بیماری ها و سلامتسرطانسلامت زنان

سرطان سینه – (نشانه های پنهان آن + معرفی راه درمان)

سرطان سینه از شایع ترین سرطان ها در بین خانم ها و برخی از آقایان است. در این نوع از سرطان سلول های بافت سینه به طور غیر طبیعی شروع به تکثیر می کنند و توده های خوش خیم یا بدخیم سرطانی را در آن ناحیه ایجاد می کنند.

اگر مروری بر مجلات سلامت و اخبار داشته باشیم متوجه خواهیم شد انواع سرطان در چند دهه اخیر تا چه میزان رو به افزایش است، حتی با پیشرفت علم پزشکی این بیماری هر روز بیشتر از قبل می شود. در این مطب سرطان سینه را با توجه به مقاله های علمی و ثابت شده مورد صحبت قرار داده ایم.

تعریفی کلی از سرطان سینه

تعریفی کلی از سرطان سینه

سرطان هنگامی رخ می دهد که تغییراتی به نام جهش در ژن هایی که رشد سلول را تنظیم می کنند رخ می دهد. این جهش به سلول ها اجازه می دهند تا به روش کنترل نشده و غیر طبیعی تقسیم و تکثیر شوند.

سرطان سینه نوعی سرطانی است که جهش در سلول های سینه بروز می کند. به طور معمول، سرطان در لوبول ها یا مجاری سینه شکل می گیرد.

مطلب پیشنهادی
ناباروری چه دلایلی دارد؟ معرفی 5 راه درمان رایج و موثر

لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به سمت نوک سینه می رسانند. سرطان همچنین می تواند در بافت چربی یا بافت پیوندی فیبر درون سینه ایجاد شود.

سلول های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت های سالم سینه حمله می کنند و می توانند به گره های لنفاوی زیر بازوها حرکت کنند. غدد لنفاوی یک مسیر اصلی است که به سلول های سرطانی این امکان را می دهد تا به قسمت های دیگر بدن منتقل شوند.

علائم و نشانه های سرطان سینه چگونه است؟

علائم و نشانه های سرطان سینه چگونه است

در مراحل اولیه، سرطان سینه ممکن است هیچ علامتی از خود بروز ندهد. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است خیلی کوچک باشد و احساس نشود. اما با یک ماموگرافی خوب این ناهنجاری داخل سینه مشخص خواهد شد.

اولین علامت معمولاً یک توده جدید در سینه است که قبلاً در آن وجود نداشته است. با این حال، همه توده ها سرطانی نیستند. هر نوع سرطان سینه می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. بسیاری از این علائم مشابه هم هستند، اما برخی از آن ها متفاوت می باشند.

مطلب پیشنهادی
سرطان دهان ، عوامل ایجاد کننده و درمان آن

شایع ترین علائم سرطان هایسینه شامل موارد زیر است:

 • ضخیم شدن بافت قسمتی از سینه که نسبت به بافت اطراف خود متفاوت است و اخیراً ایجاد شده است.
 • درد سینه ها
 • قرمزی پوست سینه یا ایجاد زخم های غیرطبیعی
 • تورم در تمام یا بخشی از سینه
 • ترشح از نوک سینه (غیر از مادران شیرده)
 • ترشحات خونی از نوک سینه 
 • پوسته پوسته شدن پوست روی نوک سینه یا نواحی دیگر آن
 • یک تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در شکل یا اندازه سینه
 • تغییرات اندازه در نوک سینه
 • تغییر در ظاهر پوست روی سینه 
 • توده یا تورم در زیر بازو

نکته: اگر هر یک از این علائم در فردی وجود داشته باشد، به معنای لزوماً ابتلا به سرطان سینه نیست. به عنوان مثال، درد در سینه و یا وجود توده داخل سینه می تواند در اثر کیست خوش خیم یا چربی ایجاد شود.

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد و آن ها را به دو دسته اصلی تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می کنند.
سرطان مهاجم از مجاری یا غدد سینه به قسمت های دیگر سینه گسترش پیدا می کند اما سرطان غیر تهاجمی از بافت اصلی شیوع پیدا نمی کند. از این دو دسته برای توصیف رایج ترین انواع سرطان سینه استفاده می شود که عبارتند از:

 • سرطان داکتال غیر تهاجمی (DCIS) : در این نوع از سرطان سینه، سلول های آسیب دیده محدود به مجاری داخل سینه می شوند و به اطراف بافت سینه حمله نمی کنند.
 • سرطان لوبولار غیر تهاجمی (LCIS) : در این نوع از سرطان، غده های تولید کننده شیر رشد می کند. مانند DCIS، سلول های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی کنند.
 •  کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC): سرطان IDC شایعترین نوع سرطان سینه است. این نوع سرطان در مجاری شیر شروع می شود و سپس به بافت اطراف سینه حمله می کند. هنگامی که این سرطان به بافت خارج از مجاری شیر گسترش پیدا کند، می تواند به سایر اندام ها و بافت های اطراف خود نیز آسیب برساند.
 •  لوبولار تهاجمی: سرطان لوبولار تهاجمی (ILC) ابتدا در لوبول های سینه ایجاد می شود و سپس به بافت اطراف حمله می کند.
مطلب پیشنهادی
عمل سزارین چگونه انجام می‌شود؟ مقایسه با زایمان طبیعی

سرطان سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تعیین اینکه آیا علائم بر اثر سرطان سینه ایجاد شده است یا وضعیت تومور خوش خیم است، پزشک علاوه بر معاینه سینه، معاینه کامل جسمی را نیز انجام خواهد داد. آن ها همچنین یک یا چند آزمایش تشخیصی برای نوع تومور انجام خواهند داد. تا متوجه علت اختلال در بافت سینه را به خوبی متوجه شوند.

آزمایش هایی که می تواند به تشخیص سرطان سینه کمک کند عبارتند از:

1. ماموگرافی در سرطان سینه

ماموگرافی در سرطان سینه

ماموگرافی معمول ترین روش برای دیدن زیر سطح سینه با آزمایش تصویربرداری به نام ماموگرام است. بسیاری از خانم ها و افراد دارای اندام جسمی منتسب باید در سن 40 سال و بالاتر برای بررسی سرطان سینه، ماموگرافی سالانه انجام دهند

اگر پزشک مشکوک باشد که تومور یا لکه ای مشکوک وجود دارد، آن ها نیز درخواست ماموگرافی می کنند. اگر ناحیه غیر طبیعی در ماموگرافی فرد دیده شود، پزشک آزمایش های دیگر را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی
یائسگی و 10 نشانه اصلی آن + راه‌های کنترل و تسکین

2. سونوگرافی در سرطان پستان

 سونوگرافی در سرطان پستان

سونوگرافی سینه برای ایجاد تصویری از بافت های زیرین در سینه است که از امواج صوتی استفاده می کنند. سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا بین یک توده جامد مانند تومور و یک کیست خوش خیم تفاوت قائل شود. پزشک ممکن است آزمایش هایی مانند MRI یا بیوپسی پستان را نیز پیشنهاد کنند.

3. بیوپسی سینه

بیوپسی سینه

اگر پزشک متخصص مشکوک به سرطان سینه باشد، ممکن است هم ماموگرافی و هم سونوگرافی انجام دهد. اگر هر دوی این آزمایشات نتوانند به پزشک نشان دهد که شخص مبتلا به سرطان می باشد یا خیر، پزشک آزمایشی به نام بیوپسی سینه را انجام می دهد.

در طی آزمایش بیوپسی سینه، پزشک یک نمونه بافت از ناحیه مشکوک را خارج می کند تا مورد بررسی قرار گیرد. چندین نوع بیوپسی سینه وجود دارد. برخی از این آزمایشات، پزشک از سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می کند. برخی دیگر برشی در سینه ایجاد می کنند و سپس نمونه را برای آزمایش بر می دارند.

مطلب پیشنهادی
علت پریود نشدن چیست؟ راهکارهایی برای بهبود این وضعیت

پزشک متخصص نمونه بافت را به آزمایشگاه می فرستد. اگر نمونه تست سرطان برای سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می تواند آزمایش بیشتری انجام دهد تا مشخص شود، نوع سرطان سینه از کدام دسته می باشد.

درمان سرطان سینه چگونه است؟

درمان سرطان سینه چگونه است

برای شروع درمان پزشک اندازه، مرحله و درجه سرطان سینه را تعیین می کند (احتمال رشد و گسترش آن چقدر است). جراحی شایع ترین درمان این نوع از سرطان است. بسیاری از افراد مبتلا بیشتر درمان های مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی را انجام می دهند.

1. جراحی در سرطان سینه

چندین نوع جراحی ممکن است برای از بین بردن سرطان سینه استفاده شود، از جمله:

 • لامپکتومی: در این روش تومور و برخی بافت های اطراف را بر می دارند و بقیه بافت سینه دست نخورده باقی می ماند.
 • ماستکتومی: در این روش، جراح کل سینه را تخلیه می کند. در یک ماستکتومی مضاعف، هر دو سینه برداشته می شود.
 • بیوپسی گره سنتینل: دراین عمل جراحی تعدادی از غدد لنفاوی را که از طریق تومور آسیب دیده است تخلیه می شوند.
مطلب پیشنهادی
معرفی 7 اپلیکیشن قاعدگی برای مدیریت پریود و تخمک گذاری

2. درمان غدد پستان با پرتو درمانی

با پرتودرمانی از پرتوهای پرتوان استفاده می شود تا سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرند. در اکثر روش های پرتودرمانی از پرتوهای خارجی استفاده می شود. در این روش از یک ماشین بزرگ در قسمت بیرونی بدن استفاده می کنند.

پیشرفت در معالجه سرطان سینه، پزشکان را نیز قادر ساخته است که از داخل بدن، سرطان را تحت درمان خود قرار دهند. به این نوع از پرتودرمانی، براکی تراپی گفته می شود.

برای انجام براکی تراپی، جراحان بذرهای رادیواکتیو یا گلوله ها را در داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می دهند. دانه ها برای مدت زمانی کوتاه در آنجا می مانند و برای از بین بردن سلول های سرطانی مبارزه خود را آغاز می کنند.

3. شیمی درمانی

شیمی درمانی را می توان یک دارو درمانی دانست که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. این نوع درمان اغلب در کنار سایر روش های درمانی بخصوص جراحی استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی
7 علت اصلی تکرر ادرار + راهکارهای درمانی بسیار موثر

نکته: در بعضی موارد پزشکان ترجیح می دهند قبل از عمل جراحی شیمی درمانی را به بیماران ارائه دهند. امید این است که درمان تومور را کوچکتر کند و در این صورت عمل جراحی به همان اندازه تهاجمی نخواهد بود.

4. هورمون درمانی

اگر نوع سرطان سینه به هورمون ها حساس باشد، پزشک ممکن است فرد را تحت هورمون درمانی قرار دهد. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه، می توانند رشد تومورهای این نوع از سرطان را تحریک کنند.

هورمون درمانی با متوقف کردن تولید این هورمون ها یا مسدود کردن گیرنده های هورمون بر روی سلول های سرطانی عمل می کند. این روش درمانی می تواند به کندی و احتمالاً متوقف کردن رشد سرطان کمک کند.

در آخر:

خوشبختانه برای زنان و مردان در سراسر جهان، امروزه به اندازه مطلوبی از سرطان سینه آگاهی می دهند. تلاش های آگاهی از سرطان پستان به افراد کمک کرده است که بدانند عوامل خطر آن ها چیست، چه علائمی را باید جستجو کنند و چه نوع غربالگری باید انجام دهند. ماه آگاهی از سرطان سینه هر ماه اکتبر برگزار می شود.

مطلب پیشنهادی
سرطان مری (7 علائم برجسته + درمان و پیشگیری موثر)

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *