قرص متفورمین

قرص متفورمین به عنوان یک داروی خوراکی توسط شرکت‌های مختلف داروسازی ساخته می‌شود. این دارو در اغلب داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما بهتر است فقط در صورت لزوم و با دوز مناسب مصرف شود. این قرص می‌تواند راه حل خوبی برای درمان و بهبود بسیاری از مشکلات بدن باشد.

اما اینکه برای چه جنبه‌های درمانی تجویز می‌شود نکته بسیار مهمی است که باید به آن پی برد. به همین دلیل در این متن مطالبی را گردآوری کرده‌ایم تا در این زمینه اطلاعات جامعی را برایتان به همراه داشته باشد.

قرص متفورمین برای چی خوب است؟

کاربردهای این قرص بسته به نوع بیماری که فرد مبتلا می‌شود متفاوت است. اما مهمترین کاربرد این قرص برای بهبود ترشح انسولین در بدن است. اما این تمام ماجرا برای بهره بردن از این قرص نیست.

وجود فواید درمانی این دارو دلیل منطقی برای مصرف خودسرانه نیست و باید طبق تجویز پزشک با مقدار دوز مناسب برای هر فرد به کار گرفته شود. برای درمان موارد زیر اغلب از این دارو به کار برده می‌شود:

 • کنترل قند خون بالا و ترشح انسولین در بدن
 • کیست تخمدان و سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • تنظیمات هورمونی و کاهش وزن
مطلب پیشنهادی
قرص لیتیوم در چه مواقعی تجویز می شود؟ (موارد منع مصرف)

شاید موارد کاربرد دیگری برای این دارو وجود داشته باشد اما بهتر است پزشک مناسب با بدن فرد آنرا مشخص کند. در ادامه متن به بیان مکانیسم اثر این دارو برای موارد مورد اثر خواهیم پرداخت.

1. قرص متفورمین برای کنترل قند خون و دیابت

قرص متفورمین به عنوان یک داروی خوراکی بیشتر برای درمان دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. هنگامی که سطح قند خون بالا می‌رود پزشکان از آن به عنوان یک داروی پایین آورنده سطح قند خون برای بیمار تجویز می‌کنند.

قرص متفورمین برای چیست؟

انسولین توسط پانکراس (طحال) ترشح می‌شود. انسولین علاوه بر اینکه به کنترل قند خون می‌پردازد، وظیفه تنظیم متابولیسم بدن را نیز دارد. هنگامی که به بدن مقدار زیادی قند برسد، پانکراس، بالا رفتن سطح آنرا دریافت کرده و انسولین ترشح می‌کند.

هورمون انسولین در رگ به جریان خواهد افتاد و توسط اندام‌های مختلف بدن قند را جذب و به سلول‌ها منتقل می‌کند. از این طریق انرژی مورد نیاز سلول‌ها و اندام‌های بدن تامین می‌شود. همین فعالیت باعث پایین آمدن و تنظیم سطح قند خون خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
کوریزان چه دارویی است؟ موارد مصرف برای بزرگسالان و کودکان

اما گاهی بنا به دلایلی سلول‌ها به انسولین برای جمع آوری قند پاسخ نمی‌دهند. در این حین گفته می‌شود بدن نسبت به انسولین مقاوم شده است و قند خون بالا خواهد رفت که به اصطلاح فرد مبتلا به دیابت شده است.

قرص متفورمین با دوز مصرفی متناسب برای فرد می‌تواند به کنترل قند خون کمک شایانی برساند. اگر قند خون بالا درمان نشود ممکن است مشکلات جدی‌تری از جمله نابینایی، اختلالات کلیوی، اختلالات اعصاب و روان را ایجاد کند.

متفورمین برای دیابت

متفورمین به صورت شربت و قرص در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. قرص متفورمین دارای خاصیت ضد دیابتی است که برای کنترل سطح قند خون تاثیر به سزایی دارد.

مقدار مصرف این دارو را بهتر است پزشک تعیین کند. متفورمین علاوه بر اینکه می‌تواند به درمان قند خون و پیشگیری از ابتلا به دیابت منجر شود، به کاهش وزن و بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌انجامد.

2. متفورمین برای بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک

خانم هایی که به سندروم پلی کیستیک مبتلا هستند، به عدم تخمک‌گذاری و نازایی ممکن است دچار شوند. سندروم تخمدان در خانم‌ها به عنوان یک اختلال اندوکرین (اختلال در غدد درون ریز) است.

مطلب پیشنهادی
قرص زاکسیم و اطلاعات مهم دارویی در مورد موارد مصرف

تحت درمان قرار گرفتن با قرص متفورمین می‌تواند به تحریک تخمک‌گذاری منجر شده و به درمان نازایی بر اثر آن بپردازد. دوره 4 الی 6 ماهه از مصرف این دارو سبب تنظیم قاعدگی در زنان با سیکل نامنظم شده و به بهبود عملکرد تخمدان کمک می‌کند.

3. متفورمین برای کاهش وزن و تناسب اندام

از این دارو به عنوان یک درمان ترکیبی برای کاهش وزن به کار گرفته می‌شود. این داروی کم هزینه برای کاهش وزن و لاغری خطرات و عوارض جانبی چندانی ندارد.

افرادی که علاوه بر اضافه وزن از بالا بودن قند خون نیز در عذاب هستند، می‌توانند به شکل صحیح با دوز مناسب از این دارو بهره‌مند شود. (البته طبق صلاح‌دید و تجویز پزشک)

متفورمین برای لاغری

افرادی که اضافه وزن زیادی دارند می‌توانند از این دارو برای لاغری استفاده کنند. اما بهتر است افرادی که اضافه وزن کمی دارند روش‌های مناسبتری مانند رژیم کاهش وزن سالم و فعالیت بدنی منظم را پیش گیرند.

مطلب پیشنهادی
موارد مصرف کتوتیفن + 5 اثر درمانی و عوارض جدی

در واقع می‌توان گفت خاصیت کاهش وزنی متفورمین از عوارض جانبی ترکیبات آن به شمار می‌رود. در واقع مکانیسم تاثیر این دارو بر بدن به نحوی است که موجب لاغری می‌شود.

افرادی که با ورزش سعی بر لاغری دارند می‌توانند با مصرف متعادل از متفورمین سوخت و ساز بدن خود را بالا ببرند. برای جنبه کاهش وزن و استفاده از این دارو می‌توان آنرا 1 الی 3 مرتبه بعد از وعده‌های اصلی غذایی مصرف کرد.

متفورمین برای کاهش وزن

البته ممکن است این دارو قند خون را تا حد چشمگیری کاهش دهد و مشکلاتی از قبیل گرسنگی، اضطراب، عرق سرد، لرزش بدن، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، دل‌درد، تشنج و ضعف در بینایی و تمرکز را ایجاد کند.

اغلب این موضوع بیشتر برای افراد سالم بدون اضافه وزن رخ خواهد داد. در واقع این دارو بیشتر برای افرادی است که دچار مشکل مقاومت به انسولین هستند و ممکن است بر افراد سالم تاثیری برای کاهش وزنشان نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی
پماد کالامین - برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

بایدها و نبایدها در مورد قرص متفورمین

 • بهتر است از این دارو طبق دستور پزشک مصرف شود.
 • از این دارو معمولا 1 الی 3 مرتبه در طول روز می توان استفاده کرد.
 • ترجیحا قرص را بعد از صرف غذا باید مصرف کرد.
 • در طول درمان با این دارو از نوشیدنی و مایعات مختلف به تکرار باید مصرف شود.
 • در مورد مصرف همزمان این دارو با سایر داروها باید از پزشک مشورت گرفته شود.
 • بهتر است برای نتیجه گیری بهتر دارو را سر وقت مصرف کرده و باید دوره درمان را تکمیل کرد.
 • حین مصرف متفورمین باید قند خون مرتب چک شود.
 • روکش برخی از قرص‌های متفورمین در معده حل نمی‌شود و از طریق مدفوع دفع می‌شود.
 • حبه قرص متفورمین را نباید تکه کرد و باید کامل مصرف کرد.
 • مصرف نامنظم و قطع خودسرانه این دارو بدون مشورت پزشک ممکن است خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

عوارض احتمالی قرص متفورمین

بیمارانی که اختلالات کلیوی دارند ترجیحا نباید از قرص متفورمین استفاده کنند مگر اینکه صلاح‌دید پزشک متخصص برای بهبود وضعیت در آن باشد. علاوه بر آن افرادی که تحت درمان با اشعه ایکس قرار می‌گیرند یا سی تی اسکن در پیش دارند، مصرف این دارو را باید متوقف کنند.

مطلب پیشنهادی
قرص اسلیم مکس و عملکرد آن برای لاغری (نوع ترکیبات گیاهی)

سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، ضربان قلب نامنظم، بی‌حالی، دردهای عضلانی، درد معده، یبوست، گاز معده و نفخ شکم، احساس سرما و کم آبی بدن از عوارض احتمالی بروز این دارو به شمار می‌روند.

بهتر است در صورت مشاهده مکرر هر یک از علائم، پزشک معالج را با این موضوع در میان گذاشت تا راه مناسب پیش رو قرار دهد. این موارد تنها بخشی از عوارض احتمالی این دارو به شمار می روند، که ممکن است در هر فرد تفاوت داشته باشد.

سخن پایانی

برای مصرف هر دارو و پیش گرفتن راه‌های درمانی مناسب باید از پزشک مشورت رفت. در صورتی که بدون هیچ علائم بیماری و دلیل مناسب از این قرص مصرف شود احتمال افت ناگهانی قند و بی حال شدن وجود دارد. قرص متفورمین از جمله داروهایی است که باید با کنترل و دوز مصرفی متناسب با شرایط هر فرد استفاده شود.

پس تا جای ممکن از مصرف خودسرانه و تجویز این دارو به دیگران طبق تجربیات شخصی، باید خودداری کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید