قرص متفورمین برای درمان چه مواردی تجویز می‌شود؟

- تبلیغات -

قرص متفورمین به عنوان یک داروی خوراکی توسط شرکت های مختلف داروسازی ساخته می‌شود. این دارو در اغلب داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما بهتر است فقط در صورت لزوم و با دوز مناسب مصرف شود. این قرص می‌تواند راه‌حل خوبی برای درمان و بهبود بسیاری از مشکلات بدن باشد.

 

قرص متفورمین برای چیست؟

قرص متفورمین به عنوان یک داروی خوراکی بیشتر برای درمان دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. هنگامی که سطح قند خون بالا می‌رود پزشکان از آن به عنوان یک داروی پایین آورنده سطح قند خون برای بیمار تجویز می‌کنند. کاربردهای این قرص بسته به نوع بیماری که فرد مبتلا می‌شود متفاوت است. کاربرد مهم این قرص برای بهبود ترشح انسولین در بدن است.

انسولین توسط پانکراس (طحال) ترشح می‌شود. انسولین علاوه بر اینکه به کنترل قند خون می‌پردازد، وظیفه تنظیم متابولیسم بدن را نیز دارد. هنگامی که به بدن مقدار زیادی قند برسد، پانکراس بالا رفتن سطح آنرا دریافت کرده و انسولین ترشح می‌کند. هورمون انسولین در رگ به جریان خواهد افتاد و توسط اندام های مختلف بدن قند را جذب و به سلولها منتقل می‌کند. از این طریق انرژی مورد نیاز سلولها و اندام های بدن تامین می‌شود. همین فعالیت باعث پایین آمدن و تنظیم سطح قند خون خواهد شد.

اما گاهی به دلایلی سلولها به انسولین برای جمع آوری قند پاسخ نمی‌دهند. در این حین گفته می‌شود بدن نسبت به انسولین مقاوم شده است و قند خون بالا خواهد رفت که به اصطلاح فرد مبتلا به دیابت شده است. قرص متفورمین با دوز مصرفی متناسب برای فرد می‌تواند به کنترل قند خون کمک شایانی برساند. اگر قند خون بالا درمان نشود ممکن است مشکلات جدی‌تری از جمله نابینایی، اختلالات کلیوی، اختلالات اعصاب و روان را ایجاد کند.

متفورمین به صورت شربت و قرص در داروخانه ها عرضه می شود. قرص متفورمین دارای خاصیت ضد دیابتی است که برای کنترل سطح قند خون تاثیر به سزایی دارد. مقدار مصرف این دارو را بهتر است پزشک تعیین کند. متفورمین علاوه بر اینکه می‌تواند به درمان قند خون و پیشگیری از ابتلا به دیابت منجر شود، به کاهش وزن و بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌انجامد.

 

 

متفورمین برای بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک

خانم هایی که به سندروم پلی کیستیک مبتلا هستند، به عدم تخمک‌گذاری و نازایی دچار می‌شوند. سندروم تخمدان در خانم ها به عنوان یک اختلال آندوکرینی است. تحت درمان قرار گرفتن با قرص متفورمین می‌تواند به تحریک تخمک‌گذاری منجر شده و به درمان نازایی بر اثر آن بپردازد. دوره 4 الی 6 ماهه از مصرف این دارو سبب تنظیم قاعدگی در زنان با سیکل نامنظم شده و به بهبود عملکرد تخمدان کمک می کند.

 

متفورمین برای کاهش وزن و تناسب اندام

از این دارو به عنوان یک درمان ترکیبی برای کاهش وزن به کار گرفته می‌شود. این داروی کم هزینه برای کاهش وزن و لاغری تاثیرات و عوارض جانبی چندانی ندارد. افرادی که علاوه بر اضافه وزن از بالا بودن قند خون نیز در عذاب هستند می‌تواند به شکل صحیح با دوز مناسب از این دارو بهره‌مند شود.

افرادی که اضافه وزن زیادی دارند می‌توانند از این دارو برای لاغری استفاده کنند. اما بهتر است افرادی که اضافه وزن کمی دارند روش های مناسبتری مانند رژیم کاهش وزن سالم و فعالیت بدنی منظم را پیش گیرند. در واقع می‌توان گفت خاصیت کاهش وزنی متفورمین از عوارض جانبی ترکیبات آن به شمار می‌رود. در واقع مکانیسم تاثیر این دارو بر بدن به نحوی است که موجب لاغری می‌شود. افرادی که با ورزش سعی بر لاغری دارند می‌توانند با مصرف متعادل از متفورمین سوخت و ساز بدن خود را بالا ببرند.

برای جنبه کاهش وزن و استفاده از این دارو میتوان آنرا 1 الی 3 مرتبه بعد از وعده های اصلی غذایی مصرف کرد. البته ممکن است این دارو قند خون را تا حد چشمگیری کاهش دهد و مشکلاتی از قبیل گرسنگی، اضطراب، عرق سرد، لرزش بدن، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، دل‌درد، تشنج و ضعف در بینایی و تمرکز را ایجاد کند. که این موضوع بیشتر برای افراد سالم بدون اضافه وزن رخ خواهد داد. در واقع این دارو بیشتر برای افرادی است که دچار مشکل مقاومت به انسولین هستند و ممکن است بر افراد سالم تاثیری برای کاهش وزنشان نداشته باشد.

 

 

باید ها و نباید ها در مورد قرص متفورمین

  • بهتر است از این دارو طبق دستور پزشک مصرف شود.
  • از این دارو معمولا 1 الی 3 مرتبه در طول روز می توان استفاده کرد.
  • ترجیحا قرص را بعد از صرف غذا باید مصرف کرد.
  • در طول درمان با این دارو از نوشیدنی و مایعات مختلف به تکرار باید مصرف شود.
  • در مورد مصرف همزمان این دارو با سایر داروها باید از پزشک مشورت گرفته شود.
  • بهتر است برای نتیجه گیری بهتر دارو سر وقت مصرف و دوره درمان تکمیل شود.
  • حین مصرف متفورمین باید قند خون مرتب چک شود.
  • روکش برخی از قرص های متفورمین در معده حل نمی‌شود و از طریق مدفوع دفع می‌شود.
  • حبه قرص متفورمین را نباید تکه کرد و باید کامل مصرف کرد.
  • مصرف نامنظم و قطع خودسرانه این دارو بدون مشورت پزشک ممکن است خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

 

عوارض احتمالی قرص متفورمین

بیمارانی که اختلالات کلیوی دارند ترجیحا نباید از قرص متفورمین استفاده کنند مگر اینکه صلاح‌دید پزشک متخصص برای بهبود وضعیت در آن باشد. علاوه بر آن افرادی که تحت درمان با اشعه ایکس قرار می‌گیرند یا سی تی اسکن در پیش دارند، مصرف این دارو را باید متوقف کنند.

سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، ضربان قلب نامنظم، بی‌حالی، دردهای عضلانی، درد معده، یبوست، گاز معده و نفخ شکم، احساس سرما و کم آبی بدن از عوارض احتمالی بروز این دارو به شمار می روند. بهتر است در صورت مشاهده مکرر هر یک از علائم پزشک معالج را با این موضوع در میان گذاشت تا راه مناسب پیش رو قرار دهد. این موارد تنها بخشی از عوارض احتمالی این دارو به شمار می روند، که ممکن است در هر فرد تفاوت داشته باشد.

 

سخن پایانی

برای مصرف هر دارو و پیش گرفتن راههای درمانی مناسب باید از پزشک مشورت رفت. در صورتی که بدون هیچ علائم بیماری و دلیل مناسب از این قرص مصرف شود احتمال افت ناگهانی قند و بی حال شدن وجود دارد. قرص متفورمین از جمله داروهایی است که باید با کنترل و دوز مصرفی متناسب با شرایط هر فرد استفاده شود.