سینوزیت

سینوزیت بر اثر بسته شدن حفره های سینوسی توسط باکتری ها ایجاد می شوند. یک ویروس سرماخوردگی و با ورود باتری های عفونی در قسمت سینوس ایجاد می شوند. سینوزیت نوعی التهاب است که موجب ایجاد درد و ورم در سینوس ها می شود. از خفیف تا حاد می تواند سبب بروز درد و انواع ناراحتی در افراد شود. عواملی وجود دارند که سبب تشدید سینوزیت می شوند و راهکارهایی برای درمان که می تواند بسیار روند بهبود را تسریع بخشند.

سینوزیت چیست؟

سینوس ها محفظه هایی خالی در استخوان های صورت هستند که در قسمت پیشانی، روی بینی، روی گونه ها در قسمت اطراف بینی و اطراف چشم وجود دارند. سینوزیت هنگامی اتفاق می افتد که سینوس ها دچار تورم و التهاب شوند. ترشحی به میزان بسیار کم به نام موکوس وجود دارد، که توسط سینوس ها ایجاد شده و موجب مرطوب نگه داشتن راه تنفسی و همینطور به دام انداختن باکتری ها و میکروبها و از سویی موجب ممانعت از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی می شوند.

مطلب پیشنهادی
پیشگیری و درمان سرفه آلرژیک با راهکارهای خانگی و دارویی

سینوزیت (sinusitis) بر اثر التهاب و تورم سینوس ها ایجاد خواهد شد. سینوس های پر از هوا هنگامی که گرفته و اشباع شوند، انواع باکتری و عفونت در آنها رشد می کند. این عامل موجب ایجاد عفونت شده و انواع مختلفی دارد.

علائم ابتلا به سینوزیت

 • تنفس سخت
 • کاهش حس بویایی و همینطور چشایی
 • سرفه و به خصوص هنگام شب
 • ترشحاتی غلیظ به رنگ زرد و سبز که از بینی خارج می شوند
 • درد گوش
 • درد گلو
 • مسدود شدن و احتقان باعث مسدود شدن راه های تنفسی می شوند
 • تب
 • بوی بد دهان
 • التهاب و تورم، درد و حساسیت هنگام لمس کردن پیشانی، گونه ها، چشم و بینی
 • احساس درد دندان ها و حتی فک بالایی
 • حالت تهوع

سینوزیت بر اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

سینوزیت در حالت کلی شامل تورم و التهاباتی است که در قسمت مخاط سینوس های بینی و همینطور اطراف بینی ایجاد می شود. در حالات طبیعی و عادی درون سینوس ها، داخل فضای بینی تخلیه شده اما حین سرماخوردگی و همینطور حساسیت، دچار التهاب و تورم می شود. این حالت سبب ایجاد احتقان در بینی خواهد شد و موجب عفونی شدن سینوس ها می شود. اگر غشاء مخاطی در حفره های بینی و همینطور سینوس ها دچار التهاب و تورم شوند، موجب مسدود شدن مسیر خروج ترشحات و همینطور سخت شدن تنفس خواهد شد. در حالتی که این ترشحات تخلیه نشوند، احتمال رشد قارچ ها و باکتری ها بیشتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
مواد غذایی مناسب برای سرماخوردگی کدامند؟ (10 مورد مفید)

سینوس هایی که سالم هستند، از انواع باکتری ها و ویروس ها خالی هستند. بیشتر وقت ها مخاط داخل سینوس ها خود به خود تخلیه می شود اما عواملی مانند مژه‌های درون سینوس ها، سرماخوردگی، پولیپ بینی و همینطور انحراف تیغه بینی و رینیت آلرژیک می تواند سبب ایجاد سینوزیت شود.

در این میان عواملی هستند که سبب تشدید سینوزیت می شوند. عواملی مثل سیگار کشیدن، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، لوزه سوم، تب یونجه و یا رینیت آلرژیک و همینطور فیبروز سیستیک و یا بیماری هایی که موجب عدم عملکرد صحیح میوژه ها شده اند، می توانند سبب تشدید سینوزیت شوند.

انواع سینوزیت شامل چه مواردی است؟

 • سینوزیت حاد: این نوع معمولا با آبریزش بینی و همینطور درد ناگهانی صورت همراه است که طی مدت 10 الی 14 روز بهبود خواهد یافت.
 • سینوزیت نیمه حاد: التهاباتی را شامل می شود که در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی حالت حاد، ممکن است بین 4 الی 8 هفته به طول انجامد.
 • سینوزیت مزمن: التهابات سینوسی بیش از 8 هفته و حتی بیشتر فرد را دچار مشکل می کنند.
 • سینوزیت بازگشتی: سینوس ها در طی سال چندین مرتبه دچار التهابات سینوزیتی خواهند شد.
مطلب پیشنهادی
تب و لرز و علت ابتلا + سریع ترین راه های درمان خانگی

راه های درمان سینوزیت در منزل

راهکار های طبیعی بسیاری وجود دارد، که می توان برای درمان سینوزیت در منزل انجام داد. می توان گفت بهترین راه های درمان آن روش های درمانی طبیعی است که در ادامه بیان خواهیم کرد. در کنار همه راهکارهایی که برای درمان این مشکل پیش گرفته می شوند، استراحت کافی نکته بسیار مهمی است. زیرا هوای آلوده و سرد خارج از منزل، می توانند این بیماری را تشدید کنند. درمان سینوزیت به درمان دارویی نیاز ندارد و بهتر است با شست و شوی مداوم، گرفتگی ها را از بین ببرید. در مواردی ممکن است طبق تجویز پزشک داروهای آنتی بیوتیکی تجویز شوند که راه های طبیعی و خانگی بسیار مناسب تر هستند.

استفاده از محلول آب و نمک

مقداری نمک را در آب ولرم حل کرده و کف دست های خود بریزید. سعی کنید این محلول را از طریق سوراخ های بینی بالا بکشید. با این کار می توان راه های تنفسی را شست و شو داده و موجب باز شدن راه تنفسی شود. نمک موجود در این محلول سبب از بین رفتن عفونت ها نیز خواهد شد. با انجام روزانه سه مرتبه می توان به بهبودی سینوزیت ها دست یافت.

مطلب پیشنهادی
دم کردنی برای سرماخوردگی (5 مورد بسیار موثر و سریع)

بوخور کردن

با کمک یک پارچه و یا حوله بزرگ، بخاری که از آب داغ و گیاهانی مثل پونه و یا برگ اکالیپتوس بلند می شوند، سبب ترشح و تخلیه ترشحات مخاطی خواهند شد. باید توجه کنید تا دمای آن زیاد بالا نباشد تا پوست نسوزد. بعد از انجام بوخور سعی کنید دوش آب گرم گرفته و مخاط بینی را تخلیه کنید.

کمپرس گرم

برای بهبود یافتن عارضه هایی که به سبب سینوزیت ایجاد می شوند، بهتر است از پارچه گرم استفاده کنید. پارچه گرم را روی نواحی اطراف چشم ها و پیشانی و همینطور بینی و گونه ها قرار داده تا در در این نواحی را کاهش دهد.

مصرف مایعات

با نوشیدن مایعات ولرم و حتی گرم، ترشحات مخاطی رقیق می شوند. در نتیجه تخلیه آنها راحتتر خواهد شد. بهتر است در این دوران آبمیوه ها و سوپ غافل نشوید و از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار و الکلی اجتناب کنید، زیرا سبب التهاب مخاط بینی و سینوسها خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
درمان سرفه شبانه فقط با انجام 7 راهکار سریع و موثر

در صورت درمان نکردن سینوزیت چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

بهتر است برای پیشگیری از بروز مشکلات جبران ناپذیر، به درمان سینوزیت پرداخت. در صورت عدم درمان به موقع ممکن است مشکلاتی نظیر حمله آسم، سینوزیت مزمن، مننژیت (رسیدن عفونت به مغز)، ایجاد مشکلات بینایی و آسیب به چشم، آسیب به عروق و سیاهرگ ها و همینطور موجب ایجاد عفونت در گوش خواهد شد.