درمان دارویی سردرد با معرفی 6 داروی موثر بدون نسخه

- تبلیغات -

درمان دارویی سردرد در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می‌شود. این ناراحتی اذیت کننده گاهی ممکن است طاقت فرسا شده و فرد را به شدت مورد اذیت قرار دهد. اینکه این داروها کدامند و چه تاثیرات مضری ممکن است به همراه داشته باشند را در این متن به طور کلی بررسی کرده ایم.

درمان دارویی سردرد با چه داروهایی ممکن می‌شود؟

انواع ترکیبات مسکنی می‌توانند به بهبود و درمان سردرد کمک شایانی برسانند. گاهی سردرد به دلایل مختلف سراغ افراد آمده و ناراحتی برای آنها ایجاد می‌کند. این دلایل شامل مواردی از جمله موارد زیر می‌شود.

 • کمبود آب بدن
 • سرماخوردگی و تحریک سینوس‌ها
 • میگرن
 • عدم تامین اکسیژن و اکسیژن کم خون
 • کم خونی و کمبود ویتامین
 • خستگی، استرس و عوامل روحی مختلف

درمان دارویی سردرد چگونه است؟

با ایجاد این دلایل در فرد سردرد ایجاد خواهد شد که فرد نیاز به درمان سریع با داروهای مسکن رو خواهد آورد. این داروها معمولا برای تاثیر گذاری بین 5 دقیقه الی 30 دقیقه زمان نیاز دارند تا اثر خود را برای رفع سردرد ایجاد کنند.

به دلیل درمان سریع است که اکثر افراد رو به درمان دارویی سردرد می‌آورند. البته برخی افراد با این داروها آشنا نیستد و لازم است تا لیستی تهیه شود تا بتوانند از آنها استفاده کنند.

البته بهتر است در مورد تهیه دارو حتما از پزشک مشورت گرفته شود و نهایتا از داروهای خارج از نسخه برای این منظور استفاده شود. این داروهای مسکن که در داروخانه ها بدون تجویز پزشک نیز ارائه می‌شوند شامل موارد زیر می‌شوند.

 • ترکیبات حاوی بروفن

قرص ژلوفن (به عنوان یک کپسول ژلاتینی حاوی ترکیبات حاوی بروفن) به همراه قرص ایپوبروفن می‌توانند به سرعت سر درد را کاهش دهند. اما نباید این دارو را با معده خالی مصرف کرد زیرا ممکن است اثرات بدی مانند ایجاد زخم معده برای معده به همراه داشته باشد.

 • استامینوفن

این داروی مسکن اغلب به عنوان یک درمان دارویی سردرد شناخته می‌شود که علاوه بر این موضوع تب و دمای بالای بدن را نیز کاهش می‌دهد.

 • استامینوفن کدئین

درمان دارویی سردرد با یه قرص استامینوفن کدئین سریعا ممکن می‌شود. اما بهتر است این دارو در حد متعادل مصرف شود. زیرا دارای ترکیب مخدر است و باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد.

بهترین درمان دارویی سردرد

 • نوافن

از دیگر راهکار برای درمان دارویی سردرد استفاده از قرص نوافن است که از ترکیب دوزهای مختلفی از کافئین، استامینوفن و بروفن تشکیل شده است. از آنجایی که این دارو بسیار قوی و ضد درد است علاوه بر سردرد می‌تواند به دردهای مختلف بدن مانند دندان درد کمک شایانی برساند.

 • سوماتریپتان

از جمله داروهای ضد دردی به شمار می‌رود که به سرعت منجر به درمان دارویی سردرد خواهد شد. سردردهای خوشه‌ای و سردردهای میگرنی به کمک این دارو درمان می‌شوند. اما بهتر است در صورت داشتن سردردهای مکرر و طولانی با پزشک برای استفاده از این دارو مشورت شود.

 • ارگوتامین C

این دارو به درمان سردردهای میگرنی منجر می‌شود و بسیار قوی است. بهتر است از این دارو بدون تجویز پزشک مصرف نشود.

سخن پایانی

درست است سردر می‌تواند بسیار اذیت کننده باشد اما نباید به هر راهکاری برای درمان رو آورد. درمان دارویی سردرد با اینکه سریعتر نتیجه می‌دهد اما نباید با دوزهای زیاد و مصرف خودسرانه از انواع داروها استفاده کرد. با داشتن دردهای مکرر در طولانی مدت بهتر است به پزشک مراجعه شود تا علائم به طور دقیق بررسی شده و درمان دارویی مناسب پیش گرفته شود.