بیماری ها و سلامتتغذیهغذاهای سالمنوشیدنی ها

گیاه افتیمون – 4 خاصیت درمانی + موارد منع مصرف

گیاه افتیمون نامش برای اکثریت افراد نا آشناست. جالب است بدانید اکثریت ما این گیاه را بسیار مشاهده کرده ایم. برای مثال، میان سبزی خوردن اغلب ما گیاهی با دانه های زرد رنگ را دیده ایم اما برداشت کرده ایم که آن ها علف هرز هستند. آن الیاف زرد رنگ انگلی که به دور گیاهان و سبزی ها پیچیده اند، همان افتیمون می باشد. 

نام دیگر این گیاه سِس است و کاربرد بسیار زیادی از قدیم در طب سنتی ایرانی و طب آسیایی داشته است و امروزه با آگاهی از خواص آن، در بیشتر نقاط جهان از فواید آن بهره می گیرند. دانه های زرد رنگ این گیاه را می توان هم تنها یا به همراه گیاهان دیگر به صورت دمنوش دم کرد و با میل کردن آن آرامش روحی و سلامت بدن را به نوعی برای خود تضمین کرد.

آشنایی با خواص گیاه افتیمون

آشنایی با خواص گیاه افتیمون

گیاه افتیمون خاصیت و فواید زیادی برای بدن انسان دارد به خصوص برای درمان افرادی که با بیماری های روحی و روانی دسته و پنجه نرم می کنند از گذشته تا به امروز بسیار موثر بوده است. 

مطلب پیشنهادی
خواص مریم گلی | فواید مریم گلی برای جوانی و سلامت

1. دفع کردن سردی با گیاه افتیمون

گیاه افتیمون دارای طبع گرم و خشک زیادی است و برای افرادی که از سردی مزاج خود رنج می برند بسیار موثر است. طبق نظر پزشکان طب سنتی افرادی که دارای مزاج سرد هستند مستعد بیشترین بیماری ها از جمله بیماری های روحی قرار دارند. این افراد تا جای ممکن باید رژیم غذایی خود را به سمت گرمی ببرند و دمنوش این گیاه در مدت زمان کوتاهی مزاج را متعادل می کند.

2. درمان تپش قلب

اگر گیاه افسنتین را با گیاه افتیمون مخلوط و دم کنید، شما یک دمنوش عالی برای آرامش اعصاب درست کرده اید. همچنین مصرف متعادل از این دمنوش به دلیل خاصیت آرام بخشی که در خود دارد درمان مناسبی برای افرادی است که از تپش قلب استرسی رنج می برند.
البته این نکته قابل ذکر است که برخی از پزشکان طب سنتی بر این باور هستند که این دمنوش می تواند درمانی برای وسواس باشد.

مطلب پیشنهادی
به لیمو چه خواصی دارد؟ 7 خاصیت برجسته + ممنوعیت‌های مصرفی

3. تصفیه کننده کبد

کبد یکی از حساس ترین قسمت های بدن است که اختلال در آن باعث می شود اجزای دیگر نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند؛ چرا که کبد یکی از تصفیه کننده های بدن از سموم است.

امروزه به دلیل مصرف خوراکی های ناسالم و سرشار از چربی های اشباع شده کبد مستعد چرب شدن قرار دارد.، بنابراین اگر نمی توان به هر دلیل سبک زندگی را عوض کرد باید حداقل برای سلامت بدن گاهی سم زدایی انجام داد.

گیاه افتیمون اگر دور گیاهانی پیچیده باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته باشد، این خواص در این گیاه چند برابر می شود، در نتیجه با میل کردن متعادل از این دمنوش برای مدت مشخص، به سم زدایی کبد کمک چشمگیری خواهد کرد و پس از رفع این مشکل مشاهده خواهید کرد جوش های پشت کمر شروع به بر طرف شدن می کنند.

4. بهبود عملکرد قلب

یکی از شایع ترین بیماری هایی که از جوان تا پیر اکثرا به آن دچار می شوند بیماری های قلبی است. عامل این بیماری در درجه اول استرس و تنش های عصبی است و بعد از آن رسوب کلسترول های بد در رگ ها و مجاری قلب است. مصرف دمنوش گیاه افتیمون با پیشنهاد پزشک یکی از بهترین انتخاب ها برای درمان و بهبود عملکرد قلب است.

مطلب پیشنهادی
خواص بابونه برای سلامتی و تاثیر آن بر زیبایی

چرا که ابتدا این دمنوش خاصیت آرام بخشی زیادی در خود دارد و فرد را در مقابل تنش های عصبی محافظت می کند، با این عملکرد درد های قلب که ناشی از فشار عصبی است تا میزان زیادی بهبود پیدا می کند. از طرف دیگر آنتی اکسیدان های قوی موجود در این گیاه رسوبات رگ ها و مجاری قلب را طبق گفته پزشکان طب سنتی در مدت زمان کوتاهی از بین می برد، در نتیجه فشار از روی قلب و رگ ها برداشته خواهد شد.

موانع و مضرات مصرف

موانع و مضرات مصرف افتیمون
  • خانم هایی که دارای طبع گرم هستند این دمنوش در سه ماه اول بارداری بهتر است مصرف نشود و پس از آن با مشورت پزشک مصرف شود
  • افراد دارای مزاج گرم
  • کودکان
  • اگر به تعادل مصرف نشود ممکن است نتیجه ی عکس داشته و باعث افسردگی شود

در آخر: 

گیاه افتیمون یک گیاه ناشناخته است که دارای خواص زیادی برای سلامت جسم و روح است. این گیاه دارای مزاجی بسیار گرم است که پیشنهاد می شود در کنار گیاه های دیگر به صورت دمنوش میل شود. طعم آن تا حدودی تلخ و تند است. این دمنوش می تواند التهابات بدن را کم کرده و درد های ناشی از استرس و تنش را التیام دهد.

مطلب پیشنهادی
اکالیپتوس چه کاربردهایی دارد؟ (15 خاصیت + مضرات احتمالی)

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. دیش دان داران دیش دان داران اووووو دس دس دس هووووو ای دختر بندری قندری و مندری اوووو چقدر پلنگی ناز و قشنگی ناز من ای گاز من اوووو دس دس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *