تغذیهرژیم مادران

رازیانه در بارداری چه فواید و خطراتی به همراه دارد؟

مصرف رازیانه در بارداری مفید است یا مضر؟ آیا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد؟ با مصرف دمنوش رازیانه می‌توان زایمان طبیعی راحتی داشت؟ آیا مصرف آن فوایدی دارد؟

تغذیه بارداری یکی از حساس‌ترین گزینه‌هایی است که اکثر مادران در این دوران نگران آن هستند. اینکه چه مواد غذایی مفید است یا مضر، سوال بسیاری از مادران در این دوران است. در ادامه متن به بررس هر آنچه که لازم است در مورد مصرف رازیانه در دوران بارداری بدانید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد مصرف رازیانه در بارداری

دانه رازیانه حاوی فیتواستروژن‌هایی است که به افزایش هورمون زنانه منجر می‌شود. استروژن به عنوان هورمون زنانه‌ای است که با مصرف دمنوش یا عرق رازیانه در زنان بیشتر خواهد شد. اغلب از رازیانه برای تنظیم چرخه قاعدگی، درمان عقب افتادن عادت ماهانه، اختلالات هورمونی زنانه و عوارض ناشی از آن مانند رشد موهای زائد، استفاده می‌شود.

مصرف رازیانه در بارداری

حتی از رازیانه برای باردار شدن نیز استفاده می‌کنند. زیرا وجود هورمون استروژن در آن به رفع کیست کمک خواهد کرد و متعادل سازی در ترشح هورمون‌های زنانه به همراه خواهد داشت. یکی از دلایلی که مادران رو به مصرف رازیانه در دوران بارداری می‌آورند، کاهش حالت تهوع و استفراغ با کمک دمنوش آن است. اما این تمام فواید مصرف رازیانه در بارداری نیست و در ادامه فواید بیشتری را برایتان بیان خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
7 اشتباه آسیب زننده و رایج در مصرف قهوه

فواید مصرف رازیانه در بارداری چیست؟

 • راهی عالی برای رهایی از حالت تهوع و ویار در سه ماهه ابتدایی بارداری مصرف متعادل از دمنوش رازیانه است
 • سوزش معده یکی از عوارض دوران بارداری است که با استفاده از رازیانه بهبود خواهد یافت
 • بی اشتهایی برای برخی از مادران ممکن است سبب کاهش وزن و ضعف شود که با جویدن دانه‌های رازیانه در اکثر موارد رفع خواهد شد
 • شیردهی پس از زایمان ممکن است به دلیل کم بودن سطح هورمون شیردهی ممکن نباشد و با مصرف رازیانه بهبود یابد
 • مشکلات گوارشی مانند نفخ و یبوست برای مادران باردار با مصرف رازیانه بهبود خواهد یافت
 • رازیانه خاصیت ضد اسپاسم و ضد گرفتگی عضلانی را به همراه خواهد داشت

آیا مصرف رازیانه در بارداری خطر و عوارضی دارد؟

مصرف انواع گیاهان دارویی در دوران بارداری باید با احتیاط کامل انجام شود. زیاده روی در مصرف هر نوع از گیاهان دارویی احتمال بروز عوارض جبران ناپذیر را تشدید می‌کند. عوارضی که ممکن است مصرف رازیانه در بارداری به همراه داشته باشد، شامل گزینه‌های زیر است:

 • رازیانه دانه‌ای قاعده آور است که به عنوان خطری جدی برای سقط جنین محسوب می‌شود
 • ترکیبات موجود در رازیانه به کاهش انعقاد خون منجر خواهد شد و افراد دارای مشکلات زمینه‌ای باید با احتیاط آنرا استفاده کنند
 • مصرف نامتعادل رازیانه در بارداری به بروز عوارض متعدد پس از زایمان برای کودک منجر خواهد شد
 • مصرف بیش از حد رازیانه احتمال خشکی پوست را افزایش می‌دهد
 • خانم‌هایی که سابقه سقط جنین دارند باید از مصرف رازیانه با مطلع شدن بارداری پرهیز کنند
مطلب پیشنهادی
عفونت ادرار در بارداری - (عوامل + درمان + پیشگیری)

نکته: تحقیقات کاملی در مورد عوارض مصرف رازیانه در بارداری انجام نشده است. اما لازم است مادران در مورد مصرف آن از پزشک مربوطه جویا شده و تا جای ممکن اعتدال در مصرف آنرا رعایت کنند.

نحوه مصرف چای رازیانه برای کنترل تهوع صبحگاهی

فواید و عوارض رازیانه در بارداری

اعتدال در مصرف داروهای گیاهی به ویژه رازیانه که حاوی هورمون زنانه است، باید رعایت شود. ترجیحا رازیانه در بارداری با فواصل زیاد بهتر است استفاده شود. مصرف دانه، عرق رازیانه یا دمنوش آن تاثیر یکسانی به همراه دارد و بسته به ذائقه مادر خواهد داشت.

نکته مهم اینکه سازمان بهداشت جهانی، تاکیدی بر مصرف داروهای گیاهی برای رفع عوارض دوران بارداری نداشته است. مادران باید در مورد مصرف هر یک از داروهای گیاهی و حتی برخی مواد غذایی خاص از پزشک خود مشورت بگیرند.

برای رفع حالت تهوع صبحگاهی می‌توان از یک قاشق چایخوری دانه رازیانه به همراه یک فنجان آب جوش استفاده کنید. مدت 5 الی 7 دقیقه زمان دهید تا کاملا دم بکشد. سپس به همراه یک قاشق چایخوری عسل آن را نوش جان کنید.

مطلب پیشنهادی
بادام زمینی در بارداری - (فواید و مضرات + ارزش غذایی)

آیا مصرف رازیانه در دوران بارداری منجر به سقط جنین می‌شود؟

مصرف دمنوش رازیانه بعد از غذا، به هضم بهتر غذا کمک خواهد کرد که به همین منظور بسیاری از افراد آنرا استفاده می‌کنند. نکته مهمی که باید در خاطر داشت این است که مصرف رازیانه سبب بروز قاعدگی و خونریزی واژینال را در پی دارد که در نهایت سقط جنین اتفاق خواهد افتاد. مادران در این دوران باید در مورد مصرف آن و هر داروی گیاهی دیگری باید از پزشک متخصص جویا شوند.(1)

نکات تکمیلی

در این متن به بررسی معایب و مزایای مصرف رازیانه در بارداری پرداختیم. با وجود فواید متعددی که در این دانه وجود دارد، ضروری است با احتیاط و مشورت پزشک مصرف شود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *