آشنایی با خواص سیر و لیمو

در دنیای امروز انسان ها تا حد امکان به دنبال درمان های خانگی هستند که هم علم پزشکی و هم در طب سنتی آن راه تایید کرده باشد. معجون سیر و لیمو یکی از همین درمان های خانگی است که افراد را حتی از عمل های جراحی سنگین نجات می دهد.

در این مقاله به معرفی این معجون خواهیم پرداخت و تاثیرات آن بر بدن را به طور کلی مورد بررسی قرار دادیم؛ همچنین نحوه ی درست کردن آن در آخر آموزش داده شده است.

کلیتی از معجون سیر و لیمو

معجون سیر و لیمو یکی از داروهای معجزه آسای طب ابو علی سینا به حساب می آید. امروزه به فواید این معجون هم در طب سنتی و هم در بیشتر دانشگاه های پزشکی معتبر خارج از ایران پی برده اند؛ می توان گفت استفاده از این معجون افراد را از بیماری های کبدی، قلبی و عروقی نجات خواهد داد.

اثرات معجزه آسای سیر و لیمو

اثرات سیر و لیمو

1. پایین آوردن کلسترول و چربی

به علت عادت های بد غذایی بدن روزبه روز پر از چربی ها و کلسترول های مضر می شود. که همین مواد مضر بدن را دچار بیماریی هایی از قبیل انسداد رگ ها می کند.
اما این معجون دشمن چربی ها و کلسترول است. این معجون خاصیت چربی سوزی بسیار بالایی دارد و به راحتی چربی های مضر و کلسترول های رسوب کرده در رگ و قلب را از بین می برد.

مطلب پیشنهادی
4 خوراکی چربی سوز قوی (آشنایی با نحوه عملکرد آن ها)

نکته: عصاره ی سیر و لیمو از آنجا که دارای خواص چربی سوزی بسیار بالایی است به شدت اشتها را افزایش خواهد داد؛ در نتیجه باید مراقب رژیم غذایی بود.

2. درمان التهاب با سیر و لیمو

گرفتگی رگ ها و عروق باعث التهابات در بدن می شود، در نتیجه با از بین رفتن این عارضه بیشتر التهابات بدنی که ناشی از گرفتگی رگ ها است بهبود پیدا خواهد کرد.
معجون سیر و لیمو یک مبارز بسیار قوی برای از بین بردن رسوبات و گرفتگی رگ و عروق محسوب می شود که پس از دوره ی مصرف آن شخص احساس سبکی و سرزندگی خواهد کرد.

3. ترمیم و بازسازی اعصاب

عصاره سیر و لیمو باعث بازسازی و ترمیم عصب های آسیب دیده و سلول های مغزی می شود، همچنین فعالیت های دستگاه عصبی را منظم می کند و بهبود می بخشد.

4. درمان سنگ کلیه

معجون سیر و لیمو سنگ کلیه و سنگ صفرا را از بین می برد، از آن جهت که هم لیمو و هم سیر هر دو این خاصیت را دارند تا رسوبات اضافی و سمی بدن را از بین ببرند، همچنین مصرف این معجون نفخ موجود در بدن را کاملا می خواباند.
نکته: این معجون به شدت ادرار را افزایش می دهد، در نتیجه از طریق دفع ادرار به پاکسازی بدن نیز کمک می کند.

5. بهبود عملکرد معده

معجون سیر و لیمو بیشتر برای دمان چربی خون می شناسند، اما یکی دیگر از خواص شگفت انگیزش این می باشد که، زخم معده را بهبود می بخشد و حتی در طی مدتی آن را درمان می کند؛ همچنین این محلول قادر است بیماری هایی چون زخم های اثنی عشر را درمان کند.

طرز تهیه معجون لیمو و سیر

طرز تهیه معجون لیمو و سیر

معجون سیر و لیمو بسیار آسان و در زمان کوتاهی درست می شود و خیلی راحت می توانید آن را در خانه تهیه و میل کنید.

مواد اولیه:
سیر: 30 حبه
لیموترش (شیرازی): 5 عدد همراه با پوست بدون هسته
آب: یک لیتر

مطلب پیشنهادی
چربی سوزی سریع و آسان تنها با رعایت 14 راهکار بسیار موثر

مراحل تهیه مهجون لیمو و سیر:
1. این مواد را باهم داخل یک مخلوط کن قرار دهید تا کاملا به هم ترکیب شوند، سپس محتویات مخلوط شده را بجوشانید.
2. در این مرحله به یک پارچه ی بسیار نازک احتیاج دارید تا برای جدا کردن عصاره مواد میکس شده از آن استفاده کنید.
3. زمانی که عصاره را جدا کردیم . آن را داخل ظرفی در بسته ریخته و در یخچال از آن نگهداری کنید.

نحوه ی مصرف معجون

زمانی که معجون شما آماده شد تا 3 هفته روزی یک استکان به اختیار خودتان قبل یا بعد از وعده ی غذایی از آن میل کنید.
برای اثر گذاری بهتر، می توانید به مدت سه هفته این عصاره را ناشتا میل کنید.
این کار را تا 3 هفته ادامه دهید و بعد از آن به بدن خود 8 روز استراحت دهید، سپس دوباره این کار را انجام دهید تا نتیجه ی مطلوب را بدست آورید.

نکته: به یاد داشته باشید سالی یک بار معجون سیر و لیمو را بهتر است استفاده کنید تا بدنتان پاکسازی شود.

نکات ضروری در استفاده از سیر  لیمو

نکات ضروری در استفاده از سیر لیمو

نکته 1: افرادی که ناراحتی معده دارند به هیچ عنوان نباید این معجون را ناشتا مصرف کنند.

نکته 2: ممکن است به خاطر خاصیت اسیدی لیمو ترش معده بسوزد، پس بهتر است میزان مصرف آن را کم کنید. اگر سوزش ها با مصرف روزانه این معجون قطع نشد از خوردن آن خودداری کنید.

نکته 3: هم سیر و هم لیمو ترش خواصی را دارند که فشار را پایین بیاورند، در نتیجه این معجون برای افرادی که دارای فشار پایین هستند توصیه نمی شود.

نکته 4: ممکن از بعد از مدتی پس از مصرف این معجون دچار سرگیجه و سستی بدن شوید، در این صورت میزان مصرف آن را کم کنید.

نکته 5: با وجود آنکه داخل این عصاره سیر وجود دارد اما به هیچ عنوان با خوردن آن دهانتان بو نخواد گرفت.

نکته 6: از آنجایی که سیر دارای آنتی اکسیدان است همان قدر که برای بدن مفید واقع می باشد، مصرف نامتعادل از آن می تواند به کبد آسیب برساند.

در آخر
معجون سیر و لیمو یکی از معجزه آسا ترین عصاره ها برای رفع بیماری و از بین بردن چربی ها و کلسترول است، اما در آخر باز به این نکته باید اشاره کرد، با این که این عصاره عواملی که باعث انسداد رگ می شود را از بین می برد، اما باید برای اطمینان قبل از مصرف آن با دکتر متخصص خود مشورت داشته باشید، به خصوص اگر دارای بیماری قلبی هستید.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام عزیز دلم، برای افرادی مثل من که معده ی حساسی دارند و فشار پایین چه معجونی و مثل معجون سیر و آبلیمو پیشنهاد می دید

    • سلام همراه عزیز کوئیک فیت.
      دوست عزیز این مطلب صرفا جنبه ی معرفی و کاربرد معجون سیر و لیمو رو داره. پیشنهاد ما به شما این هست به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید