تغذیهغذاهای سالم

گل گاوزبان – (24 خاصیت برای بدن و زیبایی + مضرات)

گل گاوزبان یکی از گیاهان بومی اروپا بوده که دارای خواص بی نظیری می باشد. این گیاه را اغلب به عنوان آرامبخش قلب می شناسند.

همچنین این گیاه ارغوانی رنگ می تواند باعث آرامش اعصاب شود و به دلیل آنتی اکسیدان هایی که دارد عصاره ی آن برای درمان ریزش مو و درمان شوره مورد استفاده قرار می گیرد.

البته این نکته را به یاد داشته باشید خانم ها در طول دوران بارداری نباید از این گیاه خوش طعم و رنگ مصرف کنند؛ چرا که باعث آسیب به جنین و گاها باعث سقط جنین خواهد شد.

گل گاوزبان چیست؟

گل گاوزبان چیست

گل گاوزبان گیاه علفی است. این گیاه دارای ساقه هایی بلند می باشد که روی آن با پرز و خار های تیز پوشیده شده است. به همین منظور برای چیدن آن باید بسیار دقت کنید.

گل های این گیاه پرخاصیت اغلب به رنگ های آبی و بنفش هستند و به صورت خوشه ای شکل این گل ها می رویند. طبع گیاه گاوزبان تازه گرم و تر است و جالب است بدانید زمانی که این گیاه را خشک می کنید طبع آن به گرم و خشک تغییر خواهد کرد.

نحوه ی دم کردن

نحوه دم کردن گل گاوزبان

برای دم کردن گل گاوزبان بهتر است یک قوری سرامیکی استفاده کنید. اما اگر قوری دیگری دارید از آن هم می توانید از استفاده کنید. قوری شما نباید تفاله گیر داشته باشد؛ چرا که هنگام جوشیدن باید گل های گاوزبان کاملا از هم باز شوند.

مطلب پیشنهادی
خواص پونه کوهی برای لاغری (سلامت بدن + زیبایی پوست و مو)

یک قاشق غذاخوری از این گیاه را ابتدا با آب یخ می شوییم تا گردوخاک آن گرفته شود. سپس آن را در قوری ریخته و داخل قوری یک لیوان و نیم آب جوش می ریزیم.

برای دم آمدن به مدت 5 دقیقه روی حرارت مستقیم و ملایم گاز قرار می دهیم. اما بهترین حالت آن است که اجازه دهیم روی حرارت بخار آب دم بیاید و روی آن را با پارچه ای مانند دم کنی به مدت 20 دقیقه می پوشانیم.

17 خاصیت گل گاوزبان برای بدن

خاصیت گل گاوزبان برای بدن

1. کاهش فشار قلبی با گل گاوزبان

فشار های عصبی و برخی از بیماری ها باعث می شود قلب به درستی نتواند خون را در بدن پمپاژ کند و از طرفی ممکن است این اختلال باعث تیر کشیدن های قلب شود.

با نوشیدن دمنوش گل گاوزبان می توانید کمک بزرگی به کاهش این درد ها کنید. این گیاه خوش طعم به دلیل مواد معدنی سرشاری که در خود دارد باعث بهبود عملکرد قلب می شود؛ در نتیجه ی این عملکرد درد و فشار از روی قلب برداشته خواهد شد.

2. درمان سرفه های خشک

عامل سرفه های خشک می تواند هوای آلوده یا بیماری های ریوی باشد که هر کدام درمان خاص خود را دارد. اما شما می توانید از گل گاوزبان برای درمان سرفه های خود استفاده کنید.

این گیاه بی نظیر برای ریه و راه تنفسی خاصیت فراوانی دارد. این خاصیت خلط آوری و لعابی دارد؛ در نتیجه با این خاصیت می تواند درمان بسیار موثری برای سرفه های خشک باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص رزماری (آشنایی با 15 خاصیت کاربردی این گیاه معطر)

3. درمان گرفتگی صدا با گل های گاوزبان

گرفتگی صدا شاید بدون برای فرد بیمار دردی به همراه نداشته باشد اما بدون شک آزاردهنده است. برای درمان این مشکل می توانید به خاصیت گل گاوزبان روی بیاورید.

این گیاه به دلیل ترکیبات خاصی که در خود دارد خواص ضد التهابی پیدا کرده است. در نتیجه می تواند روی تار های صوتی شما تاثیر گذاشته و التهاب آن ها را کاهش دهد. البته خاصیت لعابی که دارد در درمان گرفتگی صدا بی تاثیر نخواهد بود.

4. بهبود مجاری تنفسی با گل گاوزبان

گرفتگی نفس، یا اختلال در دم و بازدم بسیار فرد بیمار را مورد آزار قرار می دهد و باعث می شود ارگان های دیگر بدن نیز با مشکل روبرو شوند.

در مواردی که اختلال تنفس شما ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد می توانید برگ های گل گاوزبان یا عصاره ی آن را در دستگاه بخور بریزید و آن را نفس بکشید. 

به دلیل خاصیت ضد التهابی که این گیاه آبی و بنفش دارد به شما کمک می کند تا دستگاه تنفس تان باز شود و راحت تر عمل دم و بازدم را انجام دهید.

5. یک گیاه معرق

ابتدا به  نظر می آید عرق کردن زیاد مسئله ی خوبی نباشد. اما این را در نظر داشته باشید اگر بهداشت بدن خود را رعایت کنید تعریق می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص جینسینگ | آشنایی با 10 خاصیت بی نظیر جینسینگ

گل گاوزبان یک گیاه عرق آورنده است. یک نوع عملکرد برای درمان افرادی که دچار احتباس مایع میان بافتی شده اند بسیار عالی می باشد.

این گونه هم مایعات جمع شده از طریق عرق کردن خارج می شود و از طرف دیگر التهابات کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. البته این را در نظر داشته باشید در مصرف آن نباید زیاده روی کنید و با تجویز پزشک آن را برای کمک به درمان خود اضافه کنید.

6. کمک به درمان روماتیسم

درمان روماتیسم با گل گاوزبان

روماتیسم مفصلی یکی از بیماری های بسیار دردناک است. این بیماری موجب التهابات دردناک در بدن فرد بیمار می شود و البته هر قسمتی را می تواند درگیر خود کند.

درمان ها زیادی برای این بیماری وجود دارد. شما می توانید پس از مشورت با پزشک خود گل گاوزبان را برای کمک به درمان خود استفاده کنید.

این گیاه سرشار از مواد معدنی علاوه بر آن که با وجود خاصیت ضد التهابی ورم های بدن را کاهش می دهد، بلکه می تواند درد روماتیسم را بسیار آرام کند. همچنین جالب است بدانید این گیاه را به عنوان گیاه ضد روماتیسم نیز می شناسند.

7. تصفیه کننده خون

امروزه به دلیل سبک غذایی ناسالم و عدم تحرک کافی سطح برخی از مواد زائد در خون بسیار بالا می رود. در نتیجه برای بهبود و پایداری سلامت لازم است به اصطلاح خون پاکسازی شود.

مطلب پیشنهادی
برگ بو با 11 کاربرد باورنکردنی + هشدارهای مصرفی

یکی از گیاهان موثر برای تصفیه خون گل گاوزبان می باشد. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی و متنوع است. این ویژگی باعث خواهد شد آنتی اکسیدان ها با مواد زائد خون مانند کلسترول بالا و چربی های اشباع شده در رگ ها مبارزه کنند.

8. دفع سموم بدن

مواد غذایی که مصرف می کنیم هر اندازه سالم باشد باز به دلیل برخی از مکانیسم ها یا عدم نوشیدن آب کافی سمومی را در بدن باقی می گذارند. در نتیجه بهتر است در رژیم غذایی خود خوراکی هایی را جای دهیم که باعث شوند سموم از بدن دفع شد.

گل گاوزبان یکی از گیاهانی است که برای دفع سموم از بدن می توانید آن را میل کنید. این گیاه سرشار از پتاسیم و منیزیوم است. این دو ماده ی معدنی باعث می شود میزان ادرار شما افزایش پیدا کند؛ در نتیجه هر اندازه بیشتر ادرار از بدن شما خارج شود همراه آن مواد مضر نیز خارج خواهد شد.

9. کمک به درمان سنگ کلیه

در بیماری سنگ کلیه عوامل مختلفی می تواند نقش داشته باشد.برای دفع شدن سنگ داروهای ادرار آوری به بیمار داده می شود تا با عملکرد زیاد کلیه رسوبات از کلیه جدا شده و از طریق مجاری ادرار خارج شود.

گل گاوزبان یک دمنوش بسیار موثر برای کمک به درمان سنگ کلیه است. دمنوش این گیاه باعث می شود کلیه عملکرد بهتر و قوی تری برای دفع رسوبات از خود نشان دهد.

مطلب پیشنهادی
مهمترین خواص شیرین بیان در 9 مورد (سلامت کبد، پوست و معده)

10. کمک به بهبود سندرم روده تحریک پذیر

از دردناک ترین بیماری ها می توان به بیماری سندرم روده تحریک پذیر اشاره کرد. این بیماری کل سیستم دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از محققان بر این باور هستند روغن گل گاوزبان یکی از داروهای موثر برای این بیماری می باشد. این روغن باعث می شد روده مجدد قوای خود را به دست آورد و حرکت منظم تری به سمت خارج بدن داشته باشد.

11. محرک فعالیت کبد

کبد یکی از اعضای مهم بدن برای پاکسازی و سوخت و ساز محسوب می شود. بیشتر مواد غذایی هضم شده از طریق رگ های خونی از آن عبور می کنند و مواد زائد آن گرفته می شود.

هر اندازه فعالیت بیشتری داشته باشد خون سالم تری در بدن گردش خواهد کرد. برای این کار تنها کافیست یک عامل محرک مانند گل گاوزبان میل کنید.

این گیاه خوش طعم و رنگ مانند یک محرک برای کبد است و باعث می شود این عضو حیاتی بدن فعالیت بیشتر و قوی تری برای پاکسازی و متابولیسم داشته باشد.

12. کمک به بی اختیاری ادرار

با افزایش سن و برخی از عوامل افراد در سنینی بالا دچار بی اختیاری ادرار می شوند. گل گاوزبان می تواند برای این افراد بسیار مفید باشد.

چرا که این گیاه باعث خواهد شد سیگنال ها عصبی تقویت شوند و از طرفی ماهیچه های مثانه قوی تر عمل کند. در نتیجه مصرف متعادل از دمنوش این گیاه باعث می شود تا میزان زیادی جلوی بی اختیاری ادرار در بزرگسالان گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
خواص شلغم و مواد مغذی موجود در آن کدام اند؟

13. سرعت بخشیدن به درمان سرماخوردگی

خواص گل گاوزبان برای درمان سرماخوردگی

اغلب ما برای درمان سریع سرماخوردگی روی به خوردن داروهای شیمیایی می آوریم تا طول درمان بیماری بسیار کوتاه شود. اما پیشنهاد می شود به جای داروهای شیمیایی (که بدون شک برای کبد بسیار مضر هستند) از گیاهان دارویی استفاده کنید.

گل گاوزبان سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی و ویتامین C است. این ترکیبات باعث می شوند بدن پادتن بیشتری در برابر عوامل بیماری زا ترشح کند. در نتیجه موجب خواهد شد طول درمان سرماخوردگی بسیار کاهش پیدا کند.

14. افزایش شیر مادران

مادران باردار برای آن که در دوران شیردهی شیرشان بیشتر شود می توانند پس از مشورت با دکتر خود دمنوش گل گاوزبان و رازیانه تهیه کنند و روزی یک استکان مکیل کنند.

15. آرامبخش دوران پسا قاعدگی

خانم ها با افزایش سن دچار تغییرات هورمونی می شوند. این تغییرات هورمونی باعث می شود دچار نوسانات خلقی شوند و بسیار از لحاظ روحی حساس شوند. این دوره را پسا قاعدگی می نامند.

اغلب در دوره پسا قاعدگی به خانم ها قرص های هورمونی داده می شود تا عوارض ناشی از این دوره در آن ها کاهش پیدا کند. خانم ها می توانند با نوشیدن متعادل از دمنوش گل گاوزبان تا میزان زیادی باعث تعادل در هورمون های خود شوند.

مطلب پیشنهادی
به لیمو چه خواصی دارد؟ 7 خاصیت برجسته + ممنوعیت‌های مصرفی

نکته: زمانی که این هورمون ها در دوران پسا قاعدگی متعادل شوند، خانم ها احساس آرامش و نشاط بیشتری خواهند کرد.

16. کمک به درمان بی خوابی عصبی

شب هایی که طی آن روز را با تنش های عصبی زیادی پشت سر گذاشته باشید احتمال آن که دچار بی خوابی شوید بسیار بالا است. برای آرامش اعصاب و همچنین تحریک حس خواب می توانید یک دمنوش معجزه آسا میل کنید.

دمنوش گل گاوزبان با مقداری سنبل طیب یک نوشیدنی عالی برای کاهش استرس و خواب آرام در شما می شود. اما به یاد داشته باشید این گیاه را نباید هر شب میل کنید.

17. کمک کاهش درد پریود

خانم ها پس از رسیدن به سن بلوغ هر ماه یک تخمک آزاد می کنند و دیواره های رحم برای بارور شدن ضخیم می شود. اگر تخمک بارور نشود دیواره ی رحم به اصطلاح ریزش پیدا می کند و خانم ها پریود می شوند.

پریود شدن اغلب با درد جسمی و اختلال خلق همراه است. به جای استفاده از مسکن های مختلف خانم ها می توانند برای کاهش درد پریود از گل گاوزبان استفاده کنند.

البته این گیاه باعث می شود خونریزی آن ها رقیق شود و از طرفی انقباضات رحمی و دهانه رحم را کاهش می دهد. این مسئله موجب کاهش درد جسمی می شود. همچنین با متعادل سازی هورمون ها از نوسانات خلقی نیز تا میزان زیادی جلوگیری می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص مریم گلی | فواید مریم گلی برای جوانی و سلامت

آیا در بارداری می توان گل گاوزبان خورد؟

آیا در بارداری می توان گل گاوزبان خورد

دوران بارداری یک 9 ماهه بسیار حساس برای مادر و جنین به حساب می آید و باید در مصرف خوراکی ها بسیار دقت کنند.

در دوران بارداری بخصوص 3 ماهه اول و خانم های که سابقه ی سقط جنین دارند تحت هیچ عنوان نباید از گل گاوزبان و عصاره های آن میل کنند.

چرا که این گیاه پر خاصیت به شدت قاعده آور است و رحم را برای نگهداری جنین ناتوان می کند و باعث سقط جنین یا آسیب به او خواهد شد.

خواص گل گاوزبان برای پوست و مو

 گل گاوزبان علاوه بر سلامت جسم و روح یک انتخاب عالی برای بهبود پوست و مو به حساب می آید. این خواص شامل موارد زیر است.

  • روشن کننده پوست
  • درمان اگزما
  • درمان شوره سر
  • افزایش رشد مو
  • افزایش ضخامت مو
  • لایه برداری نازک پوست
  • درمان جوش های عصبی

عوارض گیاه  گل گاوزبان

  • مصرف زیاد آن باعث می شود به طحال آسیب وارد شود.
  • مصرف نامتعادل  گل گاوزبان  باعث آسیب به کبد می شود.
  • اگر 5 روز پشت هم این گیاه را مصرف کنید باعث پریود مجدد در یک ماه خانم ها خواهد شد.

در آخر:

گل گاوزبان یک گیاه درمانی است که باعث بهبود سلامتی خواهد شد. مصرف متعادل عصاره و دمنوش این گیاه خوش رنگ و بو باعث می شود احساس نشاط کنید و از طرفی بسیاری از درد های جسمی شما کم خواهد شد.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *