مولتی ویتامین تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک جزو یکی از مکمل های دارویی مقوی می باشد که پزشکان برای جبران کمبود ویتامین های بدن آن را تجویز می کنند. این مکمل قادر است علاوه بر ویتامین ها برخی از حیاتی ترین مواد معدنی را بدن را نیز تامین کند.

با پرس و جو کردن از داروخانه ها متوجه این موضوع خواهید شد که مکمل و مولتی ویتامین ها تا چه اندازه زیاد و متفاوت هستند، در نتیجه لازم است درباره کلیت و نحوه عملکرد آن ها به خوبی اطلاعات داشته باشم.

اگر علاقه دارید با باقی مولتی ویتامین های دیگر آشنا شوید می توانید به مطالب زیر رجوع کنید:

مولتی ویتامین ول من و ضرورت مصرف آن برای آقایان + عوارض

مولتی ویتامین فارماتون + آیا مصرف آن در بارداری امن است؟

موارد مصرف مولتی ویتامین سنتروم + عملکرد ترکیبات آن در بدن

مولتی ویتامین تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک دارای شکل فیزیکی کپسولی است که در خود حاوی ویتامین های ضروری بدن می باشد. از مزیت هایی که این مولتی ویتامین نسبت به باقی مکمل ها دارد این است که میزان ویتامین های آن 3 تا 5 برابر بیشتر از باقی مولتی ویتامین های دیگر است؛ به همین علت می تواند سریعا کمبود ویتامین های ضروری بدن را جبران کند.

ترکیبات به کار رفته در تراپوتیک

مولتی ویتامین تراپوتیک چیست
 •  ویتامین A
 •  ویتامین D
 •  ویتامین E
 •  ویتامین C
 •  ویتامین خانواده B (بیوتین)
 •  آهن
 •  تیامین
 •  روی
 •  منیزیوم

چه افرادی می توانند تراپوتیک استفاده کنند؟

1. مصرف مولتی ویتامین ترپوتیک برای خانم های باردار

خانم های باردار که دارای کمبود ویتامین های نام برده در بالا هستند؛ در خطر بسیار زیادی قرار دارند؛ کمبود این مواد حیاتی می تواند نه تنها بارداری را برای مادر سخت کند، بلکه این امکان وجود دارد به جنین نیز آسیب های جبران ناپذیری وارد شود.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین ویتافیت چیست؟ + عملکرد و موارد مصرف آن

در این مواقع با تشخیص پزشک متخصص از میان مکمل ها، مولتی ویتامین تراپوتیک برای آن ها تجویز خواهد شد. به خصوص مادرانی که در دوران بارداری هم دچار ریزش موی شدید هستند و هم از کمبود آهن رنج می برند.

2. دفع ویتامین از بدن

برخی از افراد بیمار دچار بیماری نادری هستند که در آن ویتامین ها به طور غیر طبیعی از بدن دفع می شود. در این زمان تا دزمان کامل شود در مراحل اولیه، پزشک معالج مولتی ویتامین تراپوتیک را به همراه مولتی ویتامین های دیگر برای بیمار تجویز می کند؛ چرا که میزان ویتامین ها و برخی از مواد معدنی موجود در این مولتی ویتامین چند برابر است.

الته مهمترین مسئله ای که باعث می شود این مولتی ویتامین در این زمان تجویز شود دوز بالای ماده معدنی آهن است که باعث می شود جلوی فقر آهن در فرد بیمار گرفته شود.

3. بیماری پرکاری تیروئید

یکی دیگر از زمان هایی که ممکن است تشخیص داده شود باید از مولتی ویتامین تراپوتیک استفاده کنید آن است که تشخیص داده اند دارای پرکاری تیروئید هستید.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین اپتی من چیست؟ + ضرورت مصرف آن برای آقایان

در این بیماری غدد ترشح کننده هورمون های مهم بدن بسیار فعال هستند و باعث می شوند سوخت و یاز بدن بالا برود و با همین عملکرد بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم در بدن بسیار کاهش پیدا می کند و به دنبال آن بیماری های دیگر را برای فرد بیمار به همراه خواهد آورد.

4. بیماری های طولانی

اغلب اگر بیماری های طولانی و سختی را پشت سر گداشته باشید دچار ضعف های شدید بدنب می شوید. این بدان دلیل است که در طی بیماری به دلیل نخوردن غذای کافی یا داشتن محدودیت غذایی بسیاری از ویتامین های خود را از دست داده اید.

برای آن که به سرعت کمبود ویتامین ها و مواد حیاتی که در بالا از آن ها نام برده شد جبران شود اغلب پزشکان مولتی ویتامین تراپوتیک را به همراه برخی دیگر از مکمل ها برای بیمار تجویز می کنند تا ضعف بدنی سریعا برطرف شود.

مطلب پیشنهادی
ضرورت مصرف مولتی ویتامین ایمیوسنس برای کودکان

5. مولتی ویتامین بعد از دیالیز

افرادی که مجبور به دیالیز خون هستند به علت آن که با هر بار دیالیز مقادیر زیادی از ویتامین و مواد معدنی بدن خود را از دست می دهند احتیاج به مکملی دارند که سریعا این مواد مفید را به آن ها بازگرداند؛ که مولتی ویتامین تراپوتیک تجویز اکثر پزشکان برای آن ها می باشد.

البته در کنار این مولتی ویتامین از مکمل های دیگری نیز استفاده می شود که باقی مواد معدنی و ویتامین هایی که هنگام دیالیز از بدن آن ها خارج شده است را مجدد به بدن باز گرداند.

6. پس از زایمان و در دوران شیردهی

پس از زایمان مادر تا مدت زمان خاصی باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کند که با این نوع رژیم ممکن است مادر دچار کمبود برخی از ویتامین ها یا مواد معدنی شود. از طرف دیگر اغلب مادران پس از زایمان به دلیل خونریزی های شدیدی که دارند دچار کم خونی و ضعف شدید بدنی می شوند که این مشکلات سریعا باید جبران شود. برخی از پزشکان برای بازگشت سریع مادر به حالت اولیه مولتی ویتامین تراپوتیک را برای آن ها نجویز می کنند.

مطلب پیشنهادی
مولتی ویتامین ول من و ضرورت مصرف آن برای آقایان + عوارض

همچنین در دوران شیردهی ویتامین ها و مواد معدنی باید در بدن مادر بیشتر از زمان طبیعی باشد؛ چرا که در این دوره کودک از طریق شیر مادر تمامی مواد مورد نیاز برای رشد خود را دریافت می کند. به همین علت این مولتی ویتامین در کنار مکمل های دیگر از گزینه های بسیار خوب می باشد.

نکته: البته مادران این را باید به خاطر داشته باشند بدون تجویز پزشک در این دوره هیچ مولتی ویتامینی را تهیه و مصرف نکنند.

مضرات مولتی ویتامین تراپوتیک

مضرات مولتی ویتامین تراپوتیک

هر ماده ی مقوی و مفید، همان اندازه که می تواند برای بدن سلامت را به ارمغان آورد در مواردی نیز می تواند بسیار آسیب رسان باشد. برای مثال افرادی که دارای مشکلات زیر هستند بهتر است از این دارو یا استفاده نکنند یا با نظر پزشک دوز مصرفی آن را کم کنند.

 • اسهال یا یبوست(این عوارض موقتی هستند و زمانی که بدن به دوز مکمل عادت کند رفع خواهد شد).
 • درد معده و مشکلات گوارشی.
 • افرادی که مشکل کبدی دارند با مشورت پزشک خود بهتر است مکمل دیگری را جایگزین آن کنند؛ چرا که دوز بالایی از این ویتامین باعث خواهد شد کبد دچار مشکلات جدی تری شود.
 • در برخی از مواقع مصرف خودسرانه مولتی ویتامین تراپوتیک ممکن است باعث مسمومیت های ویتامینی از قبیل مسمومیت ویتامین A و D شود.

نکته آخر: در صورت مشاهده ی آلرژیک پس از مصرف این مولتی ویتامین سریعا به پزشک مراجعه شود؛ با اینکه میزان آلرژیک بودن این مکمل نزدیک به صفر است.

منبع : Webmd

اگر علاقه دارید با باقی مولتی ویتامین های دیگر آشنا شوید می توانید به مطالب زیر رجوع کنید:

مطلب پیشنهادی
موارد مصرف مولتی ویتامین سنتروم + عملکرد ترکیبات آن در بدن

مولتی ویتامین ول من و ضرورت مصرف آن برای آقایان + عوارض

مولتی ویتامین فارماتون + آیا مصرف آن در بارداری امن است؟

موارد مصرف مولتی ویتامین سنتروم + عملکرد ترکیبات آن در بدن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید