زیباییمو

درمان شپش و رشک فقط با 5 راهکار خانگی بسیار ساده

درمان شپش در زمان‌های گذشته تنها با کچل کردن و کوتاهی موها انجام می‌شد. اما امروزه راهکارهای متعددی برای این منظور وجود دارد که به سادگی می‌توان با آنها از شر شپش‌های مزاحم خلاص شد بدون اینکه موها کوتاه شوند و آسیبی برایشان ایجاد شود.

پیشنهاد می‌کنیم با ادامه این متن همراه باشید تا موثرترین راهکارها را برایتان بیان کنیم تا بتوانید در صورت مواجه شدن با این مشکل به راحتی برطرفشان کنید.
البته بهتر است در ابتدا ببینیم این موجودات مزاحم چه چیزی هستند و چگونه منتقل می‌شوند تا بعد راهکار مناسب برای درمان و پیشگیری از ایجاد مجدد آنها را برایتان بیان کنیم.

شپش چیست؟

حشرات ریزی هستند که در ابتدای متولد شدنشان قابل تشخیص نخواهند بود. این حشره بعد از متولد شدن، عمری 30 روزه دارد و در این مدت می‌‌تواند روزانه بین 5 الی 8 تخم بگذارد. این تخم‌ها که به آنها رشک یا نیت گفته می‌شود هر کدام در صورت داشتن شرایط مناسب از جمله مرطوب بودن و تاریک بودن، بعد از 7 روز متولد خواهند شد.

شپش چیست

محل زندگی شپش‌ها نزدیک پوست سر است. برای تغذیه معمولا حدود هر 6 ساعت یکبار از خون کف سر تغذیه می‌کنند. در عرض چند ساعت اگر نتوانند از پوست سر تغذیه کنند از بین خواهند رفت. شپش با پاهای خود به موها چسبیده و اگر آسیبی حتی به پاهایش وارد شود، می‌میرد.
پس از بین بردن آن کار چندان سختی نیست و فقط باید آنها را از کف سر دور کرد. در ادامه بهترین روش برای این هدف را خواهیم گفت.

مطالب مرتبط با شپش و سلامت مو

شپش از کجا می‌آید؟

 • مدارس (معمولا با شروع مدارس بیشتر مادران در مورد این موضوع نگران می‌شوند)
 • باشگاه‌ها و محیط‌های ورزشی
 • استفاده از رختخواب مشترک
 • استفاده از وسایل شخصی دیگران از جمله حوله، برس و روسری
مطلب پیشنهادی
10 نکته مهم برای بالا بردن طول عمر اکستنشن مو

چگونه شپش را می‌توان تشخیص داد؟

معمولا ابتلا به شپش، ناخودآگاه سراغ افراد با موهای بلند می‌آید. معمولا کودکان و بزرگسالان بسیاری در طول سال با این حشرات مزاحم درگیر می‌شوند.
البته وقتی فرد بهداشت فردی و عمومی را رعایت نکند، احتمال شپش گرفتن، افزایش خواهد یافت. وقتی شپش روی سر فرد وارد می‌شود حدود 2 هفته طول می‌کشد تا علائم را از خود بروز دهد.

شپش چیست؟

بسیاری از افراد بر این باورند که وقتی سرشان خارش دارد به شپش مبتلا شده‌اند و سریع به درمان شپش می‌پردازند. اما همیشه خارش نشانه ابتلا به شپش نیست و گاهی در ابتدا پوسته شدن و خشکی کف سر را ممکن است بروز دهد. سایر علائم شپش داشتن شامل موارد زیر می‌شود.

1. خارش کف سر

خارش بیش از حد پشت سر و نزدیک گردن از نشانه‌های اولیه وجود شپش در سر است. خارش ایجاد شده به علت وجود حساسیت به بزاق شپش بروز داده می‌شود.

2. دیدن رشک

وجود دانه‌های بسیار ریز در نزدیکی ریشه مو نشانه تخم‌های شپش است. به تخم‌های شپش رشک می‌گویند. این رشک‌ها پس از یک هفته به صورت شپش متولد می‌شوند.

3. قسمت‌های درگیر شده به شپش و رشک

شپش و رشک در برخی از قسمت‌ها بیشتر دیده می‌شوند.
وجود این تخم‌ها در نزدیک پشت گوش، پس سر و پشت سر بیشتر است. زیرا شرایط برای رشد و تخمک‌گذاری در این قسمت‌ها کاملا فراهم است. به همین دلیل در این قسمت‌ها خارش نیز بیشتر خواهد بود.

4. قرمزی و التهاب

شپش و رشک در صورت پیشرفت و عدم درمان با برجستگی‌هایی تقریبا قرمز در ناحیه کف سر همراه خواهد شد. این قرمزی‌ها و التهابات به علت جای تغذیه شپش از سر ایجاد می‌شود.

5. زخم و عفونی شدن

پیشرفت و تکثیر شپش، خارش بیش از حد را به همراه دارد. این موضوع ممکن است سبب ایجاد زخم و عفونی شدن زخم‌ها شود.

مطلب پیشنهادی
طرز تهیه 4 اسکراب پوست سر در خانه با کمترین هزینه

آیا درمان شپش بدون کوتاهی مو امکان پذیر است؟

در صورت مشاهده چشمی و پی بردن به هر یک از علائمی که به آنها اشاره شد، باید بررسی دقیق انجام شود. در گذشته برای درمان قطعی، تمام موها را از ریشه می‌تراشیدند. از آنجایی که این حشره روی موهای بلند می‌تواند زندگی داشته باشد، معمولا افرادی که موهای بلند دارند (اغلب خانم‌ها) را درگیر می‌کند و کوتاهی برایشان سخت خواهد بود.

درمان شپش بدون کوتاهی مو

خوشبختانه امروزه دیگر نیازی به کوتاهی موها و کچل شدن برای رفع شپش نیست. زیرا به طور کامل به نقاط ضعف این حشره پی برده‌اند و راهکارهای درست از بین بردن آنرا پیدا کرده‌اند.

استفاده از شوینده مناسب و راهکارهای خانگی طبیعی، می‌تواند به طور کلی فرد را از شر شپش‌ها خلاص کند. در ادامه متن، این راهکارهای مناسب را به طور کامل ارائه کرده‌ایم.

درمان شپش با چند راهکار سریع و بسیار ساده

اگر فردی که مشکوک به شپش است، به مراکز بهداشت مراجعه کند. برای درمان معمولا یک شامپو، شانه و اسپری مخصوص البسه و پارچه‌های رختخواب تجویز می‌کنند، تا از شر شپش‌ها خلاص شوند. اما ممکن است افراد علاقه‌ای به شامپوی شیمیایی قوی که به فروش می‌رسد، نداشته باشند و راهکارهای موثر طبیعی را ترجیح دهند.

حتی در ادامه‌ی استفاده از درمان با شامپوی مخصوص نیز لازم است از راهکارهای طبیعی استفاده کرد تا از شر رشک‌ها خلاص شد. زیرا شامپوی مخصوص تنها می‌تواند به از بین بردن شپش‌های زنده کمک کند و در از بین بردن رشک‌ها موثر نباشد. پس بهتر است در ادامه‌ی درمان، این راهکارهای خانگی موثر را پیش گرفت تا برای همیشه شپش‌های سر را از بین برد.

نکته مهمی که قبل از پیش گرفتن راه‌های پیشنهادی باید در نظر گرفت این است که باید برای از بین بردن رشک‌ها و شپش‌ها به صورت کامل شانه زدن با شانه ریز را در حین استفاده از ماسک‌های معرفی شده و بعد از اتمام آبکشی انجام داد.

درمان شپش با سس مایونز

سس مایونز ترجیحا نوع خانگی آن یا حتی نوع صنعتی آن، گزینه بسیار موثری در از بین بردن شپش و رشک است.
سس مایونز بهترین راهی است که با آن می‌توان شپش‌ها را خفه کرد.
با سُر شدن موها، رشک‌ها با شانه کردن از روی موها سُر خورده و از روی نزدیکی ریشه موها خارج خواهند شد. با فاصله گرفتن رشک‌ها از نزدیکی ریشه مو از بین خواهند رفت.

مطلب پیشنهادی
11 نکته حیاتی برای تقویت موهای نازک و کم پشت

برای استفاده از سس مایونز به منظور از بین بردن شپش و رشک باید تمام نقاط سر را از کف سر تا نوک موها به سس مایونز آغشته کرده و به وسیله نایلون کل موهای آغشته به سس مایونز را پوشاند. برای تاثیر بهتر، حدود 6 ساعت و حتی بیشتر باید زمان داد تا کاملا تاثیر خود را ایجاد کند.

بعد از گذشت زمان باید موها را با شانه ریز، از ریشه شانه زد و آبکشی کرد.
برای نتیجه بهتر حین آبکشی نیز شانه زدن با شانه مخصوص شپش یا شانه خیلی ریز را باید انجام داد. این روش را می‌توان هفته‌ای 1 الی 2 مرتبه انجام داد تا به طور کامل نتیجه از بین رفتن شپش‌ها و رشک‌ها را مشاهده کرد. این روش از نوع مزمن تا حاد نتیجه‌بخش خواهد بود.

درمان شپش با سرکه

سرکه خاصیت اسیدی دارد و به راحتی قادر به از بین بردن موجودات ضعیفی مانند شپش است. کافی است سرکه را با روغن زیتون به یک نسبت ترکیب کرده و سر را به آن آغشته کرد.

تمام موها را به این مایع آغشته کنید و سپس باید در نایلون پیچید. در ادامه بعد از حدود 1 ساعت، موها را شانه ریز زده و آبکشی باید کرد. این کار را هفته‌ای یک مرتبه باید انجام داد تا نتیجه کامل گرفت.
توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از آسیب به ریشه موها، سرکه را به کف سر اسپری نکنید و فقط به ساقه موها بپاشید.

مطلب پیشنهادی
بهترین و بدترین خوراکی برای ریزش مو را بشناسید

روغن‌های مفید برای درمان شپش و رشک

روغن برای درمان شپش

برخی از روغن‌های طبیعی هستند که برای از بین بردن شپش و رشک تاثیر بیشتری نسب به سایر روغن‌ها ایجاد می‌کنند. این روغن‌ها را کافی است وقتی شست و شوی موها تمام شد و موها کمی خشک شدند، به ریشه و ساقه موها مالید. بعد از چرب شدن کامل موها بهتر است موها را کاملا از ریشه به وسیله شانه ریز، شانه زد.

1. روغن نارگیل
روغن نارگیل یکی از گزینه‌های خوب برای ماساژ سر است. استفاده از این روغن به از بین رفتن رشک منجر می‌شود و عوارض ناشی از وجود شپش را از بین می‌برد. برای نتیجه بهتر می‌توان از ترکیب آن با کافور نیز استفاده کرد.

2. روغن درخت چای
روغن درخت چای را می‌توانید با شامپوی خود ترکیب کنید. سپس از آن برای از بین بردن شپش و رشک استفاده کنید.

3. روغن بادام تلخ
یکی از روغن‌های پرکاربرد برای زیبایی پوست و مو روغن بادام تلخ است. از این روغن می‌توانید برای ماساژ کف سر و بهبود وضعیت تارهای موها استفاده کنید. از آسیب ناشی از شانه زدن زیاد برای از بین بردن شپش و رشک نیز جلوگیری می‌کند.

4. روغن زیتون
نگه داشتن چند ساعت موها در روغن زیتون فراوان سبب خفه شدن شپش‌ها و لیز خوردن رشک‌ها به پایین خواهد شد.

چرب کردن موها بسیار موثر برای از بین بردن شپش و رشک خواهد بود. رشد آنها را کم کرده و در نتیجه از بین خواهند رفت.

سشوار برای از بین بردن شپش و رشک

راهی که برخی افراد می‌توانند به سرعت از شپش و رشک خلاص شوند سشوار کشیدن موها است. این کار را باید از ریشه موها شروع کرد و هر تکه از موها را با حرارت داغ سشوار کشید.

مطلب پیشنهادی
بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو (8 مکمل بسیار عالی)

این کار درصد بالایی از شپش‌ها و رشک‌ها را از بین خواهد برد. البته این روش برای افرادی که نمی‌خواهند حرارت زیادی به موهایشان زده شود، مناسب نیست و بهتر است راهکارهای دیگر مانند سس مایونز که به راحتی شسته می‌شود را انجام دهند.

سشوار کشیدن و حتی استفاده از مواد شوینده و هوای آلوده می‌تواند آسیب‌های واضحی را برای سلامت و زیبایی موها به همراه داشته باشد.
خشکی موها، موخوره، وز شدن و حالت پذیر نبودن از عوارض دیگری است که زیبایی موها را کاملا از بین می‌برند. برای رفع آنها راهکارهای مراقبتی بسیار موثری وجود دارند که ما آنها را در مقاله مراقبت از مو برای داشتن موهای سالم ارائه کرده‌ایم.

وازلین برای درمان شپش

استفاده از وازلین کمک می‌کند تا به شپش‌ها اکسیژن نرسد و خفه شوند. برای این منظور بهتر است لایه‌ای ضخیم از وازلین را روی موها کشیده و مدتی حدود 40 دقیقه الی 1 ساعت موها را در وضعیت بسته شده در نایلون نگه داشت. بعد از آن به وسیله شانه دندانه ریز، موها را شانه زده و سپس آبکشی کرد.

درمان شپش با رنگ مو موثر است؟

اکثر افراد بزرگسالی که به شپش‌های مزاحم دچار می‌شوند، رنگ کردن موها را برای از بین بردن شپش ترجیح می‌دهند. حتی برای برخی دیگر از افراد جذاب‌تر است اگر موهای خود را با دکلره بی‌رنگ کنند و از شر شپش‌های مزاحم خلاص شوند.
اما آیا این راه مفید است؟

این نکته را باید در نظر داشت که مواد شیمیایی در ترکیبات رنگ مو و اکسیدان به سرعت شپش‌های بالغ را می‌کشند و از بین می‌برند. اما در این بین نکته مهم اینجاست که این مواد شیمیایی نمی‌توانند از پوسته رشک یا همان تخم شپش‌ها عبور کنند.

این موضوع نشان دهنده این است که حتی اگر شپش‌ها بعد از رنگ کردن یا بی‌رنگ کردن (دکلره) موها از بین بروند، رشک‌ها هنوز هستند. حتی بعد از چند روز هم متولد می‌شوند. برای خلاص شدن از همه آنها بهترین راهکارها چرب کردن و سُر کردن موها است که با استفاده مداوم شانه دندانه ریز، آنها از موهای سر خارج خواهند شد.

مطلب پیشنهادی
برای تقویت مو چه بخوریم؟ + تقویت مو با 7 راهکار ساده

حتی در این بین، افرادی که موهای رنگ شده دارند، باید به این نکته توجه کنند که مانند سایر افراد در معرض شپش هستند. یعنی موهای رنگ شده نیز ممکن است به شپش دچار شود.

برای رهایی کامل از شپش‌ها در خانه چه باید کرد؟

برای خلاص شدن و درمان شپش فقط نباید به مراقبت از موها پرداخت. رختخواب، فرش و موکت، برس و حوله ممکن است حاوی رشک‌ها و حتی خود شپش باشند. مراقبت‌ها و راهکارهایی که باید برای از بین بردن شپش و رشک در خانه انجام دهید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جارو کشیدن مکرر فرش، موکت و کف منزل
 • شست و شوی ملحفه رختخواب‌ها به ویژه بالشت به وسیله آب جوش به مدت 20 دقیقه
 • شست و شوی برس و شانه با آب گرم و شوینده مناسب و نگه داشتن آنها به مدت چند ساعت در آب
 • خشک کردن کامل موها بعد از شست و شو

چگونه بفهمیم شپش از بین رفته است؟

بعد از اینکه راهکارهای درست برای رفع شپش‌ها انجام شد، لازم است موهای خود را در آیینه یا توسط فرد دیگر چک کرد. می‌توان برای تشخیص بهتر از شانه خیلی ریز استفاده کرد. در واقع موها را باید به چند قسمت تقسیم کرد و بعد کمی به آنها از روغن‌های معرفی شده مالید تا شانه به راحتی حرکت کند.

بعد از آن، به خوبی باید موها را شانه زد و اگر اثری از شپش نبود، مطمئنا راهکارها موفقیت آمیز بوده‌اند. اما باید توجه کرد که راهکارهای خانگی از موثرترین درمان‌ها برای شپش هستند و لازم است آنها را دو هفته انجام داد تا حتی رشک‌ها نیز از بین بروند.

مطلب پیشنهادی
چند بار در هفته مجاز به شستن مو هستیم؟ + جایگزین شامپو

پیشگیری از ابتلا به شپش

برای پیشگیری از ابتلا به شپش، کافی است تا بهداشت فردی و عمومی در این رابطه را به طور کامل رعایت کرد. حمام کردن مرتب و شست و شوی کامل موها، برس کردن و شانه کردن منظم موها از راه‌های مناسب برای پیشگیری هستند.

درمان شپش

از آنجایی که مدرسه بستری مناسب برای انتقال شپش است، بهتر است دختران در مدرسه موها را کاملا بپوشانند. یعنی موها را ببافند و یا با کش پشت سر ببندند. مقنعه خود را از سر بر ندارند و تماس فیزیکی با دوستانی که فکر می‌کنند به شپش مبتلا هستند برقرار نکنند. همینطور لوازم شخصی را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند.

حتی بهتر است در باشگاه‌های ورزشی نیز موها را همیشه بست. حتی از دستمال سرهای زیبا هم بهتر است برای محافظت از موها استفاده کرد تا به صورت احتمالی شپش به سر منتقل نشود.

رهایی و خلاصی کامل از رشک

بعد از اینکه شپش از بین رفت، معمولا رشک‌ها باقی می‌مانند.
سخت‌ترین کار از بین بردن رشک‌ها است. زیرا معمولا به موها می‌چسیند و حذف آنها کمی سخت است. برای از بین رفتن آنها باید مداوم با روغن‌هایی که معرفی کردیم سر را شانه ریز زد. از راهکارهای دیگری که برای این منظور می‌توانید به کار ببرید موارد زیر هستند:

 • استفاده از ژل و وازلین
 • کندن تخم‌های شپش از روی سر به کمک فرد دیگر
 • اتو کشیدن موها و استفاده از دستگاه‌های حرارتی

شامپوهای معروف برای از بین بردن شپش

برخی از محصولات صنعتی و شامپوهای سر وجود دارند که برای از بین بردن شپش موثر هستند. اما باید توجه داشته باشید که رشک را از بین نمی‌برند و فقط برای حذف شپش‌ها کاربرد دارند. از جمله این شامپوها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوسیون ایورمکتین
 • لوسیون پرمترین
 • شوینده‌های حاوی پیرتروم

قویترین داروی ضد شپش

شامپوها و محلول‌های متعددی وجود دارند که از آنها برای درمان شپش و رشک می‌توان کمک گرفت. شامپوهایی که در بازار وجود دارند، اغلب خیلی قوی هستند و می‌توانند به از بین بردن شپش و رشک کمک شایانی برسانند.

مطلب پیشنهادی
نحوه انجام صحیح شانه زدن موی خیس و خشک + فواید برس زدن مو

حتی استفاده از شامپوهای قوی ضد شپش در از بین رفتن رشک‌ها هم موثر هستند. در نتیجه با استفاده از آنها به مرور می‌توان به درمان این مشکل پرداخت. حتی با استفاده از شامپوهای ضد شپش، باعث ضعیف شدن آنها می‌شوید و از انتقال شپش به دیگران جلوگیری خواهد شد.

لوسیون مالاتیون یکی از داروهای حشره کش است که اغلب بدون نسخه ارائه نمی‌شود. نام تجاری آن اُوید است و برای از بین بردن شپش و تخم شپش تاثیر به سزایی دارد. البته این دارو در حدی قوی است که برای کودکان زیر 6 سال ممنوع است.

گزینه دیگر شامپوی لیندن است که نوروتوکسین یا سم عصبی معرفی می‌شود. به همین دلیل خیلی سریع شپش‌ها و تخم‌های آنها را از بین می‌برد. اما عوارض جانبی متعددی ممکن است داشته باشد که به همین دلیل اغلب استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
حتی استفاده از این شامپو برای کودکان و سالمندان و حتی بزرگسالان کمتر از 50 کیلوگرم به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. فقط در صورتی که سایر روش‌ها موثر نباشد و پزشک این دارو را تجویز کند، می‌توانید آن را استفاده کنید.

مطالب مرتبط با شپش و سلامت مو

نکات تکمیلی

برای از بین بردن و درمان شپش و رشک نیازی نیست استرس گرفت و نگران شد. تنها با انجام دادن یکی از این 5 راهکار ارائه شده در این متن می‌توان برای همیشه از شپش‌ها خلاص شد. منتها برای اینکه مجددا مشاهده نشوند باید راهکارهای پیشگیرانه را برای این منظور انجام داد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   راهکارهای بیان شده در متن گزینه های موثری هستند. در کنار روش های توصیه شده در مراکز بهداشت می توانید از آنها هم استفاده کنید.

    1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
     در طول متن به راهکارهای موثری برای رفع شپش و رشک اشاره شده
     اما سس مایونز آن هم از نوع خانگی، باعث لیز شدن و سُِر خوردن رشک‌ها از روی موها می‌شود که به تقویت موها هم کم می‌کند.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   راهکارهای بیان شده می‌توانند تاثیر به سزایی در بهبود سریع‌تر این وضعیت داشته باشند. پس از آنها استفاده کنید و راهنمایی دقیق‌تر را هم می‌توانید از مراکز بهداشت دریافت کنید.

 1. سلام من موهام فروش بلنده یه فرد احمق شپش داشته و هرچیزی ازش می پرسیدیم داری با این که می دونسته میگفتن نه و داده به آجیم. منم الان سرم به شدت خارش داره و بدنم جوش قرمز می زنه
  دارم دیوونه میشم اگه موهامو کوتاه کنم پدرم در میاد تا بلند بشه همش می پره هوا اذیتم می کنه رشد موهامم فوق‌العاده کمه
  کمکم کنین

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز به نظر می‌رسد بدن شما به بزاق شپش حساسیت نشان داده و باعث ایجاد جوش قرمز در سطح پوست شما شده است.
   بهتر است برای رفع و کنترل جوش‌ها از پزشک هم مشورت دریافت کنید و برای رفع شپش و رشک هم از راهکارهای موثری که بیان کردیم کمک بگیرید.
   سس مایونز خانگی بدون ادویه یکی از بهترین راهکارها هست و می‌تواند برای تقویت موها هم مفید باشد.

  2. دوست عزیز اصلا جای نگرانی نیست ساده ترین وموثرترین وارزانترین روش استفاده ازروغن زیتونه به مدت یک هفته صبح روغن بمال وشب دوش بگیر وموهای خیس را شانه بزن همین

   1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
    ممنون از اینکه تجربیاتتون رو در اختیار ما و سایر دوستان قرار دادین.

 2. سلام منم دوروز توی سرم دوسه تا شپش پیداکردم و همینطور رشک .بعد من میخوام بدونم ایا این راه کاری که با سس مایونز دادین قطعی شپش ها و…. رو از بین میبره ؟.ما باید چند بار در هفته این رو تکرار کنیم

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   بهتر است حدود یک الی دو ماه از راهکارهای بیان شده استفاده کنید.
   تقریبا یک روز درمیان از یکی از راهکارها کمک بگیرید. این راهکارها به صورت تجربی در افراد مختلف تاثیر خوبی داشته‌اند. سس مایونز خانگی بدون ادویه راهکار خوبی است و به تقویت موها هم کمک می‌کند.
   درصورت لزوم حتما به مراکز بهداشت مراجعه کنید تا راهنمایی دقیقتر را دریافت کنید.

   1. سلام
    من سرم شپش زده ولی در بدنم احساسی ندارم
    امکانش هست ک ب بدن سرایت نکنه و فقط ب موهام باشه
    یا اینکه ب بدنم هم هست و من متوجه نمیشم؟؟؟؟
    ممنون میشم اگه جواب بدید
    باتشکر

    1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
     دوست عزیز شپش معمولا در ناحیه سر و موهای بلند ایجاد می‌شود. نگرانی برای بدن خود در مورد شپش نداشته باشید. ممکن است بدنتان به بزاق شپش حساسیت نشان داده باشد.
     اما اگر خارش، سوزش و قرمزی روی سطح پوست دارید، بهتر است برای پی بردن به علت اصلی از پزشک مشورت دریافت کنید.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز داخل متن به تمام نکات اشاره شده است البته بهتر است مداومت و صبوری در انجام راهکارها داشته باشید تا به پوست خود آسیب نزنید.

    1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
     دوست عزیز راهکارهای بیان شده گزینه‌های خوبی هستند و باید آنها را انجام دهید. اما همواره هر یک از اعضای خانواده باید بهداشت فردی را رعایت کند. مدام پوشاک، البسه و ملحفه‌ها را با آب گرم شستشو دهید و حتی فرش و موکت را مدام جارو کنید.

 3. سلام به کسانی که شپش دارن من خودم قبلا شپش داشتم و سس مایونز و اینا تاثیر نداشته
  من شامپو و روغن نلا رو گرفتم عالی بود بار اول که زدم همه رفتن …
  بنظرم شما هم اونو بگیرین اسمش (شامپو و روغن نلا ) طریقه استفادش هم نوشته برین بزنین عالی میشهههه
  واقعا من راضی بودم

 4. سلام من از دارو ها و شامپو هایی ک دکتر تجویز کردند استفاده کردم شپش ها رفتند ولی رشک ها هستند سس مایونز هم استفاده کردم اصلا جواب نداد روغن ها هم میگن خوب نیست چون چربه!! میشه بگین چیکار کنم؟؟! باز به دکتر مراجعه کنم🙂

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   هانیه عزیز بهتر هست مداومت داشته باشید در انجام راهکارهای بیان شده. چون تا زمان برطرف شدن و رفع کامل رشک ها زمان کافی لازم است. هر شپش 30 روز زندگی می‌کند و هر رشک مدت 7 روز زمان نیاز دارد تا متولد شود. پس باید روند درمان رشک‌ها را برای اطمینان تا 2 هفته به طور مداوم و هر روز ادامه دهید.

 5. سلام من یهماه پیش شپش داشتم و به خاطر شست و شوی مدارم و شانه زدن همه کشته شدن ولی رشک های مرده باقی ماندند میشه برای من هم یه راهکار موثر پیشنهاد کنید
  به نظرتون سس مایونز اثر میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *