آشنایی با خواص انگور

میوه ها اغلب دارای فواید بسیاری هستند که باید آنها را در سبد غذایی خود جای دهیم. اما خواص انگور به میزانی زیاد است که این میوه ی مقوی و مفید را بهتر است جز خوراکی های صددرصدی روزانه ی خود قرار دهیم. 

در این مقاله به  کلیت خواص انگور و ضرورت مصرف آن برای خانم های باردار صحبت کرده ایم. 

 خواص انگور

انگور جز میوه هایی با طبع گرم است. این میوه در خود مواد مغذی بسیاری را جای داده است. مصرف روزانه آن بسیار در سلامت بدن کمک خواهد کرد. همچنین انگور در بالا بردن سیستم دفاعی بدن نقش بسزایی را ایفا می کند.

در ادامه تک تک به خواص این میوه ی قوی و سرشار از ویتامین و مواد معدنی خواهیم پرداخت.

 • خواص انگور و معجزه در درمان کم خونی 

به علت عادت های بد غذایی و داشتن مشکل معده در اغلب افراد, کم خونی را می توان در اکثر افراد مشاهده کرد. کم خونی باعث احساس خستگی روزمره می شود و فرد انرژی کافی را برای انجام کارهای ساده را نخواهد داشت. به جای مصرف از انرژی های مصنوعی می توان با نوشیدن یک لیوان آب انگور سفید و روشن انرژی را سریع به بدن خود بازگردانید.

انگور سفید با وجود داشتن مواد معدنی مثل آهن، کم خونی را جبران می کند. اگر از آب میوه ی طبیعی انگور سفید  به صورت مرتب استفاده شود خواهید دید فقر آهن کاملا از بین خواهد رفت و دیگر احساس خستگی در طی روز نخواهید داشت.

 

 • از مبتلا شدن به بیماری های قلبی جلوگیری کنید
مطلب پیشنهادی
خواص انبه برای تضمین سلامتی (11 مورد کامل و موثر)

در بدن و خون کلسترولی وجود دارد که به اختصار به آن  LDL می گویند. این نوع کلسترول به نوع بد و یا مضر نام برده می شود. کلسترول بد در خون باعث لخته شدن خون در بدن می شود. زمانی که این انسداد در قلب ایجاد شود شخص دچار مشکلات قلبی خواهد شد.

در انگور آنتی اکسیدان هایی برای جلوگیری از انعقاد خون  وجود دارد. این آنتی اکسیدان ها همچنین با آزاد کردن رادیکال آزاد در بدن باعث می شوند احتمال انعقاد نیز گرفته شود و همانطور جلوی عملکرد کلسترول بد خون را نیز بگیرد

 نکته: این آنتی اکسید ها عمل سم زدایی خون را نیز انجام می دهند.

 

 • از انگور برای رفع یبوست کمک بگیرید

یبوست یکی از ناراحتی های داخلی است که فرد نمی تواند مدفوع خود را به راحتی از بدن خارج کند. انگور میوه ای، سرشار از فیبر های نامحلول است. فیبر های نامحلول در معده تجزیه نمی شوند و هنگام عمل هضم وارد دستگاه گوارشی می شود. هنگامی که حجم فیبر در دستگاه گوارش زیاد شود تشکیل و دفع مدفوع را راحت می کند.

نکته: زمانی که دچار اسهال هستید انگور نباید خورده شود. چرا که انگور خاصیتی در جذب آب ندارد و ممکن است اهال را در شما شدیدتر کند.

انگور دارای سلولز، قند و اسید های ارگانیک است. این مواد عملکرد ماهیچه های معده و ماهیچه ی روده را افزایش  تنظیم می کنند، در نتیجه از یبوست جلوگیری می کند.

 

 • با خواص انگور از کلیه های محافظت کنید
مطلب پیشنهادی
شاه توت و هر آنچه که باید در مورد این میوه مفید بدانیم

انگور از آن دست میوه هایی است که میزان ادرار را در بدن افزایش می دهد. با خارج شدن هر بار ادرار مقداری اسید اوریک از بدن خارج می شود. در نتیجه ی خارج زیاد ادرار از بدن، میزان قابل توجهی اسید اوریک کاهش پیدا خواهد کرد. کاهش اسیداوریک باعث می شود فشار از روی کلیه ها برداشته شود.

نکته: انگور قرمز این خاصیت دفع اسیداوریک را بیشتر در خود دارد.

 

 • یکی از راهکار های پیشگیری از سرطان سینه

در آزمایشات اخیر که متخصصان انجام داده اند. به این نتیجه رسیده اند آب انگور نقش به سزایی در کاهش تورم های غدد سینه دارد. آن ها احتمال این را داده اند آب انگور جلوی ترشح بیش از اندازه استروژن را در خانم ها می گیرد در نتیجه این عامل باعث جلوگیری پیشرفت سرطان سینه شود.

نکته: انگور دارای آنتی اکسیدان هایی است که جلوی انواع سرطان را می گیرند. اما این آنتی اکسیدان ها برای سرطان سینه نقش چشمگیر تری را ایفا کردند.

 

 • تقویت استخوان ها با مصرف انگور
مطلب پیشنهادی
رژیم وایکینگی خوب است یا بد؟ روند کاهش وزن + حفظ سلامتی

انگور دارای خواص زیادی است یکی از آن ها تقویت استخوان ها است. انگور در خود دارای آهن، مس و منگنز است. این مواد مغذی در تشکیل و استحکام استخوان ها نقش بسزایی دارد. اگر انگور به صورت روزانه مصرف شود، از بیماری هایی که با افزایش سن به سراغ انسان می آید پیشگیری می کند، همچنین از مبتلا شدن به بیماری هایی نظیر پوکی استخوان در سن پیری جلوگیری خواهد کرد.

نکته:  منگنز در بدن بسیار مهم و ضروری است و نقش بسزایی را در بدن ایفا می کند. مانند : کمک به سوخت و ساز پروتئین ها، افزایش کلاژن سازی و بهبود عملکرد سیستم عصبی.

 

خواص انگور در بارداری

انگور یکی از میوه هایی است که در زمان بارداری باید در سبد غذایی  قرار داد. انگور سرشار از ویتامین و مواد معدنی و فیبر است. این مواد هم به سلامتی مادر و هم جنین کمک می کند.

برخی فواید انگور برای خانم های باردار موارد زیر را شامل می شود:

 • کمک به تشکیل  شکل گیری استخوان
مطلب پیشنهادی
خواص زرشک ؛ 7 خاصیت زرشک که حتما باید از آن باخبر باشید

انگور در خود دارای کلسیم و فولیک اسید است. این دو ماده در شکل گیری و استحکام استخوان های جنین نقش بسزایی را ایفا می کنند. استفاده از این میوه کمک خوبی برای تشکیل و رشد استخوان ها در جنین می شود. علاوه بر اینکه انگور برای جنین مفید است نقش مهمی در استحکام استخوان های مادران نیز در زمان بارداری ایفا می کند. کمبود کلسیم را در بدن آن ها جبران می کند.

 

 • از خواص انگور برای تشکیل طناب نخاعی جنین کمک بگیرید

خانم های باردار باید توجه ویژه ای برای تشکیل طناب نخاعی جنین خود داشته باشند. چرا که تشکیل نشدن این طناب نخاعی کودک را دچار مشکلات بسیاری می کند.

اسیدفولیک موجود در انگور کمک به سزایی در تشکیل این طناب نخاعی می کند.

 

 • ورم دوران بارداری را با خوردن انگور کاهش دهید

اکثر خانم های باردار دچار ورم در ناحیه پاها می شوند.این اتفاق بسیار اذیت کننده است. اغلب به آن ها توصیه می شود برای کاهش ورم پاها تحرک خود را بیشتر کنند. اما علاوه بر تحرک، آن ها می توانند با مصرف انگور ورم بدن خود را به میزان چشمگیری کاهش دهند.

انگور در خود دارای منیزیم و کلسیم است، که طی تحقیقات متخصصان گفته شده است که، این دو ماده موجود در انگور باعث می شوند ورم های دوران بارداری  کاهش پیدا کنند.

نکته: انگور دارای فواید زیادی در دوران بارداری است که ما فقط به بعضی از آنها اشاره کرده ایم. 

مضرات مصرف انگور

مصرف هر خوراکی هر اندازه که مفید باشد، مضرات و بدی هایی را دارد. این ها نیز شامل انگور نیز می شود.که در ادامه به ضرر آنها پرداخته ایم.

 • بعضی از افراد به این میوه حساسیت دارند و باعث میشود بدنشان به این میوه واکنش های مختلفی نشان بدهد. مانند: خارش و درد گلو، ایجاد سرماخوردگی و غیره.
 • مصرف زیاد این میوه باعث خواهد شد کربوهیدرات بدن زیاد شود که افزایش کربوهیدرات باعث ایجاد قند نوع دو و افزایش وزن خواهد شد.
 • همانطور که در خواص انگور گفته شد فیبر موجود در انگور به سیستم دستگاه گوارشی کمک زیادی خواهد کرد. اما در نظر داشته باشید مصرف بی اندازه از آن نیز دستگاه گوارش را دچار مشکل کرده و باعث سوء هاضمه خواهد شد.