشان ندهد.

نکته: حدود 45 درصد از افراد مبتلا به RCC دارای توده شکمی هستند.

4. ارتباط سرطان کلیه با کم خونی و خستگی

اگر توده ای کشف شود ، پزشک احتمالاً آزمایشات تشخیصی را سفارش می دهد. معمولاً سونوگرافی یا سی تی اسکن. این آزمایشات ممکن است به تعیین علت این توده کمک کند. در بیشتر موارد برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که همه برآمدگی ها سرطان نیستند. اگر نگران توده شکم خود هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی
علائم کم خونی ؛ بررسی 14 نشانه اصلی و تغذیه مناسب برای درمان

5. کم خونی و خستگی

خستگی یکی از شایع ترین علائم هر نوع سرطان به ویژه در طول درمان است. حدود 70 تا 100 درصد افرادی که تحت درمان سرطان قرار دارند، خستگی و ضعف مداوم را از حال خود اعلام کرده اند. خستگی ناشی از سرطان متفاوت از احساس خستگی ناشی از کمبود خواب است. خستگی ناشی از سرطان مداوم است و در فعالیت های روزانه تداخل ایجاد می کند. همچنین می تواند با گذشت زمان بیشتر شود.

حدود 21 درصد از مبتلایان به سرطان کلیه دچار کم خونی هستند. به طور معمول کلیه ها بدن را برای ساختن گلبول های قرمز تحریک می کند. بدن فرد مبتلا به این نوع سرطان می تواند در سیگنالینگ تولید گلبول قرمز اختلال ایجاد کند. کم خونی همچنین می تواند باعث بدتر شدن خستگی، تنگی نفس،سرگیجه و رنگ پریدگی شود.

6. کاهش وزن غیر طبیعی

حدود 28 درصد از مبتلایان به سرطان کلیه از کاهش وزن غیر طبیعی  با صحبت کرده اند. این اتفاق معمولا به سرعت اتفاق می افتد، چرا که تومور به سرعت در اندام های دیگر سرایت می کند. فرد مبتلا ممکن است به طور ناگهانی علاقه به خوردن هر نوع خوراکی را از دست بدهد.

مطلب پیشنهادی
سرطان معده چه علائمی دارد؟ (10 نشانه اصلی و راه درمان)

در آخر:

سرطان کلیه اغلب تا مراحل پیشرفت هیچ علامتی را نشان نمی دهد، بنابراین مهم است که به محض بروز علائم به پزشک مراجعه شود. با تشخیص زودرس می توان شانس درمان موفقیت آمیز را افزایش داده می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید