نشانه های درد کلیه

کلیه ها در دو سمت پهلو، در ناحیه فوقانی شکم و در زیر دنده ها قرار دارد. درد کلیه می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. همچنین اختلال در هر کدام از کلیه های سمت چپ و راست نشانه ای از مشکلی دیگر باشد. در این مقاله درد کلیه را مورد بحث قرار داده ایم. تا با عوامل شایع ایجاد کننده ی درد این عضو داخلی آشنا شویم.

درد کلیه

درد کلیه

کلیه سمت راست به دلیل اندازه و موقعیت کبد در بدن، نسبت به کلیه سمت چپ کمی پایین تر قرار دارد. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این می باشد که، شرایط و عواملی که باعث درد کلیه می شود، در اکثر مواقع یکی از کلیه های فرد را درگیر خواهد کرد. کلیه درد سمت راست یا چپ می تواند نشان دهنده مشکل کلیه در آن قسمت باشد یا این امکان وجود دارد در اثر ارگان ها، ماهیچه ها و یا سایر بافت های بدن ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی
سرماخوردگی نوزاد و درمان آن + 5 راه اصلی پیشگیری

عوامل شایع درد کلیه  عوامل شایع درد کلیه  عوامل شایع درد کلیه 

عوامل شایع درد کلیه

ارتباط درد کلیه و عفونت ادراری (UTI) 

عفونت ادراری یکی از عفونت های شایع می باشد که قابلیت این را دارد، به علت ارتباط با کلیه ها سریع به آن قسمت نفوذ کند. منشا این عفونت از باکتری و ویروس ها می باشد که با پیشرفت خود را نشان را می دهند. البته این نکته قابل ذکر می باشد که اغلب باکتریها و ویروس های عفونت ادراری مجرای ادرار و مثانه را درگیر خواهد کرد. اما با پیشرفت می تواند دستگاه فوقانی و کلیه ها را دچار التهابات و درد کند.

اگر درد کلیه احتمالش از عفونت ادراری باشد، علائم زیر را نشان خواهد داد:

 • تب شدید
 • درد جانبی در ناحیه کمر
 • احساس سرما و لرزیدن
 • تکرر ادرار
 • خارج نشدن ادرار از مثانه
 • خون یا چرک در ادرار
 • تهوع و استفراغ

راهکار احتمالی درمان

به عنوان اولین خط درمانی برای UTI، پزشک احتمالاً برای فرد دچار درد کلیه عفونتی آنتی بیوتیک تجویز می کند

مطلب پیشنهادی
نارسایی کلیه چه علائمی دارد؟ پیشگیری و راه درمان آن

اگر کلیه های فرد به قطع آلوده شده باشند (پیلونفریت)، ممکن داروی فلوروکینولون تجویز کند. در صورت ابتلا به عفونت ادراری شدید، پزشک ممکن است بستری را با آنتی بیوتیک های داخل وریدی توصیه کند.

درد در ناحیه کلیه و سنگ کلیه

کلیه ها محلی برای تشکیل ادرار هستند. در اغلب موارد اگر ادرار بسیار غلیظ باشد، باعث خواهد شد، در کلیه مواد نمکی و مواد معدنی دچار رسوبات سخت شود که در این حالت گفته می شود شخص دچار سنگ کلیه شده است. سنگ کلیه یکی از عوامل شایع درد کلیه ها خواهد بود..

علائم سنگ کلیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد جانبی در ناحیه کمر و لگن
 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • درد هنگام ادرار کردن
 • خروج ادرار به میزان کم
 • ادرار خونی یا ادرار ابری
 • تهوع و استفراغ

راهکار احتمالی درمان

نکته ای که در ابتدا باید به آن اشاره کرد این می باشد که، اگر سنگ کلیه بسیار کوچک باشد، خود به خود پس مدتی با درد کلیه از طریق ادرار دفع خواهد شد. 

مطلب پیشنهادی
زایمان طبیعی راحت چگونه است؟ مراقبت های بعد از آن

در اغلب موارد پزشکان به فرد دچار درد کلیه ناشی از سنگ کلیه ابتدا یک داروی ضد درد تجویز خواهند کرد. همچنین بیشترین توصیه ای که به آن ها می شود، نوشیدن بالای بسیار آب است تا سنگ سریعتر دفع شود. در کنار این ها اگر لازم ببیند به فرد بیمار یک داروی مسدود کننده ی آلفا خواهد داد. این دارو مجرایی فرد را شل خواهد کرد، این عملکرد باعث خواهد شد سنگ با راحت تر و کم درد تر از مجاری ادرار و کلیه عبور کند.

اگر سنگ کلیه بزرگ باشد و درد کلیه بسیار زیاد باشد از طرفی باعث آسیب شود، پزشک ممکن است یک روش تهاجمی تر مانند موارد زیر را توصیه کند:

 1. لیتوتریپسی (ESWL) : این روش را با نام عامیانه موج شوک خارج از بدن نیز می شناسند. در این روش از امواج صوتی برای شکسته شدن سنگ کلیه به قطعات کوچکتر و راحت تر عبور کردن استفاده می شود.
 2. نفرولیتوتومی جلدی: در این روش، پزشک با استفاده از تلسکوپ ها و ابزارهای کوچک، سنگ را به صورت جراحی جدا می کند.
مطلب پیشنهادی
چرا گرفتگی عضلات ایجاد می شود؟ + راه درمان اسپاسم عضلانی

نکته: هنگامی که سنگ متوسط باشد و درد کلیه قابل تحمل تر نیز باشد، روش دیگری هست که در آن پزشک از ابزارهای ویژه ای استفاده می کند که به آنها اجازه می دهد از مجرای ادرار و مثانه فرد بیمار عبور کرده و به سنگ گیر کند و آن را متلاشی کند.

عوامل نادر درد ناحیه کلیه

عوامل نادر درد کلیه

1. ترومای کلیه و ارتباط آن با درد کلیه

ترومای کلیه ناشی از ضربه ای است که بر اثر سانحه ای به کلیه ها وارد می شود و به خاطر جراحت واردی داخلی، شخص دچار درد کلیه خواهد شد. علائم ترومای کلیه اغلب موارد زیر می باشد:

 • وجود خون زیاد در ادرار
 • کبودی در پهلو و ناحیه کلیه
 • درد کلیه
 • فشار خون بالا

راهکار درمان احتمالی

ترومای کلیه را اغلب مورد اندازه گیری قرار می دهند. اغلب اگر در مقیاس 1 تا 5 اندازه گیری شود نیاز به جراحی خواهد داشت.

علائم ترومای بلانت ، هماچوری و کبودی در ناحیه کلیه است. علائم تروما نافذ یک زخم است.

مطلب پیشنهادی
زردی نوزادان چه علائمی دارد؟ علت ایجاد + 6 درمان خانگی

اما نکته ای که در این عامل بیرونی درد کلیه اهمیت دارد این می باشد؛ در بیشتر مواقع درمان آن بدون جراحی صورت خواهد گرفت.

نکته: پزشک برای بهبود سریعتر ترومای کلیوی، فیزیوتراپی را در بیشتر مواقع تجویز خواهد کرد.

2. بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD)

PKD نوعی اختلال ژنتیکی است که توسط خوشه های کیست هایی  پر شده از مایعات، در کلیه های بیمار رشد می کند. PKD نوعی بیماری مزمن کلیه می باشد. این بیماری عملکرد کلیه را کاهش می دهد و پتانسیل نارسایی کلیه و درد کلیه را دارد.

علائم و علائم PKD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد در ناحیه کمر و لگن
 • درد کلیه
 • هماچوری (خون در ادرار)
 • سنگ کلیه
 • اختلالات دریچه قلب
 • فشار خون بالا

راهکار های درمانی 

نکته ی مهم در این بیماری این می باشد که، درمانی برای PKD وجود ندارد، پزشک به فرد بیمار کمک می کند با درمان علائم بیماری را مدیریت کنید.

مطلب پیشنهادی
حصبه و علائم آن را چگونه باید درمان کرد؟ + 8راه پیشگیری

به عنوان مثال، اگر یکی از مانند علائم فشار خون بالا باشد، ممکن است تغییر رژیم غذایی را به همراه مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین یا مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) تجویزشود.

در آخر:

درمان درد کلیه

عوامل مختلفی می تواند درد کلیه را برای افراد به همراه داشته باشد. در این مقاله سعی بر آن شد شایع ترین عوامل را مورد بحث قرار دهیم. امااین نکته را باید در نظر داشت کلیه مانند هر عضو دیگری اگر دچار اختلال شود، این امکان را دارد که باقی عضو های دیگر را درگیر کند. در نتیجه با مشاهده اختلالات کلیوی حتما برای درمان آن باید اقدام شود.