پماد کالامین چیست

پماد کالامین در رده ی داروهای موضعی دسته بندی شده است. این پماد یکی از داروهای موثر برای درمان بیماری های پوستی که با خارش و سوزش همراه هستند به حساب می آید. کالامین از ترکیباتی ساخته شده است که می تواند احساس خارش های شدید پوستی مانند زمانی که فردی آبله مرغان می گیرد را کاهش دهد.

نحوه عملکرد پماد کالامین روی پوست

زمانی که پماد کالامین را بر روی ناحیه آسیب دیده پوستی می زنیم احساس خنکی می کنیم، مانند این است که یک لوسیون با عصاره اکالیپتوس را روی پوست خود ماساژ می دهید.

این خنکی به علت ترکیبات شیمیایی است که آن را به صورت موضعی در آورده اند. کالامین از دو ترکیب اصلی هیدروکلراید و دیفن هیدرامین ساخته شده است که باعث خنکی پوست می شوند.

1. نقش هیدروکلراید در پماد کالامین

هیدروکلراید یکی از ترکیبات دارویی است که نقش اصلی آن در این پماد ایجاد بی حسی موضعی بر روی پوست است و همچنین این ماده شیمیایی مانند یک آنتی هیستامین عمل می کند. در نتیجه با نظر پزشک می تواند یک گزینه مناسب برای حساسیت های پوستی باشد.

مطلب پیشنهادی
15 روش خانگی برای پاکسازی پوست صورت در انواع مختلف

2. نقش دیفن هیدرامین در کالامین

دیفن هیدرامین دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که التهابات ناشی از بیماری های پوستی مانند اگزما را کاهش می دهد، زمانی که التهابات بخوابند به دنبال آن شاهد خواهید بود درد نیز کمتر می شود. از طرفی دیگر خود این ماده ی شیمیایی خاصیت ضد درد و مسکن بودن را با خود دارد.

پماد موضعی کالامین در چه مواقعی استفاده می شود؟

پماد کالامین در چه مواقعی استفاده می شود؟

پماد کالامین را باید در نظر گرفت مانند هر دارویی دیگر باید پزشک آن را تجویز کند. اما آن را بدون نسخه نیز در داروخانه ها نیز می توان تهیه کرد. همانطور که در بالا به آن اشاره شد این پماد یک داروی موضعی برای درمان بیماری و آسیب های پوستی است.

1. اگزما و استفاده از پماد کالامین

اگزما بیماری پوستی است که اغلب آن را در نوزادان مشاهده می کنیم. اما این بیماری می تواند به دلایل مختلفی در بزرگسالی نیز روی هر ناحیه از بدن پیدا شود. زمانی که ناحیه ای از پوست دچار اگزما شود خود را ابتدا با خارش و التهابات قرمز رنگ نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
بیماری گال چیست؟ علت، علائم، درمان و راه‌های پیشگیری از آن

اگر این بیماری در مرحله پیشرفته خود قرار نگرفته باشد با تجویز پزشک می توان برای کاهش التهابات و کم کردن خارش بر روی قسمت هایی که دچار اگزما شده است از پماد کالامین استفاده کرد.

نکته: زمانی که اگزما پیشرفت می کند پوست دچار زخم های نسبتا عمیق می شود که در این زمان از این پماد نباید استفاده کرد.

2. نقش پماد کالامین در زمان آبله مرغان

آبله مرغان بیماری است که اغلب افراد در سنین کودکی تا نوجوانی به آن مبتلا می شوند. این بیماری بر روی پوست التهابات تاولی شکل را ایجاد می کند که اگر آن ها ترکانده شوند جای آن بر روی پوست می ماند. اما مشکل در اینجا است که این التهابات تاولی به شدت همراه با خارش و سوزش می باشند.

اغلب پزشکان برای آن که افراد دچار آبله مرغان دوران این بیماری را راحت تر بگذرانند برای آن ها پماد کالامین را تجویز می کنند. برای جلوگیری از ترکیدن این التهابات بهتر است پماد را با یک گوش پاک کن بر روی آن پخش کرد.

مطلب پیشنهادی
قارچ کاندیدا - (12عوامل + 14علائم) (رژیم غذایی + پاکسازی بدن)

این پماد باعث احساس خنکی در این ناحیه می شد و التهابات اطراف آن را کم می کند و باعث کاهش درد و خارش پوست می شود. از طرفی این پماد از ترشحات احتمالی مایع داخل دانه های آبله مرغان جلوگیری می کند.

3. آفتاب سوختگی و عرق سوز شدن

آفتاب سوختگی و عرق سوز شدن آسیب های سطحی پوست هستند. اما این آسیب ها همراه با سوزش بسیار هستند. به گونه ای که گاهی عادت های روزانه ی فرد را با اختلال روبرو می کند. در این زمان دارویی لازم است که پوست را بی حس کرده و التهابات احتمالی را کاهش می دهد.

بهترین و بدون عوارض ترین دارو برای درمان این نوع آسیب های پوستی پماد کالامین است؛ چرا که در ابتدا درد های سطحی پوست را از بین می برد و دیگر با خوردن لباس به پوست فرد اذیت نمی شود و از طرف دیگر التهابات ناشی از سوختگی را به مرور می خواباند.

مطلب پیشنهادی
آیا مصرف ماینوکسیدیل درمان قطعی برای ریزش مو به حساب می آید؟

تفاوت لوسیون کالامین و پماد آن در چیست؟

کالامین محصولی دیگری دارد که مانند لوسیون یا محلول مانند است. شاید ابتدا به نظر بیایید پماد کالامین و پماد آن یکی باشد اما این طور نمی باشد آن ها در ترکیبات شیمیایی خود و برخی از عملکرد های خود برای بهبودی تفاوت هایی دارند.

  • لوسیون کالامین با تجویز و تشخیص پزشک می تواند گزینه ای باشد برای رفع لک های صورت در صورتی که پماد آن تنها جوش و التهابات آن را از بین می برد.
  • ترکیبات لوسیون کالامین به گونه ای است که یک لایه برداری سطحی بر روی پوست انجام می دهد که این باعث روشن شدن پوست می شود.
  • لوسیون ها اغلب دارای ترکیباتی هستند که به پوست آبرسانی و رطوبت رسانی می کنند، این مزیتی است که نسبت به پماد خود دارد. در نتیجه می تواند گزینه خوب برای اگزمای نوزادان باشد.

نحوه استفاده از پماد کالامین

نحوه استفاده از پماد کالامین

1. ابتدا محل آسیب دیده بر روی پوست را با یک پارچه مرطوب تمیز کرده و سپس آن را خشک می کنید.

مطلب پیشنهادی
تونر چیست و طرز استفاده آن چگونه است؟ + 7 فایده مهم تونر

2. با کمک یک گوش پاک کن یا پنبه پماد کالامین را بر روی نواحی آسیب دیده به آرامی ماساژ دهید تا کمی جذب شود.

3. اگر آسیب پوستی زیر لباس است توصیه می شود کمی صبر کنید اما اگر پماد از طریق لباس به قسمت های دیگر پوست پخش شود هیچ مشکلی ندارد.

4. اغلب طول استفاده از این پماد 7 روز است.

5. برای هر بار استفاده از پماد جای قبلی پماد روی پوست را پاک کنید.

آیا کالامین با عوارض همراه است؟

1. احتمال این که پماد کالامین عوارض داشته باشد بسیار کم است و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

2. اگر پوست دچار خارش های شدیدتر و کهیر های غیرعادی شد مصرف این پماد باید قطع شود و به پزشک مراجعه کرد.

3. این پماد برای بیماری های ناحیه مقعدی اصلا مناسب نیست؛ چرا که یک پماد موضعی است و ممکن است به داخل بدن برود و مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی
لوپوس با 10 نشانه اصلی + درمان و عوارض ناشی از آن

4. اگر در ناحیه چشم دچار آسیب پوستی شده اید باید با احتیاط از این پماد استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید