علت های دندان درد در بارداری؟

درد دندان در دوران بارداری یکی از مزمن ترین درد ها برای مادر به حساب می آید. بدون شک خانم های باردار با شناخت علت ها و عوارض این درد برای پیشگیری آن اقدام خواهند کرد، تا دوران بارداری راحتتری را سپری کنند.

تمامی دکتران این توصیه را دارند که، تا جای ممکن از بارداری های ناخواسته جلوگیری شود و برای بارداری از دو ماه قبل برنامه ریزی وجود داشته باشد. در دوران بارداری بخصوص بارداری های ناخواسته، مادران ممکن است با مشکلات و درد های زیادی رو به رو شوند. در این متن می خواهیم صحبتی جامع در باب درد دندان در بارداری داشته باشیم.

چه عواملی باعث درد دندان در بارداری می شود؟

عوامل درد دندان در بارداری

درد دندان به علت های مختلفی اتفاق خواهد افتاد، که مهمترین آن رعایت نکردن بهداشت دندان می باشد. اما این درد در خانم های باردار می تواند علت های دیگری داشته باشد. در ادامه به این علت ها خواهیم پرداخت.

1. تغییرات هورمونی

در دوران بارداری خانم ها دچار تغییرات هورمونی می شوند. به گفته ی متخصصان این تغییرات هورمونی در خانم های باردار می تواند باعث التهابات لثه شود. زمانی که این عارضه در دهان ایجاد شود، اگر سریع برای درمان آن اقدام نشود و یا به بهداشت دهان توجهی نشود، این التهابات لثه ای دچار عفونت خواهند شد و در نتیجه ی آن درد را به همراه خواهد آورد.

 

2. فقر کلسیم و درد دندان در بارداری

در دوران بارداری از آنجایی که جنین برای رشد و شکل گیری استخوان ها، از کلسیم بدن مادر تغذیه می کند، به طور طبیعی در نتیجه ی این عمل، کلسیم به اندازه ی قابل توجهی در بدن مادر کاهش پیدا می کند. بنابراین مادران باردار هم برای سلامت خود و هم برای تقویت رشد جنین در رحم، باید مصرف کلسیم را افزایش دهند.

کمبود کلسیم در بدن علاوه بر مشکلات پوکی استخوان، مشکلات خرابی و ضعف دندان را نیز به همراه خواهد داشت. کمبود کلسیم چرخه ی تولید مجدد املاح مورد نیاز برای محافظت از مینای دندان را به سطح چشمگیری کاهش می دهد. زمانی که محافظی برای مینای دندان وجود نداشته باشد، دندان ها مستعد خرابی قرار خواهند گرفت.

 

3. تغییرات رژیم غذایی

در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی برخی خانم ها میل زیادی به مصرف خوراکی های دارای شکر دارند. همین عامل باعث خواهد شد ریسک پوسیدگی و خراب شدن دندان ها بالا رود.

 

 4. ویار

اغلب خانم ها در دوران بارداری دچار ویار و یا حالت تهوع های ممتد می شوند. این تهوع و استفراغ های متدد باعث خرابی دندان ها می شود.

حالت تهوع های زیاد باعث خرابی دندان ها و آسیب رساندن به لثه ها می شود. این آسیب دیدگی به علت ترشح اسید معده در دهان است. اسید معده باعث آسیب رساندن جدی به مینای دندان و لثه خواهد شد.

 

 5. رعایت نکردن بهداشت دهان

برخی از خانم ها در دوران  بارداری به طعم و بوی خمیر دندان حساسیت پیدا می کنند و یا خمیر دندان باعث حالت تهوع در آن ها می شود. همین مورد باعث می شود خانم های باردار توجهی به بهداشت دندان خود نکرده و مسواک زدن را کنار بگذارند. در نتیجه ی این کار ریسک خرابی و پوسیدگی دندان بالا خواهد رفت.

راهکار های خانگی مطمئن برای کاهش دندان درد خانم های باردار

هر خانمی در دوران بارداری ممکن است حتی با رعایت نکات بالا باز هم به دلایلی دچار درد دندان و مشکلات لثه و دهان شود. این درد به شدت آزار دهنده، ممکن است هر زمانی به سراغ انسان بیاید. اگر در زمانی که مادران باردار به دندانپزشک دسترسی نداشتند، می توانند از روش های درمان خانگی مطمئن استفاده نمایند. در ادامه روش خانگی موثر و بی خطر را معرفی خواهیم کرد.

  • با استفاده از  آنتی اکسیدان های چای سبز التهاب لثه را بخوابانید
  • از روغن و گیاه میخک برای تسکین درد استفاده کنید
  • ژل گیاه آلوئه ورا یکی از مسکن های خوب و آرامبخش برای دندان ها و لثه به حساب می آید
  • محلول آب و جوش شیرین را به جای شوینده های فلورایدی استفاده کنید

 

عوارض درد دندان در بارداری

عوارض درد دندان در بارداری

دندان درد علاوه بر آزار های جسمی و روانی که مادر را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند باعث آن شود که، به جنین نیز آسیب رسد. برخی از مادران باردار به دلایلی به جای مراجعه به دندانپزشک برای کاهش درد دندان از مسکن های بدون نسخه موجود در داخل داروخانه استفاده می کنند. در نتیجه ی استفاده ی همین مسکن های شیمیایی، ممکن است جنین آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شود. عوارض درد دندان در دوران بارداری در ادامه متن مورد بحث قرار گرفته است.

  • یکی از دلایل درد دندان همان گونه که گفته شد التهابات لثه ای است. زمانی که مادر باردار به آن بی توجهی کند و برای درمان آن اقدامی انجام ندهد باعث خواهد شد، لثه ها دچار عفونت های مزمن شوند. عفونت های فعال باعث به خطر افتادن مادر و جنین می شود. در هیچ شرایطی نباید این عفونت را ساده گرفت و برای درمان آن باید سریعا اقدام کرد.
  • زمانی که این درد ها شدت پیدا کنند مادر باردار را دچار استرس و واکنش های عصبی خواهد کرد. همانطور که مشخص است استرس و عصبی بودن مادر روی جنین داخل رحم اثرات مخربی را خواهد گذاشت. برخی از متخصصان بر این باورند که، این استرس ها بر روی جنین داخل رحم اثرات مخرب تری در برابر درمان های دندانپزشکی خواهد داشت.

نکته: این موضوع باعث نمی شود هر درمانی را پیش گیرید. بهتر است در زمان بارداری قبل از مراجعه به دندانپزشک از تخصص و دانش آن اطمینان کافی را داشته باشید. چرا که ممکن است با اشتباهی کوچک جنین را به خطر بیندازد.

 

  • یکی از علائمی که نشان می دهد سلامت مادر دچار مشکل شده، دندان درد است. دندان درد علاوه بر جنین ممکن است اثرات مخربی بر روی مادر نیز داشته باشد. این اثرات شامل: خرابی دائم دندان ها و آسیب های غیر قابل درمان به لثه ها می باشد. همچنین این آسیب ها در آخر به بیماری های فکی ختم خواهند شد.
  • پزشکان طی تحقیقاتی پی برده اند مادرانی که دچار پریودنتال لثه هستند، نوزادانشان در افزایش خطر تولد زود هنگام قرار می گیرند. همچنین این نوزادان اغلب دچار کمبود وزن هستند.

 

در آخر:

مطلب پیشنهادی
زایمان طبیعی راحت چگونه است؟ مراقبت های بعد از آن

همانطور که درباره ی دندان درد در دوران بارداری صحبت کردیم، این نکته ی مهم را باید مورد توجه قرار داد، پزشکان توصیه دارند که قبل از اقدام به بارداری، خانم ها به دندانپزشک مراجعه کنند و از سلامت دندان های خود مطمئن شوند. اگر دندان و لثه هایشان دچار مشکل است، درمان آن را در پیشگیرند تا در زمان بارداری دچار درد دندان و مشکلات آن نشوند.

این را در نظر داشته باشید در دوران بارداری هر چیزی ممکن است سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد، پس در دوران بارداری از هر خود درمانی باید کاملا دست کشید و به پزشک مراجعه کرد.