مولتی ویتامین تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک جزو مکمل های مقوی می باشد که پزشکان برای جبران کمبود ویتامین های بدن آن را تجویز می کنند. این مکمل قادر است علاوه بر ویتامین ها، برخی از حیاتی ترین مواد معدنی را بدن را نیز تامین کند.
با پرس و جو کردن از داروخانه ها متوجه این موضوع خواهید شد که مکمل و مولتی ویتامین ها تا چه اندازه زیاد و متفاوت هستند، در نتیجه لازم است درباره کلیت و نحوه عملکرد آن ها به خوبی اطلاعات داشته باشم.

مولتی ویتامین تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک با شکل فیزیکی کپسولی خود حاوی ویتامین های ضروری بدن می باشد. از جمله مزیت هایی که این مولتی ویتامین نسبت به باقی مکمل ها دارد این است که، میزان ویتامین های آن 3 تا 5 برابر بیشتر است؛ به همین علت می تواند سریعا کمبود ویتامین های ضروری بدن را جبران کند.

ترکیبات به کار رفته در تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک چیست
 •  ویتامین A
 •  ویتامین D
 •  ویتامین E
 •  ویتامین C
 •  ویتامین خانواده B (بیوتین)
 •  آهن
 •  تیامین
 •  روی
 •  منیزیوم

چه افرادی می توانند تراپوتیک استفاده کنند؟

1. خانم های باردار که دارای کمبود ویتامین های نام برده در بالا هستند؛ در خطر بسیار زیادی قرار دارند؛ کمبود این مواد حیاتی می تواند نه تنها بارداری را برای مادر سخت کند، بلکه این امکان وجود دارد به جنین نیز آسیب های جبران ناپذیری وارد شود.
در این مواقع با تشخیص پزشک متخصص از میان مکمل ها، مولتی ویتامین تراپوتیک برای آن ها تجویز خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین ویتافیت چیست؟ + عملکرد و موارد مصرف آن

2. در از برخی از بیماری ها، بدن شخص به طور کاملا غیر طبیعی شروع به دفع ویتامین های زیادی از خود می کند. در این شرایط بهترین مولتی ویتامین برای جبران کمبود ویتامین ها تراپوتیک است؛ چرا که علاوه بر داشتن میزان دوز بالایی از ویتامین ها، به سرعت فقر ویتامین را در بدن این افراد جبران خواهد داد.

3. افراری که دارای پرکاری تیروئید هستند.

4. افرادی که بیماری های سخت و طولانی را پشت سر گذاشته اند.

4. اشخاصی که مجبور به دیالیز خون هستند به علت آن که، با هر بار دیالیز مقادیر زیادی از ویتامین و مواد معدنی بدن خود را از دست می دهند، احتیاج به مکملی دارند که سریعا این مواد مفید را به آن ها بازگرداند؛ که مولتی ویتامین تراپوتیک تجویز اکثر پزشکان برای آنهاست.

5. پس از زایمان به علت رژیم های غذایی که مادر باید آن را رعایت کند و همچنین شیردهی به کودک؛ بسیاری از ویتامین های بدن مادر کاهش پیدا خواهد کرد. در این شرایط مادر بهتر است با مشورت پزشک از این مکمل قوی استفاده کند.

مضرات مولتی ویتامین تراپوتیک

مضرات مولتی ویتامین تراپوتیک

هر ماده ی مقوی و مفید، همان اندازه که می تواند برای بدن سلامت را به ارمغان آورد در مواردی نیز می تواند بسیار آسیب رسان باشد.
برای مثال افرادی که دارای مشکلات زیر هستند بهتر است از این دارو یا استفاده نکنند یا با نظر پزشک دوز مصرفی آن را کم کنند.

 • اسهال یا یبوست(این عوارض موقتی هستند و زمانی که بدن به دوز مکمل عادت کند رفع خواهد شد).
 • درد معده و مشکلات گوارشی.
 • افرادی که مشکل کبدی دارند با مشورت پزشک خود بهتر است مکمل دیگری را جایگزین آن کنند؛ چرا که دوز بالایی از این ویتامین باعث خواهد شد کبد دچار مشکلات جدی تری شود.
 • در برخی از مواقع مصرف خودسرانه مولتی ویتامین تراپوتیک ممکن است باعث مسمومیت های ویتامینی از قبیل مسمومیت ویتامین A و D شود.

نکته آخر: در صورت مشاهده ی آلرژیک پس از مصرف این مولتی ویتامین سریعا به پزشک مراجعه شود؛ با اینکه میزان آلرژیک بودن این مکمل نزدیک به صفر است.

منبع : Webmd

مطلب پیشنهادی
فواید مولتی ویتامین مولتی دیلی در بزرگسالان + ویژگی های این مکمل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید