بیماری ها و سلامت

درد پشت زانو با 7 علت شایع (راه تسکین و درمان درد)

درد پشت زانو چرا ایجاد می‌شود؟ این سوالی است که برای بسیاری از افرادی که به این ناراحتی مبتلا می‌شوند، ممکن است ایجاد شود. در ادامه این متن به طور کامل علت این موضوع را توضیح خواهیم داد و علاوه بر آن راهکارهای درمانی که به سرعت این درد را تسکین می‌دهند را نیز بیان خواهیم کرد.

درد پشت زانو چرا علت ایجاد می‌شود؟

زانو از جمله آسیب‌پذیرترین اعضای بدن به شمار می‌رود که باید به شدت مراقب آن باشیم که مشکلاتی برایش ایجاد نشود. از جمله مشکلاتی که ممکن است برای هر فردی در سنین مختلف احساس شود، درد پشت زانو است.

گاهی این درد ممکن است با کمی استراحت تسکین یابد و برخی اوقات نیز لازم است تا تحت درمان پزشک قرار گرفته و حتی جراحی تجویز شود. در ادامه متن به بررسی تمام دلایلی که سبب درد پشت زانو می‌شوند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دلایل درد پشت زانو

درد پشت زانو ناشی از گرفتگی عضلات پا

گاهی گرفتگی عضلات پا سبب احساس درد در ناحیه پشت زانو می‌شود. برای بسیاری از افراد این موضوع سبب درد می‌شود که از شایع‌ترین علت‌های درد در این ناحیه قلمداد می‌شود. این گرفتگی عضلات ممکن است تا دقایقی طول کشیده و خود به خود بهبود یابد.

مطلب پیشنهادی
شین اسپلینت چیست؟ - (علت ها + راهکار های درمان + علائم)

این موضوع ممکن است دلایلی از جمله عفونت، کم آبی، آسیب‌های عصبی و نشانه‌ای از ابتلا به بیماری‌های کبدی و یا رسوب مواد معدنی سنگین در بدن را نشان دهد.

این گرفتگی که معمولا بسیار سریع و یکدفعه رخ می‌دهد، خود به خود از بین خواهد رفت و می‌توان برای تسکین از کمپرس گرم استفاده کرد.

ایجاد التهاب همسترینگ

این درد اغلب برای افرادی اتفاق می‌افتد که به تازگی فعالیت بدنی خود را افزایش داده باشند. این موضوع برای زمانی است که فرد مسافت زیادی را راه رفته باشد و یا دویده باشد که بهتر است برای تسکین این اتفاق فعالیت بدنی به طور کامل متوقف نشود.

این درد گاهی با کبودی و یا تورم نیز ممکن است همراه باشد. البته تنها با انجام چند راهکار ساده می‌توان این درد را بهبود بخشید و فعالیت بدنی را انجام داد:

 • انجام حرکات اصلاحی تجویز شده از جانب فیزیوتراپیست
 • بانداژ کردن زانو
 • کاهش دادن فعالیت بدنی سنگین
مطلب پیشنهادی
واریس بر اثر چه عواملی ایجاد می‌شود؟ + (7 راه درمان)

درد پشت زانو به علت کیست بیکر

دردی که بر اثر کیست بیکر حس می‌شود اغلب با التهاب و تورم همراه است. این درد هنگامی که زانو کشیده می‌شود، تشدید خواهد شد و ممکن است بر اثر ساییدگی غضروف‌های زانو ایجاد شده باشد. در این حالت علاوه بر احساس درد و التهاب پشت زانو، مشکلاتی برای خم کردن زانو وجود خواهد داشت که بر اثر سفتی پشت پا ایجاد می‌شود.

با اینکه این کیست خود به خود برطرف می‌شود اما راهکارهایی که برای تسکین و بهبود این وضعیت توسط پزشک تجویز می‌شود اغلب شامل گزینه‌هایی از جمله تزریق آمپول استروئیدی، خارج کردن مایع کیست، فیزیوتراپی می‌شود که بهتر است از اقدامات خودسرانه برای خارج کردن و تخلیه کیست پرهیز کرد.

تورم عضله پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا که گاستروکنمیوس نامیده می‌شود، در حالت کشش پشت پا منقبض می‌شود. معمولا بسیاری از سوارکاران یا دوچرخه سواران که فاصله پا تا زین آنها درست تنظیم نشده باشد با این مشکل مواجه می‌شوند. برای بهبود این وضعیت باید اقدامات زیر را انجام داد:

 • استفاده از کمپرس سرد
 • استراحت دادن به عضلات پشت پا و کاهش فشار
 • بانداژ کردن محل با یک باند کشی
 • در صورت بهبود نیافتن بعد از یک هفته ابزار خود را با یک ابزار استاندارد جایگزین کنید
مطلب پیشنهادی
دلایل خستگی روزانه را بشناسید تا بتوانید سرحال باشید

پارگی منیسک، یکی از دلایل درد پشت زانو

زانوی هر پا دارای دو منیسک است که در دو طرف زانو قرار گرفته است. این اتفاق ممکن است بیشتر برای ورزشکاران ایجاد شود و معمولا بر اثر آسیب ناشی از پیچ خوردن زانو یا وارد شدن فشار بیش از حد بر زانو بروز داده می‌شود.

درمان درد پشت زانو

در این حالت معمولا فرد احساس ضعف در زانو، قفل شدن زانو، سفتی زانو، التهاب و تورم زانو را خواهد داشت. بهترین راهکار برای تسکین استفاده از کمپرس یخ و بالا نگه داشتن پا است که در ادامه آن فرد باید برای مدتی استراحت کند تا علائم به صورت کامل بهبود یابد. در مواردی که با استراحت کردن درمان نشود، نیاز به جراحی وجود دارد.

ابتلا به آرتروز زانو

یکی دیگر از شایع‌ترین دلایلی که سبب درد پشت زانو می‌شود، آرتروز است. وقتی غضروف محافظ مفصل زانو به مرور زمان تحلیل رود، آرتروز ایجاد می‌شود.

معمولا ابتلا به آرتروز درد پشت زانو را نیز به همراه خواهد داشت که برای بهبود هر چه سریع‌تر باید به درمان آرتروز پرداخت. برای این منظور معمولا ممکن است حرکات اصلاحی ورزشی، تزریق ژل، استفاده از دارو و یا قرص‌های مسکن تجویز شود.

مطلب پیشنهادی
کمر درد عصبی چه علائمی دارد؟ 10 راه تسکین بی‌خطر

لخته شدن خون و ترومبوز

لخته شدن خون در رگ‌های پا سبب ترومبوز عمقی وریدی می‌شود. این موضوع اغلب برای افرادی که بیشتر وقت خود را سر پا می‌ایستند، ایجاد می‌شود. علاوه بر دردی که احساس می‌شود، قرمزی پوست، التهاب و داغی برای قسمت لخته شده نیز وجود خواهد داشت.

این موضوع بهتر است هر چه سریع‌تر درمان شود. زیرا این لخته‌های خون ممکن است به عروق ریه منتقل شود و مشکلات جدی را به مرور زمان ایجاد کند. بهترین راهکارها شامل داروهای رقیق کننده خون، انجام حرکات ورزشی اصلاحی می‌شود.

درمان و بهبود درد پشت زانو

برای درمان بهتر است راهکارهای مناسب علمی را پیش گرفت. اگر بر اثر هر یک از علت‌های بیان شده این درد ایجاد شود می‌توانید با چند راهکار این دردها را تسکین دهید اما در صورت تشدید باید حتما به پزشک مراجعه کرد:

 • فعالیت بدنی خود را کاهش دهید و برای مدتی به زانوهای خود استراحت دهید
 • از کمپرس سرد روی پشت زانوی خود استفاده کنید
 • زانوی خود را با یک بانداژ کشی مناسب ببندید
 • به کمک یک عصا فشار را از روی زانوی خود کم کنید
 • از داروهای تسکین دهنده مانند استامینوفن در صورت عدم تحمل درد استفاده کنید
مطلب پیشنهادی
التهاب مفصل را با 7 نشانه تشخیص دهید + کنترل و درمان

هیچگونه راهکار تهاجمی خودسرانه را برای درمان نباید انجام داد. زانو عضو بسیار حساسی است و حتی انجام غلط حرکات فیزیوتراپی نیز ممکن است آسیب جدی را برایش ایجاد کند. تا جای ممکن از راهکارهای غلط و غیر علمی برای درمان باید پرهیز کرد.

زمان مراجعه به پزشک

درد پشت زانو معمولا بر اثر فعالیت‌های بدنی روزمره، مکرر ایجاد می‌شود که بهتر است با اقدامات ساده از بروز آن پیشگیری کرد تا از زانوها به شکل بهتری محافظت شود. در صورتی که موارد زیر را همراه با درد پشت زانو داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • مشاهده لخته خون
 • درد غیر قابل تحمل
 • التهاب و احساس داغ شدن پا
 • تب
 • عدم توانایی پا برای تحمل وزن بدن
 • تغییر رنگ زانو و عضلات پشت پا

نکات تکمیلی

در این متن به شایع‌ترین دلایلی که سبب درد پشت زانو می‌شود پرداختیم. بهتر است از انجام اقدامات خودسرانه مانند ضربه زدن به زانو و مواردی از این قبیل، برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر، پرهیز کرد.

مطلب پیشنهادی
گردن درد چرا ایجاد می‌شود؟ چهار راه درمان فوری و اصولی

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *