بیماری ها و سلامت

6 بیماری که باعث درد دست راست خواهد شد + راهکار کاهش درد

درد دست راست همیشه نشانه ی ضربه دیدن یا آسیب فیزیکی به آن نمی باشد؛ بلکه می تواند نشان دهنده ی بیماری دیگری باشد که حتی تصور آن هم به ذهن نمی رسد. در این مطلب عواملی که موجب درد در سمت راست دست می شود را مورد بحث قرار داده ایم.

درد دست راست علائم چه بیماری هایی است

درد دست راست و علائم بیماری

در شرایط عادی درد دست راست می تواند به دلیل ورزش سخت و ورزیده شدن عضلات دست راست در فرد باشد. حتی بازسازی استخوان ها و بافت دست راست پس از آسیب رسیدن به این قسمت از بدن برخی از مشکلات و درد هایی را برای شخص به همراه دارد؛ اما در مواقعی درد در ناحیه راست دست می تواند زنگ خطری از بیماری های دیگر باشد.

1. مشکلات عصبی و درد دست راست

اعصاب بدن این گونه طراحی شده است که رگ های مربوط به اعصاب نخاع را با یکدیگر پیوند می دهند تا رگ های عصبی محیطی بدن را تشکیل دهند.

مطلب پیشنهادی
کمبود این ویتامین ها علت اصلی سردرد شناخته شد

وظیفه ی رگ های عصبی این است که پیام ها را بین سیستم اعصاب مرکزی (نخاع و مغز) و بدن رد و بدل کنند. حال اگر رگ های عصبی مربوط به دست راست دچار گرفتگی شوند یا فشاری به آن ها وارد شود اولین نشانه ی آن درد دست راست می باشد.

البته این مشکل می تواند خود را با گزگز کردن دست، بی حسی، ضعف و خارش در قسمت های مختلف دست راست نیز نشان دهد. 

نکته: نشانه های بی حسی، گزگز کردن، ضعف و خارش دست راست به این بستگی دارد کدام قسمت از ریشه های عصبی دچار فشردگی یا گرفتگی شده باشد.

2. سندروم بیماری خروجی قفسه سینه

سندروم خروجی قفسه سینه

رگ های خونی مابین استخوان ترقوه و دنده ی اول وجود دارند. در سندروم خروجی قفسه سینه یک نوع اختلال می باشد که به این رگ خونی فشار وارد می کند. اگر این اختلال در سمت کتف راست باشد، باعث ایجاد آزار و درد دست راست می شود.

مطلب پیشنهادی
درد پشت زانو با 7 علت شایع (راه تسکین و درمان درد)

بیماری سندروم خروجی قفسه سینه می تواند شامل فشار آمدن به شبکه کوروئید باشد. وظیفه این ریشه ی عصبی کنترل احساس و حرکت دست می باشد. اختلال در این شبکه عصبی باعث ایجاد درد در دست و بی حسی خواهد شد.

نکته: سندروم شبکه کوروئید اگر بسیار دچار اختلال شود می تواند تا ناحیه گردن درد در فرد ایجاد کند.

3. درد دست و رابطه آن با سندرم تونل کوبیتال

سندرم تونل کوبیتال

عصبی به نام زند زیرین (اولنار) از قسمت نزدیک داخلی استخوان آرنج عبور می کند. هنگامی که این عصب دچار گرفتگی شود، اصطلاحا گفته می شود، شخص دچار سندروم کوبیتال شده است. حال فرض کنیم این سندروم در قسمت راست بدن ایجاد شود نتیجه ی آن درد دست راست و آرنج سمت راست خواهد بود.

در مواقعی که فشار به آرنج بیشتر شود یا مدت زمان طولانی به آرنج تکیه داده شود این بیماری پیشرفت خواهد کرد. این نوع سندروم تنها خود را با درد نشان نمی دهد، بلکه علائم دیگری مانند خارش و بی حسی انگشت حلقه و انگشت کوچک را از خود نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
با این 9 روش جلوی آسیب موبایل را بگیرید

4. ضعف در گردش خون 

رگ های خونی که در دست قرار دارند به دلایل مختلف مانند بسته شدن این رگ ها می توانند دچار درد، سوزش و بی حسی شوند. ضعف گردش خون در ناحیه دست هنگامی که دست ها دچار تغییر رنگ شوند بسیار خطرناک است و فرد بیمار برای پیدا کردن علت باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

گاها بسته شدن شریان های خونی به دلیل رسوبات کلسترول می تواند ضعف خون رسانی را در هر کدام از اندام ها مانند دست راست نشان دهد.

اغلب اولین نشانه ها در این نوع اختلالات شریانی بی حسی و درد دست راست می باشد. در این زمان اغلب پزشک با انجام آزمایش سونوگرافی داپلر در صدد پیدا کردن علت درد می گردد.
این گرفتگی ها تنها به دلیل رسوبات نیست. عواملی مانند تجمع مایعات میان بافت ها، آسیب های ورزشی و در موارد حاد واکنش آلرژیک بدن به دارو و غیره نیز می باشد.

مطلب پیشنهادی
با این 5 روش اسپاسم عضلانی را فورا درمان کنید

5. درد دست راست و اختلالات قلبی

درد دست راست و اختلالات قلبی

حمله شدید قلبی یا آنژین قلبی درد های شدیدی را در قفسه سینه ایجاد می کند. این درد اغلب تا بازوی سمت چپ کشیده می شود. اما نشان داده شده است این حمله قلبی می تواند درد دست راست را نیز به همراه داشته باشد. البته درد در ناحیه راست بدن در این نوع از مشکل قلب، بیشتر در افراد دارای سن بالا و افراد دارای بیماری دیابت مشاهده شده است. 

حمله قلبی تنها با درد قفسه سینه و درد دست ها همراه نمی باشد بلکه نشانه های دیگری نیز دارد. در این هنگام شخص به سختی عمل دم و بازدم را انجام می دهد، از طرفی احساس حالت تهوع نیز دارد و بدن فرد بیمار به طور غیر طبیعی عرق خواهد کرد.

در صورت مشاهده ی هر کدام از نشانه های حمله قلبی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و در شرایط حاد با اورژانس تماس گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
پای پرانتزی چرا ایجاد می‌شود؟ درمان + عوارض عدم درمان

6. روماتیسم مفصلی و درد دست

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نوعی بیماری شایع خود ایمنی می باشد. در این بیماری گلبول های سفید بافت بدن را به اشتباه یک بافت بیگانه می شناسند و علیه آن بافت بدنی شروع به ترشح پادتن می کند. این عارضه ی مفصلی اگر برای دست راست اتفاق بیفتد، باعث التهاب و درد دست راست خواهد شد.

نکته: بیماری آرتریت روماتوئید به نوعی می باشد که بافت های بدن را از بین خواهد برد و آن قسمت را از کارایی خواهد انداخت.

7. نقرص

نقرس شکل پیچیده ای از ورم مفاصل بوده و یک وضعیت بسیار دردناک است. افراد مبتلا به نقرس حملات ناگهانی و شدیدی از درد را در مفاصل خود تجربه می کنند.

نکته:نقرس اغلب مفصل قاعده انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد. اما می تواند در هر جایی از پا، زانو، دست و مچ دست ایجاد شود.

اگر نقرس در دست یا مچ دست راستتان ایجاد شود شما درد درست راست را شدید تجربه خواهید کرد. از دیگر علائم آن سوزش، قرمزی و حساسیت است. نقرس اغلب افراد را در شب بیدار می کند. همچنین ممکن است احساس کنید دستتان در آتش است و وزن ملحفه می تواند غیرقابل تحمل باشد.

مطلب پیشنهادی
درد سمت چپ شکم زنگ خطر چه بیماری هایی می تواند باشد

راهکارهای درمان درد در ناحیه دست راست

درمان درد دست راست

درمان درد دست راست بسته به نوع بیماری انجام می شود؛ اما در اغلب موارد، درمانی وجود دارد که در همه ی بیماری هایی که منجر به درد دست می شوند یکسان است.

 • استراحت دادن دست: درد دست اغلب به خاطر کار کشیدن بسیار از آن می باشد. بهترین درمان برای آن استراحت دادن به دست است.
  اگر سبک کار به گونه ای می باشد که نمی توان به آن استراحت مطلق داد، بهتر است کار های انجامی را به نصف رساند یا با دست دیگر انجام داد.
 • مسکن: اگر میزان درد دست به قدری باشد که کار روزانه را مختل می کند؛ می توان با مشورت پزشک از دارو های ضد درد استفاده کرد.
 • فیزیوتراپی: در برخی از بیماری ها، عضله و رگ های دست راست دچار خشک شدگی می شوند. اغلب پزشکان برای رسیدن به نتیجه ی بهتر و از بین بردن درد دست راست برای شخص بیمار چند جلسه فیزیوتراپی می نویسند.
مطلب پیشنهادی
درمان گوش درد با 13 راهکار خانگی + بررسی علل و عوارض

در آخر:

درد دست راست می تواند به هر دلیلی برای شخص رخ دهد. اما مهمترین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این می باشد که بهبود کامل دست، بسیار بستگی به همکاری بیمار با پزشک دارد. البته بیماری های نام برده دست چپ را نیز می تواند درگیر درد کند.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من یک سوال داشتم دسته راست من خیلی درد می‌کنه که میزنه به شصتم حالا باید چیکارکنم

  1. سلام همراه عزیز کوئیک فیت.
   مهدیه عزیز این مطلب صرفا جهت آشنایی با عواملی است که موجب درد دست راست می شوند. در نتیجه پیشنهاد من به شما این هست که برای پیگیری این درد به پزشک حتما مراجعه کنید.

 2. سلام وقت شما بخیر.من ۴۸سالمه واقا هستم .مدتی هست در کف دست راستم درد شدیدی دارم .بطوری که گوشی رو نمیتونم دستم بگیرم .نا گفته نماندکه چپ دست هستم .درد رو تا کتف وزیر بغلم احساس میکنم.در ضمن قبل از درد دست راستم مدت دوسال هست که درد شدیدی در ساق هردو پایم تا مچ دارم .روزا که در حال تحرک هستم خوبم .به محض نشستن دردهام شروع میشه.حتی درددر ناحیه کمرم هم دارم .لطفاازتون تقاظادارم منو راهنمایی کنید .ممنون 🙏

  1. سلام همراه عزیز کوئیک فیت.
   این مطلب صرفا جهت آشنایی با عواملی هست که موجب درد دست راست می شوند گردآوری شده.
   پیشنهاد من به شما این هست وقتی درد تا این اندازه زیاد شده اون رو جدی بگیرید. ابتدا پیش یک دکتر عمومی رفته و در صورت عدم تشخبص پیش یک ارتوپد برای درمان بروید.

 3. سلام ..خسته نباشید
  من ۴۰ سال دارم ..برای اولین بار با کسی لفظی بحث کردم و همون آن بازوی دست راستم بی حس شد و درد شدیدی گرفت ..خواستم بدونم علتش چی هست ..ممنونم جواب بدید

  1. سلام همره عزیز کوئیک فیت.
   دوست گرامی این محتوا صرفا جهت آشنایی با بیماری هایی است که موجب درد دست راست خواهند شد.
   درد دست شما می تونه ناشی از فشار عصبی باشه که اگر مداوم اتفاق بیفته یا درد و بی حسی خول نشده باشه حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا از سلامتتون مطمئن بشید

 4. سلام من 17سالمه و تازگیا انگشتا مچ ساعد و آرنجه دستم درد میگیره بیشتر شبا این درد خودشو نشون میده و خیلی واسم نگران کننده بود چون وقتیم که میخواستم دره مربا رو باز کنم اصلااا نمیتونسم با اینکه به مامانم دادم راحت بازش کرد خندشم گرف و این اتفاق دو سه بار افتاده

  1. سلام همراه عزیز کوئیک فیت
   این مطلب صرفا جهت آشنایی شما با بیماری هایی هست که باعث درد دست راست میشه
   برای درمان حتما به یک متخصص مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *