مکمل و داروهامو

آیا مصرف ماینوکسیدیل درمان قطعی برای ریزش مو به حساب می آید؟

ماینوکسیدیل از داروهای شایعی است که بسیار برای درمان و پیشگیری ریزش مو توسط پزشکان برای بیمار تجویز می شود. امروزه راه های درمانی بسیار زیادی برای درمان و پیشگیری ریزش مو وجود دارد، همچنین ریزش مو یکی از نگران کننده ترین اتفاقات برای خانم ها و آقایان به حساب می آید و با اولین نشانه ها به دنبال درمان آن هستند.
در این مقاله محلول ماینوکسیدیل را به طور کلمل بررسی کرده ایم و عوارض جانبی آن را نیز معرفی کرده ایم.

ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل جز مواد دارویی به حساب می آید که به شکل قرص خوراکی یا محلول موضعی مصرف می شود. داروی ماینوکسیدیل ابتدا برای درمان فشار خون بالا در افراد مبتلا به بیماری مورد استفاده قرار می گرفت. پس از طول مصرف متوجه آن شدند که این دارو باعث ضخیم شدن مو ها به خصوص در ناحیه سر می شود.

همین عامل باعث شد این دارو را بیشتر به شکل محلول یا شامپو به صورت موضعی مورد استفاده قرار دهند. اخیرا این دارو به شکل فوم نیز در بازار موجود می باشد که مصرف کردن آن را بسیار راحت تر کرده اس

فرمول شیمیایی ماینوکسیدیل

اغلب داروهایی در بازار وجود دارند که هیچ تاثیری در ریزش مو ندارد و ممکن است خیلی از افراد به علت نرسیدن به دلخواه پس از مصرف آن ها به باقی داروها نیز اطمینان نداشته باشند.
اما نکته ای که قابل اهمیت این موضوع می باشد که، سازمان غذا و دارو آمریکا مصرف ماینوکسیدیل را برای کاهش ریزش مو مورد تایید قرار داده است.

مکانیسم اثرگذاری این دارو چگونه است؟

ماینوکسیدیل هنگامی که برای فشار بالای خون مورد استفاده قرار می گیرد، عملکرد آن اینگونه است که رگ های عروقی را از حالت منقبض خارج کرده و یک حالت گشاد کنندگی در رگ ها ایجاد می کند؛ در نتیجه ی این عمل، رگ ها مقاومت خود را کم کرده و فشار خون کاهش شایانی پیدا خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
قرص ملاتونین برای چیست؟ طریقه مصرف + عوارض

اما مکانیسم آن برای موها هنوز به قطعیت مشخص نشده است که چگونه باعث ضخیم شدن مو های کرکی می شود؛ اما این احتمال داده شده است از آنجایی که این ماده رگ های خونی پوست سر را بازتر می کند، در نتیجه گردش خون در این ناحیه افزایش پیدا کرده و فولیکول های مو را تحریک می کند، همین عامل باعث خواهد شد مو ها مجدد رشد کنند یا باعث ضخیم شدن آن ها شود.

مکانیسم اثرگذاری ماینوکسیدیل چگونه است

داروی ماینوکسیدیل پس از یک دوره 2 هفته ای کم کم اثرات خود را نشان می دهد. به این گونه که پس از این دوره شخصی که ماینوکسیدیل را مصرف می کند متوجه خواهد شد موهایی که به حالت پرزی شکل بوده اند ضخیم شده است و در شرایطی که این دارو با سیستم بدنی شخص سازگار باشد متوجه رویش پرز ها بر روی ناحیه ای که از محلول استفاده شده است می شود.
اما مصرف محلول، فوم و یا شامپوی این ترکیب را باید ادامه داد تا نتیجه و اثربخشی بهتری را از آن مشاهده کرد. 

در چه مواردی ماینوکسیدیل استفاده می شود؟

ماینوکسیدیل و تاثیرات آن بر مو

همان طور که در بخش معرفی ماینوکسیدیل گفته شد، این دارو برای درمان فشار خون بالا در گذشته برای بیماران مورد استفاده قرار می گرفته است؛ اما داروی ماینوکسیدیل عارضه ای به نام هایپرتریکوز یا همان سندروم گرگینه را در شخص بیمار به وجود می آورد، از آن رو با پیشرفت دارو ها دیگر پزشکان ماینوکسیدیل را برای پیشگیری فشار خون تجویز نمی کنند.

اما همان عارضه باعث شد این دارو را به شکل دیگری برای درمان کم مویی و ریزش موها مورد استفاده قرار دهند و آن را به شکل محلول و شامپو تولید کرده و به بازار عرضه کنند. این دارو برای درمان الگوی ریزش مو مردانه و الگوی ریزش مو زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته: ماینوکسیدیل برای گاهی برای درمان ریزش سکه ای مو و ریش، تقویت مو ها پس از انجام شیمی درمانی برای رشد مجدد بهتر موها و تقویت موی کاشت شده نیز تجویز می شود.

در چه مواردی ماینوکسیدیل استفاده می شود

باید توجه داشت این دارو خط موی جلوی سر آقایان و خانم ها را ترمیم نخواهد کرد، بلکه فقط قسمت های بالای مو را که نازک شده است، ضخیم خواهد کرد؛ این محلول همچنین فولیکول های مو را قوی کرده در نتیجه ی این عمل باعث خواهد شد ریزش مو به حد چشمگیر و قابل توجه ای کاهش پیدا کند.

این دارو دارای دوز 2 درصد و 5 درصد می باشد. در اکثر مواقع دوز 2 درصد برای خانم ها یا افرادی که ریزش موی بسیار کمی دارند تجویز می شود و دوز 5 درصد برای آقایان یا افرادی که ریزش موی سنگین دارند تجویز خواهد شد. 

نکته: برای استفاده از دوز مناسب این دارو بهتر است با دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنید.

متخصصان پوست همه این را به بیمار خود خواهند گفت که ماینوکسیدیل دارویی برای درمان قطعی ریزش مو و طاسی نخواهد بود؛ بلکه تا زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد ریزش و طاسی را به اندازه ی چشمگیری به تعویق خواهد انداخت.
می توان اینگونه گفت استفاده از این دارو نباید موقت باشد بلکه همیشه باید از آن استفاده کرد تا اثری که بر روی مو گذاشته است باقی بماند.

نکته: بعد از مصرف این محلول باید دقت کرد تا به قسمت های دیگر بدن مالیده نشود چرا که باعث ایجاد موهای ضخیم در آن ناحیه می شود.

نکته: لباس، متکا، ملحفه و هر چیزی که با سر در تماس است و ممکن است به این محلول آغشته شود باید در تمیز نگه داشتن آن ها بسیار دقت کرد؛ چرا که همین عوامل باعث خواهد شد این دارو با قسمت های دیگر بدن نیز تماس پیدا کند.

نکته: بعد از استفاده از این محلول بهتر است تا 4 ساعت زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

عوارض و معایب مصرف آن چیست؟

عوارض و معایب مصرف ماینوکسیدیل

1. خانم هایی که پس از زایمان دچار ریزش موی شدید شده اند، داروی ماینوکسیدیل برای آن ها کارایی ندارد؛ چرا که عامل ریزش مو های آن که بیشتر به علت تغییرات متابولیسم بدن، هورمون ها و دیگر عوامل بدنی باز می گردد.

مطلب پیشنهادی
قرص گلوریا چیست؟ + خطرات مصرف این مکمل

2. در قسمت هایی از پوست که این دارو استفاده می شود، در اوایل پوست دچار سوزش و خارش می شود؛ اما این خارش و سوزش تا 2 هفته کاملا طبیعی است؛ اما اگر این خارش و سوزش ها ادامه پیدا کرد باید مصرف آن را قطع کرده و به پزشک متخصص مراجعه شود.

3. در برخی مواقع این محلول باعث پوسته پوسته شدن پوست سر و ایجاد پوسته بر روی مو ها می شود.

4. مصرف مداوم آن می تواند بسیار خسته کننده باشد و طی زمان هزینه ی زیادی را برای شخص ایجاد کند.

5. استفاده این دارو چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی باعث تغییرات و کاهش میل جنسی می شود.

6. در موارد حاد ممکن است پوست به این دارو واکنش آلرژیک نشان بدهد و عوارضی مانند التهابات پوستی و سوزش بسیار شدید را به همراه داشته باشد.

7. پس از قطع کردن دارو مجدد موها شروع به ریزش خواهند کرد. این نکته را در نظر داشته باشید خود دارو باعث ریزش نخواهد شد، بلکه پس از قطع کردن دارو عاملی که باعث استحکام موها بوده است دیگر وجود ندارد حال موها دوباره به ریزش قبل باز می گردند.

مطلب پیشنهادی
نئوتادین برای درمان آلرژی، کهیر و رینیت آلرژیک + عوارض

نکته: ممکن است بعد از قطع کردن این دارو تا یک ماه احساس کنید مو ها بسیار دچار ریزش شده اند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که این کاملا عادی است بعد از این یک دوره، مو ریزش طبیعی و قبل از قطع این دارو را دوباره از سر می گیرد.

اگر این دارو به صورت خوراکی مصرف شود ممکن است عوارض جانبی و یا عوارض حادی را از خود نشان بدهد که شامل موارد زیر می باشد.

  • احساس درد در قفسه سینه
  • ایجاد فشار خون بسیار پایین
  • نامنظم کردن ضربان قلب
  • گزگز کردن نوک انگشتان دست و پا
  • افزایش وزن

در آخر

تمام پزشکان متخصص بر این باور هستند که داروی ماینوکسیدیل در رویش و ضخامت مو ها تاثیر به سزایی دارد؛ اما نکته ای حائز اهمیت آن است که این دارو درمان طاسی نخواهد بود؛ ولی ریزش و طاسی را به عقب خواهد انداخت. همچنین این دارو در داروخانه ها بدون نسخه در اختیار خریداران قرار می گیرد؛ اما باز بهتر است قبل از استفاده از آن با پزشک متخصص پوست و مو مشورت شود.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *