درمان شپش

درمان شپش در زمان‌های گذشته تنها با کچل کردن و کوتاهی موها انجام می‌شد. اما امروزه راهکارهای متعددی برای این منظور وجود دارد که به سادگی می‌توان با آنها از شر شپش‌های مزاحم خلاص شد بدون آنکه موها کوتاه شوند و آسیبی برایشان ایجاد شود.

پیشنهاد می‌کنیم با ادامه این متن همراه باشید تا موثرترین راهکارها را برایتان بیان کنیم تا بتوان در صورت مواجه شدن با این مشکل به راحتی برطرفشان کرد. البته بهتر است در ابتدا ببینیم این موجودات مزاحم چه چیزی هستند و چگونه منتقل می‌شوند تا بعد راهکار مناسب برای درمان و پیشگیری از ایجاد مجدد آنها را برایتان بیان کنیم.

شپش چیست؟

حشرات ریزی که در ابتدای متولد شدنشان قابل تشخیص نخواهند بود. این حشره بعد از متولد شدن، عمری 30 روزه دارد و در این مدت می‌‌تواند روزانه بین 5 الی 8 تخم بگذارد. این تخم‌ها که به آنها رشک یا نیت گفته می‌شود هر کدام در صورت داشتن شرایط مناسب از جمله مرطوب بودن و تاریک بودن، بعد از 7 روز متولد خواهند شد.

شپش چیست

محل زندگی شپش‌ها نزدیک پوست سر است و برای تغذیه معمولا حدود هر 6 ساعت یکبار از خون کف سر تغذیه می‌کنند. در عرض چند ساعت اگر نتوانند از پوست سر تغذیه کنند از بین خواهند رفت. شپش با پاهای خود به موها چسبیده و اگر آسیبی حتی به پاهایش وارد شود خواهد مرد.

مطالب مرتبط با شپش و سلامت مو

مطلب پیشنهادی
8 نکته بسیار مهم مراقبت از مو برای داشتن موهای سالم

شپش از کجا می‌آید؟

 • مدارس (معمولا با شروع مدارس بیشتر مادران در مورد این موضوع نگران می‌شوند)
 • باشگاه‌ها و محیط‌های ورزشی
 • استفاده از رختخواب مشترک
 • استفاده از وسایل شخصی دیگران از جمله حوله، برس و روسری

چگونه شپش را می‌توان تشخیص داد؟

معمولا ابتلا به شپش، ناخودآگاه سراغ افراد با موهای بلند می‌آید. معمولا کودکان و بزرگسالان بسیاری در طول سال با این حشرات مزاحم درگیر می‌شوند. البته وقتی فرد بهداشت فردی و عمومی را رعایت نکند، احتمال شپش گرفتن، افزایش خواهد یافت. وقتی شپش روی سر فرد وارد می‌شود حدود 2 هفته طول می‌کشد تا علائم را از خود بروز دهد.

شپش چیست؟

بسیاری از افراد بر این باورند که وقتی سرشان خارش دارد به شپش مبتلا شده‌اند و سریع به درمان شپش می‌پردازند. اما همیشه خارش نشانه ابتلا به شپش نیست و گاهی در ابتدا پوسته شدن و خشکی کف سر را ممکن است بروز دهد. دیگر علائم شپش داشتن شامل موارد زیر می‌شود:

 • خارش بیش از حد پشت سر و نزدیک گردن (این موضوع به علت وجود حساسیت به بزاق شپش ایجاد خواهد شد)
 • وجود دانه‌های بسیار ریز در نزدیکی ریشه مو که نشانه تخم‌های شپش است
 • وجود این تخم‌ها ممکن است در نزدیک پشت گوش، پس سر و پشت سر باشد زیرا شرایط برای رشد و تخمک‌گذاری در این قسمت‌ها کاملا فراهم است که در این قسمت‌ها خارش نیز بیشتر خواهد بود
 • در صورت پیشرفت و عدم درمان با برجستگی‌هایی تقریبا قرمز در ناحیه کف سر همراه خواهد شد
 • پیشرفت تکثیر شپش و خارش بیش از حد ممکن است سبب ایجاد زخم و عفونی شدن زخم‌ها شود
مطلب پیشنهادی
فواید روغن نارگیل برای مو (5 اثر زیبایی‌بخش برای انواع موها)

آیا درمان شپش بدون کوتاهی مو امکان پذیر است؟

در صورت مشاهده چشمی و پی بردن به هر یک از علائمی که به آنها اشاره شد، باید بررسی دقیق انجام شود. در گذشته برای درمان قطعی، تمام موها را از ریشه می‌تراشیدند. از آنجایی که این حشره روی موهای بلند می‌تواند زندگی داشته باشد، معمولا افرادی که موهای بلند دارند (اغلب خانم‌ها) را درگیر می‌کند و کوتاهی برایشان سخت خواهد بود.

درمان شپش بدون کوتاهی مو

خوشبختانه امروزه دیگر نیازی به کوتاهی موها و کچل شدن برای رفع شپش نیست. زیرا به طور کامل به نقاط ضعف این حشره پی برده‌اند و راهکارهای درست از بین بردن آنرا پیدا کرده‌اند.

استفاده از شوینده مناسب و راهکارهای خانگی طبیعی، می‌تواند به طور کلی فرد را از شر شپش‌ها خلاص کند که در ادامه متن، این راهکارهای مناسب را به طور کامل ارائه کرده‌ایم.

درمان شپش با چند راهکار سریع و بسیار ساده

اگر فردی که مشکوک به شپش است، به مراکز بهداشت مراجعه کند، برای درمان معمولا یک شامپو، شانه و اسپری مخصوص البسه و پارچه‌های رختخواب تجویز می‌کنند، تا از شر شپش‌ها خلاص شوند. اما ممکن است افراد علاقه‌ای به شامپوی شیمیایی قوی که به فروش می‌رسد، نداشته باشند و راهکارهای موثر طبیعی را ترجیح دهند.

مطلب پیشنهادی
ریزش موی مردان - آشنایی با 2 علت اصلی + 3 عامل شایع

حتی در ادامه استفاده از درمان با شامپوی مخصوص نیز لازم است از راهکارهای طبیعی استفاده کرد تا از شر رشک‌ها خلاص شد. زیرا شامپوی مخصوص تنها می‌تواند به از بین بردن شپش‌های زنده کمک کند و در از بین بردن رشک‌ها موثر نباشد. پس بهتر است در ادامه درمان، این راهکارهای خانگی موثر را پیش گرفت تا برای همیشه شپش‌های سر را از بین برد.

نکته مهمی که قبل از پیش گرفتن راه‌های پیشنهادی باید در نظر گرفت این است که باید برای از بین بردن رشک‌ها و شپش‌ها به صورت کامل شانه زدن با شانه ریز را در حین استفاده از ماسک‌های معرفی شده و بعد از اتمام آبکشی انجام داد.

درمان شپش با سس مایونز

سس مایونز صنعتی و ترجیحا نوع خانگی آن، گزینه بسیار موثری در از بین بردن شپش و رشک است. بهترین راهی است که با آن می‌توان شپش‌ها را خفه کرد. با سُر شدن موها، رشک‌ها با شانه کردن از روی موها سُر خورده و از روی نزدیکی ریشه موها خارج خواهد شد. با فاصله گرفتن رشک‌ها از نزدیکی ریشه مو از بین خواهند رفت.

برای استفاده از سس مایونز به منظور از بین بردن شپش و رشک باید تمام نقاط سر را از کف سر تا نوک موها به سس مایونز آغشته کرده و به وسیله نایلون کل موهای آغشته به سس مایونز را پوشاند. برای تاثیر بهتر 6 ساعت و حتی بیشتر باید زمان داد تا کاملا تاثیر خود را ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی
علت موخوره - 18 کاری که با موی خود نباید انجام دهید

بعد از گذشت زمان مناسب باید موها را با شانه ریز شانه زد و آبکشی کرد. برای نتیجه بهتر حین آبکشی نیز شانه زدن با شانه مخصوص شپش یا شانه خیلی ریز را باید انجام داد. این روش را می‌توان هفته‌ای 1 الی 2 مرتبه انجام داد تا به طور کامل نتیجه از بین رفتن شپش‌ها و رشک‌ها را مشاهده کرد. این روش از نوع مزمن تا حاد نتیجه‌بخش خواهد بود.

استفاده از سرکه برای درمان شپش

سرکه خاصیت اسیدی دارد و به راحتی قادر به از بین بردن موجودات ضعیفی مانند شپش است. کافی است سرکه را با روغن زیتون به یک نسبت ترکیب کرده و سر را به آن آغشته کرد.

تمام موها را به این مایع آغشته کرده و در نایلون باید پیچید. در ادامه بعد از حدود 1 ساعت، موها را شانه ریز زده و آبکشی باید کرد. این کار را هفته‌ای یک مرتبه باید انجام داد تا نتیجه کامل گرفت.

روغن‌های مفید برای درمان شپش و رشک

روغن برای درمان شپش

برخی از روغن‌های طبیعی هستند که برای از بین بردن شپش و رشک تاثیر بیشتری نسب به سایر روغن‌ها ایجاد می‌کنند. این روغن‌ها را کافی است وقتی شست و شوی موها تمام شد و موها کمی خشک شدند، به ریشه و ساقه موها مالید. بعد از چرب شدن کامل موها بهتر است موها را کاملا از ریشه به وسیله شانه ریز، شانه زد.

 • روغن نارگیل (برای نتیجه بهتر می‌توان از ترکیب آن با کافور نیز استفاده کرد)
 • روغن درخت چای (این روغن را می‌توان با شامپوی خود ترکیب کرد و برای از بین بردن شپش و رشک استفاده کرد)
 • روغن بادام تلخ
 • روغن زیتون (نگه داشتن چند ساعت موها در روغن زیتون فراوان سبب خفه شدن شپش‌ها و لیز خوردن رشک‌ها به پایین خواهد شد)
مطلب پیشنهادی
پرفکتیل - 4 عملکرد آن برای سلامت پوست + مو + ناخن

چرب کردن موها بسیار موثر برای از بین بردن شپش و رشک خواهد بود. رشد آنها را کم کرده و در نتیجه از بین خواهند رفت.

سشوار برای از بین بردن شپش و رشک

راهی که برخی افراد می‌توانند به سرعت از شپش و رشک خلاص شوند سشوار کشیدن موها است. این کار را باید از ریشه موها شروع کرد و هر تکه از موها را با حرارت داغ سشوار کشید.

این کار درصد بالایی از شپش‌ها و رشک‌ها را از بین خواهد برد. البته این روش برای افرادی که نمی‌خواهند حرارت زیادی به موهایشان زده شود مناسب نیست و بهتر است راهکارهای دیگر مانند سس مایونز که به راحتی شسته می‌شود را انجام دهند.

سشوار کشیدن و حتی استفاده از مواد شوینده و هوای آلوده می‌تواند آسیب‌های واضحی را برای سلامت و زیبایی موها به همراه داشته باشد. خشکی موها، موخوره، وز شدن و حالت پذیر نبودن از عوارض دیگری است که زیبایی موها را کاملا از بین می‌برند. برای رفع آنها راهکارهای مراقبتی بسیار موثری وجود دارند که ما آنها را در مقاله مراقبت از مو برای داشتن موهای سالم ارائه کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی
معرفی بهترین شامپو ریزش مو با رعایت 8 نکته بسیار مهم

وازلین برای درمان شپش

استفاده از وازلین کمک می‌کند تا به شپش‌ها اکسیژن نرسد و خفه شوند. برای این منظور بهتر است لایه‌ای ضخیم از وازلین را روی موها کشیده و مدتی حدود 40 دقیقه الی 1 ساعت موها را در وضعیت بسته شده در نایلون نگه داشت. بعد از آن به وسیله شانه دندانه ریز، موها را شانه زده و سپس آبکشی کرد.

درمان شپش با رنگ مو موثر است؟

اکثر افراد بزرگسالی که به شپش‌های مزاحم دچار می‌شوند، رنگ کردن موها را برای از بین بردن شپش ترجیح می‌دهند. حتی برای برخی دیگر از افراد جذاب‌تر است اگر موهای خود را با دکلره بی‌رنگ کنند و از شر شپش‌های مزاحم خلاص شوند. اما آیا این راه مفید است؟

این نکته را باید در نظر داشت که مواد شیمیایی در ترکیبات رنگ مو و اکسیدان به سرعت شپش‌های بالغ را می‌کشند و از بین می‌برند. اما در این بین نکته مهم اینجاست که این مواد شیمیایی نمی‌توانند از پوسته رشک یا همان تخم شپش‌ها عبور کنند.

این در حالتی است که حتی اگر شپش‌ها بعد از رنگ کردن یا بی‌رنگ کردن موها از بین بروند، رشک‌ها هنوز هستند و بعد از چند روز متولد می‌شوند. برای خلاص شدن از همه آنها بهترین راهکارها چرب کردن و سُر کردن موها است که با استفاده مداوم شانه دندانه ریز، آنها از موهای سر خارج خواهند شد.

مطلب پیشنهادی
5 ماسک با حنا برای ریزش مو (10 خاصیت مهم حنا برای موها)

حتی در این بین، افرادی که موهای رنگ شده دارند، باید به این نکته توجه کنند که مانند سایر افراد در معرض شپش هستند. یعنی موهای رنگ شده نیز ممکن است به شپش دچار شود.

برای رهایی کامل از شپش‌ها در خانه چه باید کرد؟

برای خلاص شدن و درمان شپش فقط نباید مراقبت را به موها بسته نگه داشت. رختخواب، فرش و موکت، برس و حوله ممکن است حاوی رشک‌ها و حتی خود شپش باشند. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جارو کشیدن مکرر فرش، موکت و کف منزل
 • شست و شوی ملحفه رختخواب‌ها به ویژه بالشت به وسیله آب جوش به مدت 20 دقیقه
 • شست و شوی برس و شانه با آب گرم و شوینده مناسب و نگه داشتن آنها به مدت چند ساعت در آب
 • خشک کردن کامل موها بعد از شست و شو

چگونه بفهمیم شپش از بین رفته است؟

بعد از اینکه راهکارهای درست برای رفع شپش‌ها انجام شد، لازم است موهای خود را در آیینه یا توسط فرد دیگر چک کرد. می‌توان برای تشخیص بهتر از شانه خیلی ریز استفاده کرد. در واقع موها را باید به چند قسمت تقسیم کرد و بعد کمی به آنها از روغن‌های معرفی شده مالید تا شانه به راحتی حرکت کند.

بعد از آن، به خوبی باید موها را شانه زد و اگر اثری از شپش نبود، مطمئنا راهکارها موفقیت آمیز بوده‌اند. اما توجه باید کرد که راهکارهای خانگی از موثرترین درمان‌ها برای شپش هستند و لازم است آنها را دو هفته انجام داد تا حتی رشک‌ها نیز از بین بروند.

مطلب پیشنهادی
خواص روغن جوجوبا برای پوست، مو، ناخن و مصارف موضعی

پیشگیری از ابتلا به شپش

برای پیشگیری از اینکه به شپش دچار نشد کافی است تا بهداشت فردی و عمومی در این رابطه را به طور کامل رعایت کرد. حمام کردن مرتب و شست و شوی کامل موها، برس کردن و شانه کردن منظم موها از راه‌های مناسب برای پیشگیری هستند.

از آنجایی که مدرسه بستری مناسب برای انتقال شپش است، بهتر است دختران در مدرسه موها را کاملا بپوشانند. یعنی موها را ببافند و یا با کش پشت سر ببندند. مقنعه خود را از سر بر ندارند و تماس فیزیکی با دوستانی که فکر می‌کنند به شپش مبتلا هستند برقرار نکنند. همینطور لوازم شخصی را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند.

مطالب مرتبط با شپش و سلامت مو

نکات تکمیلی

برای از بین بردن و درمان شپش و رشک نیازی نیست استرس گرفت و نگران شد. تنها با انجام دادن یکی از این 5 راهکار ارائه شده در این متن می‌توان برای همیشه از شپش‌ها خلاص شد. منتها برای اینکه مجددا مشاهده نشوند باید راهکارهای پیشگیرانه را برای این منظور انجام داد.

11 دیدگاه‌ها

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   راهکارهای بیان شده در متن گزینه های موثری هستند. در کنار روش های توصیه شده در مراکز بهداشت می توانید از آنها هم استفاده کنید.

    • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
     در طول متن به راهکارهای موثری برای رفع شپش و رشک اشاره شده
     اما سس مایونز آن هم از نوع خانگی، باعث لیز شدن و سُِر خوردن رشک‌ها از روی موها می‌شود که به تقویت موها هم کم می‌کند.

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   راهکارهای بیان شده می‌توانند تاثیر به سزایی در بهبود سریع‌تر این وضعیت داشته باشند. پس از آنها استفاده کنید و راهنمایی دقیق‌تر را هم می‌توانید از مراکز بهداشت دریافت کنید.

 1. سلام من موهام فروش بلنده یه فرد احمق شپش داشته و هرچیزی ازش می پرسیدیم داری با این که می دونسته میگفتن نه و داده به آجیم. منم الان سرم به شدت خارش داره و بدنم جوش قرمز می زنه
  دارم دیوونه میشم اگه موهامو کوتاه کنم پدرم در میاد تا بلند بشه همش می پره هوا اذیتم می کنه رشد موهامم فوق‌العاده کمه
  کمکم کنین

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز به نظر می‌رسد بدن شما به بزاق شپش حساسیت نشان داده و باعث ایجاد جوش قرمز در سطح پوست شما شده است.
   بهتر است برای رفع و کنترل جوش‌ها از پزشک هم مشورت دریافت کنید و برای رفع شپش و رشک هم از راهکارهای موثری که بیان کردیم کمک بگیرید.
   سس مایونز خانگی بدون ادویه یکی از بهترین راهکارها هست و می‌تواند برای تقویت موها هم مفید باشد.

 2. سلام منم دوروز توی سرم دوسه تا شپش پیداکردم و همینطور رشک .بعد من میخوام بدونم ایا این راه کاری که با سس مایونز دادین قطعی شپش ها و…. رو از بین میبره ؟.ما باید چند بار در هفته این رو تکرار کنیم

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   بهتر است حدود یک الی دو ماه از راهکارهای بیان شده استفاده کنید.
   تقریبا یک روز درمیان از یکی از راهکارها کمک بگیرید. این راهکارها به صورت تجربی در افراد مختلف تاثیر خوبی داشته‌اند. سس مایونز خانگی بدون ادویه راهکار خوبی است و به تقویت موها هم کمک می‌کند.
   درصورت لزوم حتما به مراکز بهداشت مراجعه کنید تا راهنمایی دقیقتر را دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید