تغذیهرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم جوپرک – آشنایی با مراحل رژیم کاهش وزن 3 هفته ای

رژیم جوپرک جزو رژیم های دوره ای به حساب می آید. رژیم های دوره ای امروزه طرفداران بسیاری دارد؛ چرا که اغلب افراد دارای اضافه وزن علاقمند هستند در مدت زمان کم، شاهد کاهش وزن چشمگیری در خود باشند.

این رژیم شامل یک برنامه 3 هفته ای است که برخی از متخصصان معتقد هستند به دلیل ارزش غذایی بالایی که جوپرک و جو دارد مانند برخی از رژیم های دوره ای فرد مواد حیاتی بدن خود را زیاد از دست نمی دهد.

رژیم جوپرک چیست؟

رژیم جوپرک یک رژیم غذایی است که پایه آن روی خوراکی جوپرک است. این غلات فواید زیادی برای بهبود سلامت دارد و مصرف روزانه آن به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک خواهد کرد. اما این را در نظر داشته باشید برای شروع هر رژیمی لازم است مکانیسم بدن شما توسط یک متخصص تغذیه آنالیز شود، سپس رژیم غذایی مناسب به شما داده شود.

مصرف غلاتی چون جوپرک نه تنها باعث خواهد شد عملکرد اجزای بدن بهتر شود، بلکه سیستم ایمنی بدن را نیز به خوبی بالا می برد. در یک رژیم غذایی دوره ای بسیار مهم است فرد دارای اضافه وزن کمترین مواد معدنی و ویتامین های خود را از دست بدهد و این رژیم به دلیل غلاتی که دارد تا حدود زیادی جلوی این اتفاق را خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیرت فود ؛ راز رژیم لاغری ادل برای تناسب اندام

رژیم جوپرک چگونه است؟

رژیم جوپرک چگونه است؟

هفته اول: هفته اول رژیم جوپرک قسمت سخت این رژیم است. در 7 روز اول، شما در سه وعده ی غذایی اصلی خود تنها به میزان نصف استکان جوپرک پخته شده می خورید. البته در میان وعده ها می توانید به میزان بسیار کم نیز میوه های کم کالری میل کنید.

در وعده صبح با مشورت گرفتن از پزشک خود می توانید این غلات را با کمی شیر بدون چرب مخلوط کرده و میل کنید. همچنین برای دو وعده ی اصلی دیگر (نهار و شام) با مشورت مجدد گرفتن می توانید نوع سوپ کم کالری را از پزشک خود دریافت کنید.

هفته دوم: با گذر از هفته اول دیگر رژیم غذایی جوپرک به حالت سراشیبی و آسان در می آید. در 7 روز دوم تنها در دو وعده دلخواه باید جوپرک مصرف کنید. در این هفته کم کم سبزیجات، میوه ها و غلات کم کالری دیگر نیز به رژیم اضافه می شود. 

مطلب پیشنهادی
رژیم تخم مرغ ؛ بررسی عوارض خطرناک + روند لاغری 3 روزه

به دلیل آن که این رژیم سرشار از فیبر است، پیشنهاد می شود دو وعده جوپرک را یک وعده در صبحانه و دیگری را در وعده شام میل کنید. در هفته دوم رژیم غذایی جوپرک بهتر است پزشک متخصص برای شما نوع و میزان میان وعده ها و یک وعده غذای اصلی را مشخص کند.

هفته سوم: در این هفته دیگر به جای یک هفته تنها 6 روز کافیست این رژیم غذایی را دنبال کنید. در 6 روز پایانی رژیم غذایی جوپرک تنها کافیست یک وعده از جوپرک میل کنید. در این دوره باقی سبزی های و میوه ها به رژیم اضافه می شود و می توانید در وعده های غذایی اصلی از گوشت کم چرب و سینه مرغ گریل شده میل کنید. 

البته این نکته قابل ذکر است که برخی از متخصصان با توجه به میزان کاهش وزن ممکن است در این 6 روز پایانی به جای یک وعده جوپرک آن را به دو وعده تغییر دهند.

مطلب پیشنهادی
چگونه لاغر شویم؟ راه های اصولی برای لاغر شدن

رژیم غذایی جوپرک تا چه اندازه موفق است؟

رژیم جوپرک یک رژیم سرشار از فیبر و مواد مغذی است که همه ی آن ها بسیار کم کالری می باشند. اما نمی توان به صورت صددرصدی گفت این رژیم 3 هفته ای تا چه میزان باعث کاهش وزن می شود؛ چرا که مکانیسم و متابولیسم بدن هر فردی متفاوت از دیگریست.

این رژیم سرشار از فیبر کمک می کند تا فرد دارای وزن بسیار دیرتر احساس گرسنگی کند؛ چرا که فیبر های آن نامحلول هستند و مدت زمان زیادی در معده باقی می مانند و عمل هضم و جذب بسیار بهتر انجام می شود.

ارزش غذایی جو پرک پخته شده

ارزش غذایی و کالری جوپرک پخته شده
تشکیل دهنده اصلیمقدار در100 گرم
کالری123 کیلوکالری
کربوهیدرات28.22 گرم
پروتئین2.26 گرم
چربی0.44 گرم
آب68.80 گرم
فیبر3.80 گرم
قند0.28 گرم
کلسترول0.00 میلی گرم
رژیم غذایی جوپرک
نام ویتامین مقدار در 100 گرم
ویتامین E0.01 میلی گرم
ویتامین K0.80 میکروگرم
ویتامین C0.00 میلی گرم
تیامین (B1)0.08 میلی گرم
ریبوفلاوین (B2)0.06 میلی گرم
نیاسین (B3)2.06 میلی گرم
کولین (B4)13.40میلی گرم
پانتوتنیک اسید (B5)0.14 میلی گرم
ویتامین B60.12 میلی گرم
فولات (B9)16.00میکروگرم
رژیم جوپرک
نام ماده معدنیمقدار در 100 گرم
کلسیم11.00 میلی گرم
آهن1.33 میلی گرم
منیزیم22.00 میلی گرم
فسفر54.00 میلی گرم
پتاسیم93.00 میلی گرم
سدیم3.00 میلی گرم
روی0.82 میلی گرم
مس0.11 میلی گرم
منگنز0.26 میلی گرم
سلنیم8.60 میکروگرم
رژیم غذایی جوپرک

در آخر:

مطلب پیشنهادی
رژیم مدیترانه ای چگونه است؟ مزایای رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم جوپرک یک رژیم سه هفته ای آسان است که تمرکز آن بر روی غلات جوپرک است. این رژیم با این که کمک به کاهش وزن خواهد کرد اما باید در نظر داشت، هیچ رژیمی را بدون مشورت با پزشک نباید شروع کرد. همچنین در کنار رژیم غذایی لازم است فرد دارای اضافه وزن روزانه ورزش کند تا میزان متابولیسم در او بالا برود.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *