رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

بهترین زمان غذا خوردن برای کاهش وزن سریع چه ساعتی است؟

بدون شک جالب است بدانید اگر بهترین زمان برای غذا خوردن را پیدا کنید به راحتی و سریع ترین شکل ممکن به کاهش وزن و لاغری دست پیدا خواهید کرد. البته این را در نظر داشته باشید که برای پیدا کردن ساعت دقیق بدن خود حتما به کمک یک متخصص تغذیه نیازمند هستید.

به طور کلی محققان با بررسی هایی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند بدن انسان از نظر مکانیسم به تکامل رسیده است، این بدان معنا است در برخی از زمان ها متابولیسم بالا و در زمان دیگر سوخت و ساز کاهش پیدا می کند و طبق این عملکرد می توان برنامه ریزی مناسبی برای آنچه باید خورد را در دست داشت.

حال سوال اینجاست آیا می دانید بهترین زمان برای میل کردن وعده های غذایی که به کاهش وزن کمک می کنند چه زمان هایی هستند؟ در ادامه آن را برای شما فاش می کنیم.

مطلب پیشنهادی
صبحانه رژیمی با 10 غذای متنوع و مقوی برای کاهش وزن

بهترین زمان غذا خوردن در وعده صبحانه خوردن برای کاهش وزن سریع

بهترین زمان غذا خوردن در وعده صبحانه خوردن برای کاهش وزن سریع

بهترین زمان غذا خوردن برای صبحانه که به کاهش وزن سریع و سایز کمک بسیاری می کند بین ساعت 7 تا 10 صبح است. صبحانه یکی از وعده های مهم است؛ چرا که قرار است تا زمان ناهار بالاترین انرژی را از مغز و بدن خود بگیرید.

از طرفی اغلب هنگام صبحانه خوراکی هایی مصرف می شود که دارای گلوکز بالا است و این خود عاملی است که فرد دیرتر احساس سیری کند و گلوکز های زیاد به چربی های اشباع شده در بدن تبدیل شود، در نتیجه علاوه بر ساعت مهم است بدانید باید خوراکی هایی را در این وعده مصرف کنید که انرژی شما را بالا نگه دارد.

طبق بررسی و تحقیقات نشان داده است بدن ساعت 8 صبح به پایان ریکاوری بدن می رسد و نیاز دارن خوراکی های مغذی برای تامین انرژی خود مجدد دریافت کند.

مطلب پیشنهادی
8 گام تا تغذیه سالم ؛ تنظیم رژیم غذایی اصولی با نکات تغذیه‌ای

اگر مواد خوراکی هنگام صبحانه به بدن نرسد این فکر اشتباه است که به لاغری شما کمک می کند. بلکه با افت قند مواجه می شوید و این اتفاق ناخواسته شما را به سمت ریزه خواری خواهید برد.

بهترین زمان برای میل کردن میان وعده بین صبحانه و ناهار

بدون شک بهترین زمان خوردن غذا برای میان وعده که بتواند به کاهش وزن و سایز کمک کند بین حدود یک الی 2 ساعت مانده به وعده ناهار است. البته اگر صبحانه خیلی زودتر میل شود ساعت میان وعده می تواند بین ساعت 10 تا 11 صبح باشد.

  • بیشتر متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند در این زمان مقدار کمی آجیل مصرف شود تا کربوهیدرات های گیاهی به بدن برسد؛ چرا که این نوع چربی ها نه به حالت اشباع در می آیند و به دنبال آن لاغری را به همراه خود می آورند.
  • همچنین می توانید میوه هایی مانند سیب که سرشار از فیبر و قند سالم هستند را در این وعده جای دهید.
مطلب پیشنهادی
رازهای جلوگیری از شل شدن پوست بعد از لاغری

بهترین زمان غذا خوردن در وعده ناهار برای کاهش وزن سریع

بهترین زمان غذا خوردن در وعده ناهار برای کاهش وزن سریع

تحقیقات متخصصان تغذیه در زمینه بهترین زمان غذا خوردن در وعده ناهار که می تواند به کاهش وزن کمک شایانی کند نشان داده است بدن بهترین سوخت و ساز و تجزیه غذا را در ساعت 12 تا 1 خواهد داشت.

در وعده ی نهار اغلب پیشنهاد می شود از خوردن خوراکی هایی با چربی اشباع شده پرهیز کنید؛ چرا که در این زمان متابولیسم بدن پایین می آید و از طرفی معده قدرت آن را ندارد که این حجم از چربی را تجزیه کند.

به همین علت است که اغلب افراد پس از صرف کردن وعده ناهار احساس سنگینی زیادی می کنند. در نتیجه بهتر است در این وعده ی مهم خوراکی هایی مصرف شود که علاوه بر تامین انرژی تا وعده ی شام جذب بالاتری نیز داشته باشند. برای مثال:

  • خوراکی هایی که حاوی پروتئین سالم و بدون چربی اشباع هستند مانند گوشت قرمز و سینه مرغ برای این وعده پیشنهاد می شود.
  • در این وعده می توان خوراکی های حاوی فیبر که و خوراکی هایی که باعث بالا رفتن انرژی می شوند مانند آووکادو را نیز جای داد.
  • اغلب متخصصان تغذیه بر این باور هستند در وعده غذایی ناهار تا جای ممکن استفاده از روغن های اشباع را برای سرخ کردن به حداقل رسانده و به جای آن از روغن های گیاهی مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید.
  • مسئله مهم دیگر که می توان آن را بهترین زمان خوردن غذا برای کاهش وزن سریع دانست، این می باشد که از ساعت 12 تا 13 بهترین زمانی است که ویتامین های محلول در آب جذب بدن می شوند
مطلب پیشنهادی
صبحانه پروتئینی - (معرفی 5 صبحانه غنی از پروتئین + مزایا)

بهترین زمان خوردن خوراکی در وعده میان وعده – ظهر تا شام

اغلب مدت زمان میل کردن ناهار تا شام طولانی تر از وعده صبحانه و نهار است، در نتیجه لازم است علاوه بر انتخاب مناسب بهترین زمان خوردن غذا، میان وعده ای مغذی تر را انتخاب کنید که تا زمان شام احساس گرسنگی نداشته باشید.

تقریبا تا حدود ساعت 3 مکانیسم بدن این گونه است که سوخت و ساز برای جذب مواد به کندی انجام می شود. اما با گذشت این ساعت متوجه خواهید شد کم کم انرژی شما دارد بالاتر می رود و کمی بعد دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد.

این اتفاق به این دلیل است غذاهای موجود در معده تا میان زیادی هضم شده است و حالا به سلول های بدن انرژی کافی رسیده است و شما دوباره احساس سرحال بودن و نشاط می کنید. اما همانطور که اشاره شد سوخت و ساز بالا می رود؛ در نتیجه کم کم احساس گرسنگی خواهید کرد.

  • متاسفانه اکثریت افراد در میان وعده عصرانه خود به سمت خوراکی های شیرین و سرشار از گلوکز می روند و این مهمترین عامل برای چاقی آن ها است؛ چرا که گلوکز و کربوهیدرات تنها مقدار کمی از انرژی و گرسنگی آن ها را تامین می کند و باقی به صورت چربی در شکم انباشته می شود. همچنین این خوراکی ها مدت زمان کمی می توانند فرد را از گرسنگی دور نگه دارند.
  •  متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند در این وعده از ماست یونانی با تکه هایی از میوه میل کنید یا می توانید کمی نان و پنیر به این وعده اضافه کنید.
  • از طرفی دیگر ما بین زمان 4 تا 5 عصر می توانید خوراکی هایی مانند شکلات تلخ، کافئین بدون قند یا کم قند میل کنید. این خوراکی ها قند خون شما را تنظیم می کنند و باعث خواهند شد سیگنال گرسنگی کاذب برای مغز فرستاده نشود.
مطلب پیشنهادی
با 14 خواص گرمک میوه لذیذ تابستانی آشنا شوید

بهترین زمان برای خوردن وعده شام و کمک به لاغری

بهترین زمان برای خوردن وعده شام و کمک به لاغری

یک ضرب المثل اشتباه در میان بیشتر مردم رایج است که صبحانه را خودت بخور، ناهار را با دوستت و شام را به دشمن بده بخورد. این باور کاملا اشتباه است، چرا که وعده شام یکی از اصلی ترین وعده های غذایی است و حذف آن موجب از دست دادن میزان بسیار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی بدن می شود.

نکته ی مهم این است که هیچ یک از وعده های اصلی غذایی را نباید حذف کنید بلکه باید آن را در زمان مناسب خود و خوراکی های جذب بالای آن ساعت میل کنید. البته این را در نظر داشته باشید این کار را باید با کمک پزشک خود انجام دهید؛ چرا که هر نوع برنامه ریزی و رژیم خودسرانه ممکن است به بدن آسیب برساند.

بهترین زمان خوردن غذا برای وعده شام که می تواند به لاغری و کاهش وزن بسیار کمک کند ساعت 7 تا 8 غروب است؛ چرا که از مدت زمان میل کردن شام تا خواب معده باید 70 درصد هضم غذا را انجام داده باشد.

مطلب پیشنهادی
5 عادت صبحگاهی خیلی راحت که باعث لاغری می شوند

هنگام شب مکانیسم بدن بسیار پایین می آید و معده توانایی برای هضم غذاهای سنگین و سرشار از چربی های اشباع شده را ندارد، در نتیجه پیشنهاد می شود این وعده تا جای ممکن سبک میل شود.

در آخر:

اگر بهترین زمان غذا خوردن در هر وعده را رعایت کنید و تا جای ممکن از این اصول بیرون نزنید به طرز باور نکردنی شاهد کاهش وزن و سایز خود خواهید بود.

البته این نکته قابل ذکر است برای انتخاب بهترین زمان و بهترین خوراکی ها باید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید؛ چرا که مکانیسم هر بدنی با فرد دیگر متفاوت است.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *