پوستزیباییزیبایی موضعیمراقبت زیبایی

جوش سر سیاه را با حرفه ای ترین راهکار ها از بین ببرید

جوش سر سیاه یکی از رایج ترین انواع در میان آکنه ها است. اگرچه افرادی که پوست چرب دارند بسیار مستعد این نوع جوش هستند اما این اتفاق برای افرادی که دارای پوست خشک هستند نیز می افتد.

این جوش ها دردی روی پوست ایجاد نمی کنند، اما زیبایی و نشاط را از پوست می گیرند. در نتیجه افرادی که برای پوست خود ارزش زیادی قائل هستند بدون شک به دنبال راهکار هایی برای از بین بردن آن هستند.

در این مطلب شما با این نوع جوش، علت ایجاد آن، راهکار های درمانی و نحوه ی پیشگیری کاملا آشنا می شوید.

جوش سر سیاه چیست؟

پوست دارای منافذی است که این منافذ به دلیل آلودگی، چربی پوست و لوازم آرایش پر می شود. زمانی که این اتفاق بیفتد مواد زائد داخل منافذ پوست با اکسیژن هوا اکسید می شوند و به رنگ تیره در می آیند و داخل منافذ باقی می مانند. در آخر به شکل جوش سر سیاه در می آیند.

افرادی که دارای پوست چرب هستند مستعد این نوع جوش روی پوست خود هستند؛ چرا که چربی ها با سرعت بیشتری در منافذ پوست آن ها حبس می شوند. اما این را در نظر داشته باشید اگر مراقب پوست خود نباشید این اتفاق برای شما نیز خواهد افتاد.

چه عواملی باعث ایجاد جوش سر سیاه می شود؟

عوامل ایجاد جوش سر سیاه

برخی از عواملی که باعث ایجاد جوش سر سیاه می شود یا می تواند موجب تحریک شدن پوست برای ایجاد آن شود شامل موارد زیر می شود.

 • تولید بیش از حد چربی پوست
 • تجمع باکتری های پروپیونی یا باکتری های دیگر آکنه بر روی پوست
 • تحریک فولیکول های مو وقتی سلول های پوستی مرده به طور منظم ریزش نمی کنند
 • تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید چربی پوست در سال های نوجوانی، در دوران قاعدگی یا هنگام مصرف قرص های ضد بارداری می شود
 • مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها ، لیتیوم یا آندروژن ها
 • خوردن خوراکی هایی مانند لبنیات و غذاهایی که سطح قند خون را افزایش می دهند
مطلب پیشنهادی
سیاهی دور چشم را با 8 روش خانگی + 5 روش پزشکی از بین ببرید

حرفه ای ترین روتین برای از بین بردن جوش های سرسیاه

از بین بردن جوش های سرسیاه

1. محصولات حاوی اسید سالیسیلیک برای جوش سر سیاه

موثرترین ترکیب برای از بین بردن جوش سر سیاه محصولاتی است که داخل آن حاوی اسید سالیسیلیک باشد. سالیسیلیک اسید ماده ای است که ترکیبات آن هم برای درمان جوش های سر سیاه و هم برای درمان جوش های سر سفید موثر است.

این ترکیب قادر می باشد مواد زیر را که در منافذ پوست به دام افتاده است را تجزیه کند.

 • چربی اضافی پوست
 • سلول های مرده پوست

همچنین با انتخاب یک پاک کننده روزانه که حاوی اسید سالیسیلیک است می توانید این مواد را علاوه بر موارد بالا حذف کنید:

 • آلودگی روزانه
 • کنترل چربی پوست
 • آرایش

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این می باشد که شما باید در طی روز 2 بار صورت خود را بشویید. اما این را به خاطر داشته باشید اگر شوینده شما حاوی اسید سالیسیلیک است باید یک بار از آن استفاده کنید. چرا که استفاده زیاد از آن می تواند به پوست آسیب برساند.

مطلب پیشنهادی
جوش چرکی را با هفت راهکار سریع و موثر درمان کنید

نکته: اسید سالیسیلیک برای کسانی که پوست خشک دارند مفید است.

نکته: بسیاری از افراد به اسید سالیسیلیک حساس هستند. در نتیجه برای استفاده 2 روز از این محصول بیشتر استفاده نکنند. اما اگر حساسیت شما به این ماده آلرژیک باشد نباید از این محصول استفاده کنید.

2. به آرامی با AHA و BHA لایه برداری کنید

این را زیاد شنیده ایم که لایه برداری برای افرادی که دارای آکنه هستند اثر منفی دارد و محرکی برای ایجاد جوش های بیشتر است. این توصیه برای جوش هایی که التهابی درست است؛ چرا که این روند می تواند باعث قرمزی و تحریک بیشتر جوش ها شود.

اما جالب است بدانید برای درمان جوش سر سیاه با لایه برداری های منظم می توانید آن ها را استخراج کرده و از بین ببرید. در این روش میزان زیادی از سلول های مرده پوست برداشته می شود.

زمانی که سلول های مرده از روی پوست برداشته می شوند باعث خواهد شد منافذ به مرور باز شود و همچنین به دنبال آن مواد سفت شده که آن را جوش های سر سیاه می نامیم به مرور از بین خواهد رفت.

شما می توانید به جای استفاده از لایه برداری های عمیق و سنگین از اسکراب های ملایم استفاده کنید که داخل این محصولات ترکیبات اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا (AHA و BHA) بیشتری وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
ترک پوست را با 10 راهکار خانگی بسیار موثر رفع کنید

نحوه ی عملکرد این محصولات این گونه است هر دو با از بین بردن لایه بالایی پوست شروع به لایه برداری ملایم می کند. این کار باعث می شود چین و چروک های پوست و لکه های پوستی نیز بهبود پیدا کند.

3. از برس های پاکسازی (فیس براش) استفاده کنید

برای از بین بردن جوش سر سیاه می توانید از فیس براش هایی که در بازار موجود هستند نیز استفاده کنید. این برس های پاکسازی می توانند با از بین بردن سلول های مرده اضافی پوست باعث تخلیه منافذ پوست شوند و به مرور جوش های سر سیاه نیز از پوست خارج می شوند.

نوع عملکرد و مزایای استفاده از یک فیس براش مانند استفاده از محلول های لایه بردار AHA و BHA است. البته این را به یاد داشته باشید از فیس براش های برقی یا آن هایی که بسیار عمیق لایه برداری می کنند هر روز نباید استفاده کنید.

شما می توانید با کمی جستجو برس های پاکسازی روزانه را پیدا کنید. این نوع از فیس براش ها پوست را بسیار ملایم و سطحی تمیز می کند و لایه برداری آن ها بسیار کم است.

4. رتینوئیدهای موضعی برای جوش های سر سیاه

یکی دیگر از ترکیباتی که می تواند برای درمان جوش سر سیاه موثر باشد استفاده از محصولاتی حاوی ترکیبات رتینوئیدها است.

مطلب پیشنهادی
آموزش 5 ماسک صورت با تخم مرغ برای جوانسازی پوست

رتینوئیدها یکی از لایه بردارهای قوی است که باعث می شود منافذ پوست کاملا تمیز شود. این ترکیب حتی برای آکنه های سر سختی که در پوست نفوذ کرده اند نیز بسیار موثر است.

نکته: اگر دارای پوستی خشک هستید متخصصان پوست مانند بریت کیمینز توصیه می کنند از لایه برداری با ترکیبات قوی مانند رتینوئیدها خودداری کنید.

5. از ماسک خاک رس استفاده کنید

ماسک خاک رس برای درمان جوش سر سیاه

یکی از معروف ترین ماسک ها برای پوست ماسک خاک رس است. این ماسک می تواند یک گزینه ی بسیار ارزان و از طرفی بسیار موثر برای از بین بردن جوش سر سیاه و کنترل چربی پوست باشد.

ماسک خاک رس باعث می شود چربی ها و آلودگی هایی که داخل منافذ پوست به دام افتاده اند خارج شوند. این امر موجب پاکسازی منافذ پوست خواهد شد. اثر این ماسک را در استفاده ی اول مشاهده خواهید کرد.

جالب است به این نکته اشاره کنیم برخی از ماسک های خاک رس داخل خود حاوی گوگرد هستند. گوگرد یک ترکیب دیگر است که می تواند سلول های مرده و چربی های انباشته شده داخل منافذ پوست را تجزیه کند.

نکته: مهم نیست که کدام ماسک را انتخاب می کنید. اما باید هفته ای یک بار علاوه بر اسکراب یا لایه برداری سطحی یک یا دو بار در هفته از آن استفاده کنید.

6. از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید

از لایه بردارهای شیمیایی به طور کلی برای اثر و فواید آن ها برای از بین بردن اثرات پیری پوست، لکه های پوستی و خطوط ریز استفاده می شود. اغلب لایه بردارهای شیمیایی حاوی AHA و BHA هستند. این دو ترکیب موجب پاکسازی منافذ پوست می شود.

مطلب پیشنهادی
قوانین طلایی برای جوانسازی پوست در خانه

البته لایه برداری شیمیایی یک درمان متمرکز و اصلی برای جوش سر سیاه محسوب نمی شود؛ اما از آن جایی که در این نوع لایه برداری نیز سلول های مرده ی پوست از بین می رود و منافذ باز تر می شود در نتیجه آلودگی و مواد زائد از آن خارج می شود. سپس این منافذ مجدد از حالت قبل کوچک تر می شود.

نکته: از نظر تئوری بعد از لایه برداری با مواد شیمیایی و طی مراحل دیگر شاهد پوست صاف و شاداب خواهید بود. این را همیشه به یاد داشته باشید برای داشتن پوستی سالم و بانشاط باید روتین های پوستی را مرتب انجام دهید.

7. از ماسک زغال استفاده کنید

ماسک زغال برای از بین بردن جوش های سر سیاه

یکی از معروف ترین ماسک ها برای از بین بردن جوش سر سیاه ماسک های زغالی است. زغال های اکتیو که در این ماسک ها به کار برده شده اند می توانند به اعماق و منافذ پوست نفوذ کنند و چربی ها و آلودگی های انباشته را خارج کنند. همچنین قدرت آن ها به اندازه ای است که می تواند جوش های سر سیاه پوست را کاملا خارج کند.

مطلب پیشنهادی
درماتیت چیست؟ علائم و انواع + راه درمان دارویی و خانگی

نحوه پیشگیری از جوش های سر سیاه

نحوه پیشگیری از جوش های سر سیاه

1. مواد آرایشی مرغوب استفاده کنید

اگر از لوازم آرایش غیر مرغوب و فاقد استاندارد های دارویی استفاده می کنید، باید بگوییم در کنار آن ها هر اندازه شوینده ها، ماسک و لایه بردارهای مناسب استفاده کنید بی فایده است. چرا که لوازم آرایشی نامرغوب خود موجب ایجاد جوش های سرسیاه خواهند شد.

در نتیجه اگر به دنبال حذف و پیشگیری از جوش های سر سیاه می باشید و از طرفی خواهان پوستی شاداب و شفاف هستید باید ابتدا لوازم آرایشی مرغوب استفاده کنید تا از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کنید.

2. با آرایش خود نخوابید

در پایان یک روز طولانی ، آخرین کاری که ممکن است بخواهید انجام دهید این است بدون پاک کردن آرایش یا نشستن صورت به رختخواب بروید .

این را باید بدانید خوابیدن با آرایش موجب ایجاد جوش سرسیاه بیشتر روی پوست خواهد شد. این مسئله تنها شامل کسانی که آرایش می کنند نخواهد بود. چرا که پوست در طی روز چربی هایی را ترشح می کند که این چربی ها قبل از خواب نیز باید کاملا پاک شود تا منافذ پوست را مسدود نکنند.

3. از سایر روش های خالی کردن جوش در خانه خودداری کنید

به این مسئله بارها اشاره شده است برداشتن، خراشیدن و بیرون آوردن هر نوع آکنه ممنوع است. اما هنوز هم یافتن راهی استخراج برای از بین بردن جوش های سرسیاه می تواند وسوسه انگیز باشد.

مطلب پیشنهادی
آلرژی چیست؟ چه علائمی دارد؟ 4 راه درمان که باید بدانید

در سال های اخیر ماسک ها، نوارهای منافذ و ابزارهای استخراج که نوید بخش پاکسازی منافذ پوستی هستند افزایش زیادی پیدا کرده است.

اگرچه نوارها و ماسک های منافذی ممکن است به حذف چربی های منافذ پوستی به شما کمک چشمگیری کنند. اما این را در نظر داشته باشید کشیدن ناگهانی آن ها می تواند موجب از بین رفتن چربی های طبیعی پوست و فولیکول های مو شود. از بین بردن همه این عناصر باعث خشک شدن و تحریک پوست خواهد شد.

با تحریک پوست این امکان وجود دارد غدد چربی به حالت زنده ماندن بروند و حتی بیشتر چربی تولید کنند. در نتیجه جوش های سرسیاه بیشتری ایجاد شود.

سایر روش های استخراج شامل ابزارهای فلزی یا پلاستیکی درجه حرفه ای است. این ها ظاهراً با از بین بردن جوش های سر سیاه و بدون خراشیدن پوست شما کار می کنند. اما باید دقت کنید ما از کلید واژه حرفه ای در اینجا استفاده کرده ایم.

این بدان معنا است که متخصصان پوست که سال ها آموزش دیده اند که چگونه از این دستگاه ها استفاده می کنند. هنگامی که با تجربه محدود و کم شما از این وسایل استفاده می کنید این ابزارهای استخراج می توانند به وسیله ای برای خراش، زخم و حتی جای زخم تبدیل شوند.

مطلب پیشنهادی
5 نکته محرمانه در مورد ماسک های ورقه ای که باید بدانید

4. وقت خود را در مصرف پراکسید بنزوئیل هدر ندهید

وقتی صحبت از درمان های جایگزین آکنه بدون نسخه (OTC) می شود احتمالاً خواهید دید که بسیاری از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید هستند. مسئله این است که بنزوئیل پراکسید برای انواع آکنه ها مانند جوش سر سیاه موثر نیست.

بنزوئیل پراکسید باعث کاهش تورم آکنه های التهابی (شامل کیست ها و جوش های چرکی) خواهد شد. همچنین می تواند باکتری های زمینه ای را در یک جوش از بین ببرد.

با این حال باید بدانید جوش های سرسیاه التهابی تلقی نمی شوند؛ همچنین این جوش ها ناشی از باکتری نیستند. بنابراین محصولات دارای پراکسید بنزوئیل چندان مفید نیستند.

در آخر:

جوش سر سیاه بر اثر مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شود. برای از بین بردن آن ها شما باید از شوینده و اسکراب های موجود در بازار استفاده کنید. بیشتر متخصصان پوست بر این باور هستند استفاده از راهکارهای خانگی می تواند موجب تشدید جوش های دیگر شود.

از طرفی ابزار هایی در بازار وجود دارد که به شما وعده ی آن را می دهند که خود در خانه می توانید پوست را از شر جوش ها خلاص کنید. اما استفاده از آن ها تخصص لازم را می خواهد. در نتیجه پیشنهاد می شود برای داشتن پوستی سالم و شاداب متناسب با نوع پوست خود هر یک یا دو ماه برای پاکسازی به مراکز پاکسازی پوست مراجعه کنید.

منابع:
healthline
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *